Autor Wątek: LaBrasiliana MARFISA  (Przeczytany 36280 razy)

al9

  • Gość
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #15 dnia: 19 Grudzień 2013, 14:55:32 »
Kupiłem nie w Silesii - według producenta to 100% arabica
Ziarna średnio mocno wypalone, starannie wyselekcjonowane, bez śmieci i paprochów.
Espresso wychodzi znakomite, zdecydowane, kwaskowe ale bez nuty gorzkiej, crema wyraźna, aromat mocny, czysty, bardzo silny.
Moim zdaniem - kawa warta każdej wydanej na nią złotówki - ma styl dobrej włoskiej mieszanki - za to od Illy - sporo tańsza, za to zdecydowanie równie dobra. Polecam!!!

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4829
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #16 dnia: 19 Grudzień 2013, 16:39:41 »
To co napisali na opakowaniu to... niekoniecznie prawda. Fakt że kawa jest bardzo przyjemna

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #17 dnia: 19 Grudzień 2013, 17:26:08 »
Zawartość robusty nie mogąca przekroczyć 10% (o ile dobrze pamiętam), tak więc nie jest to 100% arabika, ale kawa kiedyś, na początku drogi była fajna mieszanką.

prego

  • Gość
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #18 dnia: 20 Grudzień 2013, 15:45:27 »
do mnie jakoś ten gatunek kawy nie przemawia... wole coś delikatniejszego. Ale ile ludzi tyle opinii:)

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #19 dnia: 20 Grudzień 2013, 20:26:49 »
Sposób przygotowania: ekspres Rancilio Epoca, Faema Enova młynek Mazzer Mini E. doza 16gr. czas 25s. ilość - około 50-60ml z cremą. Mieszanka około miesiąc od wypalenia.
Ta mieszanka gościła u mnie  może 3 razy jako "zwykła" i raz jako "Silesia". Pierwsza opcja to smród taniej robusty, której było daję głowę około 30-40%. Filiżanka pełna wstrętnej "sypkiej" i matowej piany jak z płynu do naczyń. Myślałem, że trafiłem kiepską partię ale po kilku miesiącach było to samo. To JEDYNA w mojej kawowej "karierze" mieszanka całowicie pozbawiona zalet natomiast wady to: smród w całym mieszkaniu, drapiący w gardle posmak robusty złej jakości, trudności w uzyskaniu poprawnego espresso bo kawa pieni się niemiłosiernie - o lśniącej cremie trzeba zapomnieć. Na temat ceny nie będę się wypowiadał bo ta mieszanka nie jest warta NIC i to bez znaczenia ile czasu upłynęło od palenia. Za każdym razem gdy przeszła przez mój młynek musiałem go długo pucować bo smród tych ziaren długo mnie jeszcze prześladował.
Opcja "Silesia" jest nieco lepsza. Przypuszczam, że dodano mniej robusty i w lepszym gatunku a arabikę jaśniej wypalono. Ziarno śmierdzi podobnie jak wersja "zwykła" tyle, że z nieco mniejszym natężeniem. Napar łagodniejszy mniej się pieni i jedynie drapie po gardle nie powodując trwalszych jego obrażeń. Jednak i ta wersja nie nadaje się do spożycia jako espresso i nawet przez mleko przebija się woń nieznośna, której źródłem jest najtańszy i niechlujnie prażony surowiec. Smak i zapach tych mieszanek powraca do mnie w najczarniejszych "kawowych" koszmarach i niezmiennie kojarzy mi się z pierwszymi dniami sezonu grzewczego na wsi kiedy to z kominów domostw wydobywa się smród przepotworny palonych plastikowych butelek, szmat itp... Okolicę spowija śmiedzący smog a w ustach pojawia się cierpko-gorzki posmak. Powiem Wam, że właściciele tych domostw mają nawet coś wspólnego z właścicelami palarni wytwarzającej ten kawowy horror: Mianowicie łączy ich brak wyobraźni oraz chęć osiągnięcia swojego celu jak najniższym kosztem.
Podsumowaie:
Zdecydowanie najgorsza mieszanka jaką piłem. Tani przemysłowy szajs - włoszczyzna w najgorszym wydaniu  :NO:  :ohyda:

Offline Albinos Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 161
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #20 dnia: 20 Grudzień 2013, 22:46:03 »
 :taniec: czuję się rozgrzeszony  :smiech:

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #21 dnia: 27 Grudzień 2013, 07:20:09 »
Ciekawe jak ludzie mają odmienne kubki smakowe...

Piłem tuz przed wyjazdem na święta Marfisę od Silesiusów. Jaśniej palona, odcień palenia na poziomie ziaren Antosia (Ariadna), ziarna małe, równo wypalone, bez śmieci/połamań/itp
W naparze (espresso) wybija się leciutki (ale zupełnie akceptowalny) kwasek (czyt. rześkość), zero posmaków robuścianych (w/g zapewnień Darka z C.S. zero słownie zero robusty w tej Marfisie). W cappu bez fajerwerków, ot zwykła normalna kawa. Dwie dziewczyny spożywające cappu błyskawicznie wyczuły, że to nowe ziarno w młynie ale poziom smakowy dla nich także normalnie akceptowalny.

Ot, zwykła kawa, przez niektórych obsobaczona za kwaski, z ceną niestety zbyt wysoką.

IMHO maro delikatnie przesadza, pamiętam jego wypowiedź gdzie słabszą wersję Marfisy ocenił jako najgorszą kawę jaką pił z crema jak z płynu do naczyń... A pił tą gorszą wersję z upodobaniem parę latek...  :)

Offline Albinos Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 161
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #22 dnia: 27 Grudzień 2013, 12:25:48 »
Być może na obecnym ekspresie bym uzyskał inny efekt. Wtedy jeszcze miałem Treviso, ale młynek już gastro. Nie była to najgorsza kawa jaką piłem, ale nie odważę się kupić kilograma dla samego sprawdzenia  ;D .

al9

  • Gość
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #23 dnia: 30 Grudzień 2013, 13:52:21 »
Tu są jacyś wrogowie la braziliany
A już opowieści o 40% zawartości robusty są po prostu zabawne...
100% arabica i koniec
Jak raz Włosi są uczuleni i przestrzegają poprawności takich informacji...
A jak wychodzi Wam lura....  Może kupcie sobie french pressa i odstawcie ekspresy na bok? Albo je dajcie do przeczyszczenia....

Żeby było jasne. Znam kawy lepsze - kilka kaw izzo, passalaquy czy kimbo. Mieszanki antonio np ariadna też są  zacne.
Ale marfisa kosztuje 73 złote za kilogram  i stosunek jakości do ceny ma wręcz doskonały
Wesołych Świąt i mniej zacietrzewienia życzę...

« Ostatnia zmiana: 30 Grudzień 2013, 14:00:47 wysłana przez al9 »

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #24 dnia: 30 Grudzień 2013, 14:30:03 »
Poczytaj może więcej wątków, nie tylko na tym forum nt. Marfisy i pisz potem w temacie.
ps. wskaż kto napisał o 40% domieszki robusty oraz o tej lurze, jeno precyzyjnie kto i kiedy (w tym wątku). A to że Tobie smakuje? To chyba dobrze, prawda?

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #25 dnia: 30 Grudzień 2013, 15:07:06 »
Dla mnie wniosek jest jeden - jakość tej kawy jest bardzo nierówna, istnieje wiele odmian niemożliwych do odróżnienia bez otwarcia opakowania.
Osobiście, szybciej kupił bym kupon lotka niż tą kawę ;)

al9

  • Gość
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #26 dnia: 30 Grudzień 2013, 15:14:40 »
 wskaż kto napisał o 40% domieszki robusty oraz o tej lurze, jeno precyzyjnie kto i kiedy (w tym wątku).

Proszę bardzo.
maro 20 grudnia o 20.26:

Ta mieszanka gościła u mnie  może 3 razy jako "zwykła" i raz jako "Silesia". Pierwsza opcja to smród taniej robusty, której było daję głowę około 30-40%.


al9

  • Gość
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #27 dnia: 30 Grudzień 2013, 15:16:00 »
Poczytaj może więcej wątków, nie tylko na tym forum nt. Marfisy i pisz potem w temacie.

rozumiem, że jak przeczytam więcej wątków to zmienię zdanie :-))
Luzu więcej życzę....

al


Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4829
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #28 dnia: 30 Grudzień 2013, 17:01:56 »
Cytat odniósł się do  subiektywnego odczucia Maro na temat zawartości robusty a nie faktycznej ilości ;)
Mnie Marfisa rozczarowała ale nie znaczy to że to zła kawa. Z resztą ostatnio mam coraz większą ochotę na typowo włoskie smaki.

al9

  • Gość
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #29 dnia: 30 Grudzień 2013, 17:19:30 »
Cytat odniósł się do  subiektywnego odczucia Maro na temat zawartości robusty a nie faktycznej ilości

to prawda
w rzeczywistości zawartość robusty wynosi 0%
:-)

Najserdeczniej!
al

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi