Autor Wątek: Rocket celini v3 pid - problem z dogrzewaniem  (Przeczytany 5250 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Rocket celini v3 pid - problem z dogrzewaniem
« Odpowiedź #15 dnia: 03 Maj 2019, 22:26:53 »
Termosyfon to raczej zjawisko. Układ hydrauliczny to to, o czym piszesz. Co się dzieje, gdy uruchomisz pompę?

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Rocket celini v3 pid - problem z dogrzewaniem
« Odpowiedź #16 dnia: 03 Maj 2019, 22:30:16 »
Pompuje wodę która po 1s lub 2s sekundach leje się z prysznica. Manometr podczas ekstrakcji pokazuje dobre ciśnienie tj. 9bar.



Wysłane z mojego ONEPLUS A5010 przy użyciu Tapatalka


Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Rocket celini v3 pid - problem z dogrzewaniem
« Odpowiedź #17 dnia: 03 Maj 2019, 23:07:46 »
Masz jakiś schemat, manuala...
Skoro manometr pokazuje ciśnienie za pompą, to powinno wskazywać 10-11bar, podczas grzania i powinny właśnie wskazywać ciśnienie w termoobiegu, HX.  Jak byś miał jakieś mauale to można by to jednoznacznie rozstrzygnąć.

Jak zachowuje się woda w OPV. Rozumiem że jak się rozpręża to ulatują tą rurką? 

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Rocket celini v3 pid - problem z dogrzewaniem
« Odpowiedź #18 dnia: 03 Maj 2019, 23:26:21 »
Masz jakiś schemat, manuala...
Skoro manometr pokazuje ciśnienie za pompą, to powinno wskazywać 10-11bar, podczas grzania i powinny właśnie wskazywać ciśnienie w termoobiegu, HX.  Jak byś miał jakieś mauale to można by to jednoznacznie rozstrzygnąć.

Jak zachowuje się woda w OPV. Rozumiem że jak się rozpręża to ulatują tą rurką?

Woda jak się rozpręży ale nie osiągnie ciśnienia zadanego na opv czyli 9bar nadal będzie krążyć w układzie. Przynajmniej tak mi się wydaje

Wysłane z mojego ONEPLUS A5010 przy użyciu Tapatalka

« Ostatnia zmiana: 03 Maj 2019, 23:31:19 wysłana przez Expel »

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Rocket celini v3 pid - problem z dogrzewaniem
« Odpowiedź #19 dnia: 03 Maj 2019, 23:33:40 »
Przynajmniej tak mi się wydaje
Dlatego pytam o jakieś schematy układu i dlatego, że możesz nie mieć racji. W większości przypadków domowych ekspresów, w układach HX są zawory rozprężeniowe, albo regulowane albo na stałe ustawione. Między 10-12bar. I takie właśnie ciśnienie panuje w układzie termo-syfonu (HX). Jeżeli u Ciebie jest klasycznie, znaczy że któryś z zaworów zwrotnych nie trzyma.

Jak było wcześniej, czy takie ciśnienie jest od nowości, jakieś epizody miały miejsce, ktoś wkładał "paluszki"? 

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Rocket celini v3 pid - problem z dogrzewaniem
« Odpowiedź #20 dnia: 04 Maj 2019, 00:09:54 »
Jestem 2 właścicielem, na początku nie było problemów z dogrzewaniem. Pojawiły się ostatnio. Rozkręcałem grupę i ja czysciłem poza mną nikt tam nie grzebal.

Wysłane z mojego ONEPLUS A5010 przy użyciu Tapatalka


Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Rocket celini v3 pid - problem z dogrzewaniem
« Odpowiedź #21 dnia: 04 Maj 2019, 00:35:21 »
Nie mam czasu na szukanie, za godzinę wyjeżdżam. Jakieś schematy widziałem, ale w słabej jakości i bez opisów. Najpierw poszukaj rozrysowanego układu hydraulicznego.

Widziałem też jeden filmik, z Cellini, na tym manometrze mieli 7bar. I widocznie takie ma być. Być może jest jakieś obejście i ze względów bezpieczeństwa stosuję mniejsze ciśnienie w układach HX.

Jednak ile by nie było, na 100% jest zawór rozprężny. Musi z niego coś kapać...


Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Rocket celini v3 pid - problem z dogrzewaniem
« Odpowiedź #22 dnia: 04 Maj 2019, 08:25:47 »
Inna konstrukcja ale może pomoże.
W pierwszych Londinium był podobny problem. Przez za dużą temperaturę wody, coś się tam zapowietrzało. Rozwiązanie tymczasowe : reset termosyfonu, poprzez upuszczenie wody. Długoterminowe : obniżenie ciśnienia bojlera HX, co skutkuje obniżeniem temperatury wody w układzie.
Drugi problem z termosyfonem : jeżeli w rurki dostanie się zanieczyszczenie / kamień.
W tym przypadku pomoże tylko rozebranie całości, idokładne rozpuszczenie i wyczyszczenie zanieczyszczeń.
Sam obieg wody nie jest wzbudzany pompą, więc nie spodziewałbym się na Waszym miejscu 9 bar na manometrze. Temperaturę i szybkość obiegu wody według mojego rozumienia tych konstrukcji kontroluje ciśnienie w bojlerze HX.

Zerknijcie tu:
https://www.home-barista.com/espresso-machines/rocket-cellini-not-heating-up-all-way-t49118.html

Po angielsku to zjawisko nazywają thermosyphon stall.
« Ostatnia zmiana: 04 Maj 2019, 08:33:26 wysłana przez pj.w »

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Rocket celini v3 pid - problem z dogrzewaniem
« Odpowiedź #23 dnia: 06 Maj 2019, 07:56:16 »
Expel obstawiam syf w układzie. Z tego co czytam to czyszczony, ale syfek który po czyszczeniu został trafił gdzieś do układu. Miałem podobnie, że przy grzaniu rosło ciśnienie ekstrakcji. Rozbierz pomiędzy pompą a grupą to co masz najniżej i przeczyść.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Rocket celini v3 pid - problem z dogrzewaniem
« Odpowiedź #24 dnia: 06 Maj 2019, 07:57:08 »
Też tak bym zrobił :).

Offline heniekp Mężczyzna

  • Wiadomości: 225
  • Ekspres: NS Oscar, Gaggia Classic
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Rocket celini v3 pid - problem z dogrzewaniem
« Odpowiedź #25 dnia: 06 Maj 2019, 10:44:47 »
Miałem podobnie, że przy grzaniu rosło ciśnienie ekstrakcji.
A to nie jest przypadkiem prawidłowy objaw? W Oscarze tak mam od zawsze, zamknięta w układzie wymiennika woda (zamknięty zawór trójdrożny i zawór zwrotny) podczas nagrzewania się zwiększa swoją objętość, a ponieważ układ hydrauliczny nie chce spuchnąć to wzrasta ciśnienie panujące w układzie. U mnie zawsze jest kilka barów, czasem i do 8 dochodzi, może więcej poszłoby ale na pewno nie dopuści do tego OPV. I zawsze to uważałem za prawidłowy objaw, że względu na to że przy wysokim ciśnieniu woda nie będzie się gotować i w układzie nie tworzą się korki powietrzne.
Ale znowu przy upuszczeniu wody z prysznica ciśnienie w układzie spada, woda zaczyna  się i tak gotować, powietrze się tworzy na pewno, bo przy następnym puszczeniu wody z prysznica trzeba już chwilę odczekać zanim świeża woda wypchnie to powietrze z układu i zacznie wylatywać na zewnątrz.
Niestety nie mam pojęcia jak krąży woda w układzie hx. Czy tak jak mi się wydawało, lepiej krąży przy pełnym układzie wody, pod stosunkowo dużym ciśnieniem, czy może powietrze i niższe ciśnienie w jakiś sposób jednak to krążenie wody poprawia? Może to ktoś wytłumaczyć? Jeśli miałoby być jak w drugim przypadku po co stosować zawór zwrotny w układzie HX (ten który nie pozwala cofnąć się wodzie do pompy) i zamykać układ hydrauliczny?

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Rocket celini v3 pid - problem z dogrzewaniem
« Odpowiedź #26 dnia: 06 Maj 2019, 10:56:07 »
W HX zawór zwrotny jest pomiędzy pompą a wskaźnikiem ciśnienia. Jak się zawór przytkał przez cofkę z syfkiem to przepuszcza i ciśnienie może rosnąć, jak wszystko ok, to nie powinno.
Warto rozebrać i przeczyścić, człowiek przy okazji trochę zapozna się z budową, dla mnie w sumie to była ostatnia z niewiadomych w ekspresie tego typu :)

Offline Magnum

  • Wiadomości: 1
Odp: Rocket celini v3 pid - problem z dogrzewaniem
« Odpowiedź #27 dnia: 07 Maj 2019, 20:53:24 »
Minął miesiąc, a rozwiązania problemu ani widu, ani słychu  ;)
Potrzebujecie podpowiedzi?

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Rocket celini v3 pid - problem z dogrzewaniem
« Odpowiedź #28 dnia: 09 Maj 2019, 10:15:31 »
a jeśli chodzi o schematy to zapraszam do mnie :)
Pozdrawiam
RObert
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Rocket celini v3 pid - problem z dogrzewaniem
« Odpowiedź #29 dnia: 09 Maj 2019, 10:57:18 »
Mógłbyś tu zamieścić taki schemat...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi