Autor Wątek: LaBrasiliana MARFISA  (Przeczytany 36432 razy)

Offline shaqks

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: Kawiarka G.A.T Valentine/ Drip Hario 02 / Aeropress / Chemex(NS Aurelia 2)
  • Młynek: Mazzer Luigi Mini(F83e, Anfim Super Caimano, Mazzer SJ)
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #45 dnia: 08 Lipiec 2014, 07:45:33 »
Miałem marfise jakiś czas temu(100%arabika, nie z silesii) i jak dla mnie pod kawiarke podchodziła..była dość intensywna w smaku, ale akurat mi pasowało przed siłownią..7/10 trzeba było tylko ją dłużej potrzymac na małym ogniu

Offline Delizia Mężczyzna

    • Delizia.pl spółka jawna
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 80
    • sklep z kawą
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #46 dnia: 08 Lipiec 2014, 10:34:25 »
Miałem ją niedawno i odczucia mam podobne co Ty. Kawa mocno kwaskowata, ale kwaskowatość nie jest taka intrygująca, jak na przykład w niektórych kenijskich singlach. Dosyć wymagająca, moim zdaniem. Najlepiej się sprawdzała przy większej dozie, wydłużonym parzeniu i drobnym przemiale. Wtedy kwaskowatość spadała, goryczka trochę rosła i pojawiała się owocowa słodycz. Ekspres musiał być dobrze rozgrzany. Najbardziej mi smakowała zaparzona w Clever Dripperze.

Wersja 100% arabica jest kwaskowata, natomiast standardowa wersja ma 10% robusty, właśnie po to by kawa była zbalansowana w smaku.
Są 2 wersje kawy Marfisa, potem są nieporozumienia...
Delizia.pl - duży wybór włoskich kaw ziarnistych, mielonych oraz środków czyszczących do ekspresów

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #47 dnia: 08 Lipiec 2014, 11:22:44 »
O dwóch wersjach Marfisy pisaliśmy w tym wątku trochę wcześniej. A nieporozumieniem są dwie różne mieszanki o tej samej nazwie i chyba w takich samych opakowaniach.

Offline Delizia Mężczyzna

    • Delizia.pl spółka jawna
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 80
    • sklep z kawą
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #48 dnia: 09 Lipiec 2014, 10:14:03 »
Marfisa 100% arabica jest wypalana tylko dla jednego sklepu w Polsce, wszystkie pozostałe to wersja z robustą.
Mi osobiście lepiej smakują kawy z niewielkim dodatkiem dobrej robusty - nie są kwaśne oraz mają więcej kofeiny.
Delizia.pl - duży wybór włoskich kaw ziarnistych, mielonych oraz środków czyszczących do ekspresów

Offline Kondzior Mężczyzna

  • Wiadomości: 161
  • Ekspres: Izzo Alex Duetto , alternatywa
  • Młynek: Santos , Nagema, ręczne
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #49 dnia: 08 Grudzień 2014, 09:24:02 »
Dwukrotnie zakupiona była całkiem OK. Ostatni zakup i szok, czarna jak smoła, kwas i gorycz, świeża jak na włoszczyznę, niecałe 1,5 miesiąca od palenia.
Jest to mój ostatni zakup tej kawy, za tą cenę porażka  :(

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10587
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #50 dnia: 08 Grudzień 2014, 11:55:53 »
Jak tu widać na konkretnym przykładzie, nie ma nic stałego w paleniu kawy. Stabilność, stałość, powtarzalność są to mocno już  wyświechtane słowa... Jedyną stałą w tym rzeczą może być np. rzetelność i uczciwość, ale o tym mało kto chce dziś słyszeć.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #51 dnia: 08 Grudzień 2014, 12:01:13 »
Ja rozumiem, że co roku ziarna się zmieniają, że czasem zmienia się skład mieszanki ale stopień palenia w sztandarowym produkcie? Dziwne

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10587
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #52 dnia: 08 Grudzień 2014, 13:38:49 »
Tam nawet nie ma jak się zatrzymać na 10 minut... A co dopiero deliberować nad korektą programu sterującego piecem. Tam człowiek nie stoi przy piecu, nie kontroluje przebiegu procesu, nie przygląda się ziarnom... Life is life. A zresztą, co zrobisz, gdy popełnisz błąd na 120kg fajnej kawki?

Nawet jeśli ziarna są takie same przez dłuższy czas, dość trudno opanować zmienność pozostałych rzeczy. Palenie kawy jest nieustanną walką ze zmiennością :). Nietrudno w tej walce polec ;).
« Ostatnia zmiana: 08 Grudzień 2014, 13:41:39 wysłana przez Antonio »

Offline remos

  • Wiadomości: 9
    • REMOS
  • Ekspres: JURA F8
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #53 dnia: 27 Luty 2015, 23:22:05 »
Też takową zakupiłem tydzień temu i strasznie kwaśna jak dla mnie, espresso nie do wypicia, na kawie 160ml już lepiej ale nie wiem czy zmęczę samą, chyba z inną pomieszam.

Natomiast bardzo przypadła mi do gustu czarna IZZO oraz ILLY.

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #54 dnia: 27 Luty 2015, 23:34:11 »
Czarna Izzo to prawie smoła :)
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10587
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #55 dnia: 28 Luty 2015, 06:10:42 »
Zmień sobie ekspres, młynek itd.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #56 dnia: 28 Luty 2015, 10:34:31 »
Z rok temu wygrałem w jakimś konkursie kilogram Marfisy z Cafe Silesia. Kawa faktycznie mocno kwaskowata, ale da się ją trochę oswoić. U mnie sprawdziło się przedłużenie ekstrakcji i drobniejsze mielenie połączone z delikatnym tampingiem, ekspres musiał być dobrze rozgrzany. Wtedy kwaskowatość spadała, goryczka trochę rosła i pojawiała się owocowa słodycz. Ale i tak Marfisa najbardziej mi smakowała zaparzona w Clever Dripperze.

Offline remos

  • Wiadomości: 9
    • REMOS
  • Ekspres: JURA F8
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #57 dnia: 28 Luty 2015, 10:54:36 »
Zmień sobie ekspres, młynek itd.


Może nie najwyższych lotów sprzęt mam (bo tylko F8) ale bez przesady, skoro jest kwas to jest, tym bardziej, że wiele osób na forum, ba w tym topicu napisało, że jest kwaśna (ostatnio) może kiedyś była inna.

Tutaj na miejscu mam również palarnię kawy http :// el-kawa.pl/ - i od nich też super.

Co do czarnej IZZO, to że smoła to niby jaka ma być kawa? Mi taka pasuje w przeciwieństwie do wszelakich kwasot (dlatego np. swego czasu bardzo nie lubiłem Jacobs Kronung - bo tez była kwaśna.

Co do młynka jeszcze, a w zasadzie grubości mielenia, to z nie mam najdrobniej, a z racji tej, że LaBrasiliana Marfisa jest jasno paloną kawą to powinna być jeszcze drobniej mielona -> to jeszcze większa kwasowość kawy wyjdzie.

Generalnie każdemu według smaku, tak jak z winami, dobre to takie co nam smakuje.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #58 dnia: 28 Luty 2015, 11:25:45 »
to że smoła to niby jaka ma być kawa?
Słodka :pycha: i pełna aromatów od owoców do kwiatów :taktak:

LaBrasiliana Marfisa jest jasno paloną kawą
:wow2: No skoro Marfisa jest jasna, to nie dziwne, że smoła przypadła do gustu.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #59 dnia: 28 Luty 2015, 11:40:34 »
skoro jest kwas to jest
W ekspresie kolbowym możesz próbować coś z tym zrobić. A w automacie, sam widzisz.
Może nie najwyższych lotów sprzęt mam (bo tylko F8)
Nasze lotnictwo ma F16 :).

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi