Autor Wątek: Gastroback 42636 / Sage Dual Boiler / Breville Dual Boiler - wyrzuca różnicówkę  (Przeczytany 2491 razy)

Offline Przemysław

  • Wiadomości: 162
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Chemex, V60; Hario Mizudashi Cold Brew Coffe Pot
  • Młynek: Ascaso i-bar 15; Comandante C40 MK3; Xeoleo 45mm
Cześć!
Potrzebuję pomocy - jak w temacie. Ekspres losowo wyrzuca mi różnicówkę. Podpinałem go do innego gniazdka, podpinałem również do oddzielnego obwodu (w łazience) i to samo - losowo wyrzuca bezpiecznik różnicowoprądowy. Dzieje się to zarówno przy włączonym sprzęcie, jak i wyłączonym. Jeszcze nie zdarzyło się, żeby taka sytuacja miała miejsce podczas zaparzania kawy/flusha itp., ale to pewnie kwestia losowości. Teraz najlepsza część... Ekspres był 7 tygodni (!!) w serwisie i wrócił dokładnie w takim samym stanie jak przed oddaniem go. Panowie twierdzą, że nie udało im się sprowokować ekspresu do zadziałania różnicówki. Ekspres jest u mnie od listopada, problemy zaczęły się w kwietniu. Z serwisu odebrałem go w poniedziałek po południu. Zrobiłem od razu kilka kaw, wczoraj również, tak samo dzisiaj i dopiero dzisiaj jakieś 1,5h po ostatniej kawie wywaliło bezpiecznik. Co robić? Co może być przyczyną takiego zachowania?

Offline fresh Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Kazak Rota,Expobar Megacrem Mini Control
  • Młynek: Mahlkonig Guatemala, Nuova Simonelli MDX, Kazak Tura 3
Jeżeli serwis nie może ustalić wady to odstąp od umowy i kup drugi

Offline Przemysław

  • Wiadomości: 162
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Chemex, V60; Hario Mizudashi Cold Brew Coffe Pot
  • Młynek: Ascaso i-bar 15; Comandante C40 MK3; Xeoleo 45mm
Serwis zewnętrzny, sprzęt dawno po gwarancji - kupiony w zeszłym roku od @olomarcin ;)

Offline sccoty Mężczyzna

  • Wiadomości: 313
  • Ekspres: Nuova Personal 1
  • Młynek: Mahlkonig ek43, mazzer SJ Timer Mod, Mazzer Major Timer Mod
może zbyt duże obciążenie  nie wywala czasami podczas użytkowania innego urządzenia ? kuchenka pralka zmywarka ?

Offline kubajasiolek Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola pre-millenium
  • Młynek: Kinu M47
Jeśli różnicówkę, to pewnie grzałka. Możesz znaleźć kogoś, kto ma tester wysokonapięciowy. Zmierzenie zwykłym miernikiem nie pomoże. Ale mierząc upływ do uziemienia miernikiem 5kv może już pokazać ewentualne przebicie.
Tylko mierz na samej grzałce, żeby nie zepsuć innej elektroniki!

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
@kubajasiolek  bez przesady, 5kV to za dużo. Chcesz zniszczyć ekspres? Pomiar dla urządzeń zasilanych z  sieci 230V wykonuje się miernikiem izolacji 500V do 1000V max. Poza tym trzeba odłączyć całą elektronikę, żeby jej nie uszkodzić.
PS Różnicówka ma w sobie również bezpieczniki, które też mogą wyłączyć obwód niekoniecznie z uszkodzoną izolacją, ale również przez przekroczenie prądu.
@Przemysław, włączenie ekspresu do innego gniazdka może nic nie dać. Jeśli masz taką możliwość to dobrym sposobem jest zamiana przewodów w gniazdku, lub jeśli masz gniazdko podwójne (takie na przykład: ) to przepnij wtyczkę do drugiego.
« Ostatnia zmiana: 24 Maj 2019, 23:31:36 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline kubajasiolek Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola pre-millenium
  • Młynek: Kinu M47
Faktycznie - mój błąd z tymi 5kv. Ale jeśli znajdzie kogoś kto ma miernik izolacji to osoba ta będzie wiedzieć jak go używać. O mierzeniu na samej grzałce, aby nie zepsuć elektroniki też wspomniałem.
Co do 'bezpieczników' to już zależy od różnicówki - sama w sobie mierzy tylko upływność = różnicę między prądem na L i N. Są też wersje z nadprądowym, ale nie widzę jak w ekspresie mogłoby nagle zacząć wyrzucać nadprądowy. Szczególnie, że prawdopodobnie jest jedna różnicówka i S'ki (nadprądowe) o niższych wartościach już za nią, a więc najprawdopodobniej najpierw wyrzuciłoby je.

// Chciałem uściślić, nie chcę kontynuować off-topa.

Offline Przemysław

  • Wiadomości: 162
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Chemex, V60; Hario Mizudashi Cold Brew Coffe Pot
  • Młynek: Ascaso i-bar 15; Comandante C40 MK3; Xeoleo 45mm
Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Będę szukał jakiegoś elektryka.
Gniazdko do którego podpinam ekspres jest podwójne (na drugim jest młynek), ale prób z zamianą już próbowałem - bez skutku.
Dziwi mnie trochę, że wspominacie o grzałce. Czy ona nie powinna wyrzucać różnicówki za każdym razem?
Wykluczam za słabą instalację - w kuchni może jednocześnie działać zmywarka, czajnik, mogę grzać ekspres i nic się nie dzieje. A gdy wszystko (łącznie z ekspresem!) jest wyłączone, to różnicówka potrafi wyskoczyć. Jeszcze uściślając - gdy ekspres był w serwisie, to różnicówka nie zadziałała ani razu.

Offline kubajasiolek Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola pre-millenium
  • Młynek: Kinu M47
Grzałka może mieć jakieś mikropęknięcie, przez które czasem będzie przechodzić woda i zwierać obudowę (wodę) do jednego ze styków.
Jeśli twój ekspres nie rozłącza obu styków (neutralnego i fazy), to takie połączenie przez wodę nadal może mieć miejsce, a inne urządzenia, które są na tej różnicówce mogą 'robić' upływność przez ekspres.

Edit. Bo zakładam, że różnicówka nie wyskakuje, gdy ekspres jest całkiem odpięty od gniazdka :D

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Przemysław napisał, że wtedy też. Ja bym od dobrego elektryka zaczął. Zwłaszcza, że serwis pewnie ma inne bezpieczniki (nie domowe) i pewnie dlatego nić nie byli w stanie wywołać tego, co Przemysław stwierdza u siebie.

Offline Przemysław

  • Wiadomości: 162
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Chemex, V60; Hario Mizudashi Cold Brew Coffe Pot
  • Młynek: Ascaso i-bar 15; Comandante C40 MK3; Xeoleo 45mm
Przemysław napisał, że wtedy też

No właśnie napisałem, że gdy ekspres był w serwisie (czyli był całkiem odpięty od gniazdka) to różnicówka nie zadziałała ani razu ;)

Offline montescudaio Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: La Pavoni Professional, Bezzera Strega R Al
  • Młynek: Fiorenzato F4e nano, ZF64W
Według mnie wina przewodu zasilającego(mógł być kiedyś przygnieciony),albo wyłącznik zawilgocony.

Offline kubajasiolek Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola pre-millenium
  • Młynek: Kinu M47
Przemysław napisał, że wtedy też.

Ale to nie ma sensu - jaki wpływ na sieć elektryczną ma ekspres, który stoi na blacie nie podpięty do gniazdka? :D

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Ale to nie ma sensu
Może ale nie musi. Bezpieczniki serwis ma takie same jak są w domach. Mogą mieć inne zabezpieczenia różnicowo-prądowe. Np. 3-fazowe o zakresie 50mA czy 100mA i rzeczywiście może nie zareagować.

Grzałka może mieć pewną upływność z uwagi na mikropęknięcia, ale może się zdarzyć, że dwie krople wody spadną na terminale ceramiczne (te białe ceramiki na końcu grzałki) i zadziała różnicówka. Można przesuszyć suszarką przez kilka,kilkanaście min, odcekać aby woda odparowała i sprawdzić.

Przyczyną może być również jakiś elektrozawór. Izolacja jest słaba i po rozgrzaniu wywala.
« Ostatnia zmiana: 25 Maj 2019, 09:37:41 wysłana przez hi_aro »

Offline montescudaio Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: La Pavoni Professional, Bezzera Strega R Al
  • Młynek: Fiorenzato F4e nano, ZF64W
Tak działa różnicówka (wystarczy mała upływność prądu) by zadziałała. Różnicówka jest po to by chronić zdrowie użytkownika. Dotkniesz przewodu który ma małe przebicie i zadziała.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi