Autor Wątek: Próbki kaw  (Przeczytany 9312 razy)

Offline color1

  • Wiadomości: 175
  • Ekspres: Rocket Type V
  • Młynek: Rocket Fausto, i-1 mini (jeszcze)
Próbki kaw
« dnia: 16 Sierpień 2016, 13:31:55 »
Mam pytanie, czy któryś z forumowych "palaczy" kaw ma w ofercie (tzn. odpłatnie) zestaw świeżo palonych kaw ale w postaci próbek (po ok 20-25 gr, do espresso) aby można było posmakować każdego z produktów ? Podejrzewam, że posiedzę tutaj (tzn. na forum) dłużej i rozeznam dostępne kawy (jak i dostawców), ale chciałbym aby odbyło się to bez konieczności zakupu całych dużych opakowań.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Próbki kaw
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Sierpień 2016, 13:37:19 »
25g? Czy to poważnie? ;)

Offline Roberto

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Rancilio Silvia v3; Hario V60-01; Aeropress
  • Młynek: Ascaso steel, Hario Slim, Gesto Junior Mokka, Compak K3 Touch
Odp: Próbki kaw
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Sierpień 2016, 13:39:02 »
Hej,

zapytaj Gregorio (Palarnia Kawy Gregorio), znajdziesz w dziale supermarket. Wiem, że swego czasu Gregorio miał takowe, a jak nie to się na pewno dogadacie ;)

Pozdrawiam
Roberto

Offline color1

  • Wiadomości: 175
  • Ekspres: Rocket Type V
  • Młynek: Rocket Fausto, i-1 mini (jeszcze)
Odp: Próbki kaw
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Sierpień 2016, 13:39:29 »
no może być po 50gr ;)
pytam poważnie...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Próbki kaw
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Sierpień 2016, 13:41:14 »
Za parę dni, ale daj info via PW.

Offline MaciejF Mężczyzna

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: Steel Uno Prof
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante C40 IronHeart
Odp: Próbki kaw
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Sierpień 2016, 13:42:05 »
Mam pytanie, czy któryś z forumowych "palaczy" kaw ma w ofercie (tzn. odpłatnie) zestaw świeżo palonych kaw ale w postaci próbek (po ok 20-25 gr, do espresso) aby można było posmakować każdego z produktów ? Podejrzewam, że posiedzę tutaj (tzn. na forum) dłużej i rozeznam dostępne kawy (jak i dostawców), ale chciałbym aby odbyło się to bez konieczności zakupu całych dużych opakowań.

Proponuję jeszcze poczytać forum ;)
W moim przypadku - gdy dosyć dobrze znam już swój ekspres i młynek - czasami potrzebuję nawet 3 shotów, żeby wstrzelić się z odpowiednimi parametrami i być w stanie powiedzieć kilka słów o danej kawie + retencja młynka => wg mnie 100 g to minimum.

Offline Jaro Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 862
  • Ekspres: tygielki, phin, Izzo Alex DuettoII
  • Młynek: Macap MX900
Odp: Próbki kaw
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Sierpień 2016, 13:42:33 »
Nie kupuj mniejszych opakowań, niż 250g (troszkę, na początku tych kaw zmarnujesz), ale nie ucz się na tańszych zamiennikach kawy (np. marketowych)
Zamów sobie powiedzmy 4 różne kawy po 250g i zobaczysz/poczujesz co Ci najbardziej odpowiada lub podejdź do dobrej kawiarni, spróbuj espresso i jeśli Ci posmakuje, kup sobie opakowanie tej samej kawy - będziesz potem wiedział, czy uzyskałeś satysfakcjonujący poziom "home barista"
Na pierwsze ustawienie młynka potrzeba znacznie więcej, niż 25g kawy :taktak:
Najbardziej boję się whisky, bo po whisky nie boję się niczego...

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Próbki kaw
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Sierpień 2016, 13:45:10 »
no może być po 50gr ;)
pytam poważnie...
To niecałe 3 doppio licząc po 18g. Nie starczy nawet na  skalibrowanie młynka moim skromnym zdaniem.

Offline color1

  • Wiadomości: 175
  • Ekspres: Rocket Type V
  • Młynek: Rocket Fausto, i-1 mini (jeszcze)
Odp: Próbki kaw
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Sierpień 2016, 14:35:08 »
no może przesadziłem z tym "na doppio" ale niektóre kawy u Antonia są w paczkach po pół kilo, byłoby trochę niefajnie jak mi np. nie posmakuje...
mam aktualnie zapas dwóch marketowych (że tak powiem) kaw, na nich chciałbym poeksperymentować, choćby przyrównując do zmielonych w ręcznym młynku i do mojego "przyzwyczajonego" smaku.

- no ale takie paczuszki próbek po 100gr to już byłoby coś.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Próbki kaw
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Sierpień 2016, 15:56:27 »
Na prawdę nie warto nawet wsypywać marketówek do młynka. Tylko się zniechęcisz, a na pewno nic się na nich nie nauczysz.
Na początek proponuję zaopatrzyć się w co najmniej 500g sprawdzonej mieszanki do espresso, nie bardzo jasnej. Np. ariadna będzie świetna albo nawet mocniejsze mefisto.
Nauczysz się robić poprawne espresso, poznasz swój sprzęt i będziesz miał warsztat do testowania małych próbek. Dodatkowa zmienna w postaci innych ziaren co chwilę to na prawdę ostatnie czego Ci potrzeba na początek.

Offline MaciejF Mężczyzna

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: Steel Uno Prof
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante C40 IronHeart
Odp: Próbki kaw
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Sierpień 2016, 16:16:34 »
no może przesadziłem z tym "na doppio" ale niektóre kawy u Antonia są w paczkach po pół kilo, byłoby trochę niefajnie jak mi np. nie posmakuje...

Na początku przygody proponuję nie zrażać się od razu - posmakuje, nie posmakuje - przez ostatni rok piłem różne ziarna - od mocno palonych blendów, po jasne single. Sporo z tych kaw przy pierwszych szotach mi nie podchodziło, natomiast z czasem niektóre bardzo polubiłem. Warto próbować - ja np. widzę wyraźną różnicę w percepcji kawy, gdy spokojnie usiądę z filiżanką na tarasie - skupię się na aromacie i powolnym spożywaniu naparu - niż przy szybkim szocie przed pracą. W przypadku kaw, co do których początkowo mam wątpliwości zdecydowanie lubię parzyć je do większych filiżanek (np. 120 ml), w których mogę nieco poruszać zawartością i uwolnić aromat, wymieszać zawartość.

Offline mieto132

  • Wiadomości: 20
Odp: Próbki kaw
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Sierpień 2016, 18:08:16 »
Nie prawda że w marketach nie ma dobrej kawy,trzeba tylko zwracać uwagę na datę ważności.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka


Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Próbki kaw
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Sierpień 2016, 18:12:17 »
A która jest dobra?

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Próbki kaw
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Sierpień 2016, 18:41:19 »
Nie prawda, że w marketach trzeba tylko zwracać uwagę na datę ważności. :jezyk:
Liczy się jeszcze co najmniej stopień wypalenia i jakość surowca.
W efekcie szanse trafienia "dobrej" kawy w markecie są mizerne, a nawet jak się uda dostajemy "dobrą" kawę 3-4 miesiące po paleniu w cenie rewelacyjnej, prosto z palarni.

Offline mieto132

  • Wiadomości: 20
Odp: Próbki kaw
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Sierpień 2016, 18:47:50 »
@WS
 Np. Mk cafe,seria Kawy Świata , cena 10zł za 250g .

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
« Ostatnia zmiana: 16 Sierpień 2016, 18:55:43 wysłana przez mieto132 »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi