Autor Wątek: Problem z NS Musica  (Przeczytany 15094 razy)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Problem z NS Musica
« Odpowiedź #30 dnia: 26 Maj 2017, 21:53:51 »
odnośnie uzysku?
Tak, sprawdź przepływomierz.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Problem z NS Musica
« Odpowiedź #31 dnia: 26 Maj 2017, 22:01:55 »
Jesteś zdziwiony
Bardzo. Bez OPV to są tańsze modele Ascaso za 1400 złotych. A NS to aspiruje znacznie wyżej.

A czy Ascasso ma przepływomierz?
A czy w układzie "zamkniętym" odczyt{pomiar} przepływomierza może być bardziej precyzyjny?

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline vondock

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: NS musica, Drip, AP
  • Młynek: Niche zero
Odp: Problem z NS Musica
« Odpowiedź #32 dnia: 26 Maj 2017, 22:05:30 »
Raz w zaprzyjaźnionym ekspresie było coś w rodzaju drobnego piasku i się niespecjalnie chciał obracać.
Czegoś chyba nie rozumie, jeśli byłby jakiś piasek czy coś innego to uzysk byłby mniejszy a nie większy???

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Problem z NS Musica
« Odpowiedź #33 dnia: 26 Maj 2017, 22:07:51 »
Bardzo. Bez OPV to są tańsze modele Ascaso za 1400 złotych. A NS to aspiruje znacznie wyżej.

Opv to nie ma NS Oscar.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Problem z NS Musica
« Odpowiedź #34 dnia: 26 Maj 2017, 22:26:27 »
Doczytałem, że masz przepływomierz przed pompą. To znaczy, ni mniej ni więcej, tylko to, że w ekspresie za 6 tysięcy nie masz OPV.

To wcale nie musi tego oznaczac. U mnie jeden przeplywomietrz jest przed pompa a drugi na odpływie opv.  A czasem odplyw z opv jest dolaczany nie do zbiornika ale pomiedzy przeplywomierz a pompe.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Problem z NS Musica
« Odpowiedź #35 dnia: 26 Maj 2017, 23:11:18 »
U mnie jeden przeplywomietrz jest przed pompa a drugi na odpływie opv.
Chytre. Zamiast jednego przepływomierza wysokociśnieniowego (drogiego) są dwa niskociśnieniowe (tanie). I liczymy sobie różnicę przepływów.


A czasem odplyw z opv jest dolaczany nie do zbiornika ale pomiedzy przeplywomierz a pompe.
No, tak to działać nie będzie. Może być podłączony do rurki, która odchodzi od zaworu odpowietrzającego znajdującego się za pompą (a to na koniec trafia do zbiornika), ale nie wprost do wyjścia pompy, na którym masz 16 barów. Przy takim podłączeniu zaworu OPV jakby nie było.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Problem z NS Musica
« Odpowiedź #36 dnia: 27 Maj 2017, 10:12:26 »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Problem z NS Musica
« Odpowiedź #37 dnia: 27 Maj 2017, 10:25:47 »
A czy Ascasso ma przepływomierz?
Oczywiście, że nie ma. Z tanich urządzeń przepływomierze mają automaty do kawy.

A czy w układzie "zamkniętym" odczyt{pomiar} przepływomierza może być bardziej precyzyjny?
Moja nie rozumieć. Mógłbyś jaśniej?
Jeśli masz na myśli brak / obecność OPV, to przy OPV część wody leje się przez ciastko, a część wraca przez OPV. Przepływomierz przed pompą mierzy sumę obu przepływów (stąd zresztą chytry patent opisany przez Backa z drugim przepływomierzem na wylocie OPV). Sam przepływ przez pompę nie ma sensu - wyobraź sobie, że drobnym przemiałem zatkałeś ekspres, a przepływomierz mylnie interpretuje przepływ.

[EDIT]
Ze schematów załączonych przez @pjwalczak wynika, że przepływomierz jest jeden, albo przed, albo za pompą (w zależności od tego, czy model ma zbiornik, czy podłączenie bezpośrednie). OPV na tych schematach doszukać się nie umiem.
« Ostatnia zmiana: 27 Maj 2017, 10:29:28 wysłana przez Krakus »

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Problem z NS Musica
« Odpowiedź #38 dnia: 27 Maj 2017, 19:37:22 »
Ja tam co prawda jestem zdania że dla dobra wspólnego warto dać zarobić fachowcom co to Ci naprawią, ale jak chcesz samemu się bawić to przynajmniej zerknij sobie na schematy tego urządzenia.


Masz rację. Tym bardziej, że igra się z prądem, gorącą wodą, parą, do tego jeszcze z wysokim ciśnieniem w układzie.



Moja nie rozumieć. Mógłbyś jaśniej?

1. Zakładam, że mamy jedną niewiadomą w układzie zamkniętym. Jest nią kawa w sitku która robi nam opór i automatycznie ujście dla wody.
Naciskamy przycisk i kawa leci. Przepływomierz dokonuje pomiaru. Liczy sobie ml wody, a gdy osiągnie swoją nastawę przerywa ekstrakcję.

2. Teraz do tego dokładamy zawór OPV. Mamy 2 ujścia wody ściśle zależne od przemiału, nastawy OPV i wydajności pompy.

Ja stawiam, że odczyt z puntu nr. 1 będzie bardziej powtarzalny, a odchyłki pomiaru jak wystąpią to będą  minimalne.
Jest to prostsze rozwiązanie i zarazem mniej skomplikowane w działaniu. Może to nam dać bardziej powtarzalne działanie przepływomierza.  :mhh:


Sam przepływ przez pompę nie ma sensu - wyobraź sobie, że drobnym przemiałem zatkałeś ekspres, a przepływomierz mylnie interpretuje przepływ


Na jakiej podstawie twierdzisz, że przepływomierz będzie dokonywał mylnego odczytu. Przepływ i tak już nastąpił tylko nie w całości. Czyli, gdy nastąpi blokada w postaci kawy w sitku, przepływomierz od tego momentu nie robi odczytów bo nie ma przepływu. Układa pomiarowy przepływomierza działa w sposób poprawy. Brzmi to śmiesznie bo nie dokonując pomiarów przepływu wody, działa przepływomierz w sposób właściwy.
Tak, bo co ma mierzyć jak nie ma przepływu. Wartość już dokonanego pomiaru { woda w sitku} jest wartością dla niego stałą. Mamy w tym przypadku układ na stałe zamknięty dla przepływomierza.





Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Problem z NS Musica
« Odpowiedź #39 dnia: 27 Maj 2017, 21:50:11 »
Naciskamy przycisk i kawa leci. Przepływomierz dokonuje pomiaru.
Masz rację.

że przepływomierz będzie dokonywał mylnego odczytu.
Niezręczność językowa. Odczyt będzie prawidłowy, tylko, że nie będzie to przepływ wody przez ciastko, a więcej.

odchyłki pomiaru jak wystąpią to będą  minimalne.
Święta racja, tyle że Ty nie wierzysz w rolę OPV przy tworzeniu ciśnienia ekstrakcji - pamiętam to z dyskusji w innym miejscu. Zatem nie wierzysz też, że spora ilość wody wróci przez OPV do zbiornika. W filiżance będziesz miał 50ml, a przez przepływomierz przed pompą przepłynie np. 120 ml - i co wtedy? Piszę 120ml, bo przecież cześć wody wsiąknie w ciastko, część wypłynie do filiżanki (50ml w tym wypadku), a reszta - wróci do zbiornika przez OPV.

Mierząc przepływ przed pompą i odejmując odeń wypływ z bypasu OPV mas rzeczywisty przepływ do ciastka i filiżanki.
« Ostatnia zmiana: 27 Maj 2017, 21:53:06 wysłana przez Krakus »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Problem z NS Musica
« Odpowiedź #40 dnia: 27 Maj 2017, 22:02:38 »
OPV na tych schematach doszukać się nie umiem.

A według producenta powinno się go znaleźć :).

W filiżance będziesz miał 50ml, a przez przepływomierz przed pompą przepłynie np. 120 ml - i co wtedy? Piszę 120ml, bo przecież cześć wody wsiąknie w ciastko, część wypłynie do filiżanki (50ml w tym wypadku), a reszta - wróci do zbiornika przez OPV.

Tak samo jest w tytułowym ekspresie, która według Ciebie nie ma OPV. Wody będzie 130 ml, a kawy 50 ml.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Problem z NS Musica
« Odpowiedź #41 dnia: 27 Maj 2017, 22:36:50 »
A według producenta powinno się go znaleźć
Hmm, jedyny, który mógłby być OPV, to element B ze schematu hydraulicznego.

A czasem odplyw z opv jest dolaczany nie do zbiornika ale pomiedzy przeplywomierz a pompe.
Po głębszym zastanowieniu dochodzę do wniosku, że to może mieć sens. Woda raz przepuszczona przez przepływomierz albo wraca do pompy (ale drugi raz nie płynie przez przepływomierz - ewentualnie wraca przez przepływomierz do zbiornika), albo wypływa przez ciastko.

Kurczę, chylę czoła - Włosi potrafią mieć jednak niezłe pomysły.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Problem z NS Musica
« Odpowiedź #42 dnia: 28 Maj 2017, 09:31:59 »
że przepływomierz będzie dokonywał mylnego odczytu.
Niezręczność językowa. Odczyt będzie prawidłowy, tylko, że nie będzie to przepływ wody przez ciastko, a więcej.

Przepływomierz ma mierzyć ilość wody przelatującej z kolby. Gdy to zrobi, rola jego jest zakończona.
Wszelkie dyskusje typu kto gdzie i kiedy są pozbawione sensu. No chyba, że pod młotek pójdzie 1 konkretny typ ekspresu. I tylko o nim będzie dialog.

Cytat: Tedi w 27 Maj  2017, 19:37:22
odchyłki pomiaru jak wystąpią to będą  minimalne.
Święta racja, tyle że Ty nie wierzysz w rolę OPV przy tworzeniu ciśnienia ekstrakcji - pamiętam to z dyskusji w innym miejscu. Zatem nie wierzysz też, że spora ilość wody wróci przez OPV do zbiornika.
Różnica miedzy nami jest taka, że ja wiem jak obejść OPV żeby zrobić poprawną ekstrakcję. {manometr} Wiem też po co jest montowany zawór OPV.
Denerwuje mnie jak ktoś mówi, że brak  OPV jest wadą w konstrukcji ekspresu z pompą wibracyjną. Denerwuje mnie również jak ktoś twierdzi, że manometr mierzący ciśnienie jest zbyteczny.
A tak, oprócz tego nic mnie więcej nie denerwuje.  :lol2:
Ciekawi mnie, co będzie dalej z tym tematem. :mhh: Mam na myśli: Zastosowanie OPV a poprawność odczytu przepływomierza.  :mhh:

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Problem z NS Musica
« Odpowiedź #43 dnia: 28 Maj 2017, 10:51:09 »
No, tak to działać nie będzie. Może być podłączony do rurki, która odchodzi od zaworu odpowietrzającego znajdującego się za pompą (a to na koniec trafia do zbiornika), ale nie wprost do wyjścia pompy, na którym masz 16 barów. Przy takim podłączeniu zaworu OPV jakby nie było.
Już chyba doszliscie do tego w dyskusji. Nie do wyjscia pompy ale doplyw opv na wejscie pompy za przeplywomierzem. Wtedy pompa ponownie bierze wode wypluta przez opv a nie ze zbiornika i przepływka wolniej sie kreci.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Problem z NS Musica
« Odpowiedź #44 dnia: 28 Maj 2017, 11:18:31 »
Nie do wyjscia pompy ale doplyw opv na wejscie pompy za przeplywomierzem.
Po obejrzeniu schematu Musici zobaczyłem, że masz rację, co też przyznałem.
Fajny patent.

Ciekawi mnie, co będzie dalej z tym tematem.
Ano pewnie nic, bo okazało się, można tak  podłączyć OPV, żeby przepływomierz umieszczony przed pompą pokazywał prawidłowy przepływ.

Różnica miedzy nami jest taka, że ja wiem jak obejść OPV żeby zrobić poprawną ekstrakcję. {manometr}
I podejrzewam, że na tym dyskusję zakończymy rozchodząc się każdy w swoją stronę w dodatku uważając, że moja prawda jest mojsza niż Twoja.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi