Autor Wątek: Młynek do moki  (Przeczytany 4480 razy)

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Młynek do moki
« dnia: 16 Listopad 2017, 00:17:20 »
Na wyjazdy mam moccę. Teraz szukam młynka do moki. Mam jakis młynek, ale mielenie jest tak grube, że chyba do przelewów. Jaki poręczny młynek polecacie do moki ? Może być ręczny lub elektryczny, ale nieduży. Tak, aby można goi było wozić na konferencje.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Młynek do moki
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Listopad 2017, 04:19:06 »
Co to jest moka?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Młynek do moki
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Listopad 2017, 06:04:49 »
Moka, albo mocca. Moim zdaniem poprawnie jest moka, chyba, że chodzi Ci o jakiś napój kawowy.
@hlary, taki dziwny z Ciebie człowiek. Jesteś na forum prawie tak długo jak ja. Umiesz dawać porady, mocno subiektywne, z którymi najczęściej się nie zgadzam. Aktywnie śledzisz dział o młynkach, nawet sugerowałeś podział na ręczne i elektryczne. Chyba inteligentny z Ciebie facet, przynajmniej wymaga się tego od prawników. Na pewno, mimo Twojego braku zainteresowania, wpadło Ci w oko kilka recenzji młynków ręcznych, a nawet jeśli nie to jesteś tu na tyle długo, że wiesz gdzie szukać.

Do rzeczy. Polecam Kinu M47, posiadam i świetnie nadaje się do kawiarki. Czytając opinie innych, pewnie Comandante równie świetnie się nada. Reszty dostępnych na rynku nawet nie ma co rozpatrywać znając Twoje preferencje co do młynków i ich ceny.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Młynek do moki
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Listopad 2017, 10:39:54 »
Jak najlepszy. Dobry jakościowo i dobrze dobrany przemiał odwdzięczy się pięknym naparem z kawiarki. Ja zakochałem się w kawiarce na nowo :)

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 711
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Młynek do moki
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Listopad 2017, 14:17:28 »
Na wyjazdy tylko maleństwo, czyli Aergrind! :D (Nie, nie dostałem go jeszcze, nie wiem jak działa. Ale koledzy, którzy już go mają, polecają). Przeczytaj sobie też porównanie ręcznych młynków spod ręki pafcia, tutaj:
http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=4891.0
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Młynek do moki
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Listopad 2017, 15:38:32 »
Może Timemore Chesnut albo Nano?

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 711
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Młynek do moki
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Listopad 2017, 16:07:10 »
właśnie Nano jest w tym teście spod linku.
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline MisterTwister

  • Wiadomości: 113
  • Ekspres: ASCASO UNO PROF Black, ARC Black & Inox, Bialetti Moka Express 2&3tz , 2xGabi Master, Hario-V60
  • Młynek: Comadnante C40 Mk III IronHeart, Baratza Sette 30 AP, Porlex Mini mod
Odp: Młynek do moki
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Listopad 2017, 19:19:27 »
A może Porlex Mini.
Na swoim kanale YT Arabean w przystępny i łatwy sposób opisuje jak można ucywilizować ten młynek stabilizując żarna. Po tym zabiegu jakość przemiału zdecydowanie się poprawia.
Ja zakochałem się w kawie z kawiarki - dla mnie ten napar jest optymalny. Kawiarka to moje podstawowe narzędzie do przyrządzania kawy w domu i w pracy. W pracy mała aluminiowa bialetti w rozmiarze 2, w domy w rozmiarze 3. Używam właśnie Porlexa i jestem z niego zadowolony.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Młynek do moki
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Listopad 2017, 00:00:32 »
Co prawda @hlary nie podał budżetu, jednak jak do tej pory padały propozycje młynków o kilka rzędów lepszych niż porlex ;)

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Młynek do moki
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Listopad 2017, 00:38:44 »
Dzięki za informacje. Ale nie aspiruję do znawcy we wszystkich tematach na tym forum (jak niektórzy). Nie znam się na metodach alternatywnych, ani na młynkach do moki (mocci czy jak tam kto woli). Nie sledzę wszystkich wątków, bo mam inne ciekawsze zajęcia.
Natomiast co do budżetu to NS był kupiony używany za niewielkie pieniądze jak na taki młynek - ok. 1.000 zł.
Budżet na młynek do moki - to nie widzę sensu wydawania takich samych pieniędzy na młynek używany kilkanascie razy w roku na kilku wyjazdach jak na młynek zawodowy do espresso.
Ale za sugestie dzięki. Myslałem o porlexie. Jest dobra cena za używany 100 zł. Przeglądnąłem filmik jak ustabilizować żarna. Dzięki.
« Ostatnia zmiana: 20 Listopad 2017, 01:37:23 wysłana przez hlary »

Offline MisterTwister

  • Wiadomości: 113
  • Ekspres: ASCASO UNO PROF Black, ARC Black & Inox, Bialetti Moka Express 2&3tz , 2xGabi Master, Hario-V60
  • Młynek: Comadnante C40 Mk III IronHeart, Baratza Sette 30 AP, Porlex Mini mod
Odp: Młynek do moki
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Listopad 2017, 07:29:59 »
@hlary po ustabilizowaniu żaren Porlex daje wyraźnie lepszy przemiał - to widać już na pierwszy rzut oka.
Za 100zł nie ma sie co nawet zastanawiać - ryzyko żadne, można w każdej chwili go odsprzedać praktycznie bez żadnej straty.
Gdzieś czytałem, że pasjonaci z tym młynkiem wygrywali jakieś zawody - nie wiem czy między bajki takie opowieści włożyć, jednak daje to trochę do myślenia - przynajmniej mi.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Młynek do moki
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Listopad 2017, 07:58:10 »


Nie znam się na metodach alternatywnych, ani na młynkach do moki (mocci czy jak tam kto woli).

Nie jak kto woli, tylko jak jest poprawnie.

Cytuj (zaznaczone)
Budżet na młynek do moki - to nie widzę sensu wydawania takich samych pieniędzy na młynek używany kilkanascie razy w roku na kilku wyjazdach jak na młynek zawodowy do espresso.

To błąd, jest taki sam sens jak przy espresso. Mam w pracy młynek produkcji Czechosłowackiej, który daje przemiał na poziomie budżetowych młynków z żarnem ceramicznym. To była jedyna metoda przyrządzania kawy w biurze. Myślałem, że ten młynek daje sobie radę, aczkolwiek nie dawał takich esencjonalnych napadów jak na wyjazdach z inną kawiarką i innym młynkiem. Zrzucałem winę na kawiarkę, a  z mlekiem kawa była bardzo ok. Dopóki nie kupiłem drippera i tu już ewidentnie młynek nie dawał rady. Przytargałem do pracy Macapa pod ten dripper, a czechosłowacki poszedł w odstawkę. Pierwsze parzenie w kawiarce z Macapem tak mnie zaskoczyło, że myślałem, że coś się popsuło, tak gęsta kawa zaczęła się sączyć z wylewki.

Cytuj (zaznaczone)
Ale za sugestie dzięki. Myslałem o porlexie. Jest dobra cena za używany 100 zł. Przeglądnąłem filmik jak ustabilizować żarna. Dzięki.

Zadaj sobie pytanie, czy odpowiada Ci picie marnej kawy, w końcu po coś tu zaglądasz na to forum.



Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Młynek do moki
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Listopad 2017, 07:59:37 »
@MisterTwister i Ty te Geishe męczysz porlexem?



Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4977
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Młynek do moki
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Listopad 2017, 08:09:36 »
Off-Topic:
Gdzieś czytałem, że pasjonaci z tym młynkiem wygrywali jakieś zawody - nie wiem czy między bajki takie opowieści włożyć, jednak daje to trochę do myślenia - przynajmniej mi.

A ja czytałem o Bikini Abebe. Kiedyś wygrał igrzyska olimpijskie, chyba w maratonie, a biegł boso. Na kolejnych igrzyskach pojawili się inni biegacze bez obuwia, Bikila wygrał ponownie, ale tym razem biegł w butach. I jak sam powiedział po zawodach, wcześniej biegł boso, bo nie było go stać na porządne buty. To mi też daje trochę do myślenia :).

Offline MisterTwister

  • Wiadomości: 113
  • Ekspres: ASCASO UNO PROF Black, ARC Black & Inox, Bialetti Moka Express 2&3tz , 2xGabi Master, Hario-V60
  • Młynek: Comadnante C40 Mk III IronHeart, Baratza Sette 30 AP, Porlex Mini mod
Odp: Młynek do moki
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Listopad 2017, 09:27:29 »
Przysłowiowy kij w mrowisku wywołał burzę. :)
W kawiarce używam budżetowych kaw - świeżo palonych które mi autentycznie smakują.
Nie jestem wytrawnym kawoszem i kawa na poziomie 30zł/250g w zupełności mi odpowiada.
I do tego Porlex w moim przypadku przy tej metodzi nadaje się doskonale.
Oczywiście to jest jedynie moje bardzo subiektywne odczucie. To są moje preferencje smakowe i moje wybory - mam pełną świadomość, że tak przyrządzona kawa daleka jest od ideału.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi