tv3 - kalendarz 2023r.


https://images86.fotosik.pl/1001/913b955e30896b72.jpg

29 Gości, 4 Użytkowników
   
29 Gości, 4 Użytkowników
Pawson, Jka57, korea83, pawel890
użytkowników
  • Użytkowników w sumie: 10480
  • Najnowszy: Juragakada
Statystyki
  • Wiadomości w sumie: 291942
  • Wątków w sumie: 12148
  • Dziś online: 41
  • Najwięcej online: 487
  • (12 Kwiecień 2021, 08:09:21)
Użytkownicy online
Użytkowników: 4
Gości: 29
W sumie: 33

Kalendarz

Ostatnie posty

Strony: 1 [2] 3 4 ... 9
Czas płynie nieubłaganie, a My jesteśmy starsi o kolejny rok. Skończyliśmy 5 lat. Dla kawy 5 lat to ważny czas. Mniej więcej wtedy właśnie pojawiają pierwsze owoce.
W ciągu ostatniego roku przybyło nam wielu nowych, aktywnie - i co ważne ciekawie - piszących jak i tych czytających forum z ukrycia. Codziennie pojawiają się nowe interesujące dyskusje. Dziękujemy Wam serdecznie za wkład w rozwój tego miejsca. Dziękujemy, że jesteście, że wspólnie, razem tworzymy to wyjątkowe miejsce.

Z okazji urodzin planujemy całe mnóstwo konkursów i zabaw. Oficjalny start uroczystości już dziś. Odwiedzajcie nas na bieżąco. Mamy bardzo zacne nagrody ufundowane przez użytkowników komercyjnych - dziękujemy!  :szampan:

Ekipa Forum
Lelit Victoria PL91T  - to ekspres, który testowałem przez ostatnie trzy tygodnie.  Z czym mamy do czynienia? Po otwarciu pudełka ukazuje się bardzo kompaktowy (bo o wymiarach 22,5x27x38 cm) sprzęt, a jego wykonanie na pierwszy rzut oka wywołuje pozytywne emocje. Mamy do czynienia ze stalową obudową, jest ona dobrze spasowana i w użytkowaniu nie sprawia większych trudności z utrzymaniem higieny. Jak każda stal – ma tendencję do przyjmowania naszych odcisków palców, ale jej szczotkowanie zmniejsza ten problem i pod względem estetycznym jest na pewno na plus.  


 
W zestawie otrzymujemy pełnowymiarowy portafilter o wadze 550g dedykowany do 58 milimetrowej grupy kawowej i trzy sitka – pojedyncze, podwójne i ślepe.


 
Portafilter jest dobrze wykonany, ma podwójną wylewkę, która jak dla mnie jest idealna (pomijam NPF). Strumień kawy początkowo kierowany jest w stronę ekspresu, dalej rozdziela się i kieruje w przeciwną stronę prezentując barwy tworzonego espresso.


 
Bez problemu, do tej niepozornej na pierwszy rzut oka maszyny, pasowała kolba NPF z mojego Rocketa R58 .

Kolejne elementy, o których warto wspomnieć to mosiężny bojler, który według producenta ma pojemność 300ml – niedużo, ale w  domowych warunkach z pewnością się sprawdzi. Dodatkowo nie wymaga on długiego czasu nagrzewania aby osiągnąć pożądaną temperaturę. Czas od temperatury pokojowej do 98`C to średnio około 2 minuty Warto dać mu jeszcze kilka minut aby nagrzała się grupa i kolba.  


 
Victoria pokazuje aktualną temperaturę na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym znajdującym się pod podświetlanym manometrem. Oprócz temperatury, bardzo przydatną funkcją jest timer, który pokazuje nam czas wytwarzanego espresso, odliczając od 25 sekund. Nie odnalazłem funkcji automatycznego wyłączenia pompy po 25 sekundach, ale nie uważam tego za minus.  


 
Ekspres wyposażony jest w pompę wibracyjną, która jest dość dobrze wytłumiona i z pewnością nie będzie najgłośniejszym elementem opisywanego zestawu. Victoria ma pojemnik na wodę o pojemności 2,7l, do którego mamy łatwy dostęp.


 
Jak w większości elektronicznych ekspresów jest też tutaj czujnik poziomu wody, który daje informacje na wyświetlaczu kiedy zaczyna jej brakować.  
 


Ten sprzęt ma jeszcze jedną funkcję pod nazwą LCC (Lelit Control Center) – jest to nic innego jak PID, dzięki któremu ustawiamy żądaną przez nas temperaturę. Czujnik znajduje się w bojlerze i to tutaj możemy korygować nasze napary. Oprócz kawy, możemy podać gorącą wodę i wygenerować parę wodną.  


 
Tym sposobem możemy przejść do tematu spieniania mleka. Przełączamy ekspres na tryb spieniania, czekamy aż woda w bojlerze nabierze odpowiedniej do tego procesu temperatury. Na prawym boku ekspresu znajduje się pokrętło i to właśnie nim regulujemy moc spieniania. Dysza ma co prawda jedną dziurkę, ale przy odpowiednim ułożeniu otrzymujemy piękny wir w dzbanku i po kilku chwilach przysłowiowy mleczny „jogurcik”. W moim przypadku pierwsze spienianie było idealne, kolejne dwa-trzy coś musiałem przekombinować i dopiero w kolejnych próbach osiągnąłem powtarzalność. Myślę, że nie powinno to rozwiązanie przysporzyć większych problemów nowym użytkownikom.Warta podkreślenia jest wysokość pomiędzy grupą, a podstawą – ma ona 10cm ale dodatkowo otrzymujemy małą kratkę, która pełni funkcję podstawki pod małe filiżanki, szczególnie przydatne podczas przyrządzania espresso, wysokość zmniejsza się wtedy do 7,5cm.  


 
W zestawie miałem możliwość testowania młynka Lelit William PL71 – w skrócie, bo niestety nie było nam razem po drodze, a łatwiej było mi obsługiwać Fiorenzato, jest to  młynek z 50mm płaskimi, stalowymi żarnami, wyposażony w bezstopniową skalę regulacji mielenia i programowalny czas mielenia. Pod względem estetycznym dobrze komponuje się w zestawie z ekspresem, bo jakość wykonania i użyte materiały są praktycznie identyczne.  Być może przez fakt, że pod ręką miałem inny, gastronomiczny młynek nie jestem do końca usatysfakcjonowany obcowaniem z Williamem.


 
Podsumowując całość powierzonego mi sprzętu, uważam, że jest to bardzo dobry komplet, który z pewnością zadowoli początkującego domowego baristę. Jego wykonanie, jakość użytych materiałów i specyfikacja pozwoli przez wiele lat cieszyć się perfekcyjnym espresso. Dedykowałbym go osobom, które nie mają miejsca na większe, w pełni profesjonalne maszyny, jest to z pewnością dobra propozycja przy ograniczonym budżecie. Sam ekspres można kupić za nieco ponad 3'800zł, a cały zestaw kosztuje w granicach 5'500zł.  


 
Bardzo dziękuję firmie konesso.pl za możliwość testowania tego zestawu. Więcej fotek i filmików z testu znajdziecie tutaj.

W czasie długiego weekendu czerwcowego, tj. w dniach 16-18.06.2017 r. organizujemy w Łodzi Spotkanie forum.wszystkookawie.plObecnie pracujemy nad szczegółowym planem spotkania, ale wszyscy zainteresowani już dziś mogą sobie wpisać w kalendarz tą datę i zacząć rezerwować noclegi. Możemy Wam zdradzić jedynie, że będzie ciekawie i bardzo kawowo!
Z grubsza wygląda to tak:

Piątek 16 Czerwca w Euro Cafe u Gorana
- indywidualne szkolenia ( espresso, latte art, cup sensoring ) pod egida Fresh Cup. Plan szkoleń jeszcze do ustalenia a wtedy i jakieś zapisy będą.

17.06 - Spotkanie u Gorana
- Spotkanie integracyjne uczestników Forum WoK a między innymi :
   * Prezentacja 1000Hills i plantacji Muhondo z Rwandy ( Cup of Excellence dwa lata temu ). O uprawie kawy opowie Ivan i poprowadzi cupping
   * Prezentacja kaw Specialty w Brazylii poprowadzi ktoś z AW Brokers bo Alexandre Figueiredo niestety nie będzie w tym terminie w Polsce. Trochę szkoda, bo była by to prezentacja na wysokim poziomie, nie tylko ze względu że Alexandre jest bardzo wysoki ( grał czynnie siatkówkę) ale jest i po studiach związanych z Agrokulturą.
   * Wpływ temperatury zaparzenia espresso poprowadzi Davor Arsić z Serbian Barista School przy dwugrupowym ekspresie Dalla Corte na którym istnieję możliwość dokładnego ustawienia temperatury zaparzania do 0,1C* . Ukaże również na inne ważne aspekty przyrządzania espresso.
- porównanie młynków ręcznych
- porównanie  kilku elektryków - tańsze vs. gastronomiczne
- cupping tego co zmielimy w oparciu o wybrane jedno ziarno
- cupping kilku różnych ziarenek (nauczmy się wspólnie prowadzić cały proces degustacji)
- alternatywy

18.06 - Spotkanie u Janusza
- 10:00 - 11:00 informacja o nowościach w ofercie ASCASO i planowanych zmianach w produkowanych modelach, prezentacja nowych modeli przywiezionych z Targów w Budapeszcie
- 11:00 - 12:00 prezentacja nowych ekspresów small professional (Mały HX) z firmy NOVESEINOVE
- 12:00 - 14:00 spienianie mleka i podstawy latte art - szkolenie i pokaz prowadzone przez Agnieszkę Rojewską "Rojes" Mistrzynię Polski Latte Art - sukcesy Agnieszki to:
    Mistrz Polski Barista 2016
    Mistrz Polski Latte Art 2016
    Mistrz Polski Barista 2015
    Vice-Mistrz Polski Barista 2014
    Zwycięstwo w III Pucharze Latte Art w ramach Festiwalu Kawy w Łodzi w 2014 roku
    Mistrz Polski Latte Art 2014
    Zwycięstwo w Ogólnopolskich Zawodach Baristów w ramach Festiwalu Kawy w Łodzi w 2013 roku
    II Vice-Mistrz Polski Latte Art 2011
    Osiągnięcia międzynarodowe:
    Reprezentowała Polskę podczas Mistrzostw Świata Latte Art 2016 w Szanghaju - gdzie weszła do finału i zajęła 5. miejsce.
    Zwycięstwo w Milano Latte Art Challenge 2015
    Reprezentowała Polskę podczas Mistrzostw Świata Baristów 2015 w Seattle
    Reprezentowała Polskę podczas Mistrzostw Świata Latte Art 2014 w Melbourne - gdzie zajęła 17. miejsce.
- 14:00 - 16:00 mielenie kawy na potrzeby przygotowania espresso, test monety, dystrybucja, testy smaku w zależności od różnych parametrów w procesie przygotowywania espresso (poszukujemy chętnego, do poprowadzenia tego panelu!)


Jeśli macie jakieś pomysły, chcecie się włączyć w organizację - serdecznie zapraszamy na PW (@Spinacz). Możemy tez podyskutować tutaj. W miarę aktualizacji planów spotkania ten wpis będzie uaktualniany.

Wielka kawowa majówka już 6-7 maja w Kołobrzegu!

Hektolitry kawy, lokalne smakołyki, najlepsi polscy bariści, oficjalne mistrzostwa Polski Brewers Cup, międzynarodowe gwiazdy kawowej sceny, wykłady z mistrzami, a to wszystko w ramach Kołobrzeskiej Majówki 2017. Kilka tysięcy miłośników kawy z całej Polski, którzy odwiedzili nas w zeszłym roku, nie może się mylić. Musisz tu być! W tym roku Kołobrzeg stanie się przez dwa dni kawową stolicą… a co tam, Europy! :D A to wszystko zorganizowane przez Coffeedesk.pl, sklep z kawą, herbatą i akcesoriami najwyższej jakości, zarówno do domu jak i dla baristów :)

MISTRZOSTWA POLSKI BREWERS CUP 2017

Oficjalne mistrzostwa baristów to aż 6 różnych kategorii, a w Kołobrzegu odbędzie się parzenie metodami alternatywnymi. Na scenie głównej RCK pojawią się Chemexy, Dripy, Aeropressy, French Pressy i inne wymyślne urządzenia, w rękach najlepszych baristów z całego kraju, którzy zmierzą się w dwóch wymagających zadaniach. Po pierwsze muszą zaparzyć kawę, której próbkę otrzymali zaledwie dzień wcześniej, w najlepszy możliwy sposób, a jej walory oceniają sędziowie, nie wiedząc czyją kawę testują. Kolejne wyzwanie to ugoszczenie sędziów wybraną przez siebie kawą, dowolną metodą parzenia i ciekawą prezentacją. Ich występ to efekt nieraz miesięcy przygotowań, a na stole pojawiają się kawy, które pretendują do tytułu najlepszych ziaren na świecie. Nowy Mistrz Polski Brewers Cup 2017 będzie reprezentował Polskę już w czerwcu, podczas Mistrzostw Świata w Budapeszcie!

FESTIWAL KAWY

Na scenie letniej RCK pojawią się najlepsze polski i zagraniczne palarnie kawy oraz herbata najwyższych lotów. A to wszystko po to by poznać nowe smaki kawy, wypróbować alternatywne metody parzenia i odkryć swoje ulubione ziarna. A to oznacza, że przez cały dzień będziemy częstować Was niezliczoną ilością kawy i herbaty!

PIKNIK ŚNIADANIOWY

Dzięki współpracy z inicjatywą Projekt Kołobrzeg, obok kawowych stoisk pojawią się lokalne smakołyki, znane z poprzednich edycji Pikniku Śniadaniowego. Piknik + mnóstwo kawy + kawowe atrakcje = idealny sposób na udany weekend! :)

KAWOWE WYKŁADY Z EKSPERTAMI

Chcesz się dowiedzieć więcej o kawie? Na sali warsztatowej Coffeedesk zaplanował szkolenia i warsztaty prowadzone przez mistrzów kawowej branży! To unikalna okazja by o ulubionej kawie porozmawiać z Mistrzami Polski Baristów. Szczegóły ogłosimy już wkrótce :)

http://oi66.tinypic.com/30kdjif.jpg
Strony: 1 [2] 3 4 ... 9


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi