Autor Wątek: Gaggia Classic  (Przeczytany 97513 razy)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #90 dnia: 29 Grudzień 2020, 20:43:33 »
Nie komentuję ceny, bo nie wiem za ile teraz są sprzedawane nowe i używane, ale sam młynek jest świetny do espresso:

1zpresso JE
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=10397.0

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #91 dnia: 29 Grudzień 2020, 20:58:54 »
Też się "zakochałem" w moim ręczniaku, a po doświadczeniu z nim, choć krótkim, mogę wysnuć tezę, że z porządnym ręcznym młynkiem wespół z WDT można szybko wpasować się z nowym ziarnem.
》tertium non datur《

Offline Latte.Fart

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Rocket Appartamento, Aeropress, V60
  • Młynek: Eureka Specialità, Porlex Mini
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #92 dnia: 30 Grudzień 2020, 11:11:33 »
...
1. W miarę możliwości mały (mała kuchnia, mało miejsca)
2. Z uwagi na model rodziny współczesnej żona ma też coś do powiedzenia więc staram patrzeć się na kolor czarny aby pasował do kuchni
3. Ekspres służy raczej tylko mi i lubię mieć możliwość picia innej kawy każdego dnia więc próbowałem znaleźć coś co pasowało by do single dose
4. No i poki co chyba najgorszy punkt bo budżetowo celował bym raczej w bliżej 1k PLN niż 2k.

Pozdrawiam i witam wszystkich!  :bry:

Kupując młynek też szukałem małego rozmiaru i możliwie małą retencję (choć temat single-dosing mnie nie interesował). Wybrałem Mignon Specialità (retencja 1.5g), jest cicha, szybka, nie sieje na wszystkie strony (blat czysty), a ekran dotykowy świetnie się sprawuje. Pokrętło zmiany grubości mielenia jest małe, więc zmiana espresso→alt nie jest tak wygodna jak u innych producentów.

Lepiej wydać więcej niż potem żałować że młynkowi czegoś brakuje. Ale uważaj – młynek świetnie pasuje do kuchni ale nie pasuje do GC – więc będziesz chciał potem zmienić ekspres na taki w błyszczącym chromie ;)

Offline Eustachiusz

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Lelit Elizabeth
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #93 dnia: 23 Styczeń 2021, 23:07:24 »
Mam pytanie do byłych i obecnych użytkowników Gadżi:

Czy udało Wam się uzyskać powtarzalne mysie ogonki w jakimś dłuższym okresie?

Mam ekspres od 7 miesięcy, do tej pory zmarnowałem każdą paczkę kawy, jaką kupiłem, poza Gardelli Cignobianco - robiłem na niej pięć doppio dziennie, a każde z nich było dobre. Potem chciałem spróbować czegoś innego - kilogram kawy poszedł w kosz zanim udało mi się dobrać dozę i przemiał, a potem już nawet powrót do Cignobianco był porażką - 2 kilogramy na straty. Zmarnowałem jakieś 10 kg kawy, wciąż nie umiem dobrać grubości mielenia i dozy tak, żeby ekstrakcja przebiegała jednolicie przez cały czas. Przez kilka sekund leci ładny strumyczek, a potem dosłownie "rzyga" kawą - strużka momentalnie robi się biała i dopełnia filiżankę. Ciastko najczęściej bez widocznych kanałów, więc już nie wiem na co zrzucić winę. Wymieniłem sitko na VST 18, wymieniłem prysznic na IMS, wymieniłem tamper motty na ten od Metiu - bez poprawy. Kupiłem marketową Kimbo - dobrałem przemiał tak, że przytkał ekspres i potem zszedłem z dozą do 15 g, uzyskując idealnie stałą ekstrakcję (ale nie dałem rady wypić tej kawy bez posłodzenia). Po zmianie na dobrą kawę ponownie porażka. Próbowałem różnych metod dystrybucji (poza OCD) najbardziej pasuje mi WDT, bo to grzebanie w sitku uspokaja mnie pomiędzy kolejnymi zmarnowanymi porcjami kawy.

Dlatego proszę o opinię zadowolonych użytkowników, oraz o informację - jakie zmiany poczyniliście w swoich ekspresach i jakiej kawy używacie, żeby uzyskać takie wyniki? A może ktoś z Was ma film przedstawiający zadowalającą ekstrakcję? Bo dochodzę do wniosku, że te wszystkie dobre opinie Gaggi to sponsorowane wpisy, które niestety mijają się z prawdą. Próbując wpasować się w uzysk 2:1 uzyskuję kwaśno - gorzkie popłuczyny, ale kawą tego nazwać nie mogę. Obecnie jedynym powodem, dla którego jeszcze nie popełniłem czynu erotyczno - szklarskiego (tj. nie w****łem ekspresu za okno) jest fakt, że był to prezent.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #94 dnia: 24 Styczeń 2021, 09:14:54 »
A ciśnienie przaestawiles na 9-10 barów? Przy 15 barach fabrycznie cieżko zrobić wzorowe espresso.

Offline Eustachiusz

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Lelit Elizabeth
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #95 dnia: 24 Styczeń 2021, 10:47:28 »
Jak dotąd nie ingerowałem we wnętrzności ekspresu, próbowałem uzyskać jakąś powtarzalność i nauczyć się obsługi. Czytałem na zagranicznych forach, że ustawianiem OPV najlepiej zająć się na końcu - jak już umie się robić kawę. Rozważałem w przyszłości mod OPV i PID, ale to raczej jak będę uzyskiwał powtarzalne wyniki.

Może wymagam za dużo do sprzętu, bo oglądałem filmy z shotami z droższych maszyn. A może po prostu tak konsekwentnie popełniam jakieś błędy.
Znalazłem film:
youtube.com/watch?v=ujlce6H11QU
Czy to naprawdę najlepszy shot, jaki można uzyskać na Gaggi? Bo nie wiem, czy dążyć to czegoś takiego, czy mierzyć wyżej.
Skuszę się chyba na NPF, żeby też dokładniej przyjrzeć się temu, co się dzieje.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #96 dnia: 24 Styczeń 2021, 15:04:32 »
Na Classiku spokojnie da rade zrobić dobre espresso.

Wrzucam filmik na ekspresie bez modów:


Kilka rad ode mnie:
1. Classik lubi duże dozy. Dobierz odpowiednią ilość kawy w sitku. Najlepiej namielić pod rant, tamping, zapięcie, wypięcie. Jeśli po wypięciu nic się nie odznaczyło to wsypać trochę więcej. I tak aż do momentu jak po wypięciu odznaczy się śrubka. Cofnąć się o jeden krok i mamy ustaloną ilość.
2. Na początku lepiej próbować na mieszankach z lekką ilością robusty. Wybrać jakąś mieszankę i na niej z kilka tygodni pracować. Polecam np. Hard Beans Toucan, Często w konesso.pl jest na promocji. (zmiana ziaren wprowadza dodatkowe zmienne i trzeba wszystko ustawiać ponownie)
3. Spróbuj na początku bez WDT. Namiel bezpośrednio do kolby na dwa razy, wyrównanie pionowe (klepanie lekkie z boku), potem wyrównanie poziome (lekkie stuknięcie o blat/matę). Tamping.
Tak jak na tym filmiku (od 9 min):



Offline Eustachiusz

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Lelit Elizabeth
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #97 dnia: 24 Styczeń 2021, 15:55:13 »
Udaje mi się czasami uzyskać takie strużki jak u Ciebie, ale dużo szybciej robi mi się blonding - może właśnie z powodu tej niewystarczającej dozy. Tej Cignobianco sypałem coś koło 19-19,5 g i wychodziła naprawdę dobra (lepsza niż w niektórych kawiarniach we Wrocławiu), ale udało mi się to tylko z jedną paczką.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #98 dnia: 24 Styczeń 2021, 17:01:32 »
Jak dotąd nie ingerowałem we wnętrzności ekspresu, próbowałem uzyskać jakąś powtarzalność i nauczyć się obsługi. Czytałem na zagranicznych forach, że ustawianiem OPV najlepiej zająć się na końcu - jak już umie się robić kawę. Rozważałem w przyszłości mod OPV i PID, ale to raczej jak będę uzyskiwał powtarzalne wyniki.

Może wymagam za dużo do sprzętu, bo oglądałem filmy z shotami z droższych maszyn. A może po prostu tak konsekwentnie popełniam jakieś błędy.
Znalazłem film:
youtube.com/watch?v=ujlce6H11QU
Czy to naprawdę najlepszy shot, jaki można uzyskać na Gaggi? Bo nie wiem, czy dążyć to czegoś takiego, czy mierzyć wyżej.
Skuszę się chyba na NPF, żeby też dokładniej przyjrzeć się temu, co się dzieje.

Moje doświadczenia z Classikiem są takie, że regulacja OPV na 9-10 barów dała:
- największy skok jakości w filiżance
- zwiekszenie kultury i powtarzalności ekstrakcji

Mówiąc jako były użytkownik (5 lat). Ja bym nie czekał z regulacją OPV :).

Offline Eustachiusz

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Lelit Elizabeth
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #99 dnia: 24 Styczeń 2021, 17:27:59 »
A przypadkiem Gaggia z 2019 nie ma OPV bez regulacji? Bo nie jestem pewien...

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #100 dnia: 24 Styczeń 2021, 21:02:14 »
Zgadza sie, nie ma regulowanego OPV, ale mozna to zmienic na dwa sposoby:
1. Skrocenie sprezynki w obecnym opv.
2. Wymiana opv na regulowany, np:
https://ebarista.pl/1720034-expansion-valve-%c3%b8-1-8m-6-12-bar.html
plus:
https://allegro.pl/oferta/redukcja-manometryczna-1-8-w-na-m10x1-z-9099376249

Jesli blonding jest duzo wczesniej to moze wskazywac na problem z rownomierna dystrybucja przemialu w sitku. Nad tym trzeba troche popracowac, i jak pisalem, najlepiej na poczatku na jednej kawie przez dluzszy czas.
Mocniejszy tamping tez moze troche pomoc jak jest wiecej niz 9 bar.

Offline MatroX Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Eureka Mignom Single Dose
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #101 dnia: 26 Styczeń 2021, 21:36:21 »
Po przygodzie z automatem, zdecydowałem się na zakup kolbowego.
Decyzja padła na Gaggia Classic.
Słyszałem, że te nowe wersje bardziej awaryjne? Prawda?
Dobra ale wracając do meritum zastanawiam nad wyborem młynka. Dobre dusze podpowiedziały DF64.  Dostępność marzec. Jestem skłonny poczekać.
Widziałem na filmikach na YT, że dużo osób używających ma Niche + Gaggia lub Barantza Sette a z racji niedostępności tego pierwszego zacząłem oglądać filmiki na temat Barantzy i trafiłem na opinie, że Barantza nie nadaje się do ekspresów kolbowych tylko do metod tradycyjnych więc nie wiem o co chodzi?
Pomożecie ?

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #102 dnia: 26 Styczeń 2021, 23:27:45 »
trafiłem na opinie, że Barantza nie nadaje się do ekspresów kolbowych tylko do metod tradycyjnych


Baratza Sette daje świetny przemiał, bardzo puchaty i bez grudek, oraz ma znikomą retencję, a gdy sie ja klepnie to ma zerową. Baratza ma wymiennie 2 rodzaje żaren. Baratza AP jest przeznaczona do espresso do ekspresów kolbowych. Baratza Sette z żarnem BG do metod alternatywnych.

Offline Eustachiusz

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Lelit Elizabeth
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #103 dnia: 27 Styczeń 2021, 15:29:37 »
Dzisiaj przyszedł do mnie NPF, spróbowałem dwukrotnie zrobić kawę, najlepiej jak umiem - za pierwszym razem mnóstwo kanalików, za drugim mniej, ale też skutecznie psujące ekstrakcję. Czyli ograniczenia sprzętu ograniczeniami sprzętu, ale ja też mam trochę do poprawienia.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #104 dnia: 27 Styczeń 2021, 16:13:27 »
Dobre podejście. Npf odsłania potrzeby usprawnienia w obszarze Il Mano z zasady 4M (lub 5M) jak kto woli :).

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi