Autor Wątek: Astoria CKE - problem z elektroniką  (Przeczytany 2977 razy)

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1626
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Astoria CKE - problem z elektroniką
« dnia: 20 Maj 2019, 20:17:14 »
Hej
Trafiła mi się Astoria, znana i chyba lubiana na forum.
Sprzedający powiedział tylko, że jest uszkodzona elektronika. Taką informację dostał z serwisu. Maszynę obsługiwali kelnerzy, więc nic więcej się nie mogłem dowiedzieć.

Jak zachowuje się ekspres:
Po włączeniu, działają wszystkie przyciski. Ekstrakcja jest dziwna, losowa. Na tym samym przycisku, raz trwa 30s, raz minutę. Nie ma zasady. Chyba sprawdziłem tak wszystkie guziki.

Po około 30 minutach, przyciski przestają działać. Jak wylacze ekspres, 15 min odpoczynku i na chwilę znów działają.
Rozkrecilem pół ekspresu, żeby dostać się do guzików, wyłożyłem je z dala od ekspresu, żeby się nie nagrzaly od grupy i jest to samo. Też przestają działać.

Nie mogę też samemu zaprogramować klawiszy. Robię metodą z forum tzn. Prog->zaczyna mrugać dioda->ekstracja->wyłączenie albo tym samym guzikiem ekstrakcji albo prog. Próbowałem tak kilka razy i maszyna nie zapamiętuje ustawień.

Wiem, że użytkownicy robili swoje przyciski i problem ustąpił ale czy na pewno w moim przypadku, są te same oznaki, skoro przyciski poza ekspresem, nie nagrzewajac się, też przestają działać?

Kilka zdjęć pogladowych :

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Astoria CKE - problem z elektroniką
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Maj 2019, 23:40:56 »
Panel frontowy to tylko przyciski, cała elektronika znajduje się w tylnej części ekspresu po prawej stronie patrząc od frontu. Tam gdzie leci ta szeroka taśma.

Bojler nie wygląda ładnie. Chyba wypadało by go rozkręcić, odkamienić i dobrze uszczelnić wszystkie połączenia przy ponownym złożeniu.

Marek.
« Ostatnia zmiana: 20 Maj 2019, 23:43:07 wysłana przez Miklas »
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1626
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Astoria CKE - problem z elektroniką
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Maj 2019, 05:21:25 »
Elektronikę nawet jako tako, zaizolowalem styropianem ale i tak szwankuje. Wiem, że też walczyles z tym modelem. Co sądzisz o tych różnych czasach ekstrakcji na tym samym przycisku?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Astoria CKE - problem z elektroniką
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Maj 2019, 06:17:12 »
Ciężko powiedzieć, u mnie uszkodzony był tylko jeden przycisk. Wystarczyło wyjąć jeden pin ze złączki odpowiedzialny za sygnał z tego przycisku. No i przycisk odpowiedzialny za programowanie był sprawny. Ja bym chyba spróbował odnaleźć na złączce piny odpowiedzialne za każdy przycisk i wyjął wszystkie pozostawiając ten od programowania i jeden od programu. Jeśli nadal będzie głupieć to zamieniłbym piny tak, żeby sprawdzić kolejny przycisk z programem. W ten sposób wyeliminujesz wszystkie uszkodzone przyciski programowe pod warunkiem, że ten od programowania jest sprawny. Jeśli to się nie powiedzie, to warto byłoby w jakiś sposób sprawdzić czy przycisk programujący jest uszkodzony, nie  pamiętam jak zachowa się elektronika bez pinów od tego przycisku.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE - problem z elektroniką
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Maj 2019, 08:07:44 »
Na moje oko to nie przyciski. Ale abyś się upewnił, odłącz je całkowicie i najlepiej zwieraj wejścia do sterownika "ręcznie". Nie pamiętam pinoutu, niedawno na sprzedaż była Astoria z PID, ona miała dorabiane przyciski. Odezwij się do tej osoby.

Przyciski są membranowe, na folii i nie da się ich zregenerować. I jak nie przewodzą to cały czas, a nie dopiero po 30min. Musisz na bieżąco, w czasie testów sprawdzać napięie +5V na sterowniku bo to on wydaje się uszkodzony. Może być też uszkodzona cewka jakiegoś elektrozaworu i ona oś miesza.

Tak więc, każdy element ekspresu może powodować te awarie...

Offline kubajasiolek Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola pre-millenium
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Astoria CKE - problem z elektroniką
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Maj 2019, 11:42:05 »
Przyciski są membranowe, na folii i nie da się ich zregenerować.

Nie wiem jak w tym ekspresie, ale w 3 panelach z którymi miałem do czynienia przyciski to zwykłe tact switche ukryte pod folią.
Po rozebraniu powinno się dać je wymienić za grosze (klikadziesiąt groszy sztuka).


Jeśli chodzi o różne czasy, to może uszkodzony/zakamieniony przepływomierz?
Jeśli o dziwne wyłączanie, to spróbowałbym wymienić kondensatory elektrolityczne w sterowniku. W ekspresach jest ciepło, a kondensatory ciepła nie lubią i tracą z czasem swoje właściwości.

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1626
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Astoria CKE - problem z elektroniką
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Maj 2019, 20:25:54 »
Posprawdzam wszystkie guziki na krótko. Odkamienie przepływomierz. Mój elektronik wcześniej sprawdził kondensatory i ogólnie płytki. Mówi, że wszystko jest ok, czy to wystarczy? Czy jest i tak możliwość, że kondensatory są zepsute? Poczyszcze elektrozawory.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6226
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Astoria CKE - problem z elektroniką
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Maj 2019, 12:26:09 »
Czy to nie jest ten sam problem, a może nawet egzemplarz astorii, który już chyba przez dwóch innych użytkowników tego forum się przewinął?  Opis problemu brzmi bardzo znajomo.

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1626
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Astoria CKE - problem z elektroniką
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Maj 2019, 13:16:19 »
Problem jest ten sam ale chyba nie ma jego rozwiązania, tzn. może być kilka przyczyn. Tak to rozumiem. Egzemplarz jest po nieczynnej kawiarnii.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE - problem z elektroniką
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Maj 2019, 13:33:33 »
Krystian, to nie ten ;) Mój miał nowe uszczelki miedziane i przekaźnik w innym miejscu...

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6226
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Astoria CKE - problem z elektroniką
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Maj 2019, 13:48:40 »
Chyba wszystkie te egzemplarze są z nieczynnych kawiarni. Może coś pada gdy są źle przechowywane w zimie? Np. jakieś rozszczelnienia w pobliżu modułu sterującego?
« Ostatnia zmiana: 22 Maj 2019, 14:26:12 wysłana przez krystians »

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE - problem z elektroniką
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Maj 2019, 14:32:43 »
To zwykła starość...

P.S.
A będzie jeszcze gorzej z elektroniką po tym jak wprowadzono normy Pb Free... normy które nie dotyczą przemysłu medycznego...

Offline fresh Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Kazak Rota,Expobar Megacrem Mini Control
  • Młynek: Mahlkonig Guatemala, Nuova Simonelli MDX, Kazak Tura 3
Odp: Astoria CKE - problem z elektroniką
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Maj 2019, 18:22:17 »
To zwykła starość...

P.S.
A będzie jeszcze gorzej z elektroniką po tym jak wprowadzono normy Pb Free... normy które nie dotyczą przemysłu medycznego...

Cholerne miejsca lutowania puszczają po góra 5 latach, więc spieszmy się serwisować ekspresy, tak szybko odchodzą :D

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1626
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Astoria CKE - problem z elektroniką
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Maj 2019, 18:40:55 »
Znów po 30 minutach ekspres przestał reagować. Zwarlem na krótko taśmę, wpinajac tam igłę i podlaczajac do masy. Sprawdziłem tak każdy pin, poza skrajnymi. Ekspres nie reagował. Poczekalem aż ostygnie, zrobiłem tak samo na zimnym i zaczął pracować. Nie nastąpiła ekstrakcja jak zwarlem do masy ale zaczął 'buczeć'. Nie wiem tak naprawdę co się powinno stać.
Jestem w kontakcie z jednym użytkownikiem, radzi wymienić stabilizator 5v.

Offline kubajasiolek Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola pre-millenium
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Astoria CKE - problem z elektroniką
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Maj 2019, 20:58:55 »
zaczął 'buczeć'
Jeśli to ma pompę rotacyjną to może buczeć silnik od niej, jeśli kondensator rozruchowy jest nie pierwszej świeżości.

Edit. Widzę, że ma rotacyjną - jeśli buczy z pompy, to spróbuj wymienić kondensator - tylko na taki o takiej samej wartości.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi