Autor Wątek: Monsunowanie a kawa Speciality  (Przeczytany 7067 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Monsunowanie a kawa Speciality
« dnia: 04 Luty 2015, 13:08:51 »
A moim skromnym zdaniem: po co monsunować kawy? Idea tego procederu jest denna, takie ziarna chyba też... niezależnie od palarni i procesu palenia.
Ciekawe jakie są te wszystkie piękne smaki i aromaty jakie to ziarno posiada:diabelek: Jakoś żadna znana palarnia specialty tego nie odkryła.
« Ostatnia zmiana: 04 Luty 2015, 14:37:20 wysłana przez DrUsagi »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: India Monsoon Malabar, palarnia kawy W&A
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Luty 2015, 13:26:15 »
Johan&Nyström ma taką kawę w ofercie.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: India Monsoon Malabar, palarnia kawy W&A
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Luty 2015, 13:30:52 »
Antonio - to już raczej dyskusja na temat monsunowania, a nie danego produktu danej palarni.  :szampan: A to że żadna speciality tego nie odkryła jeszcze o niczym nie świadczy  :diabelek:
Natomiast z chęcią bym poczytał dlaczego monsunowa kawa nie może być speciality. Bo skoro robusta może być, to czemu nie monsun?
LMWDP #469

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: India Monsoon Malabar, palarnia kawy W&A
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Luty 2015, 13:35:43 »
Ta kawa India Monsooned Malabar AA była jedną z pierwszych kaw nie marketowych, które zacząłem pić. Faktycznie specyficzna, o mocnym smaku i aromacie spoconych ciał indyjskich robotników. Była całkiem niezła, średnio palona. Następne moje zamówienie na 1 kg tej kawy- spalona, nie do wypicia. Poprosiłem o średnie palenie, przyszło bardzo jasne, w smaku trawa ja pisała Kasia. Moim zdaniem jest dobra, tylko dobrze, średnio wypalona. Zamawiałem tą kawę nie z palarni W&A.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: India Monsoon Malabar, palarnia kawy W&A
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Luty 2015, 13:37:45 »
A po co? ;) Kiedyś to monsunowanie wiązało się z transportem żaglowcami i parowcami do Europy. Kawa narażona była na morską wilgoć. Po co robić to dziś, gdy idea speciality sięga szczytów jakości i wyrafinowania? IMHO, jest to w stylu Kopi Luwak, JBM i tego typu cudów świata.

Off-Topic:
J&N to wielka komercja jak Illy i LaVazzA ;)
« Ostatnia zmiana: 04 Luty 2015, 13:45:44 wysłana przez Antonio »

Offline KiT

  • Wiadomości: 587
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: India Monsoon Malabar, palarnia kawy W&A
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Luty 2015, 14:04:11 »
A po co? ;) Kiedyś to monsunowanie wiązało się z transportem żaglowcami i parowcami do Europy. Kawa narażona była na morską wilgoć. Po co robić to dziś, gdy idea speciality sięga szczytów jakości i wyrafinowania? IMHO, jest to w stylu Kopi Luwak, JBM i tego typu cudów świata.

Off-Topic:
J&N to wielka komercja jak Illy i LaVazzA ;)

Andrzej,
Skąd tyle zacietrzewienia,  Kawa jest w J&N nie narzekam na ich kawy, jest w Solberg&Hansen, jest  w Javie, jest u Gorana, to że nie ma jej u Ciebie nie oznacza, że nie ma w żadnej dobrej palarni... .

« Ostatnia zmiana: 04 Luty 2015, 14:12:01 wysłana przez KiT »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: India Monsoon Malabar, palarnia kawy W&A
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Luty 2015, 14:14:58 »
Off-Topic:
J&N to wielka komercja jak Illy i LaVazzA
Co z etyką w biznesie? Prawie przy każdej okazji przypinasz łatkę konkurencji.

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: India Monsoon Malabar, palarnia kawy W&A
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Luty 2015, 14:29:55 »
Off-Topic:
Nie chciałbym się czerpiąc, ale miałem do czynienia z Nikaraguą z J&Y i była bardzo dobra.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Monsunowanie a kawa Speciality
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Luty 2015, 14:47:33 »
Nic nie przypinam, najwyżej żartuję. Ale gdybym nawet przypinał, to co? Nie wolno mi mieć zdania na temat tej czy innej palarni?

Nie rozumiem tego monsunowania i tyle. Nie mam żadnego zacietrzewienia. Ani Tim Wendelboe, ani SMC, ani Double Shot, ani the Barn, ani nasi CP, KB, monsunowanymi ziarnami się nie zajmują. A Nikaragua chyba nie była monsunowana :).
« Ostatnia zmiana: 04 Luty 2015, 14:52:46 wysłana przez Antonio »

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Monsunowanie a kawa Speciality
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Luty 2015, 14:47:55 »
Off-Topic:
J&N jest moim zdaniem nierówną palarnią. Miewają obłędne ziarna i wypały (będąc u nich w kawiarni ponad rok temu piłem same dobre kawki i do tego świetnie przyrządzone, a te, co kupiłem sobie do domowych zapasów też były zacne + po drodze miałem jeszcze ze 2-3 single), ale miewają zupełne paści, jak choćby Sumatra, którą teraz mają w ofercie, a mieszanki pod espresso, te Belle i podobne, są zbyt włoskie. W Szwecji są bardzo popularni

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Monsunowanie a kawa Speciality
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Luty 2015, 14:51:40 »
Celem monsunowania jest zainteresowanie tym procesem klienta, tak myślę.

Offline KiT

  • Wiadomości: 587
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Monsunowanie a kawa Speciality
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Luty 2015, 15:04:41 »
 a ja myślę, że celem było trafienie w przyzwyczajenia osób lubiących łagodne kawy, które są świeże a nie powstają poprzez zwiększenie ilości wody na gram kawy. 

Mamy raptem trzy gatunki kawy, a każda ma w opisie jaka to jest wyjątkowa, marketing jest wszędzie. Z 7 miliardów ludzi na świecie też każdy jest wyjątkowy, ale nie wszystkich chciałoby się spotkać, nawet jak wypracowali sobie wysoką pozycję. Myślę, że z kawą jest podobnie.
I dlatego każdy ma inne grono znajomych, czy przyjaciół.



Offline BoyLer

  • Wiadomości: 85
  • Ekspres: Aeropress, V60
  • Młynek: Comandante, Xeoleo
Odp: Monsunowanie a kawa Speciality
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Luty 2015, 15:21:54 »
Tak ostatnio śledzę na forum dyskusje na temat kawy monsunowanej i przyznam, że bardzo mnie ta kawa zaciekawiła. Póki co nie dojrzałem jeszcze do kaw owocowych, kwiecistych, stąd mam wrażenie, że Malabar mogła by mi posmakować. Pozostaje tylko kwestia źródła, bo z tego co czytam, nie każda palarnia sobie z tą kawą radzi. DrUsagi w wątku o tej kawie z W&A wspomina o innej palarni, czy można by się dowiedzieć o jaką konkretnie chodzi? :)
A przy okazji czy palarnia A&A z Sosnowca (mam do niej względnie niedaleko, chociaż nie mam paszportu... ;) ), która też ma między innymi India Monoon Malabar jest dobrą palarnią?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Monsunowanie a kawa Speciality
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Luty 2015, 15:29:21 »
czy palarnia A&A z Sosnowca (mam do niej względnie niedaleko, chociaż nie mam paszportu...  ), która też ma między innymi India Monoon Malabar jest dobrą palarnią?
Ze dwa lata temu miałem jakieś mieszanki i były w porządku. Zwłaszcza "Kawa do dripa" czy jakoś tak. Bardzo słodka i czekoladowa, skończyła jako espresso.
Może paszport Polsatu wystarczy :).

Offline KasiaSzołtysik Kobieta

    • Palarnia Kawy W&A
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 38
    • Palarnia Kawy W&A
  • Ekspres: Quick Mill Anita
  • Młynek: Mazzer Robur, Mahlkonig K30
Odp: Monsunowanie a kawa Speciality
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Luty 2015, 15:31:01 »
To bardzo dobra Palarnia, z którą się znamy. Pan Arek zawsze służy pomocą :)
Palarnia Kawy W&A
kawosz.com.pl

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi