Autor Wątek: Kolba za ok 3K  (Przeczytany 11337 razy)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Kolba za ok 3K
« Odpowiedź #45 dnia: 27 Listopad 2018, 12:50:02 »

Tedi, chyba nie rozumiesz o czym piszemy. Taki termometr a nawet dużo lepszy i droższy to na serwisie też mamy. Ale nie tędy droga i nie na tym polega test metodą WBC.
Tedi... takimi termometrami to możesz co najwyżej temperaturę mięsa w piekarniku mierzyć :P  - no może przesadziłem w przypadku jakiegoś za 250zł :)



Wiem co dany sprzed musi spełnić, żeby stabilność temperatury miała miejsce, lub też, co zrobić, żeby stabilizację temperatury osiągnąć na jak najwyższym poziomie. To raz.
Dwa.  Jak to wygląda na przykładzie termobloków i innych ekspresów, przemilczę, gdyż ściema ściemę pogania, i jest przeważnie podyktowana/zmotywowana zarobkiem.   ;) 

A cały "pic" polega na szczegółach (nie wszystkie ekspresy do jednego worka) i naszego podejścia do tematu który wypada poznać a nie o nim przeczytać.


Przykre to jest, zakładając pomiar z np. taniego termometru, przedstawia się go jako bezwartościowy. Za to sztuczną symulację pomiarową jako coś z czego możemy budować swoją wiedzę.




Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5095
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Kolba za ok 3K
« Odpowiedź #46 dnia: 27 Listopad 2018, 12:59:52 »
Czego nie rozumiesz w jednej prostej rzeczy? METODA WBC JEST METODĄ STANDARYZOWANĄ DLA WSZYSTKICH SPRZĘTÓW, UZNAWANĄ JAKO MIARODAJNA.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Kolba za ok 3K
« Odpowiedź #47 dnia: 27 Listopad 2018, 13:35:13 »
Zrób pomiar temperatury bez kawy i z kawą w sitku i porównaj go miedzy sobą. Będą różnice nawet robiąc test na tym samym ekspresie.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3462
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Kolba za ok 3K
« Odpowiedź #48 dnia: 27 Listopad 2018, 13:50:57 »
Zrób pomiar temperatury bez kawy i z kawą w sitku i porównaj go miedzy sobą.

Tedi, w metodzie WBC, jest wrzucone coś co imituje ciastko kawowe, więc nie jest to tylko radosny przepływ wody przez PF.
Dodatkowo jest zaworek który zapewnia odpowiednie ciśnienie. Eliminujesz dzięki temu zmienne typu, złe mielenie, błędy dystrybucji, etc.



Metoda jak metoda, w każdym razie standardowa i jak ktoś chce zbudować maszynę na MŚ to musi z niej skorzystać. Jak ktoś nie chce, to nie musi :).


A   fast-responding,   electronic   temperature   probe,   positioned   as   described   above,   senses   the   temperature   of   the   water. The   probe   
is   mounted   in   a   modified   portafilter   and   filter   basket,   so   that   the   probe   may   be   conveniently   inserted   in   different   machines. For   
ease   of   use,   measurement   consistency,   and   to   ensure   that   the   probe   contacts   only   water,   the   coffee   cake   is   replaced   by   a   proxy   
cake. The    flow    rate    of    pressurized    water    through    the    portafilter    is    established    by    a    valve,    or    another    metering    device.

3.4.1   Specification
The   volume   of   the   filter   basket   normally   filled   by   the   coffee   cake   shall   be   filled   with   a   proxy   cake   having   a   thermal   conductivity   of   
less   than   0.5   Watts/meter   Kelvin   (W/mK). The   volume   of   the   proxy   cake   should   be   approximately   the   same   volume   as   a   coffee   
cake,   but   may   contain   deviations    from    the   actual    shape   of    the   coffee   cake   in   order    to   accommodate    the    temperature   probe,   
metering    valves,    etc. The    distance    between    the    group    dispersion    screen    and    the    top    of    the    proxy    cake    (headspace)    should   
approximate   the   headspace   in   the   presence   of   an   actual   coffee   cake.
3.4.2   Technical   Rationale
A   reasonable   substitute   for   the   coffee   cake   enhances   practicality.


Tutaj z rysunkami:

https://www.worldcoffeeevents.org/wp-content/uploads/2017/01/2017-WCE-Procedure-for-Measuring-Brewing-Temperature-in-Espresso-Machines-2.pdf
« Ostatnia zmiana: 27 Listopad 2018, 14:11:25 wysłana przez pj.w »

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Kolba za ok 3K
« Odpowiedź #49 dnia: 27 Listopad 2018, 14:03:12 »
I znów daliście się do pobocznej dyskusji zagonić...
Pomiary i metoda WBC są różne od tych stosowonych przez Tedi, tak różne jak espresso od tedipresso.

Wróćmy może do meritum
LMWDP #469

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Kolba za ok 3K
« Odpowiedź #50 dnia: 27 Listopad 2018, 15:12:04 »
Ok, żeby było w temacie to musi być też o temperaturze.  ;)  Espresso jest wymagające w tym parametrze, a czytając ten temat dla jednych osób mniej a dla drugich więcej.  ;)
Moja propozycja:  ECM Casa 4. Cena lekko ponad 3 tys. zł. plus może jakiś upust i będzie idealny w ten temat, nie tylko cenowo.
Mały gabarytami solidnie wykonany ekspres w którym bardzo szybko nagrzewa się woda jak i kolba, gdyż grupa jest dnem bojlera.  Gotowość do espresso poniżej 10 min.
Miałem starą Casę mod. Botticelli. Moim zdaniem idealna propozycja do domu gdzie gabaryty mają dużo do powiedzenia.
Ale gdy miejsca jest sporo, to polecam używane ekspresy gastro HX z bojlerem do 5 l. Smak espresso z Casy a dobrym mimo, że starym ekspresem gastro, nie ma co porównywać. Takie są fakty.
Mimo to gdy występują jakieś braki  z natury grzałka w bojlerze kawowym która powoduje jakiś tam smak powiedzmy nie najlepszy dla wody, stabilność tem. kiepska jak na przykładzie Casy ma to miejsce, to i tak możemy dobrać ziarno jak i typ palenia, żeby espresso nam smakowało nie zależnie od tego czy ktoś lubuje się w kwaskowatym lub też czekoladowym smaku.


Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline mirciob

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: kawiarki, french press
  • Młynek: Wega 5.8
Odp: Kolba za ok 3K
« Odpowiedź #51 dnia: 27 Listopad 2018, 15:57:51 »
Chwilę (raptem kilkanaście godzin) tu nie zaglądałem i widzę, że wątek żyje swoim życiem  [emoji38] ... ale to dobrze, bo nawet jeśli wiele tematów nie dotyczy mnie w chwili obecnej to są to interesujące sprawy  :ok:

W kwestii samego ekspresu i mojego wyboru - zdecydowałem się na model firmy Lelit ... ale z małą niespodzianką ;) Dostałem bardzo dobrą ofertę na model Victoria (czyli PL91T). W stosunku do mojego wcześniejszego faworyta (czyli modelu Grace PL81T) jest grupa 58mm, oraz nieco większy bojler i mocniejsza grzałka. Mam nadzieję, że posłuży mi bez problemów przez najbliższe kilka lat.


Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 585
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Kolba za ok 3K
« Odpowiedź #52 dnia: 27 Listopad 2018, 16:01:50 »
Dobry wybór.  :ok:

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Kolba za ok 3K
« Odpowiedź #53 dnia: 27 Listopad 2018, 16:26:59 »
Gratulacje  :brawa: i udanego espresso

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3174
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Kolba za ok 3K
« Odpowiedź #54 dnia: 27 Listopad 2018, 17:32:05 »
Gratulacje!

essewissa

  • Gość
Odp: Kolba za ok 3K
« Odpowiedź #55 dnia: 27 Listopad 2018, 18:41:16 »
W 10min to mi się nawet Gaggia Classic nie zdążyła rozgrzać. :) Za 3tyś to kupiłbym Oscara II i zamontował w nim opv.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4871
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Kolba za ok 3K
« Odpowiedź #56 dnia: 27 Listopad 2018, 20:11:58 »
A ja bym kupił UNO PROF Black i nie musiałbym montować OPV. Bo ma.  ;)
Ale gratuluję decyzji.  :brawa: Grunt by kupujący był zadowolony i kawa mu wychodziła.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

essewissa

  • Gość
Odp: Kolba za ok 3K
« Odpowiedź #57 dnia: 27 Listopad 2018, 20:19:01 »
Mój pierwszy ekspres, Gaggia Classic,  też miał opv  :lol2:
« Ostatnia zmiana: 27 Listopad 2018, 20:35:26 wysłana przez essewissa »

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Kolba za ok 3K
« Odpowiedź #58 dnia: 27 Listopad 2018, 20:22:41 »
A ja bym kupił UNO PROF Black i nie musiałbym montować OPV. Bo ma.  ;)
Ale gratuluję decyzji.  :brawa: Grunt by kupujący był zadowolony i kawa mu wychodziła.

Doprawdy szokująca wiadomość. ;)

Chwilę (raptem kilkanaście godzin) tu nie zaglądałem i widzę, że wątek żyje swoim życiem  [emoji38] ... ale to dobrze, bo nawet jeśli wiele tematów nie dotyczy mnie w chwili obecnej to są to interesujące sprawy  :ok:

W kwestii samego ekspresu i mojego wyboru - zdecydowałem się na model firmy Lelit ... ale z małą niespodzianką ;) Dostałem bardzo dobrą ofertę na model Victoria (czyli PL91T). W stosunku do mojego wcześniejszego faworyta (czyli modelu Grace PL81T) jest grupa 58mm, oraz nieco większy bojler i mocniejsza grzałka. Mam nadzieję, że posłuży mi bez problemów przez najbliższe kilka lat.

Świetny wybór, gratulacje!

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Kolba za ok 3K
« Odpowiedź #59 dnia: 27 Listopad 2018, 20:47:17 »


Co do OPV. Miałem termoblok Graef ES 85. Jedną z największych zalet jaką posiadał ten ekspres było to, że nie był w nim zamontowany zawór OPV.
Ekstrakcja czysto naturalna przypominająca w znacznym stopniu pracę pompy rota niż typowego pulsatora ciśnieniowego jaki wytwarza pompka wibracyjna wzmocniona dodatkowo zaworem OPV.



W kwestii samego ekspresu i mojego wyboru - zdecydowałem się na model firmy Lelit ... ale z małą niespodzianką ;) Dostałem bardzo dobrą ofertę na model Victoria (czyli PL91T).

Gratulacje, tylko nie zapomnij pochwalić się nowym nabytkiem i napisać o nim parę słów.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi