Autor Wątek: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa  (Przeczytany 118454 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #300 dnia: 22 Listopad 2020, 13:26:41 »
Off-Topic:
U mnie kiedyś ECM "stanął"  - nic nie działało. Kombinowałem, czytałem w necie, zadzwoniłem do sprzedawcy. W końcu wysłałem maila do Niemców i dostałem odpowiedź: ekspres wszedł w tryb awaryjny, podali mi kod , którego oczywiście w instrukcji nie było  , 

Podaj ten kod w odpowiednim wątku, może ktoś z niego skorzysta.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5293
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #301 dnia: 22 Listopad 2020, 13:51:03 »
Jak byś czytał mi myślach. Zaraz poszukam i wstawię.
》tertium non datur《

Offline red Mężczyzna

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, 1zpresso JE Plus
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #302 dnia: 22 Listopad 2020, 17:10:22 »
Sprawdź jeszcze dopływ wody - filtr, mocowanie zbiornika itp.,
@skansen miałeś rację :). Wyjąłem ze zbiornika filtr lelita i Mara ożyła. Kompletnie nie kumam o co chodzi. Tego filtra używałem wcześniej przez dwa tygodnie i wszystko było OK. Wczoraj wyjmowalem go, tak jak wielokrotnie wcześniej, do cotygodniowego czyszczenia zbiornika. Już wczoraj sprawdzałem czy wężyk w zbiorniku nie jest zagięty i czy filtr jest prawidłowo założony. Wszystko było w porządku. Żeby było ciekawiej przed chwilą znowu go na próbę zamontowałem w zbiorniku i ekspres też działa. Niech mi to ktoś wytłumaczy... Dzisiaj przed ponownym zamontowaniem jeszcze raz go namoczyłem w wodzie i trochę pęcherzyków powietrza z niego uszło. Pewnie złapał powietrze czekając wczoraj na wyczyszczenie zbiornika. Prawdę mowiąc trudno mi uwierzyć, żeby to była przyczyna

Offline Doppio

  • Wiadomości: 28
  • Ekspres: Kazak Rota, Lelit Mara+PID, AP+Prismo, AmericanPress, Gabi A, phiny, Bialetti Brikka, zwykłe kawiarki, tygielki, FP
  • Młynek: Ceado E5SD, Fiorenzato T80, C40 Nitro
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #303 dnia: 24 Listopad 2020, 18:01:31 »
Ha! Nareszcie od 2 tygodni Mara z PIDem. Przeskok z niezłego ECM Botticelli II jest... radykalny. Wychodzą mi na niej nawet single, o doppio nie wspomnę. Żona chwali capuccino, choć nie porywam się na wzorki. Jak dotrze jeszcze zamówiony Ceado E5SD- będzie totalna valhalla. Przede mną dopasowywanie temperatury na PID do poszczególnych kaw itd... jestem trudnym przypadkiem diagnostycznym, bo lubię wszystko- owocowe Afryki, solidne i ciemne neapolitańskie włoskie orzechy, peruwiańskie marcepany... sam sobie gratuluję długich miesięcy gonienia króliczka. Jednak E61 rządzi. Zdrówka wszystkim!

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #304 dnia: 24 Listopad 2020, 19:07:02 »
Gratuluje zakupu @Doppio . Kupiłeś Marę z PID (PL62T) czy omawianą w tym wątku Marę-X (PL62X)? To są podobne, ale jednak inne ekspresy... 

Offline Doppio

  • Wiadomości: 28
  • Ekspres: Kazak Rota, Lelit Mara+PID, AP+Prismo, AmericanPress, Gabi A, phiny, Bialetti Brikka, zwykłe kawiarki, tygielki, FP
  • Młynek: Ceado E5SD, Fiorenzato T80, C40 Nitro
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #305 dnia: 25 Listopad 2020, 22:47:47 »
 :ups: nie zgłębiłem dostatecznie mnogości wątków o Marach. Ale ten największy, poszedłem za owczym pędem. Mam model z PIDem. Pierwszy poważniejszy ekspres, czyli nie będę się silił na recenzje poza powyższym lapidarnym porównaniem z małym ECMem. Wolałem Marę niż Bezzerę z PIDem z racji rozmiarów- jest minimalnie szersza niż ECM, a robotę robi... najbardziej lubię strzelić single shota, przedtem nieosiągalnego- preinfuzja w ECMie, hm, iluzoryczna. PID ustawiany śmiesznie, bo pokazuje temp w bojlerze pary, jaśniejsze palenia robię na 117-119 stopniach na wyświetlaczu, ciemniejsze na 120-122. Może kiedyś zrobimy jej tuning czyli zafundujemy profilowanie ciśnienia- oczywiście kawa z Roty jest zauważalnie lepsza, wygrywa bogatszym smakiem, okrągłością i body. Ale to tak jak sprinterzy na olimpiadzie- ułamki sekund i odcienie smaku wyczuwalne dla synestetów..tylko króliczek ciągle każe się gonić. Na pewno jest fura lepszych ekspresów, ale Mara jest malutka! Jeżeli ktoś się boi za małego bojlera parowego- na 3 dzbanki mleka do cappu ("espresso" robiliśmy naraz brikką i Marą) starczyło luźno- szybko grzeje. Dyszy gorącej wody używam wyłącznie do grzania filiżanek [emoji38].

Offline bellator

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Lelit MaraX PL62X
  • Młynek: Lelit PL72
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #306 dnia: 26 Listopad 2020, 11:47:44 »
Ja od razu wyłączyłem ten tryb. W Mara-X jest zdaje się całkowicie wyłączane ogrzewanie bojlera, więc ekspres się wyłącza niemal całkowicie...
Jeśli nie wyłączyłeś jeszcze trybu stand by to fajnie by było jakbyś to sprawdził :)

Po godzinie od włączenia grupa nadal była gorąca. Niestety temperatury nie udało mi się zmierzyć. Ekspres potrzebował ~5min. aby dioda temperatury przestała migać.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 859
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #307 dnia: 26 Listopad 2020, 13:38:23 »
To widać na wskaźniku ciśnienia.

Przy włączonym oszczędzaniu prądu po 30 minutach bezczynności ekspres się wyłącza, ciśnienie stopniowo spada aż do zera. Wystarczy machnąć dźwignią do ekstrakcji i ekspres powraca do grzania. Ten tryb jest domyślnie włączony po wyjęciu fabrycznie nowego ekspresu z pudełka.

Przy wyłączonym oszczędzaniu energii ekspres utrzymuje stale grzanie i ciśnienie w okolicach 0.5 BARa godzinami a nawet dniami. Jest gotowy w każdej chwili do przygotowania espresso. Tryb X odpowiada za utrzymanie w tym stanie odpowiedniej temperatury do zaparzenia kawy, zgodnie z informacją zawartą w instrukcji i pozycją przełącznika za tacką ociekową - I - 0 - II.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline cpu

  • Wiadomości: 333
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #308 dnia: 29 Listopad 2020, 08:16:18 »
Jest prosty i dobrze opisany sposób na skierowanie wody z OPV do zbiornika z wodą zamiast na tackę ociekowa https://coffeeforums.co.uk/topic/55806-mara-x-redirect-opv-discharge-water-from-drip-tray-to-re-use-%E2%80%93-easy-mod-instructions-with-pics/
Zamierzam zrobić w najbliższym czasie tylko części skompletuje.

Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #309 dnia: 29 Listopad 2020, 09:31:10 »
Mnie zastanawia kwestia gotowości ekspresu. W teorii w instrukcji stoi ze jak lampki nie migają to jest gotowy, co u mnie dzieje się to w okolicach 10 min a ciśnienie w okolicach 1 bar mam po jakiś 17. W instrukcji pisza o tym, że ekspres w trybie X ma gotowosc po max 24 min. Oczywiscie spelniam powyzszy warunek ale wydaje się to jakoś szybko. Ja mam ekspres w trybie X i pozycja 0. Czy zachowanie jest wlasciwe? ;)

Offline cpu

  • Wiadomości: 333
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #310 dnia: 29 Listopad 2020, 11:15:07 »
Tak w trybie X to 24 minuty - ja mam licznik ustawiony na 25 min i po tym czasie od wlaczenia ekspresu dostaje powiadomienie ze ekspres rozgrzany, gotowy do pracy.

Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #311 dnia: 29 Listopad 2020, 15:26:45 »
@cpu - jaki licznik? A który masz potem ustawiony poziom temperatury 0-I-II? 
Zakładam, że max 24 min to przy II. Ja się pytam jak wyglądają Wasze obserwacje względem tego co pisze producent. W manualu jest napisane, że ekspres jest gotowy do pracy gdy lampka temp przestaje migac. U mnie dzieje się to po 10 min ale ciśnienie jest wtedy 2,5 bara co raczej sugerowalo za duża temperaturę i po jakiś kolejnych 7 osiaga te okolo 1 bar i tutaj odnoszę się do obrazków podrzucanych tutaj kiedyś przez @skansen - wskazanie ciśnienia a temperatuta . Zatem jeszcze raz spytam jak to wygląda u Was na standardowych przyrządach? ;)

Offline cpu

  • Wiadomości: 333
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #312 dnia: 29 Listopad 2020, 15:56:18 »
Licznik to temat osobny od Mary - po prostu mam przekaznik wifi wpiety w listwe ktora zasila Niche Zero i MaraX, w momencie kiedy wlacze przekaznik (czy przyciskiem, telefonem czy wedlug harmonogramu) uruchamia sie licznik odliczajacy 25 minut i wysylajacy powiadomienie przez Telegram na telefon ze ekspres gotowy, podobnie po wylaczeniu przekaznika dostaje informacje ile czasu dzialal / pradu zuzyl - ta czesc jest w Node Red a przekaznik to Shelly 1PM z ktorego biore dane przez MQTT.

A wracajac do sedna - tryb X, ustawienie I, te 24 minuty dla kazdego z trybow O-I-II bo te tryby to tylko ustawienia temperatury (PID), przeciez w Marze jest prosty PID, to liczy od zimnego ekspresu, generalnie wplyw na to czy miga lampa trybu gotowosci zalezy od temperatury / cisnienia ale to juz elektronika decyduje. Przeciez nie jeden film Lelita pokazuje jak wlaczaja ekspres ktory byl wczesniej juz rozgrzany i lampa gotowosci przestaje migac po czym wloch mowi swoim angielskim ze jest gotowy bo byl juz rozgrzany wczesniej.

Po prostu zaufaj instrukcji 25 minut od wlaczenia i tyle :-)

Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #313 dnia: 29 Listopad 2020, 16:31:15 »
@cpu - no ja bardzo chcę zaufać instrukcji, tylko zastanawiam się, czy moja sztuka działa prawidłowo :) Jeśli lampka przestaje migać po o wiele krótszym czasie niż wskazane w instrukcji 24 minuty, a jednocześnie ciągłe świecenie diody według tej samej instrukcji sugeruje, że maszyna jest gotowa do użycia. Zatem albo instrukcja nie jest precyzyjna, albo moja maszyna działa nieprawidłowo ;) innej możliwości nie ma :) 
Mój poprzedni Ascaso Uno Prof był gotowy bardzo szybko do pracy, ale Panowie z Ascaso sugerowali, żeby jednak jeszcze poczekać, aby wszystko się stabilnie nagrzało.

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #314 dnia: 29 Listopad 2020, 16:39:09 »
Czy opisana sytuacja z wcześniejszym gaśnięciem kontrolki dotyczy pierwszego w danym dniu włączenia ekspresu?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi