Autor Wątek: Gaggia Classic  (Przeczytany 104706 razy)

Offline Busteak

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Gaggia Classic (2019)
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #105 dnia: 10 Luty 2021, 15:11:50 »
Hej. Od jakiegoś czasu jestem użytkownikiem GC i pomijając fakt iż nie posiadam jeszcze młynka i kawę miele w kawiarni...
Zauważyłem że nawet jak poproszę o zmielenie bardzo bardzo drobno, wręcz na pewnym poziomie dostałem odmowę zmielenia drobniej bo to już miał, to czas nawet nie zbliża się do 25 sek. Więc z tych informacji które wyczytałem powiniennem zadbać o obniżenie ciśnienia. I tu powstaje pytanie ponieważ ekspres dalej jest na gwarancji. Podejrzewam że taka zmiana mogła by się wiązać z jej utratą. I tu proszę o radę czy warto ryzykować oraz gdzie ewentualnie można kupić w PL taki zestaw sprężynek albo czy jest ktoś kto zajmuje się takim przerabianiem GC?

2 pytanie odnosi się właśnie do modowania. Jak sami wiecie czytając to forum bardzo szybko zmieniają się potrzeby (na droższe) i tu chciałem zapytać czy mając na uwadze to iż ekspresu używam sam i raczej jest to jedna kawa dziennie warto modować GC i będzie to sprzęt który pozwoli na wykonanie poprawnych/bardzo dobrych shotów czy jednak warto bardziej uczyć się na nie modowanej GC a celować w ekspresy typu NS Oscar II czy Ascaso DUO PID.

Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #106 dnia: 10 Luty 2021, 15:46:01 »
Na Twoim miejscu rozpocząłbym od zakupu dobrego młynka, jeśli kawę robisz sam to może być nawet dobry ręczniak

Offline Busteak

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Gaggia Classic (2019)
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #107 dnia: 10 Luty 2021, 16:14:42 »
Na Twoim miejscu rozpocząłbym od zakupu dobrego młynka, jeśli kawę robisz sam to może być nawet dobry ręczniak
Oczywiście. Poluje na 1zpresso K-pro lub JE-plus (bardziej K-pro z powodu regulacji u góry)
Niestety są trudno dostępne aktualnie więc czekam

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #108 dnia: 10 Luty 2021, 21:22:57 »
JE-plus też ma regulację od góry. Gwarancja na Gaggię Classic, Hmm. Tam nie ma ani grama elektroniki, która była słabym ogniwem w modelach Baby. Wszystko pozostałe w razie potrzeby naprawisz sobie sam - na YT jest dużo filmów instruktażowych. Ja tam modowałem od razu :). No ale każdy jest inny. Poszukaj w sieci bloga - Gaggia moje mody. W najnowszym Classicu trzeba wymienić OPV z plastiku na regulowane mosiężne (ze sprężynką właśnie).

Offline wielkik

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Gaggia Classic 2019/Gaggia Baby Twin 2010
  • Młynek: Saeco M50
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #109 dnia: 11 Luty 2021, 12:19:58 »
Nie do końca się zgodzę z przedmówcą. Faktycznie w tym ekspresie już przy niewielkim zacięciu technicznym da się naprawić wszystko samemu. Jednakże zdarzają się usterki fabryczne które też jest się w stanie wymienić ale koszt części jest spory. I tak w pierwszych modelach z nowej wersji V3 czy jak inni wolą Pro były problemy z elektroniką sterującą oraz były problemy ze schodzącą powłoką chromową z grupy. Od jakiegoś czasu problemy zostały rozwiązane. Nie wiem jaki jest twój egzemplarz ale warto żebyś znał tą informację.

Co do OPV to instalowałem go w wielu GC oraz GB i nadal jest zaskoczony jaką ogromną różnicę daje jego zainstalowanie. W zasadzie wg mnie brak sensowego OPV to największa wada tego urządzenia. Tak się składa że powinienem mieć jeszcze jeden zestaw OPV do samodzielnej instalacji. Jak się zdecydujesz to zapraszam.




Offline Nihil Mężczyzna

  • Wiadomości: 126
  • Ekspres: Lelit Bianca 162T, Aeropress
  • Młynek: Nietzsche Zero, Kinu M47 Phoenix
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #110 dnia: 11 Luty 2021, 15:13:52 »
Zauważyłem że nawet jak poproszę o zmielenie bardzo bardzo drobno, wręcz na pewnym poziomie dostałem odmowę zmielenia drobniej bo to już miał, to czas nawet nie zbliża się do 25 sek.
Myślę, że to raczej wynika ze zwietrzenia kawy niż z ciśnienia. Młynek to podstawa i bez niego nie ma espresso.

Offline Eustachiusz

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Lelit Elizabeth
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #111 dnia: 11 Luty 2021, 17:22:57 »
@wielkik
Gdyby kolega się nie zdecydował, to ja poproszę. Co prawda wydaje mi się, że ze swoją gaggią niedługo się rozstanę, ale póki co, chcę z niej wycisnąć maksimum.

Offline wielkik

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Gaggia Classic 2019/Gaggia Baby Twin 2010
  • Młynek: Saeco M50
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #112 dnia: 11 Luty 2021, 18:14:46 »
Koledzy mnie zmotywowali i znalazłem jeszcze jeden zestaw, także wystarczy dla obydwu. Wysłałem do was PW.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #113 dnia: 11 Luty 2021, 21:06:18 »
Nie do końca się zgodzę z przedmówcą. Faktycznie w tym ekspresie już przy niewielkim zacięciu technicznym da się naprawić wszystko samemu. Jednakże zdarzają się usterki fabryczne które też jest się w stanie wymienić ale koszt części jest spory. I tak w pierwszych modelach z nowej wersji V3 czy jak inni wolą Pro były problemy z elektroniką sterującą oraz były problemy ze schodzącą powłoką chromową z grupy. Od jakiegoś czasu problemy zostały rozwiązane. Nie wiem jaki jest twój egzemplarz ale warto żebyś znał tą informację.
Jaka tam jest elektronika? Bosz, co oni z tym ekspresem zrobili?


Cytuj (zaznaczone)
Co do OPV to instalowałem go w wielu GC oraz GB i nadal jest zaskoczony jaką ogromną różnicę daje jego zainstalowanie. W zasadzie wg mnie brak sensowego OPV to największa wada tego urządzenia.
Tu pełna zgoda. Regulacja ciśnienia na OPV to mod dający największą zmianę w filiżance.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #114 dnia: 11 Luty 2021, 21:07:11 »
@wielkik
Gdyby kolega się nie zdecydował, to ja poproszę. Co prawda wydaje mi się, że ze swoją gaggią niedługo się rozstanę, ale póki co, chcę z niej wycisnąć maksimum.

Tu na forum z regulowanym OPV lepiej sprzedasz :).

Offline Busteak

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Gaggia Classic (2019)
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #115 dnia: 23 Luty 2021, 09:44:02 »
Hej,
muszę zabrać się za odkamienianie mojej GC. I tu powstał mój problem a mianowicie jak to jest z tymi środkami to czyszczenia. Bo gdzieś się naczytałem że w zależności od materiału z którego zrobiony jest boiler nie można używać jakichś środków. Czy ktoś mógłby poradzić czym czyścić GC 2019?
Na monesso znalazłem jeden środek który opisany jest jako środek do philipsa, Saeco oraz Gaggi. Czy on się nada?
Również jeśli komuś by się chciało rozwinąć to czy powinno się w GC robić "backflush" (za dużo czytam na forum) z tego co zrozumiałem będę potrzebował do tego ślepe sitko oraz jakiś inny środek do czyszczenia? Czy można użyć ten sam?

Offline Latte.Fart

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Rocket Appartamento, Aeropress, V60
  • Młynek: Eureka Specialità, Porlex Mini
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #116 dnia: 23 Luty 2021, 09:49:39 »
Backflush - Puly Caff, Cafiza, etc. Potrzebujesz ślepe sitko.

Odkamienianie - Gaggia Decalcifier, itp., lub roztwór kwasku cytrynowego.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #117 dnia: 23 Luty 2021, 09:56:46 »
W Classicu tym najnowszym wrócił bojler aluminiowy. Te odkamieniacze dostępne w sklepach są oparte o kwas cytrynowy i mrówkowy (chyba). Ja używałem roztworu kwasku cytrynowego. Ale trzeba pamiętać, żeby nie trzymać dłużej niż 20 minut.

Jeśli nie masz ślepego sitka, to kawałek gumy włożony do zwykłego sitka też da radę zrobić backflush. I tak, w Classicu robi się backflush.

Offline Busteak

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Gaggia Classic (2019)
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #118 dnia: 03 Marzec 2021, 10:15:04 »
Hej, dzięki za wcześniejsze odpowiedzi odnośnie czyszczenia.

Mam kolejne pytanie. W sumie to nie wiem od jakiego czasu ale jak zostawiam ekspres do nagrzania to często widzę nakapaną wodę pod dyszą do spieniania. Okazjonalnie jak ekspres bardzo długo się nagrzewa to nawet pojawia się objaw ciekawy a mianowicie pyrkanie jakby musiał powietrze wyrzucić z siebie i też tak pochlapuje.
Czy to jest coś z czym powiniennem nauczyć się żyć? Czy powiniennem oddać ekspres na gwarancję?
Mam w planie montaż OPV więc obawiam się że mogę stracić gwarancję więc wole się dowiedzieć teraz czy powiniennem coś zrobić w tej kwestii.

Offline Latte.Fart

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Rocket Appartamento, Aeropress, V60
  • Młynek: Eureka Specialità, Porlex Mini
Odp: Gaggia Classic
« Odpowiedź #119 dnia: 03 Marzec 2021, 10:33:04 »
Kamień i zanieczyszczenia na zaworze iglicowym od pary. Normalna sprawa, trzeba z tym żyć... (Można przerobić zawór i go czyścić, chwilowo pomaga - patrz blog "Moja Gaggia, moje mody").

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi