Autor Wątek: Przypalona kawiarka bialetti  (Przeczytany 14095 razy)

Offline Miśku

  • Wiadomości: 4
Przypalona kawiarka bialetti
« dnia: 19 Marzec 2019, 18:36:39 »
Witam
Niestety pech i pośpiech sprawił ze uruchomiłem zasypana kawiarke na indujcji "na sucho" bez wody.
Kawiarka co pawda chodziła może z 60s, lecz niestety lekko się przypaliła dolna część - teraz gdzieniegdzie stal nierdzewna lekko wpada w złoty kolor. Myślę że da się to zmyć ale chyba nie warto, aby nie zedrzec lakieru ochronnego?
Pozatym uszczelka i reszta bez zmian.
Martwi mnie jednakże czy ta dolna część nadaje się do użytku - tj. Czy nie będzie wpływać na smak parzonej kawy - na pewno przecież wypalił się powstały w srodku kamień.
Stad tez moje pytania, czy da się coś z tym zrobić?

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka


Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Przypalona kawiarka bialetti
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Marzec 2019, 20:50:40 »
Nie słyszałem, żeby jakiekolwiek naczynia z nierdzewki były malowane lakierem "ochronnym", zwłaszcza wewnątrz. No, chyba że ozdobne malowanie w jakieś wzorki czy kolory. Zrób i wstaw jakieś zdjęcie tej kawiarki. Jednak myślę, że wystarczy szorstka gąbka kuchenna, mleczko typu Cif itp i trochę wysiłku. Kamień wewnątrz kawiarki się usuwa kwaskiem cytrynowym lub octem. Kamienia wewnątrz ma nie być. Jeśli masz obawy, daj komuś dolną część do wypolerowania. Będzie jak nowa.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Przypalona kawiarka bialetti
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Marzec 2019, 21:17:26 »
Moja bialetti z metalowym dolnym pojemnikiem pokryta jest jakąś szarą powłoką. Może teflonem, nie wiem.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Przypalona kawiarka bialetti
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Marzec 2019, 21:29:22 »
Masz kawiarkę z dołem z nierdzewki czy aluminium? Bo aluminiowe są malowane, a z nierdzewki? Miśku napisał, że mu się dół przebarwił na złotawy kolor. Myślę, że ma zwykłą nierdzewkę, która przy przegrzaniu zmienia kolor. Polerowanie albo zwykła szorstka gąbka z mleczkiem powinna dać radę.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Przypalona kawiarka bialetti
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Marzec 2019, 21:30:41 »
Mam z nierdzewki. Za chwilkę dam fotki.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Przypalona kawiarka bialetti
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Marzec 2019, 21:34:44 »
Miśku ma obawy, czy nie wpłynie to na smak kawy. 
Martwi mnie jednakże czy ta dolna część nadaje się do użytku - tj. Czy nie będzie wpływać na smak parzonej kawy - na pewno przecież wypalił się powstały w srodku kamień.
Wewnątrz, trzeba kamień usunąć jeśli powstał i dbać o parzenie na dobrej wodzie.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Przypalona kawiarka bialetti
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Marzec 2019, 21:42:35 »
Też mam kamień :-P . Kawiarka służy mi do parzenia głównie na wyjazdach gdzie często dostęp do dobrej wody jest utrudniony ;-) . Niemniej na zdjęciach widać, że oprócz kamienia jest tam warstwa jakiejś szarej powłoki. Mi to wygląda na teflon.





Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Przypalona kawiarka bialetti
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Marzec 2019, 21:51:44 »
Myślę, że to jest po prostu niewypolerowana stal nierdzewna, przynajmniej taką przypomina na zdjęciu. Ale ja mogę się mylić  8) Natomiast zewnętrzna powierzchnia raczej jest tylko polerowaną stalą.  @Miśku nie powinien się tym przejmować, odkamienić, wypolerować  i używać.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Miśku

  • Wiadomości: 4
Odp: Przypalona kawiarka bialetti
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Marzec 2019, 21:52:04 »
Na dniach wrzucę zdjęcie dolnego segment,
Kawiarka to Bialetti Venus. Wody używałem po standardowym filtrze brita, TDS po nim pokazywał jakieś 150ppm (w kranie mam 300-380) więc tego kamienia jakoś strasznie dużo nie było, nawet powoli zbierałem się za odkamienianie, ale... nie zdążyłem. Teraz jak się bardzo mocno przyjrzeć jest leciutko brązowy kontrast w jego miejscu w srodku dolnego segmentu. (z zewnątrz w miejscu styku z płytą jest taki zlotawy)
Jeszcze przyjrzę się dokładnie uszczelce, gdyż nie możliwe żeby nic się jej nie stało. (kawiarka przez te 60s się naprawdę mocno rozgrzala i pozostawiła nawet "ślad na indukcji).
Kawka z kawiarki była naprawdę pyszna w porównaniu z wcześniejszą firmy Florina (te same ziarna, mielenie i moc indukcji) I szkoda by było ja skiepścić

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka


Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Przypalona kawiarka bialetti
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Marzec 2019, 22:09:53 »
U mnie na 100% to jest jakaś powłoka, nie jest to stal.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline domwar

  • Wiadomości: 18
Odp: Przypalona kawiarka bialetti
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Marzec 2019, 07:22:05 »
Jeżeli dół jest ze stali nierdzewnej to prawie na pewno nie ma tam żadnej innej powłoki ochronnej typu lakierowanie.
Z zewnątrz może być  polerowana, a wewnątrz ewentualnie po pasywacji aby uniemożliwić ewentualne utlenianie powierzchni czy dalszą reakcję z innymi substancjami.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Przypalona kawiarka bialetti
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Marzec 2019, 08:22:53 »
Hmm, przyjżałem się temu i rzeczywiście to może być jakaś wytrawiona stal. Nadal nie jestem pewny, ale nie twierdzę, że się nie mylę.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Przypalona kawiarka bialetti
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Marzec 2019, 13:54:55 »
Może to być szkiełkowanie, trawienie, piaskowanie, albo jeszcze coś innego znane tylko producentowi. Teflon raczej nie, bo z teflonu osady zeszłyby palcem chyba.
Właściwie to @Miśku powinien wstawić jakieś zdjęcie z zewnątrz i wewnątrz swojej kawiarki. Wtedy łatwiej byłoby ocenić co z tym zrobić.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline minero

  • Wiadomości: 311
    • Coffee after pizza blog
  • Ekspres: Gaggia Classic 2018/19, AeroPress, Bialetti Venus 2TZ, Bodum FrenchPress, Hario V60.
  • Młynek: Eureka Mignon SD, Macap M5D, Hario Skerton.
Odp: Przypalona kawiarka bialetti
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Marzec 2019, 08:56:54 »
Ja sie z tym spotkalem ale przy aluminiowej a nie stalowej. Dokladnie taka sama powloka, wyglada jak czyms zamalowane choc dosc trwale bo nic sie z tym nie dzialo.

Offline Miśku

  • Wiadomości: 4
Odp: Przypalona kawiarka bialetti
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Marzec 2019, 15:40:56 »
Wyglada to tak

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi