Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1530341 razy)

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3195 dnia: 23 Luty 2017, 13:47:54 »
 Etiopia Sidama, jak na mój pokręcony nos, to ma piękny aromat mango :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3196 dnia: 23 Luty 2017, 14:04:40 »
Nie jestem za bardzo miarodajny, jako że ten nasz Aladino jest wśród kawiarek wyjątkiem, bo każda kawa zeń jest smaczna. Po drugie, mój gust toleruje również jasno palone, kwaskowate kawy. Proponuję Honduras natural, blend Honduras+Honduras, obie Brazylie (Aparecida i Fatima) -- te single na pewno nie są kwaśne, mają odrobinę goryczki, są bardzo słodkie. Poza tym śmiało można spróbować każdej z mieszanek do espresso.



Ekwador jest kawą na tym samym poziomie jakości co Kenie i Etiopie, mega słodki ale i nieco kwaskowaty ;). Trudno powiedzieć, co dzieje się w kawiarce podczas zaparzania i jaki ma to wpływ na równowagę smaków. Myślę, że kawiarki Ancap są najlepsze; warte swojej stosunkowo dużej ceny. Mają stalowy bojlerek, więc można użyć także indukcji; jedynym aluminiowym detalem jest sitko-lejek (drugi lejek jest porcelanowy); zbiorniczek na kawę jest porcelanowy. Nigdy nie zdarzyło mi się skrzywić na efekty pracy tego urządzenia.

Etiopia Sidama, jak na mój pokręcony nos, to ma piękny aromat mango :)
Myślę, że tak, na pewno aromaty owocowe.

Offline chmurqab Mężczyzna

  • Wiadomości: 31
  • Ekspres: Moka 2, Moka 6, V60, Kalita 155, Aeropress, Chemex 3-cup, Phin, French press
  • Młynek: Baratza Preciso, Comandante C40 MKIII
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3197 dnia: 23 Luty 2017, 14:13:52 »
Ja kwaskowatość (acidity) kawy też lubię, no ale właśnie - kwaskowatość. To co w tym momencie otrzymuję to jest nieprzyjemna kwaśność (sourness:ohyda: W teorii powinienem próbować drobniejszego mielenia, w praktyce.. jest wtedy jeszcze gorzej  :picardpalm:

No nic, przejrzę zaproponowane kawy, coś na pewno wybiorę i będę walczyć dalej :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3198 dnia: 23 Luty 2017, 14:18:51 »
A jak w cuppingu? ;)
Honduras ostatnio zaparzałem i był mega słodki.  Parę dni temu o tym napisałem :).
« Ostatnia zmiana: 23 Luty 2017, 14:21:01 wysłana przez Antonio »

Offline chmurqab Mężczyzna

  • Wiadomości: 31
  • Ekspres: Moka 2, Moka 6, V60, Kalita 155, Aeropress, Chemex 3-cup, Phin, French press
  • Młynek: Baratza Preciso, Comandante C40 MKIII
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3199 dnia: 23 Luty 2017, 14:30:09 »
Jeszcze nie dane mi było się tym zajmować :)

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3200 dnia: 23 Luty 2017, 14:40:57 »
Fajna ta kawiarka, sprawdziłem i okazało się, że można dokupić stalowe sitko i lejek  :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3201 dnia: 23 Luty 2017, 15:25:05 »
W teorii powinienem próbować drobniejszego mielenia, w praktyce.. jest wtedy jeszcze gorzej
No właśnie niekoniecznie. Zbyt mocno wyekstrahowana kawa może tak smakować jak mówisz. Tezę popiera awaria młynka (wtedy pewnie mielił grubiej). Sprawdź jeszcze grubsze mielenie, albo (jeśli kawiarka na to zezwala) więcej wody/ ewentualnie mniej kawy.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3202 dnia: 23 Luty 2017, 15:41:30 »
Ancap Aladino, najpiękniejsza kawiarka jaką znam. Mam filiżanki Ancapa z tej serii, też fajne.

dzięki  [emoji106]

Offline chmurqab Mężczyzna

  • Wiadomości: 31
  • Ekspres: Moka 2, Moka 6, V60, Kalita 155, Aeropress, Chemex 3-cup, Phin, French press
  • Młynek: Baratza Preciso, Comandante C40 MKIII
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3203 dnia: 23 Luty 2017, 20:27:19 »
No właśnie niekoniecznie. Zbyt mocno wyekstrahowana kawa może tak smakować jak mówisz. Tezę popiera awaria młynka (wtedy pewnie mielił grubiej). Sprawdź jeszcze grubsze mielenie, albo (jeśli kawiarka na to zezwala) więcej wody/ ewentualnie mniej kawy.

Zawsze byłem przekonany, że zbyt duża kwaśność wskazuje na podekstrakcję? :mhh: Te 120ml wody to praktycznie prawie, że zalewa zaworek, więc tutaj nie mam pola do manewru. Sprawdzę jeszcze grubsze mielenie, chociaż trochę mnie to dziwi, żeby mielić grubiej niż do dripa ??? Ale jeżeli ma być smacznie to przecież nie będę miał co narzekać :)

Byłoby fajnie jakby ktoś z uprawnieniami przeniósł posty do tematu o kawiarce, bo tutaj chyba tylko niepotrzebnie bałagan robię.

Offline ZaZ Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: ECM, La Pavoni
  • Młynek: A-i3....F4E
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3204 dnia: 24 Luty 2017, 11:42:45 »
Honduras-Honduras. Dla mnie specyficzna. Już podczas pierwszego  mielenia aromat w kuchni, taki ... inny świeży  nie typowo- kawowy.  ( owoce z cynamonem?). Natomiast w smaku kwaskowata  i jagodowa. Ciekawa.

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3205 dnia: 24 Luty 2017, 11:45:40 »
A jak była zaparzana? :-) W espresso czy metodą przelewową?

Offline ZaZ Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: ECM, La Pavoni
  • Młynek: A-i3....F4E
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3206 dnia: 24 Luty 2017, 12:24:08 »
Espresso i capu. Z każdym przykręceniem młynka jest coraz lepsza. Jeszcze z niej  wiele nie wyciągnąłem. I chyba potrzebuje wyższej temperatury. Dzisiaj było super w  capuccino  + pozostałości po wczorajszym  tłustym czwartku( skórka pomarańczowa i lukier) [emoji3]
« Ostatnia zmiana: 24 Luty 2017, 12:34:35 wysłana przez ZaZ »

Offline Koszmar Mężczyzna

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: la pavoni prof. , szkło i bibuła
  • Młynek: catler, kinu m47, m38
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3207 dnia: 24 Luty 2017, 12:41:40 »
A ja świętuję dzień wolny od pracy i już po 3 risretto, nie mogłem sobie odmówić przyjemności. Wspaniała słodycz z minimalną goryczką na końcu.
Honduras Marcala COMSA Natural  z 2 lutego. 
Wczoraj próbowałem jej w v60 i jednak wolę te z Afryki. Ale do espresso polecam.                                                                                                               
dzień bez kawy to jakiś koszmar

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3208 dnia: 24 Luty 2017, 14:01:46 »
Honduras to jest espresso king. Czy to ten mały ekspresik produkuje takie ładne espresso? Mnie żona pogoniła z La Cimbali Liberty w takich samych barwach... ;)

Offline SzymonMA

    • Palarnia Kawy Mastro Antonio
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 15
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3209 dnia: 24 Luty 2017, 14:45:04 »
Cześć!  :bry:
W naszym sklepie pojawiły się 3 super zestawy dla miłośników espresso.
Synestezja E-1: Dwa opakowania mieszanek do espresso po 500g + super gratis:
 :kawa: Jeden z naszych bestsellerów: Synestezja TOP Red
 :kawa: Nowość w naszym sklepie: Bingo (blend Hondurasów: Natural oraz z obróbki Red Honey)
 :kawa: 100g Etiopia Yirga Cheffe Konga - Gratis!

Synestezja E-2: Kilogram świetnych ziaren przeznaczonych przede wszystkim do espresso. Powrót znanej już "Mieszanki urodzinowej", dwie bardzo dobre Brazylie z plantacji Nossa Senhora i super gratis:
 :kawa: 500g Blend Urodzinowy (mieszanka Hondurasu Naturalnego i Kolumbii Cauca del Carmen Sotara)
 :kawa: 250g Brazylia Nossa Senhora Aparecida
 :kawa: 250g Brazylia Nossa Senhora de Fatima
 :kawa: 100g Kenia Ruthagati - Gratis!

Oba zestawy po 120zł, a trzeci zawierający te wszystkie kawy w super cenie 210zł!!

Zapraszamy do zakupów. Miłego weekendu!

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi