Autor Wątek: Kawa z marketu - czy rzeczywiście nie da się jej pić?  (Przeczytany 191633 razy)

Offline Steńka

  • Wiadomości: 5
    • kierunki studiów kraków
Odp: Kawa z marketu - czy rzeczywiście nie da się jej pić?
« Odpowiedź #150 dnia: 19 Czerwiec 2016, 13:11:40 »
Ja kiedyś piłam tylko nescafe a teraz nie mogę jej przełkonac
*Link Removed*

Offline multifan4 Mężczyzna

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Astoria CKE, Expobar Office Leva HX
  • Młynek: Fiorenzato F4E nano, Eureka Mignon
Odp: Kawa z marketu - czy rzeczywiście nie da się jej pić?
« Odpowiedź #151 dnia: 22 Czerwiec 2016, 10:12:04 »
Kupiłem kawę Marila Espresso ziarnista, ale świeża, dwa miesiące po paleniu za 15,99 za kg w Auchan na dużej promocji. Skusiła cena. Nie jest oczywiście to, co świeżo palona od Auduna na przykład, ale ćwierć łyżeczki brązowego cukru i do kaw mlecznych wszystkim smakuje.  Nikt z domowników nie widzi różnicy - poza mną i drugą połówką :) Oczywiście, nie do espresso.
Przydałyby się dwa młynki  - jeden do Marili dla wszystkich, drugi do dobrej kawy dla nas :) Tylko na razie brak już miejsca na stole.
« Ostatnia zmiana: 22 Czerwiec 2016, 10:35:14 wysłana przez multifan4 »

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych

Offline Prozor Mężczyzna

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: RANCILIO Silvia
  • Młynek: Mazzer Mini (manual)
Odp: Kawa z marketu - czy rzeczywiście nie da się jej pić?
« Odpowiedź #153 dnia: 22 Czerwiec 2016, 10:50:35 »
Co się dziwisz, promocja taka - brawo  :brawa: oszołom, pardon auchan  :evil:

ale ćwierć łyżeczki brązowego cukru i do kaw mlecznych wszystkim smakuje.

A nie prościej dobrze spienić mleko, laktoza rozłoży się na cukry proste i będzie słodziutko bez dosładzania?
Najciekawsze, że właśnie w kawach mlecznych różnicę wyraźnie czuję pomiędzy poszczególnymi kawami - oczywiście nie dotyczy to napojów kawowych czyli zaparzoną kawą (jakąkolwiek) zasypaną cukrem i zalaną mlekiem  :picardpalm: bo wtedy to faktycznie obojętnie jaką kawę użyjesz, cukier z mlekiem i tak zrobi swoje...

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Kawa z marketu - czy rzeczywiście nie da się jej pić?
« Odpowiedź #154 dnia: 28 Czerwiec 2016, 10:32:40 »
Mam od tygodnia ekspres Bezzera Magica S PID i Macap M2D. Już prawie 2 kg kawy przerobiliśmy w domu z palarni Sawara we Wrocławiu (ich mieszanka autorska nr 1 do espresso). Teraz kawa się skończyła i czekam na kawę od Mastro Antonio. Z konieczności musiałem skorzystać z Lavazzy złotej (arabica 100%). Zawsze ją pijałem w ekspresie Saeco Royal Cappuccino jako najlepszą. Teraz nie da się jej pić. Niby 25 na 25, ale crema jakaś cieniutka, dużo cierpkości i gorzkości. Brak tego aromatu, itp. Do zwykłego ekspresu niskobudżetowego może być OK, ale dla bardziej wymagających maszyn i kawoszy niestety już nie.

Offline michiamoGregorio Mężczyzna

  • Wiadomości: 56
  • Ekspres: kawiarka, tygielek, FP, V60-02, phin, Aeropress, The Gabi Master
  • Młynek: Wilfa Svart WSCG-2
Odp: Kawa z marketu - czy rzeczywiście nie da się jej pić?
« Odpowiedź #155 dnia: 28 Czerwiec 2016, 11:14:47 »
niezły przerób, zakładając 8g kawy na espresso wychodzi jakieś 35 kaw dziennie  [emoji12]

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Kawa z marketu - czy rzeczywiście nie da się jej pić?
« Odpowiedź #156 dnia: 28 Czerwiec 2016, 12:42:36 »


. Do zwykłego ekspresu niskobudżetowego może być OK, ale dla bardziej wymagających maszyn i kawoszy niestety już nie.

Problem chyba bardziej dotyczy podniebienia niż maszyny. Spróbowaliście dobrego to byle co przestało smakować.

Offline dehado Mężczyzna

  • Wiadomości: 140
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Compak K6 PB
Odp: Kawa z marketu - czy rzeczywiście nie da się jej pić?
« Odpowiedź #157 dnia: 07 Lipiec 2016, 15:54:07 »


. Do zwykłego ekspresu niskobudżetowego może być OK, ale dla bardziej wymagających maszyn i kawoszy niestety już nie.

Problem chyba bardziej dotyczy podniebienia niż maszyny. Spróbowaliście dobrego to byle co przestało smakować.

Dokładnie. Ostatnio byłem w kawiarni gdzie serwowana jest moja niegdysiejsza "najlepsza" kawa Illy, ucieszyłem się na tę myśl i zamówiłem cappuccino. Jak to mawiają: "Co się zobaczyło to się nie odzobaczy." to już nie jest tan smak.
Jestem dopiero na początku przygody z kawą alepo spróbowaniu kilku singli nie da się zawrócić.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Kawa z marketu - czy rzeczywiście nie da się jej pić?
« Odpowiedź #158 dnia: 08 Lipiec 2016, 06:44:18 »
Dla większości z nas to droga jednokierunkowa  ;)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Kawa z marketu - czy rzeczywiście nie da się jej pić?
« Odpowiedź #159 dnia: 08 Lipiec 2016, 18:20:03 »
Spróbowaliście dobrego to byle co przestało smakować.
identycznie rzecz ma się z herbatą, sokiem wyciskanym z owoców (zamiast z koncentratu+cukru) i innymi produktami.

W kawie jest o tyle specyficznie, że czarna kawa parzona z najtańszych ziaren bywa po prostu ohydna, więc nie dziwi że większość ludzi zamiast kawy wybiera napoje kawopodobne pełne mleka, syropu, lodów i innych dodatków żeby jakośc rozmyć ten smak.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Kawa z marketu - czy rzeczywiście nie da się jej pić?
« Odpowiedź #160 dnia: 08 Lipiec 2016, 18:54:24 »
Dla większości z nas to droga jednokierunkowa  ;)

Eeee. Na autostradzie także pod prąd jadą.
;-)
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Twolipan Mężczyzna

  • Wiadomości: 127
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Cunill
Odp: Kawa z marketu - czy rzeczywiście nie da się jej pić?
« Odpowiedź #161 dnia: 28 Lipiec 2016, 09:05:05 »
15,99 za kg
:o

Heheh, ale serio ta  Marila była  dobra: świeża i bardzo aromatyczna, można nawet wspomnieć o aftertaste:)

Co więcej z tych marketowych, to niedawno promocja Biedronki ( to czarne cudo 0,5kg w ziarnach LeGrand) pokazała, że nawet taka kawa za 17 zł/kilo w promocji da się z mlekiem wypić, pod warunkiem że jest świeża. I naprawdę goście się nie połapią przy cappu .
Notabene, trzeba jasno zaznaczyć, że jest to produkt skierowany do zupełnie innej grupy celowej, smakowej i xxx ?
Oto bowiem możemy się od przedstawicielki tej grupy dowiedzieć takich rzeczy, że aż płonę z ciekawości jak to skomentuje Antonio (kiedy ci ostatnio ziarna"wirowały"?):)
http://kelnerkabloguje.blogspot.com/2014/11/post-kawowy-numer-3-kawa-le-grand.html

Najważniejszy jednak chyba jest  wspomniany tu również fakt, że najlepsza Niemiecka kawa jest czasem w Lidu i głównie dlatego da się wypić, bo jest świeża. A w supermarketach mamy w 98% spalone niemieckie wióry (z tego co wiem jednego niemieckiego koncernu) które może i dałoby się czasem wypić gdyby nie fakt, że są rok młodsze od węgla. I co najważniejsze, rzadko sprzedawane w opakowaniach kilogramowych mylą ceną konsumentów.
 Po przeliczeniu okazuje się, że kilogram często kosztuje tyle, co przednia mieszanka i to uważam za zgrozę i rabunek w biały dzień.

Jednak nadal niezawodni pozostają w relacji cena/jakość nasi rodacy (I ci prywatni i mniejsze firmy). Naprawdę można upolować przyzwoitą kawę w Polsce za 25-40 zł. Ostatni taki przykład to było aledrogo gdzie firma wyprzedawała po 29.9 zł/ kilo kawę ziarnistą COSMAI Classic (regularna ponad 60 zł). I w tej cenie nawet nie ma co dyskutować bo rewelacja, a kawa była palona miesiąc wcześniej. Ale różnych okazji jest naprawdę sporo, pamiętam jak na początku roku ktoś sprzedawał Diemme Oro po 45 zł/kilo, wczoraj zoczyłem coś takiego, ale nie sprawdzałem daty palenia http://olx.pl/oferta/kawa-1kg-ziarno-oryginal-italia-dosonala-do-espresso-kawiarni-rest-CID628-IDaUFz7.html#f1f5f810c7
Generalnie  trzeba mieć oczy szeroko otwarte i nie zakładać, że najlepsze okazje są w marketach:)
« Ostatnia zmiana: 28 Lipiec 2016, 09:07:29 wysłana przez Twolipan »

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Kawa z marketu - czy rzeczywiście nie da się jej pić?
« Odpowiedź #162 dnia: 28 Lipiec 2016, 10:49:32 »
Witaj. Dawno nie pisałeś u nas.
Niedawno miałem w automacie LeGrand, 2-3 razy spróbowałem i pomimo, że była świeża nie była pijalna. Nawet nie pofatygowałem się z nią do kolbowego, co zazwyczaj robię by mieć porównanie.

Ostatnio testowałem w kolbie kawę Zicaffe 51zł/kg. Znajoma osoba, której zrobiłem espresso z tej kawy, była zdziwiona i rozczarowana, gdyż poprzednim razem uraczyłem ją Goranową Arabiką 9mix.
Tak więc nawet osoba nie mająca doświadczenia wyczuła różnicę.
Mam o tyle dobrze, że nie muszę męczyć takich ziarenek w kolbie, a wrzucam do automatu domowego, gdzie schodzi powoli.
Moim zdaniem do automatu włoskie mieszanki nadają się jak najbardziej. Mocne palenie i dużo robusty w połączeniu z mlekiem może dać efekt jak w pseudokawiarni, albo na stacji paliw.
Po Zicaffe wczoraj otworzyłem mieszankę Bazzara Espresso Top Class/PIACEREPURO za 110zł i tu już znacząca różnica na korzyść Bazzara, ale i cena wyższa 2 razy.

Może warto założyć temat z okazjami kawowymi? Wielu użytkowników pewnie chętnie spróbuje włoskich specjałów w dobrej cenie.

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Kawa z marketu - czy rzeczywiście nie da się jej pić?
« Odpowiedź #163 dnia: 28 Lipiec 2016, 12:39:37 »
Twolipan, a życie nie jest za krótkie, aby pić coś takiego?

Offline Biogon35

  • Wiadomości: 282
  • Ekspres: Izzo Alex Duetto
  • Młynek: Mahlkönig K30
Odp: Kawa z marketu - czy rzeczywiście nie da się jej pić?
« Odpowiedź #164 dnia: 28 Lipiec 2016, 13:53:17 »
Oto bowiem możemy się od przedstawicielki tej grupy dowiedzieć takich rzeczy,

 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: "Kawa powinna lekko lśnić, jest to jeden z wyznaczników dobrej kawy."  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi