Autor Wątek: Młynek "grind-by-weight"  (Przeczytany 39356 razy)

3DSK

  • Gość
Odp: Młynek "grind-by-weight"
« Odpowiedź #150 dnia: 10 Wrzesień 2020, 11:22:01 »
Najprostszy sposób na zmierzenie retencji młynka. Tej miękkiej oczywiście bo w młynkach on demand w żarnach zawsze coś zostanie. Rozbierz młynek, wyczyść do zera, zmierz wagę ziarenek, wsyp do młynka, miel aż usłyszysz obracające się na pusto żarna i jeszcze trochę dłużej :) , zmierz ile wysypał młynek. Chyba jedyny w miarę wiarygodny pomiar.

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Młynek "grind-by-weight"
« Odpowiedź #151 dnia: 10 Wrzesień 2020, 11:27:44 »
Ja do testu podszedłem inaczej. Zdemontowałem hopper, młynek przełączyłem w mielenie "on demand" i zdemontowałem wagę.
Przed rozpoczęciem pomiaru przemieliłem pozostałą kawę z kanału używając przy tym mini hopera i pompując nim jeszcze przez około 30 sekund już po przemielaniu aby w komorze zostało jak najmniej kawy.
Następnie zważyłem 18g kawy w ziarnie i wsypałem do młynka. Odmierzoną porcję przemieliłem do wcześniej starowanego pojemnika używając mini hoppera w trakcie mielenia. Po zważeniu przemielonej porcji zawsze wychodziło mi w okolicy 17gr.

3DSK

  • Gość
Odp: Młynek "grind-by-weight"
« Odpowiedź #152 dnia: 10 Wrzesień 2020, 11:34:37 »
Nie wiem jak w tym młynku wygląda komora mielenia, tunel, którym wysypuje się kawa, czy jest clump crusher i gdzie. Sposób jaki opisałeś jest niewłaściwy, młynek musi być rozebrany i wyczyszczony do zera. Chodzi o to, że w tak wyczyszczony, pusty młynek pierwsze mielenie pokaże np 5gr retencji, kolejne mielenia nie do końca wyczyszczonego młynka pokażą powiedzmy 1gr retencji. 1gr bo młynek jest "załadowany", miejsca gdzie mogła się zgromadzić kawa zostały zapchane, ilość kawy przed clump crusherem jest stała itd...

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Młynek "grind-by-weight"
« Odpowiedź #153 dnia: 10 Wrzesień 2020, 11:39:59 »
Najprostszy sposób na zmierzenie retencji młynka. Tej miękkiej oczywiście bo w młynkach on demand w żarnach zawsze coś zostanie. Rozbierz młynek, wyczyść do zera, zmierz wagę ziarenek, wsyp do młynka, miel aż usłyszysz obracające się na pusto żarna i jeszcze trochę dłużej :) , zmierz ile wysypał młynek. Chyba jedyny w miarę wiarygodny pomiar.
Przy przemiale z hopperem w żarnach i poza nimi zostanie więcej kawy niż w sytuacji gdy kręcimy pustymi żarnami na koniec. Końcówka z żaren i to co przy zbieraku częściowo zostanie wyrzucone. Także to pokazuje raczej retencję przy przemiale typu SD a nie przy normalnej/cyklicznej pracy z hopperem.

Do używania hoppera to ważył bym raczej to co pozostanie w młynku po normalnym stopie mielenia z pełnym hopperem. Część z tego będzie zachomikowanymi złogami ale tych złogów procentowo pewnie nie będzie wiele.
« Ostatnia zmiana: 10 Wrzesień 2020, 11:49:10 wysłana przez Bacek »

3DSK

  • Gość
Odp: Młynek "grind-by-weight"
« Odpowiedź #154 dnia: 10 Wrzesień 2020, 11:57:00 »
Moje doświadczenie pokazuje, że ruch żaren na pusto nie wyrzuci zachomikowanej zmielonej kawy, ale gdybam jak jest w tym konkretnym przypadku bo nie znam konstrukcji młynka. Ja bym jednak zrobił młynkowi tą opcję zero i sprawdził retencję. Co do retencji z zasypanym hoperem. Jeżeli młynek ma jak piszecie małą retencję miękką to dla mnie jest właściwa retencja, czy z hopperem, czy bez. Sprawa komplikuję jeszcze jedna rzecz :) Im więcej dużych kawałków w komorze mielenia tym lepiej, wolniej wietrzeją, im więcej drobnych, pyłu tym gorzej. Wszystko zależy od jakości żaren, jakości konstrukcji itp, itd. Ten rodzaj retencji widać na pierwszej kawie kolejnego dnia. Np. mam młynek zasypany kawą i ustawione ratio na 1:2 z 18g. Rano powinienem mieć kawę 36gr-38g, to byłoby idealnie. Żaden młynek on demand tego nie zrobi, Mythos ma u mnie rano 42-45 i jest to pijalne espresso, można żonie na tym zrobić cappuccino :). W poprzednich moich młynkach musiałem wymielać, albo kawa lądowała w zlewie. Do tego dochodzi jeszcze to ile kawy jest w hopperze, przy zsypaniu powiedzmy 250g i nie dosypywaniu kawy ostatnie 50g i tak trzeba wymielić, albo zwiększyć dozę, jak się pamięta, że się kawa kończy w hopperze :)

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Młynek "grind-by-weight"
« Odpowiedź #155 dnia: 10 Wrzesień 2020, 11:58:29 »
Natknąłem się jeszcze na taki test tylko na modelu bez wagi:

https://coffeegeek.co/en/bplus-bzf64-coffee-grinder-test/

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Młynek "grind-by-weight"
« Odpowiedź #156 dnia: 10 Wrzesień 2020, 11:58:56 »
miejsca gdzie mogła się zgromadzić kawa zostały zapchane, ilość kawy przed clump crusherem jest stała itd

No nie do końca. Przy pełnym hopperze te miejsca przy zbierakach będą wypełnione kawą, przy SD część tego wydmucha na zewnątrz.
Przykład może skrajny ale takie konstrukcje też są.

brrr.jpg

skansen

  • Gość
Odp: Młynek "grind-by-weight"
« Odpowiedź #157 dnia: 10 Wrzesień 2020, 12:03:20 »
Natknąłem się jeszcze na taki test tylko na modelu bez wagi:
https://coffeegeek.co/en/bplus-bzf64-coffee-grinder-test/

W tym teście ważono wsypane ziarna i zmieloną kawę. Nie daje to jednak obrazu retencji, ponieważ jak zauważono wcześniej:

młynek jest "załadowany", miejsca gdzie mogła się zgromadzić kawa zostały zapchane, ilość kawy przed clump crusherem jest stała itd...


3DSK

  • Gość
Odp: Młynek "grind-by-weight"
« Odpowiedź #158 dnia: 10 Wrzesień 2020, 12:11:39 »
No nie do końca. Przy pełnym hopperze te miejsca przy zbierakach będą wypełnione kawą, przy SD część tego wydmucha na zewnątrz.
Przykład może skrajny ale takie konstrukcje też są.
Pytanie jakie rozwiązanie wylotu kawy, czy jest clump crusher i gdzie, takie gdybanie, konstrukcja ważna.
Na Youtube są arabskie (chyba) testy młynków i eskpresów, oni tam wyjmują żarna, pokazują wylot komory mielenia, często też demontują panel i pokazują jak kawa wylatuje, mega testy  szkoda, że nie znam tego języka :)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Młynek "grind-by-weight"
« Odpowiedź #159 dnia: 10 Wrzesień 2020, 12:18:16 »
Pytanie jakie rozwiązanie wylotu kawy, czy jest clump crusher i gdzie, takie gdybanie, konstrukcja ważna.
Co do zasady aż tak ważne to nie jest. Zbieraki samą siłą odśrodkową coś wyrzucą , oczywiście na clump crusherze nadal będzie coś zatrzymane ale inna będzie ilość tego co pozostanie na drodze od żaren do niego w samej komorze.

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Młynek "grind-by-weight"
« Odpowiedź #160 dnia: 10 Wrzesień 2020, 12:26:09 »
https://images91.fotosik.pl/350/011978bf2c453f55.jpg
Młynek "grind-by-weight"

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3460
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Młynek "grind-by-weight"
« Odpowiedź #161 dnia: 10 Wrzesień 2020, 12:31:11 »
Przy mlynku, on-demand, z wagą, podawanie retencji w trybie single dosing jest mylące.
Warto postarać się zmierzyć faktyczną retencję, w trybie on-demand.
Wtedy każdy może sobie samemu zdecydować, czy np. chce co rano przemielić 5 gram kawy bo tyle zostaje z poprzedniego dnia, czy może nie robi to mu różnicy bo np. pierwsza kawa idzie do mleka. Albo po prostu nie czuć różnicy w smaku.
5 gram, jak pisałem, to przyzwoity wynik przy klasycznej konstrukcji młynka.

3DSK

  • Gość
Odp: Młynek "grind-by-weight"
« Odpowiedź #162 dnia: 10 Wrzesień 2020, 12:34:40 »
oczywiście na clump crusherze nadal będzie coś zatrzymane ale inna będzie ilość tego co pozostanie na drodze od żaren do niego w samej komorz
miałem młynek gdzie to coś to było 7-8gr i mielenie na pusto tego nie wyrzucało.

3DSK

  • Gość
Odp: Młynek "grind-by-weight"
« Odpowiedź #163 dnia: 10 Wrzesień 2020, 12:38:14 »
https://images91.fotosik.pl/350/011978bf2c453f55.jpg
Młynek "grind-by-weight"

ooo na tym zdjęciu już chyba widać gdzie jest clump crusher, przy samych żarnach, bardzo dobrze. Jeszcze pytanie jak to wygląda za clump crusherem, ale tu już raczej nie powinno być źle jeżeli kawa może swobodnie spadać.

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Młynek "grind-by-weight"
« Odpowiedź #164 dnia: 10 Wrzesień 2020, 14:23:14 »
Clump crusher jest przy samych żarnach, widać na zdjęciu poniżej

https://images92.fotosik.pl/350/269f3ae5945f091c.jpg
Młynek "grind-by-weight"

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi