Autor Wątek: LaBrasiliana MARFISA  (Przeczytany 36145 razy)

Offline Albinos Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 161
LaBrasiliana MARFISA
« dnia: 07 Maj 2013, 21:21:21 »
Kawa zakupiona w Cafe Silesia. Podobno różna od Marfisy dostępnej w innym źródle. Nie odważę się na recenzję. Ktoś używał? Strasznie kwaśna. Zarówno z ekspresu jak i z kawiarki. O ile Java 006 posiadała przyjemne kwaski To Marfisa mnie odrzuca. Dużo wcześniej czytałem na CP pochlebne opinie, a gdy już kupiłem   :evil:  natknąłem się na podobne wrażenia do moich. Teraz już wiem u kogo kupić następną ;), ale szkoda wyrzucić kilogram kawy  >:( . Trzeba będzie z mlekiem.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Maj 2013, 21:25:24 »
Raz kupiłem, zachęcony pozytywnymi opiniami na CP. Niczym specjalnym się ta kawa nie wyróżniała. Nie była ani specjalnie kwaskowa ani goryczkowa. Czekoladowa, przyjemna. Nie była zła, ale byłem nastawiony na coś ekstra, a było tylko dobrze :)

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Maj 2013, 21:25:43 »
Kawa również z Cafe Silesia.
Był to bardzo zły okres dla mnie. Kawa płaska, bez pianki, bez wyrazu...

Nie polecam, szczególnie za taką cenę.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Maj 2013, 21:32:03 »
Albinos - a może to kwestia temperatury. Pogubiłem się już jaki ty sprzęt masz ale coś z termoblokiem kojarzę.

Jeśli tak to spróbuj sztuczki na super gorący termoblok z AEG EA150 - odpal spienianie, w tym czasie mielisz kawę, ubijasz. Spienianie stop, lekki flush aby napełnić termoblok wodą i pozbyć się pary i jazda z ekstrakcją.

U mnie kawy kwaśne to zbyt niska temperatura.

Pytanie tylko czy to kwaśność czy kwaskowość. Czytając Spinkę i Geralta wychodziło by że to taka normalna kawa.
LMWDP #469

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Maj 2013, 21:41:26 »
Tak właśnie twierdzę, chyba że to nie ta sama Marfisa...
Dla mnie to był taki pewniak - dobra, typowa mieszanka.

Offline Albinos Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 161
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Maj 2013, 21:42:34 »
Ale z kawiarki też kwas  ???

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Maj 2013, 22:06:40 »
A do kawiarki mielisz tak samo drobno jak do ekspresu? Spróbuj odrobinę grubiej, kto wie, może pomoże? U mnie kwaśność w kawach, gdzie jej być nie powinno pojawia się, gdy za drobno zmielę, lub dam za dużo do sitka i zaniedbam dystrybucję równomierną (czasem robię to niedbale, choć zwykle nie przykładam się zbyt mono).
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline Albinos Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 161
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Maj 2013, 22:10:11 »
Tym razem zmieliłem jak do ekspresu, zwykle mieliłem grubiej

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Maj 2013, 22:28:50 »
LaBrasiliana Marfisa z Cafe Silesia to inna kawa niż Marfisy dostępne u innych dystrybutorów, znacznie bardziej kwaskowata. Rady co do ekspresu to: podniesienie temperatury, bardziej miałkie mielenie i wydłużona ekstrakcja. Wtedy powinny się pojawić goryczkowe nuty.

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Maj 2013, 07:05:01 »
Dobra, od początku.

Marfisa, ta pierwotna, dostępna u wszystkich z wyjątkiem Silesiusów, to nie jest mieszanka 100% arabik, a arabika z domieszką robusty, podobno do 10%.
Silesiusy, jak zrobiło się o tym głośno, że zwyczaj makaroniarzy (podobno poparty prawem (??)), że do paru procent (10?) mają prawo dołożyć co chcą (robuchę) zwyczajnie pojechali do producenta i po dłuższych negocjacjach przekonali do zmiany składu kawy. Obecnie na rynku występują dwie marfisy (niestety producent nie zmienił nazwy wersji kaw, ani starej ani nowej), jedna 100% arabika druga diabli wiedzą, ale zapewne coś ok 90/10.

Stara Marfisa była łatwa/miła/przyjemna w zaparzaniu, ale byli tacy którzy psioczyli na sporawą creme oraz na drewniane smaczki robusty. Nowa Marfisa faktycznie potrzebuje wyższej temperatury.
IMHO zwykła kawa, bez fajerwerków, choć można ja wypić. Faktycznie cena bez upustu jest... sporawa, zdecydowanie wolę np. Mesetę 100% Arabik tej cenie (tez u Silesiusów).

Offline gsh

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 41
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Maj 2013, 13:14:42 »
miołech ta łona, dyć trza mocnij grzoć co bych kwasu tyla nie wylezło, tak jo dawoł tak pod 94 st



Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2988
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Maj 2013, 13:32:41 »
U mnie im wyżej, tym kwas bardziej wyrafinowany... :jezyk:
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Maj 2013, 13:36:25 »
miołech ta łona, dyć trza mocnij grzoć co bych kwasu tyla nie wylezło, tak jo dawoł tak pod 94 st

Podobno Ci lepiej... :evil:
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Sierpień 2013, 11:25:08 »
U mnie ta kawa wychodzi całkiem O.K.
Espresso - łagodne, przyjemne z lekką jasną cremą. Nie całkiem gorzkie - wyczułem wyraźne nuty kwaskowe.
Cappu - nie wiem czemu, ale jedyne co odnajdywałem to gorzka czekolada, umiarkowana i smaczna. Średnio się rysuje na creme z tej kawy (za jasna, szybko znika, za cienka).
Americano - przyjemnie mi się je piło, tutaj również kwaskowych nut brak.
Latte - zdecydowanie smak i słodycz mleka zasłoniła smaki kawy.
SHAKERATO - szczególnie w upalne dni to świetna propozycja, jednak piana była dla mnie zbyt gorzka i dodałem nieco cukru.

Generalnie jeśli się starałem - dobrze nagrzana maszyna z kolbą, sitko na 14g kawy, rozgrzany shot glass zamiast filiżanki, podstawiony pod wylewkę, dobre ubicie i zmielenie kawy - crema była całkiem całkiem. Natomiast przy leniwym podejściu prawie wcale jej nie było.
Jestem w trakcie 250g paczuszki teraz czas na wyciągnięcie moki i aero...




Ziarenko

  • Gość
Odp: LaBrasiliana MARFISA
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Grudzień 2013, 14:41:38 »
Próbowałam tej kawy u koleżanki, która zaraziła mnie miłością do tego napoju ;) Ona zachwycała się tą kawą, ale mi przeszkadzał ten lekko kwaskowy posmak.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi