Autor Wątek: Jaka kawa do latte z automatu?  (Przeczytany 14585 razy)

Offline 100krotka

  • Wiadomości: 2
Jaka kawa do latte z automatu?
« dnia: 13 Luty 2017, 21:01:31 »
Pytanie jak w temacie, wiem, że pewnie w Waszym gronie znawców i miłośników prawdziwej Kawy nieźle się wygłupiam, ale może mi wybaczycie? Na moją obronę - właśnie staram się wejść na dobrą drogę, jeszcze 2 miesiące temu piłam rozpuszczalną za grosze z marketu. Zawsze w wersji latte z cukrem. A teraz jestem szczęśliwie w posiadaniu automatu, więc i kawa ziarnista. No i pytanie jaka? Czy do mlecznych kaw to wszystko jedno co, bo i tak profanuję? Czy może jednak tak czy inaczej jakieś ziarenka z lokalnej palarni? Możecie coś polecić w sensownej cenie? Na razie swoim totalnie amatorskim i zepsutym smakiem stwierdzam, że: kawa rozpuszczalna jednak naprawdę jest ochydna, kawa w kapsułkach również. Nie smakuje mi też kawa z automatu Lavazza Crema e Aroma (za dużo kwasu, czy goryczy?), za to 100% arabica w wersji z mlekiem wydaje mi się zbyt delikatna. Spójrzcie na mój dylemat miłosiernym okiem i podpowiedzcie coś rozsądnego, a może za jakiś czas się nawrócę na espresso (do tej pory pijałam takowe wyłącznie we Włoszech) :)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Jaka kawa do latte z automatu?
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Luty 2017, 21:23:49 »
DZIEŃ DOBRY panu.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Jaka kawa do latte z automatu?
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Luty 2017, 22:06:58 »
Pytanie jak w temacie, wiem, że pewnie w Waszym gronie znawców i miłośników prawdziwej Kawy nieźle się wygłupiam, ale może mi wybaczycie?
Kto pyta  nie błądzi .

A teraz jestem szczęśliwie w posiadaniu automatu, więc i kawa ziarnista. No i pytanie jaka?
Kup sobie parę małych opakowań i sprawdź .

Na razie swoim totalnie amatorskim i zepsutym smakiem stwierdzam, że: kawa rozpuszczalna jednak naprawdę jest ochydna, kawa w kapsułkach również
Można kupić kapsułki  do napełniania

https://www.google.pl/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fae01.alicdn.com%2Fkf%2FHTB1BE5CNpXXXXXfaXXXq6xXFXXXu%2F3-sztuk-paczka-wykorzystanie-150-razy-wielokrotnego-u%25C5%25BCytku-Wielokrotnego-Nape%25C5%2582niania-Kapsu%25C5%2582ki-nescafe-Dolce-Gusto-kawy-dolce.jpg&imgrefurl=https%3A%2F%2Fpl.aliexpress.com%2Fpopular%2Fnescafe-coffee-capsules.html&docid=vJaFsiQTWNNE5M&tbnid=rE3fxphYx5ItQM%3A&vet=1&w=1000&h=1000&itg=1&bih=1048&biw=2048&q=kapsu%C5%82ki%20dolce%20gusto%20do%20nape%C5%82niania&ved=0ahUKEwiWwMiN-Y3SAhXqNpoKHUgWDmQQMwgvKBMwEw&iact=mrc&uact=8#h=1000&imgrc=rE3fxphYx5ItQM:&vet=1&w=1000

Spójrzcie na mój dylemat miłosiernym okiem i podpowiedzcie coś rozsądnego,
Najważniejszy w zrobieniu dobrej kawy jest przemiał kawy . Czyli młynek .
Młynek-   50 %
Kawa  -   25 %
Ekspres -25 %.

Masz konkretną odpowiedź .
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Jaka kawa do latte z automatu?
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Luty 2017, 22:37:50 »
Do ekspresów automatycznych chwalone były: Espresso Mujeres z Euro Cafe, Ariadna Mastro Antonio, a z włoskich Mokito Bianco.

Offline Koper

  • Wiadomości: 18
Odp: Jaka kawa do latte z automatu?
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Luty 2017, 22:49:04 »
Najważniejszy w zrobieniu dobrej kawy jest przemiał kawy . Czyli młynek .
Młynek-   50 %
Kawa  -   25 %
Ekspres -25 %.

Dopiero stawiam swoje pierwsze kroki w kawowym świecie, ale myślę, że Twoje proporcje nie do końca odzwierciedlają rzeczywistość.
Jednak w zrobieniu dobrej kawy potrzebny jest głownie dobry surowiec, czyli ziarno, potem woda, a dopiero potem młyn.
Abstrahując już od prawd absolutnych i proporcji, to 100krotka pyta o kawę do automatu jaki posiada, więc kwestia młynka jest tu pomijalna.

Ze swojej strony, mogę polecić coś od Gorana np mix arabik czy polskiego konia. Myślę, że to dobre mieszanki, których nawet niezbyt finezyjny sprzęt nie zepsuje.
Może po prostu, nie wydobędziesz z nich tych niuansów jakie tam drzemią, ale na pewno będzie o niebo lepiej niż przy zwęglonej lavazzy, o instantach wszelkiej maści nie wspominając.
Polecam eurocafe, bo te kawy miałem przyjemność poznać, ale nie wątpię, że inni polecani tu palacze mają w swojej ofercie równie dobre ziarna.


Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Jaka kawa do latte z automatu?
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Luty 2017, 23:10:12 »
Najważniejszy w zrobieniu dobrej kawy jest przemiał kawy . Czyli młynek .
Młynek-   50 %
Kawa  -   25 %
Ekspres -25 %.

Dopiero stawiam swoje pierwsze kroki w kawowym świecie, ale myślę, że Twoje proporcje nie do końca odzwierciedlają rzeczywistość.
Jednak w zrobieniu dobrej kawy potrzebny jest głownie dobry surowiec, czyli ziarno, potem woda, a dopiero potem młyn.
Abstrahując już od prawd absolutnych i proporcji, to 100krotka pyta o kawę do automatu jaki posiada, więc kwestia młynka jest tu pomijalna.
Owszem, kwestia młynka jest pomijalna. Ale co do jego wagi w procesie parzenia kawy(przynajmniej w ekspresie ciśnieniowym) nie masz racji - równy przemiał jest podstawą, kiepski młynek to nie zapewni - a więcej wyjdzie z dobrego młynka i zwykłej wody(np 5 l baniak z kauflandu za kilka zł), niż z super zmineralizowanej wody z odwróconej osmozy i kiepskiego młynka. Choć ja bym wspomniane proporcje lekko zmienił i więcej postawił na kawę niż na ekspres, który zawsze można kupić sensowny używany za kilka stówek...

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Jaka kawa do latte z automatu?
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Luty 2017, 23:17:34 »
Najważniejszy w zrobieniu dobrej kawy jest przemiał kawy . Czyli młynek .
Młynek-   50 %
Kawa  -   25 %
Ekspres -25 %.

Abstrahując już od prawd absolutnych i proporcji, to 100krotka pyta o kawę do automatu jaki posiada, więc kwestia młynka jest tu pomijalna.


Jak 100krotka ma automat z dobrym młynkiem , to tak. :taktak:  Nazwy ekspresu nie podał.  :nienie:
Gdy młynek w automacie bedzie kiepski jakościowo , to niech o tym wie .  :taktak:
Biedzie wiedział :taktak:,że ''cudów'' z kawy nie wyciśnie . :(
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Koper

  • Wiadomości: 18
Odp: Jaka kawa do latte z automatu?
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Luty 2017, 23:27:13 »
Tylko co wnoszą rozważania na temat dobrego młynka w wyborze kawy do automatu...
5L baniak z kauflandu nie jest w mojej opinii zwykłą wodą - zwykła woda to ta którą oferują mi wodociągi, w moim przypadku TDS ponad 500.
Więc jeżeli idę po wodę do sklepu, szukam takiej, która jest możliwie dobra do parzenia kawy i targam po kilka sztuk 5L baniaków tygodniowo, to jest to już w jakiś sposób wyselekcjonowana woda :)

Jest zajedwabiście duża szansa, że ma ekspres z jakimś badziewnym młynkiem, który nadaje się do zmielenia pieprzu do zupy i to najwyżej pomidorowej :) Jednak tu chyba nie chodzi o cud, tylko kawę z automatu, która dzięki użyciu przyzwoitych ziaren ma szanse być przyzwoita :)
« Ostatnia zmiana: 13 Luty 2017, 23:31:45 wysłana przez Koper »

Offline 100krotka

  • Wiadomości: 2
Odp: Jaka kawa do latte z automatu?
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Luty 2017, 07:15:43 »
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Ekspres mam Bosch Veroaroma 300. Nie mam pojęcia, jaki jest w nim młynek, jedyne, co napisali, to że ceramiczny. No i faktycznie, z samym ekspresem już teraz nic nie zrobię, jest jaki jest i chciałabym, żeby nadal mnie cieszył. Jakby nie było, po kawie rozpuszczalnej to i tak już duży postęp. Poszukam zatem dobrych ziaren, tylko podpowiedzcie mi jeszcze, czym się kierować? Proporcją arabica - robusta? Datą palenia? Czy po prostu metodą prób i błędów przetestować różne i tak dojść do tego, co mi smakuje?
Jeszcze raz dzięki za pomoc!
Ps. Tedi - dzień dobry! Nie rozumiem tego komentarza, bo większość postów zaczyna się bez powitania, Twoje również. Ale skoro kultura dla Ciebie taka ważna, to konsekwentnie: dzień dobry Panu! No i tak na marginesie: ilu, ze znanych Ci mężczyzn wybrałoby dla siebie login "100krotka"??  :P A za odpowiedz w temacie kawy szczerze dziękuję, przyda się na pewno, jak już automat przestanie działać :)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Jaka kawa do latte z automatu?
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Luty 2017, 08:45:32 »
Ps. Tedi - dzień dobry! Nie rozumiem tego komentarza, bo większość postów zaczyna się bez powitania, Twoje również.

Tak ,ale nie jako pierwszy post na tym forum.

ilu, ze znanych Ci mężczyzn wybrałoby dla siebie login "100krotka"??

Np. Ja.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jaka kawa do latte z automatu?
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Luty 2017, 10:42:43 »
Czy po prostu metodą prób i błędów przetestować różne i tak dojść do tego, co mi smakuje?
W sumie innej drogi nie ma. My możemy coś polecić, ale to może być strzał w dziesiątkę lub kulą w płot ;)

Twój ekspres ma jakieś parametry, w zależności od tego (nie wiem czy da się nimi operować) jakie one są trzeba dobrać kawę tak aby smakowała.
Zatem proponuję zakupy na oślep, przez spory czas zmieniając i szukając. W międzyczasie zapoznaj się z teorią od czego zależy smak kawy (pochodzenie, palenie, mieszanki i single, czyli jednorodne, palarnia, temperatura, mielenie, czas ekstrakcji) będzie Ci łatwiej dobrać kolejne nowości.

Na początek zajrzyj do naszych supermarketowych wątków -- tam znajdziesz sklepy z kawą i palarnie.


Jeśli miałbym obrać kierunek strzału, to zaproponuję konkretne palenie do espresso z Brazylią w składzie.

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1062
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Jaka kawa do latte z automatu?
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Luty 2017, 10:46:36 »
z naszej oferty kilka osób testowało i bardzo chwaliło caffe del faro, również w połączeniu z mlekiem.
Ze swojego doświadczenia mogę zaproponować Bazzara Dolcevivace
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Jaka kawa do latte z automatu?
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Luty 2017, 11:24:33 »
Pamiętam, że w automacie całkiem nieźle radziły sobie monsunowe Indie.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Jaka kawa do latte z automatu?
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Luty 2017, 11:34:19 »
Niezależnie od wybranej kawy warto chwilę poświęcić na samo skonfigurowanie ekspresu. Znając życie, standardowe ustawienia dość mocno odbiegają od tego, co można nazwać czymś smacznym.

Przede wszystkim, skręć młynek w swoim ekspresie tak, by mielił jak najdrobniej. Nie zdarzyło mi się przy automatach, by kiedykolwiek było to "zbyt drobno", a efekty smakowe są dużo lepsze. Po drugie, ustaw tak, żeby kawa była możliwie najintensywniejsza, tj. żeby nie robił Ci ekspres 100ml "espresso" z jego standardowej dozy, tylko, powiedzmy 50-60. Nie wiem, jak w tym Twoim modelu, ale pokombinuj z ustawieniami. Czasami ustawia się ilość kawy (wtedy możliwie najwięcej), czasami czas (wówczas celuj w okolice 30-35 sekund), czasami ilośc wody (jak wspomniałem, okolice 50-60ml). I temperatura parzenia raczej wyższa niż niższa.

Te kilka drobiazgów pozwoli Ci w automacie uzyskać smaczniejszą kawę, niezależnie od ziaren. Nawet, jeśli kawa i tak idzie w latte.

Co do samej kawy, to tak, jak koledzy wspomnieli powyżej. Może być Ariadna od Mastro Antonio, na przykład. Skąd w ogóle jesteś, @100krotka? Bo może w Twojej okolicy jest jakaś palarnia/kawiarnia, gdzie bez problemu będziesz mogła się zaopatrywać na bieżąco.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jaka kawa do latte z automatu?
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Luty 2017, 11:59:42 »
Niemożliwe, Poe napisał post, ot tak, dla dobra forum  :o ;)


PS
Wpadaj częściej, nie tylko te blogi i CD :jezyk:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi