Autor Wątek: Kawiarnie Białystok i nie tylko  (Przeczytany 7387 razy)

Offline Gener Mężczyzna

  • Wiadomości: 31
  • Ekspres: Rocket Giotto Evo, Chemex, V60, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic A, Wilfa Svart, Comandante C40 MK3
Kawiarnie Białystok i nie tylko
« dnia: 31 Październik 2013, 10:29:27 »
Zacznę trochę niekonwencjonalnie, w Białymstoku nie byłem i kawy tam nie piłem ale ...
Będąc na początku tygodnia na konferencji pod Warszawą zostałem zaskoczony jakością podawanej kawy podczas przerw kawowych.
Serwowane były dwa rodzaje kaw, jedna mieszanka 5-ciu gatunków kaw - arabik i robusty - do kaw mlecznych oraz mieszanka arabik - o ile dobrze pamiętam Etiopii i Jamajki - do przygotowania espresso.
Espresso było bardzo esencjonalne, lekko kwaskowe z nutami owoców cytrusowych, bardzo smaczne - malutkim minusem była porcelana - Duża do kaw mlecznych :D
A teraz wracając do wątku dlaczego pijąc kawę pod Warszawą piszę o kawiarni w Białymstoku?
Odpowiedź jest prosta, firma serwująca kawę była z Białegostoku.
Jej część mobilna to nosi nazwę Essenza Catering i ona obsługiwała przerwy kawowe podczas konferencji.
Stacjonarna nowsza część biznesu nosi nazwę Baristacji i zlokalizowana jest w Białymstoku przy Sienkiewicza
« Ostatnia zmiana: 31 Październik 2013, 11:00:59 wysłana przez Gener »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kawiarnie Białystok i nie tylko
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Październik 2013, 10:35:37 »
Słyszałem o tej firmie :).

Na marginesie, mam małą prośbę. Piszmy: arabika, arabiki, arabik, o arabice, z arabiką itd. Bo co to jest arabica, arabici?

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Kawiarnie Białystok i nie tylko
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Wrzesień 2014, 21:31:02 »
Na łamach naszej lokalnej gazety odbył się plebiscyt na najlepszą kawę w Białymstoku. Niestety w żadnej nie byłem, ale może komuś się przyda :)

http://plebiscyty.poranny.pl/plebiscyt/wyniki/1415,czarnonabialym-czyli-najlepsza-kawa-w-bialym,id,t.html#

Offline shaqks

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: Kawiarka G.A.T Valentine/ Drip Hario 02 / Aeropress / Chemex(NS Aurelia 2)
  • Młynek: Mazzer Luigi Mini(F83e, Anfim Super Caimano, Mazzer SJ)
Odp: Kawiarnie Białystok i nie tylko
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Wrzesień 2014, 23:24:54 »
że tak powiem o kant d*** ten ranking rozbić..

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Kawiarnie Białystok i nie tylko
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Wrzesień 2014, 09:03:10 »
Nie chodzi o ranking, tylko o miesjca, gdzie mozna kawę dostać w Białymstoku.

Offline Jaro Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 862
  • Ekspres: tygielki, phin, Izzo Alex DuettoII
  • Młynek: Macap MX900
Odp: Kawiarnie Białystok i nie tylko
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Maj 2015, 00:07:34 »
miałem okazję dzisiaj nawet dwukrotnie być w "Baristacji" przy ul. Sienkiewicza 7 i z całego serca polecam ten lokal ;-)
obecnie espresso (tylko to piliśmy z Ropuchą) mają: http://johanochnystrom.se/en/products/fto-en/

do tego ogromny wybór ciast, ciasteczek, deserów, kanapek, soków świeżo wyciskanych, świeży chleb żytni na zakwasie i wiele, wiele innych
Najbardziej boję się whisky, bo po whisky nie boję się niczego...

Offline ignacy

  • Wiadomości: 134
  • Ekspres: Dripper Melitta, V60, FP, Bodum Santos
  • Młynek: Vario-W
Odp: Kawiarnie Białystok i nie tylko
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Czerwiec 2015, 10:21:00 »
Byłem wczoraj w Baristacji i trzymają europejski poziom. Filtry z Five Elephant, (piliśmy Etiopię) espresso z CP trochę mi nie podeszło, ale przygotowane było poprawnie. Mlecznych akurat nie piłem. Do tego obłędne wypieki i wystrój. Bardzo dobra obsługa.

Offline teris

  • Wiadomości: 24
    • Fotografia ślubna
  • Ekspres: Ascaso Dream Elec.
  • Młynek: Iberital Challenge
Odp: Kawiarnie Białystok i nie tylko
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Wrzesień 2018, 11:30:40 »
Oprócz Baristacji mogę jeszcze polecić:
- Fly High Coffee - ul.Lipowa 16/24 - prócz wyśmienitej kawy jest też coś na ząb. Nie pamiętam co było w młynku, pamiętam aromatyczny napar z borówkowym posmakiem.
- Francja Elegancja - ul Nowy Świat 3/lok.U2 - ostatnio jak tam byłem mieli w młynkach Audun Coffee
- Cukiernia Pani K - ul. Sybiraków 4 - bardziej cukiernia niż kawiarnia, ale w młynku ostatnio coś z CoffeeProficiency . Espresso ok a słodkości wprost nieziemskie.

A nieopodal Białegostoku jest miasteczko Sokółka a w nim:
- Lodziarnia Stara Szkoła - ul. Ściegiennego 39 - lody i desery wyśmienite, ręcznie robione praliny - ponoć najlepsza lodziarnia na podlasiu. Na miejscu jest też palarnia kawy. Jak dobrze pamiętam ze 4 single (Yellow Bourbon, coś z Kostaryki, więcej nie pamiętam a nie mają sprzedaży internetowej.) Oczywiście na miejscu można wypić kawę jak tez kupić ziarenka pakowane po 250g za 25zł).

Offline teris

  • Wiadomości: 24
    • Fotografia ślubna
  • Ekspres: Ascaso Dream Elec.
  • Młynek: Iberital Challenge
Odp: Kawiarnie Białystok i nie tylko
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Wrzesień 2018, 10:35:05 »
dodaje kolejny punkt na kawowej mapie Białegostoku:

- 7 metod - Kilińskiego 7/1 (kawiarnia/bistro) - jak nazwa wskazuje kawa na różne sposoby od espresso przez alternatywy. Aktualnie ziarenka od Auduna - doppio bardzo zadowalające.

Offline gniewko Mężczyzna

  • Wiadomości: 112
  • Ekspres: Oscar II/Aeropress/FrenchPress
  • Młynek: Rancilio Kryo OD
Odp: Kawiarnie Białystok i nie tylko
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Grudzień 2018, 10:45:31 »
Kafejeto Mazowiecka 48
https://kafejeto.pl

Własna palarnia, świetne desery, cold brew, warsztaty i sklep :-)

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk


Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2366
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Kawiarnie Białystok i nie tylko
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Kwiecień 2019, 20:38:37 »
Kawiarnia Zachodnia wyszła z ciekawą propozycją 1 Kwietnia :)


Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4815
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Kawiarnie Białystok i nie tylko
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Lipiec 2019, 21:47:23 »
Podłączę nowość do tego tematu. Tytuł z "Kuriera Porannego" z dnia 3 lipca 2019 r brzmi: "Nowy lokal - White Bear Coffee. Pachnie kawami. Nęci przysmakami. Za kilka miesięcy rodzina Białych Miśków zamieszka w kolejnych miastach". ;)
Otwarta w środę o 7,30 kawiarnia "the White Bear Coffee" mieści się w Białymstoku przy ul. Sienkiewicza 6 i jest początkiem nowego konceptu - powstającej sieci kawiarni na zasadzie franczyzy. Pomysł wspólny dwóch doświadczonych ekip: Mobilnego Baristy oraz Koku Sushi. Nie będę opisywał wielorakości kanapek i ciast ale jeśli chodzi o kawoszy to jest to jak najbardziej odpowiednie miejsce. Kawy pochodzą z własnej palarni pod tą samą nazwą "the White Bear Coffee". Znajdziecie tu kawy z różnych terenów uprawowych (Honduras, Brazylia, Indie itd) palone przez roast mastera Michała Eysymonta a przyrządzane na wiele sposobów. Dla koneserów espresso ustawiony jest ekspres BARISTA T PLUS Raised 2GR w dedykowanym dla tego lokalu kolorze miętowym z podświetlanym logo białego misia na plecach ekspresu. Towarzyszą mu dwa młynki.
Kawy można też kupić na wynos w opakowaniach 250 g, 500 g oraz 1000 g.
Zajrzyjcie na relację z lokalu w dniu jego otwarcia:
 https://poranny.pl/nowy-lokal-white-bear-coffee-pachnie-kawami-neci-przysmakami-za-kilka-miesiecy-rodzina-bialych-miskow-zamieszka-w-kolejnych/ar/c3-14251503

Proponuję polubić także facebook tego miejsca:
https://www.facebook.com/whitebearbialystok/

Miejscowym i przyjezdnym proponuję tam zajrzeć. Choćby ze względu na kawę warto. Ale nie tylko... :)
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline morfeusz

  • Wiadomości: 23
Odp: Kawiarnie Białystok i nie tylko
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Styczeń 2024, 17:39:02 »
Minęło trochę czasu i chciałbym odświeżyć. Gdzie w Białymstoku na dzień dzisiejszy można wypić  naprawdę dobrą kawę, począwszy od metod alternatywnych po espresso?

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Kawiarnie Białystok i nie tylko
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Styczeń 2024, 13:14:10 »
Baristacja, Kafejeto

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi