Autor Wątek: przyczepa gastronomiczna - jaki ekspres?  (Przeczytany 3962 razy)

Offline mattyterry

  • Wiadomości: 1
przyczepa gastronomiczna - jaki ekspres?
« dnia: 31 Styczeń 2019, 19:52:57 »
Cześć :)
Znajomy polecił mi to forum, sam szukał ostatnio u was pomocy :)

Za jakiś czas planuje otworzyć punkt, w którym będę sprzedawał kołacze.
Jak coś słodkiego to wiadomo, że przydałaby się kawa i tutaj moje pytanie: jaki ekspres do kawy wybrać?
Kręcąc kołacze nie będę miał czasu robić kawę w ekspresie kolbowym :)
Czy możecie polecić ekspres automatyczny, który da radę w takiej przyczepie? Oglądałem profesjonalne ekspresy gastronomiczne ale na taki mnie nie stać. Może jest jakiś wydajny ekspres w takim domowym budżecie?
Ostatnio też pomyślałem czy by nie zainwestować w ekspres przelewowy z 2 płytami grzejnymi? Zdecydowanie oszczędzi mi to czas ale nie wiem czy kawa z takiego ekspresu nie zniechęci potencjalnych klientów? Jak z jakością takiej kawy?

Wiem, że sprzedający kołacze nie chce serwować klientom niedobrej kawy. Sam ostatnio narzekałem na kawę z budki, była zrobiona w zwykłym ekspresie przelewowym i była niedobra :) nie chce by klienci mieli to samo wrażenie.

Mój budżet to powiedzmy, że 2 tys. zł :)

Z góry dzięki za wszelkie porady :)

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: przyczepa gastronomiczna - jaki ekspres?
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Styczeń 2019, 20:04:54 »
Ciężka sprawa... Ogólnie, jeżeli będziesz miał dobre ziarenka i młynek, to najtaniej chyba wyjdzie Ci kupić właśnie ekspres przelewowy, ale znowu jak spienisz mleko? Dodatkowy spieniacz, to kolejny koszt i czas. Automat - nie myśl, że sobie zrobisz dziennie kilkadziesiąt kaw bez wyczyszczenia tego ekspresu w międzyczasie, nie mówiąc to o jakimś dłuższym czasie eksploatacji maszyny przy takim przerobie...  Przy takim budżecie chyba tylko przelew...

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: przyczepa gastronomiczna - jaki ekspres?
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Styczeń 2019, 20:54:13 »
Ekspres przelewowy Moccamaster / Wilfa, do tego młynek, np. Kazak i dobra kawa.
Zmieścisz się spokojnie w 2 tysiącach, kawa będzie łatwa w przygotowaniu dla Ciebie i będzie dużo lepszej jakości niż z ekspresu automatycznego.
Będziesz serwować jeden rodzaj kawy, co może się wydawać wadą. Z drugiej strony lepszy jeden rodzaj dobrej kawy jako dodatek do słodkiego niż kilka rodzajów kawy i wszystkie słabej lub średniej jakości.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: przyczepa gastronomiczna - jaki ekspres?
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Styczeń 2019, 22:15:55 »
Dużo zależy od ruchu, ale spójrz sobie na taki zestaw:

https://www.coffeedesk.pl/product/1798/Bunn-Vp17A-2-Automatyczny-Ekspres-Do-Kawy
lub
https://www.coffeedesk.pl/product/781/Bunn-Cwa-Tc-Automatyczny-Ekspres-Do-Kawy

Plus dzbanek termiczny x 2 i  młynek:
https://www.coffeedesk.pl/product/1266/Baratza-Forte-Ap-All-Purpose - tylko wersja BG czyli stalowe żarna. Musiałbyś dopytać CD czy sprowadzają.

Niestety budżet będzie około 6000, ale masz sprzęt gastro. I pewnie inne możliwości finansowania niż od razu zakup gotówkowy. Pytanie też, czy nie udałoby Ci się dogadać z palarnią i w tedy w zamian za użyczenie sprzętu, kupujesz od nich ziarna.

Ewentualnie, w lato możesz jeszcze serwować własnej roboty Cold Brew.

Jakość? Jak kupisz dobre ziarno, to pewnie będziesz miał jedną z najlepszych kaw w okolicy.
« Ostatnia zmiana: 31 Styczeń 2019, 22:18:24 wysłana przez pj.w »

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2396
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: przyczepa gastronomiczna - jaki ekspres?
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Styczeń 2019, 22:27:05 »
@pmichal Ręczny młynek do punktu gastro ?  :picardpalm:

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10574
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: przyczepa gastronomiczna - jaki ekspres?
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Luty 2019, 00:39:57 »
Pomysł z kawą przelewową jest świetny. Mnie bardziej to przekonuje niż mleko z automatu... Młynek używany gastro będzie the best. Ekspres przelewowy jest prosty, można trzymać kawę w termosach i rozszerzyć ofertę o wybór różnych kaw.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: przyczepa gastronomiczna - jaki ekspres?
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Luty 2019, 07:33:11 »
@pmichal Ręczny młynek do punktu gastro ?  :picardpalm:
Na Ląkowej jest pan który robi dobre burgery i codziennie kręci młynkiem. Pastrami  najlepsze a dolewka kawy zaparzonej w Moccamasterze gratis.



Zapożyczone z wątku o kazaku. Wiadomo - młynek gastro sprawdzi się lepiej, ale to nie znaczy, że nie można. Dlatego z całym szacunkiem, ale emotikon był zbędny  :) Miłego dnia  ;)
« Ostatnia zmiana: 01 Luty 2019, 07:35:34 wysłana przez pmichal »

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2396
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: przyczepa gastronomiczna - jaki ekspres?
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Luty 2019, 08:33:23 »
@pmmichał nie wiem czy kręci czy nie kręci, tak czy inaczej można różne rzeczy robić bądź nie robić co nie znaczy że będzie to dobry wybór. Może warto by zaznaczyć że ręczny młynek do większych ilości przemiału w punkcie gastro gdzie mogą być tzw "fale" klientów wymaga sporo determinacji i siły, nowy kolega może nie wiedzieć ile obrotów trzeba wykonać żeby zasilić Moccamastera?  Przepraszam za mój straszny w wymowie i nader zbędny emotikon  :Bicz:

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: przyczepa gastronomiczna - jaki ekspres?
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Luty 2019, 08:52:40 »
@mlopus - nie ma problemu. Na szczęście sarkazm mi nie straszny więc i sarkastyczne przeprosiny przyjmę bez problemu.

Wracając do tematu to zgadzam się, że młynek elektryczny będzie lepszy, lecz przy budżecie 2 tysięcy, z czego tysiąc pójdzie na porządny ekspres przelewowy zostaje tysiąc na młynek.
W tej cenie można spokojnie kupić dobry używany młynek gastronomiczny, ale w tym przypadku, dobrze jakby @mattyterry wziął kogoś, kto się choć minimalnie zna, aby nie zakupić jakiegoś złomu.
Dlatego też poleciłem Kazaka jako dobrą alternatywę, również na podstawie zdjęć z postu o tym młynku, ponieważ zmielenie pod litrowy ekspres przelew nie będzie aż tak ciężkie i aż tak czasochłonne.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2396
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: przyczepa gastronomiczna - jaki ekspres?
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Luty 2019, 09:01:54 »
Ja szybko straciłem zapał do ręcznego przemiału ale widać jestem leniem, mój nosorożec nie był też najlepszym wyborem więc myślę że się rozumiemy chociaż każdy ma swoje zdanie, idę na Javę Kayumas  kawka

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4840
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: przyczepa gastronomiczna - jaki ekspres?
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Luty 2019, 10:03:01 »
Mój budżet to powiedzmy, że 2 tys. zł :)
Z góry dzięki za wszelkie porady :)

Ekspres z linku poniżej przekracza nieco budżet ale za to w połączeniu z młynkiem GRIND ON DEMAND (nawet najtańszym lub używanym) da zestaw który spełni wszelkie potrzeby kawowe:
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=7050.0
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: przyczepa gastronomiczna - jaki ekspres?
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Luty 2019, 16:48:39 »
To też fajna propozycja. Pamiętaj że zrobienie espresso to bardzo szybki proces. Z maszyną powyżej, sprowadza się to wypięcia kolby, wyrzucenia starego ciastka kawowego, przetarcia kolby, podstawienia pod młynek, tamping, zapięcia kolby i wciśnięcia przycisku. 20-25 sekund. I to jak robisz powoli. Kawa już leci i sama się skończy parzyć za około 30 sekund. W tym czasie kręcisz kołacze lub spieniasz mleko.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi