Autor Wątek: Kawa do ekspresu przelewowego  (Przeczytany 16846 razy)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Kawa do ekspresu przelewowego
« Odpowiedź #15 dnia: 02 Listopad 2015, 17:32:21 »
Nie piłam lepszej kawy jak ta od nich!

No to jeszcze mało piłaś w swoim życiu.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Kawa do ekspresu przelewowego
« Odpowiedź #16 dnia: 02 Listopad 2015, 20:56:17 »


Ja uwielbiam kawę świeżo parzoną! Niestety w Polsce nie ma wielu producentów, którzy taką kawę sprzedają.

:D świeżo parzona powiadasz...
Faktycznie niszowy produkt, świeżo wypalana jest, ale świeżo parzonej, takiej prosto od producenta to że świecą szukać  ;)
LMWDP #469

Offline wushu81

  • Wiadomości: 166
  • Ekspres: Steel Uno Prof Pid, Mocamaster KBG 741, Bialetti Venus,
  • Młynek: Eureka Mignon, Concept 5120
Jaka kawa do przelewowego?
« Odpowiedź #17 dnia: 19 Styczeń 2016, 13:18:16 »
Witam. Po długich bojach w piciu i robieniu kawy w kawiarce (ze średnim skutkiem) postanowiłem upgrade'ować swoją kuchnię. Najpierw miał być ekspres automatyczny, potem myślałem o kolbie, potem znowu automat a skończyłem na przelewowym :) Dlaczego? Prawdziwą wkawę piję głównie sam, żona pija rozpusczalnikowe "dobrodziejstwa" cywilizacji. Czasem mamy gości, których raczymy równie wykwintnym naparem...Chciałem wszystkich uszczęśliwić stąd zmiana. Automat - trochę szkoda mi było teraz kasy (ok. 3 tysi za JURĘ). Kolba odpadła ze względu na większą zabawę w przypadku gości. No i jeszcze sam proces parzenia - nie wiadomo czy i kiedy bym załapał jak dobrze zaparzać. Poza tym espresso zadowoli mnie, gorzej z resztą. Dlatego wybór padł na przelewowy. Kawa z niego dobra, wydajność duża, sprzęt akceptowalne drogi :). Jeśli za jakiś czas zapragnę czegoś innego, przelewowy zawszę mogę wziąć do firmy. Młynek do przelewowego powinien na razie wystarczyć.

Do sedna. Jaką kawę do przelewowego? Czy ma znaczenie jakie palenie kawy i jej rodzaj? Może jakąś dobrą palarnie z niewygórowanymi cenami byście mogli polecić?

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Jaka kawa do przelewowego?
« Odpowiedź #18 dnia: 19 Styczeń 2016, 13:53:17 »
Polecamy magiczny przycisk "szukaj" w prawym górnym rogu ;)
http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=2105.0
« Ostatnia zmiana: 19 Styczeń 2016, 14:04:10 wysłana przez Maciek »

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Jaka kawa do przelewowego?
« Odpowiedź #19 dnia: 19 Styczeń 2016, 14:30:19 »
Albo po prostu przeglądnąć z nudów dział o kawach. Tam jest wszystko opisane. Niektórzy forumowicze wypisują w szczegółach swoje przygody z kawami. Dlatego warto ich czytać.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Jaka kawa do przelewowego?
« Odpowiedź #20 dnia: 19 Styczeń 2016, 15:04:48 »
Jaką kawę do przelewowego?
Jak najlepszą.
Jasno palone single potrafią się odwdzięczyć najlepiej.

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: Jaka kawa do przelewowego?
« Odpowiedź #21 dnia: 19 Styczeń 2016, 16:04:54 »
Jak najlepszą.
Jasno palone single potrafią się odwdzięczyć najlepiej.

Ja po ostatnich doświadczeniach, dodałbym jeszcze, że świeża, jak najświeższa.

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Jaka kawa do przelewowego?
« Odpowiedź #22 dnia: 19 Styczeń 2016, 16:46:04 »
Ja po ostatnich doświadczeniach, dodałbym jeszcze, że świeża, jak najświeższa.
ale takiej prosto z pieca raczej nie wsypuj ;)

Ostatnio piję kawę głównie z ekspresu przelewowego, więc powiem Ci jak to wygląda z mojego punktu widzenia:

1. Pijam kawę bez mleka i cukru i jeszcze żadna średnio lub ciemno palona kawa mi nie smakowała. Wyłącznie jasne ziarna.

2. Przepraszam, że generalizuję, ale jeśli szukasz w kawie owoców, to celuj w kawy afrykańskie (Kenia, Etiopia, Tanzania, Burundi), jeśli wolisz czekoladę, orzechy, karmel, celuj w Amerykę Południową i środkową. Jest to tylko ogólna wskazówka, nie jedyna prawda :) ostatnio na przykład piłem pyszną truskawkową Gwatemalę z Kellerana

3. Nie jestem pewien, co oznacza dla Ciebie niewygórowana cena. Tańsze kawy do przelewów znajdziesz u Gregorio, Gorana (Euro Cafe) czy w xcafe. Nieco drożej u Antonio, ale kawa warta swojej ceny. Przejrzyj dział z opisami kaw, może wybierzesz coś dla siebie.

I taka uwaga nieco obok ziaren - pamiętaj, że ekspres wiele rzeczy zrobi za Ciebie, ale są niuanse, które mogą znacznie poprawić smak kawy. Concept jest OK, ale lepszy napar uzyskasz pewnie przesiewając zmieloną kawę. Warto też przepłukać filtr gorącą wodą przed zaparzaniem - możesz na przykład przelać najpierw jedną filiżankę wody przez sam filtr. Możesz też bawić się w preinfuzję, mieszanie, przerywanie zaparzania itp. Warto włożyć w to trochę serca, a kawa się odwdzięczy :)
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jaka kawa do przelewowego?
« Odpowiedź #23 dnia: 19 Styczeń 2016, 21:04:13 »
Widzę, że nikt nie posłuchał sugestii admina i lecimy w dubel, zatem i ja polecę. ;)

Przewrotnie zapytam: co to za różnica, że do ekspresu? Kawa, to kawa i tak będzie smakować. Trzeba taką wybrać, która odpowiada naszym preferencjom. Jedyne co należy wziąć pod uwagę, to to, że mamy pewne parametry narzucone z góry, ale im dłużej kawę parzę, tym mniej w siłę tych parametrów wierzę. Oczywiście, że one mają wpływ, ale to są tylko ozdobniki na koniec, podstawa została już wyrzeźbiona w piecu.

Zatem, czy jasne czy ciemne? to zależy co nam smakuje. Ja wolę jasne, ale w ciśnieniu też wolę jasne, choćby z cytryną. Natomiast w znanym mi przelewowym na co dzień królują Brazylie palone z myślą o espresso i co? i są właśnie takie jakich oczekuje odbiorca. Z mlekiem? Można i z mlekiem jeśli ktoś lubi.


Ekspres ma tu najmniej do powiedzenia. Będzie jak w cuppingu, jak w innych metodach, tylko inaczej.


PS
Za wyjątkiem ekspresu ciśnieniowego Twój młynek pewnie Cię jeszcze nie raz zaskoczy jeśli porównasz go z czymś lepszym, a jeśli do tego dodasz parametr jakość/cena, to już w ogóle będziesz chciał aby działał jak najdłużej, czego Ci życzę.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Kawa do ekspresu przelewowego
« Odpowiedź #24 dnia: 19 Styczeń 2016, 21:08:31 »
Scaliłem

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawa do ekspresu przelewowego
« Odpowiedź #25 dnia: 19 Styczeń 2016, 21:10:23 »
:kwiat:

Offline wushu81

  • Wiadomości: 166
  • Ekspres: Steel Uno Prof Pid, Mocamaster KBG 741, Bialetti Venus,
  • Młynek: Eureka Mignon, Concept 5120
Odp: Kawa do ekspresu przelewowego
« Odpowiedź #26 dnia: 19 Styczeń 2016, 23:46:37 »
dzięki. już mam trochę jaśniej. O zwilżaniu filtra, czasie zaparzania i mieszaniu już się dowiedziałem z filmów na youtube. W moim mieście jest sklep z kawą, zawsze mówią, że mają ciągłe dostawy i kawa jest świeża ale nigdy konkrety. A jestem laikiem i na razie nie rozpoznam czy kawa dobra. Kiedyś zamówiłem ze swieżopalona i i te kawy rzeczywiście robiły wrażenie świeżych (takie jakby oleiste, nie suche). Jutro coś zamówię i porównam sobie. Przyznam szczerze, że z przelewowym to pojechałem po bandzie, bo nigdy z niego nie piłem kawy (poza starą mieloną kawą zrobioną w rodzicòw ekspresie niewiadomej jakości, kilkanaście lat temu, kiedy była na nie moda).

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawa do ekspresu przelewowego
« Odpowiedź #27 dnia: 20 Styczeń 2016, 03:06:39 »
Na wypadek gdybyś go jednak nie chciał: chętnie przygarnę. :blue:

Offline wushu81

  • Wiadomości: 166
  • Ekspres: Steel Uno Prof Pid, Mocamaster KBG 741, Bialetti Venus,
  • Młynek: Eureka Mignon, Concept 5120
Odp: Kawa do ekspresu przelewowego
« Odpowiedź #28 dnia: 20 Styczeń 2016, 18:24:27 »
raczej zostanie 😉 ekspres dziś dotarł i jestem po pierwszej kawie. Kawę mam Salvador SHG nie wiem kiedy palona i jak ale wyszła smaczna. Nie mam za bardzo do czego porównywać, bo zazwyczaj pijałem zalewajki, rozpuszczalne i od jakiegoś czasu z kawiarki. Z tej ostatniej to kawa dobra ale nie zawsze wychodziło. W przelewie jak się dojdzie do odpowiednich ustawień przemiału to zawsze kawa wyjdzie i to jest fajne. Dziś zamówiłem Arabica Kenia AB+ i  Brazylia Yellow Bourbon świeżo palone między jasne a średnie palenie i zobaczę co z tego wyjdzie. Chcę też zrobić kawę w ekspresie i kawiarce, potem porównać. Przemiał zrobiłem trochę grubszy niż średni na moim młynku. Będę kombinował. 😁
O co chodzi z tym pyłem i sitkiem? Na tym młynku i kawiarce na dole szklanki była zawsze sproszkowana kawa w minimalnej ilości . Nie przeszkadzało mi to. W przelewie filtr zatrzymał wszystko i napar czysty.
« Ostatnia zmiana: 20 Styczeń 2016, 18:27:21 wysłana przez wushu81 »

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Kawa do ekspresu przelewowego
« Odpowiedź #29 dnia: 20 Styczeń 2016, 19:00:50 »
Większe drobinki zmielonej kawy zaparzają się wolniej i w tym czasie, kiedy one oddadzą do naparu najlepszy smak, pył zdąży się już przeparzyć i dołożyć do naparu goryczy.
Jeśli masz jakieś sitko o drobnych oczkach, to najlepiej porównaj sobie napar z kawy przesianej i nieprzesianej i przekonasz się, czy jest to dla Ciebie warte zachodu.
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi