Autor Wątek: Natura  (Przeczytany 15799 razy)

Offline Kawko

• Ekspres: Kawiarka, tygielek, phin, AeroPress, V60, french press, Gabi Master A, OXO Good Grips, Kalita Caffe Uno, Kalita Wave, Clever Dripper
  • Młynek: Severin KM3873, MYM54
Odp: Natura
« Odpowiedź #75 dnia: 08 Lipiec 2024, 22:49:40 »
Pięknie :)

Daleko od Olsztyna takie widoki?

Offline Henry Mężczyzna

• Ekspres: Lelit Elizabeth, Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
« Odpowiedź #76 dnia: 09 Lipiec 2024, 07:53:11 »
20km na północ. Podziękowania należą się post-komunistycznym PGR które splajtowały i zostawiły kilometry nieużytków, teraz dzierżawionych więc większość używana jako pastwiska.

Offline Antonio Mężczyzna

• Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
« Odpowiedź #77 dnia: 09 Lipiec 2024, 12:47:25 »
większość używana jako pastwiska
Chyba prawidłowo i postępowo. Podobnie jest u nas w górach, może nawet bardziej jest to uzasadnione tutaj, bo uciążliwości upraw są większe. Kiedyś było tu mnóstwo małych gospodarstw, samowystarczalnych, rodzinnych. Dziś nic z tego nie zostało. Jedynie pastwiska i hodowla mają jakiś sens.

Offline Henry Mężczyzna

• Ekspres: Lelit Elizabeth, Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
« Odpowiedź #78 dnia: 09 Lipiec 2024, 17:33:34 »
Rozmawiałem z sąsiadem który dzierżawi te pola i ma stado krów ras mięsnych - jakoś sobie radzi, ale bez rewelacji. Ale dobrze że przynajmniej coś robi, bo kilka lat temu to te pola były dzierżawione przez cwaniaków nie wiadomo skąd "na dotacje". Nie wiem jak to możliwe ale wszędzie rosła trawa po pas a w papierach było że to sad...

No i zdecydowanie lepiej dla zwierząt. Za dzieciaka to jakieś sarny albo dziki... Teraz w niedzielę mijałem stado 6 jeleni (miesiąc temu widziałem kilometr dalej stado ok 30 sztuk), tydzień czy dwa wcześniej roczny łoszak się pasł za stodołą. Na sarny nawet nie zwracam uwagi (choć ostatnio jest ich trochę mniej). A żurawi tyle że mam ich już dość. No i bez ton nawozów na polach jest więcej owadów, a to oznacza więcej ptaków niż kiedyś. Zainstalowałem sobie aplikację Merlin Bird na telefon to mi rozpoznaje ptaki o których nawet nie wiedziałem że istnieją i mam ich więcej koło domu niż w pobliskim lesie. Nawet ostatnio słowika nagrałem i nie wiedziałem że to słowik  ::)
Bocianów chciałbym mieć więcej w okolicy - fajne ptaki bo przynajmniej nie hałasują...

Offline GostRado Mężczyzna

• Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
« Odpowiedź #79 dnia: 14 Lipiec 2024, 10:18:27 »

Zmieniające się odcienie kolorów: pierwsze zdjęcie zrobiłem o 10²³, drugie 15⁰². Natura jest przecudowna! Niezła górka => pot i łzy 😁
« Ostatnia zmiana: 14 Lipiec 2024, 10:20:59 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline GostRado Mężczyzna

• Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
« Odpowiedź #80 dnia: 21 Lipiec 2024, 08:37:14 »
 :bry:

GostRado, penetrując "pieszo-rowerowo" niezbadane przez niego połacie natury przez przypadek natknął się na zamierzchłe ślady swoich przodków, którzy osiedlili się na dzisiejszych północno-wschodnich terenach Mazowsza w IX wieku naszej ery.

GostRado, nigdy by nie odkrył tego miejsca kontemplacji swoich przodków, gdyby któregoś dnia wracając z wojaży nie zszedł z roweru, bo już nie dał rady nim wjechać, bo niespodziewanie odjęło mu moc. Tę górkę zawsze, bez problemu pokonywał na siodełku przemykając koło lewej strony niezauważając zjawiskowego  miejsca.

Już z kilkunastu metrów wzrok mu przykuły wielkie głazy leżące majestatycznie na skraju lasu. Zaciekawiony poszedł w ich kierunku. Oparł rower na stopce i wszedł między dwie małe sosny, które jakby zapraszały do wejścia przybysza. Jego oczom ukazał się kamienny krąg, który od razu przywołał dla niego oczywiste skojarzenie: tu, zbierali się od ponad 1200 lat jego przodkowie!!! Z poczucia gargantuicznej ekcytacji, serce zaczęło mu bić szybciej, a mimo żaru lejącego się z nieba, zrobiło mu się zimno, włoski zjeżyły na skórze ramion i zimny pot na niej wystąpił.

Obecnie GostRado, gdy wybiera się na pieszo-rowerową eksplorację otaczającej go natury, stara się tak dobrać powrotną drogę, aby zahaczyć o pradawne miejsce. Siada na jednym wielkim głazie, a drugi stanowi oparcie jego pleców (w gorące, letnie dni schładzają jego nagrzaną słońcem skórę dając wytchnienie i odpoczynek) i nieśpiesznie myśli o teraźniejszych i zamierzchłych czasach.

Udanej niedzieli!

« Ostatnia zmiana: 21 Lipiec 2024, 08:48:50 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline kawosz17

• Ekspres: Poccino 820R mod. OPV
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
« Odpowiedź #81 dnia: 21 Lipiec 2024, 10:42:36 »
Głazy potężne. Uważaj tylko żeby włodarze World Strongest Man się o nich nie dowiedzieli. Lubią takie tematy 😉

Brda, Bory Tucholskie, Uroczysko piekiełko

Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi