Autor Wątek: Gaggia Classic  (Przeczytany 105388 razy)

Offline gniewko Mężczyzna

  • Wiadomości: 112
  • Ekspres: Oscar II/Aeropress/FrenchPress
  • Młynek: Rancilio Kryo OD
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #60 dnia: 13 Styczeń 2019, 01:08:17 »
Nadal mam problem z powtarzalnością.
Nie umiem określić przyczyny.

Nie zwróciłem uwagi na trzeszczące elementy plastikowe. Dźwięk pracy pompy jest na tyle wyraźny, że reszta odgłosów to tylko dodatki :-)

Muszę kupić wagę z dokładnością 0,1g (obecnie 1g).

Nie wiem ile oryginalne sitko do doppio powinno mieścić kawy. Często mam problemy: zbyt szybko/zbyt wolno/w ogóle nie leci kawa. Zdaję sobie sprawę, że zmiana kawy=zmiana parametrów (doza, siła tampowania, przemiał).

Mam tamper motta 58mm ale jest problem przy tampowaniu - kawa zostaje na ściance sitka. Siła tampowania to też zagadka.

Nie rozumiem dlaczego GC nie przepuści wody mimo 14 bar gdy mam większą dozę np. 19-20g ? Przy mniejszej dozie/słabym tampingu/grubszy przemiał jest błoto i za szybko leci.

Może przy 9bar właśnie czas/ilość naparu się poprawią. Będę mógł użyć 16g i będzie git?

Czy NPF + VST, wymiana prysznica i zaworu OPV na regulowany ułatwią naukę?

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #61 dnia: 13 Styczeń 2019, 08:20:00 »
Zrób test monety to będziesz wiedział ile być maksymalnie kawy (ja daję gram mniej). Sitko dokupiłeś czy przerobiłeś cisnieniowe? Reszta to grubość mielenia i dobre ubicie w sitku. Wypróbuj WDT albo inne techniki zamieszania przed ubiciem.
O kawę nie pytam bo chyba wiadomo że używasz dobrej. ;-)

Offline Mireksm

  • Wiadomości: 222
  • Ekspres: Lelit pl91t, kremina, florina 6tz
  • Młynek: i1 mini, mym54, mym55
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #62 dnia: 13 Styczeń 2019, 09:03:24 »
Kup sobie 1kg dobrej kawy. Nie mieszaj z innymi bo to już będą inne ustawienia dla młynka i dozy. To że kawa zostaje dookola tampera nie przeszkadza w niczym. Jeżeli kawa (błotko) zostaje gdzieś na sitku po wypadnięciu ciastka świadczy o tym że nierówno ubiłeś. Musisz określić maksymalną wysokość dla ubitej kawy czyli test monety lub ubijasz kawe w sitku, wkrecasz pf w grupe odkrecasz i sprawdzasz czy kawa dalej ubita czy zruszona przez prysznic. Możesz zaznaczyć sobie tą wysokość na tamperze markerem. Później przy tej wysokości szukasz ratio. Waga 0,1 bardzo ułatwi to. Mieląc drobniej /grubiej to też zmiana wysokosci i dozy. Gdy już bedziesz blisko ratio 1:2 w czasie 25s drobne korekty rób co kilka shotow(retencja). Po zmianie nastawy młynka kiedy widzisz że jeszcze daleko do osiągnięcia celu warto kilka g zmielić do słoiczka a później np do kawiarki. No i sitko jakie masz.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Gaggia Classic
« Odpowiedź #63 dnia: 13 Styczeń 2019, 09:21:56 »

Nie wiem ile oryginalne sitko do doppio powinno mieścić kawy. Często mam problemy: zbyt szybko/zbyt wolno/w ogóle nie leci kawa. Zdaję sobie sprawę, że zmiana kawy=zmiana parametrów (doza, siła tampowania, przemiał).

Może robisz za duże skoki regulując młynek?  Jeśli chodzi o zmienne:
- siła ubicia (u mnie) jest stała bez względu na kawę
- doza/przemiał - test monety ci pomoże ustalić ile *objętości* kawy powinno być w sitku - ta objętość dla sitka+maszyny jest stała, zaczynasz od tego, potem zmieniasz przemiał i dostosowujesz dozę.

Cytuj (zaznaczone)
Mam tamper motta 58mm ale jest problem przy tampowaniu - kawa zostaje na ściance sitka. Siła tampowania to też zagadka.

Tą kawą na ściankach tak bardzo się na razie nie przejmuj. Minimalizuj liczbę zmiennych bo zwariujesz :).
Siła tampowania - polecam na początek przyjrzeć się jak do tego podchodził kiedyś Gwylim Davies:
- sporo zdrowego rozsądku i raczej proste podejście do sprawy.

Cytuj (zaznaczone)
Nie rozumiem dlaczego GC nie przepuści wody mimo 14 bar gdy mam większą dozę np. 19-20g ? Przy mniejszej dozie/słabym tampingu/grubszy przemiał jest błoto i za szybko leci.

Może przy 9bar właśnie czas/ilość naparu się poprawią. Będę mógł użyć 16g i będzie git?

Czy NPF + VST, wymiana prysznica i zaworu OPV na regulowany ułatwią naukę?

19-20g w Classicu to na moje oko za dużo.
Zdecydowanie jak zmienisz ciśnienie na OPV to trzeba będzie dostroić przemiał.

NPF ci przyspieszy naukę na pewno. Szybko będziesz naprawiał błędy, albo będziesz ciagle sprzątał kuchnię ;). VST zdaje się jest trochę trudniejszym sitkiem w obsłudze (nie używałem, tylko tutaj czytałem). Prysznic IMS aż tak drastycznej poprawy nie daje.

W mojej ocenie NPF i bez gwałtownych ruchów na młynku. Powoli dojdziesz do celu. I zredukuj ciśnienie ekstrakcji do 9 bar (na ślepym sitku ~10 bar).

Offline gniewko Mężczyzna

  • Wiadomości: 112
  • Ekspres: Oscar II/Aeropress/FrenchPress
  • Młynek: Rancilio Kryo OD
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #64 dnia: 13 Styczeń 2019, 18:45:27 »

Nie wiem ile oryginalne sitko do doppio powinno mieścić kawy. Często mam problemy: zbyt szybko/zbyt wolno/w ogóle nie leci kawa. Zdaję sobie sprawę, że zmiana kawy=zmiana parametrów (doza, siła tampowania, przemiał).

Może robisz za duże skoki regulując młynek?  Jeśli chodzi o zmienne:
- siła ubicia (u mnie) jest stała bez względu na kawę
- doza/przemiał - test monety ci pomoże ustalić ile *objętości* kawy powinno być w sitku - ta objętość dla sitka+maszyny jest stała, zaczynasz od tego, potem zmieniasz przemiał i dostosowujesz dozę.

Cytuj (zaznaczone)
Mam tamper motta 58mm ale jest problem przy tampowaniu - kawa zostaje na ściance sitka. Siła tampowania to też zagadka.

Tą kawą na ściankach tak bardzo się na razie nie przejmuj. Minimalizuj liczbę zmiennych bo zwariujesz :).
Siła tampowania - polecam na początek przyjrzeć się jak do tego podchodził kiedyś Gwylim Davies:
- sporo zdrowego rozsądku i raczej proste podejście do sprawy.

Cytuj (zaznaczone)
Nie rozumiem dlaczego GC nie przepuści wody mimo 14 bar gdy mam większą dozę np. 19-20g ? Przy mniejszej dozie/słabym tampingu/grubszy przemiał jest błoto i za szybko leci.

Może przy 9bar właśnie czas/ilość naparu się poprawią. Będę mógł użyć 16g i będzie git?

Czy NPF + VST, wymiana prysznica i zaworu OPV na regulowany ułatwią naukę?

19-20g w Classicu to na moje oko za dużo.
Zdecydowanie jak zmienisz ciśnienie na OPV to trzeba będzie dostroić przemiał.

NPF ci przyspieszy naukę na pewno. Szybko będziesz naprawiał błędy, albo będziesz ciagle sprzątał kuchnię ;). VST zdaje się jest trochę trudniejszym sitkiem w obsłudze (nie używałem, tylko tutaj czytałem). Prysznic IMS aż tak drastycznej poprawy nie daje.

W mojej ocenie NPF i bez gwałtownych ruchów na młynku. Powoli dojdziesz do celu. I zredukuj ciśnienie ekstrakcji do 9 bar (na ślepym sitku ~10 bar).
Dziękuję za cenne rady.

Przed chwilą zrobiłem backflush i przystąpiłem do wdrożenia wskazówek.
Test monety (użyłem 10gr) mnie zaskoczył - pozwolił na dobranie ilości i siły ubicia. Wydaje mi się, że 16g kawy ori sitko jest ok. Moneta robiła jeszcze znak, ale nieco mocniejszy tamp i wyszło ok.

Wyniki:
- 16g kawy/44g ekstraktu 25s od załączenia pompy ratio: 1:2.4 (chyba ok ?)
- brak kwasowości/niewiele mimo jaśniejszego palenia ziaren

Offline simson2d

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: duo pid mod, alternatywa
  • Młynek: Vario, eureka SD
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #65 dnia: 13 Styczeń 2019, 19:04:03 »
Też mi się wydaje, że 16g jest ok. Przy 14 zawsze błoto, 17 i powyżej moneta wchodzi za mocno.
Mimo to u mnie cały czas kwas  :sciana:

Offline cpu

  • Wiadomości: 334
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #66 dnia: 13 Styczeń 2019, 22:06:10 »
Moze sproboj jeszcze podzialac tak jak radza tutaj:


Czyli nie koniecznie trzymaj sie tych 25 sekund :-)

Offline zloty_chlopiec

  • Wiadomości: 20
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #67 dnia: 31 Marzec 2020, 17:50:32 »
Odświeżam temat :)

Jestem posiadaczem nowej Gaggi Classic. Podzielę się pierwszymi spostrzeżeniami, bo nie do końca mi wychodzi.

Kawa: Illy Classic intenso
Młynek: Sette30, testowane ustawienia grubości 7/30, 10/30, 13/30/ 15/30
Doza: 16g
Sitko: Tradycyjne doppio (NPF)

Zestaw nowy, nie modyfikowany i nie regulowany, na ustawieniach fabrycznych.
Ubite tym dołączonym do zestawu tamperem plastikowym 58mm, na mniej więcej wysokość 3/4 sitka.

Efekty:
na grubości ziarna 7 lub 10 lub 13, ekspres wypuszczał kilka nieśmiałych kropelek i tyle. W fusach w kolbie pozostało ciasteczko i sporo wody. Dopiero przy 15/30 (co wg wszelkiej opinii i samej instrukcji jest za grubo jak na espresso), poleciał ciągły strumień (mało kremowy).

Co robię źle i jakie poprawki na szybko można wprowadzić?


Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #68 dnia: 01 Kwiecień 2020, 09:40:17 »
Możesz pokazać przemiał na tych ustawieniach? Próbowałeś z inną kawą?

Offline zloty_chlopiec

  • Wiadomości: 20
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #69 dnia: 01 Kwiecień 2020, 12:15:24 »
Przemiał z Sette30, 10/30, typowo pod espresso. Dziwią mnie te grudki (napsiałem wątpliwości w osobnym temacie o Sette30).
Jeszcze nie próbowałem z innym ziarnem.

DD914257-79C2-4AE9-9464-B53880868FC9.jpeg

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #70 dnia: 01 Kwiecień 2020, 12:34:57 »
Mielisz pojedyncze, odmierzone porcje, wsypywane do dozownika, czy z w pełni zasypanego zbiornika na ziarna?

Jeśli to drugie, to czy po zmianie grubości przemiału wymielasz kilka gramów na straty? Wiem, że tam są żarna stożkowe, o symbolicznej retencji ale zawsze coś zostaje.

Grudkami się nie przejmuj. Zwykłe zbrylanie, z którym radzi sobie tamper.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #71 dnia: 01 Kwiecień 2020, 12:53:49 »
Jak widzę ze zdjęcia i to jest 16g to trochę bardziej objętościowo wyglądało to u mnie na sitku IMS i dozie 18g. Jakie to sitko? Przemiał wydaje sie za bardzo drobny, może za bardzo ciśniesz tamperem i pompa nie daje rady przepchnąć. Nastawy młynka to wskazówka, a nie wyrocznia. Każda kawa inaczej się mieli. Spróbuj jeszcze z inną by mieć porównanie. Najlepiej coś świeżo palonego bo jak zwietrzałe z półki dyskontowej to nic lepszego nie uzyskasz.

Offline zloty_chlopiec

  • Wiadomości: 20
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #72 dnia: 01 Kwiecień 2020, 14:03:27 »
Jak widzę ze zdjęcia i to jest 16g to trochę bardziej objętościowo wyglądało to u mnie na sitku IMS i dozie 18g. Jakie to sitko? Przemiał wydaje sie za bardzo drobny, może za bardzo ciśniesz tamperem i pompa nie daje rady przepchnąć. Nastawy młynka to wskazówka, a nie wyrocznia. Każda kawa inaczej się mieli. Spróbuj jeszcze z inną by mieć porównanie. Najlepiej coś świeżo palonego bo jak zwietrzałe z półki dyskontowej to nic lepszego nie uzyskasz.

dzięki za wskazówki.
Sitko to Non-pressurized (tradyjne), większe do doppio. Temperem raczej lekko dociskam, tak żeby było równo.

Dzięki, pokombinuję.

Offline Kamb

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Ascaso Dream
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #73 dnia: 02 Kwiecień 2020, 11:25:38 »
Cześć,
Zastanawiam się na kupnem Gaggi classic wraz z młynkiem Comandante c40.
Czy taki zestaw ma sens? Ewentualnie co moglibyście polecić w zestawie  do około 2200zł?

Offline zloty_chlopiec

  • Wiadomości: 20
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #74 dnia: 03 Kwiecień 2020, 10:17:18 »
Jesli w kolbie zostaje takie cos, a ekspres „kropelkowal” to przyczyną jest zbyt drobne ziarno czy moze byc inna przyczyna ?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi