Autor Wątek: LELIT - BIANCA, Super Star :)  (Przeczytany 165258 razy)

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #225 dnia: 19 Wrzesień 2020, 14:08:22 »
W gąszczu tych  wszystkich zmiennych w ekspresie ... teraz już wiem czemu Lelit reklamuje Bianke  jako  ..." bez kija nie podchodź ".
Czyli trzymaj się z daleka,  jeśli nie jestem baristą.

No nie da się ukryć, że kontrola przepływu to narzędzie do zabawy dla kogoś, kto chce się pobawić. Jeśli ktoś nie chce, nie ma sensu za nie płacić.

W tych zmiennych chyba wszyscy zapomnieli o pytaniu zasadniczym.

Co ze smakiem kawy przyrządzonej na tej super/ hiper machinie   Bo raczej na tym najbardziej powinno każdemu zależeć.

Nie bardzo rozumiem. Smak jest m.in. funkcją narzędzi. Tu masz ich po prostu więcej niż np. w prostym HX, albo dźwigni. Jeszcze niedawno ten zestaw narzędzi za te pieniądze był nie do pomyślenia.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1336
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #226 dnia: 19 Wrzesień 2020, 14:27:02 »
@RufusTF
Wszystko rozumiem ale espresso robione na dźwigni z dobrej świeżej kawy jest proste i smaczne .
I o to chodzi ,żeby nam smakowało.
Jeśli Bianka jest w stanie zrobić  równie smaczne espresso to kwestia zabawy w ten czy inny profil jest już drugorzędna.
Ciesz się i eksperymentuj z maszyną.
Bo Bianka to kawał ekspresu .

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #227 dnia: 19 Wrzesień 2020, 14:50:07 »
Wszystko rozumiem ale espresso robione na dźwigni z dobrej świeżej kawy jest proste i smaczne .

Yyyy, a ktoś tu mówił, że nie jest? :) Ale może być też bardzo skomplikowane i smaczne. Tylko nie o tym jest ten wątek. Z jakiegoś powodu napisałeś, że przy Biance wszyscy zapomnieli o smaku kawy, co przecież nie ma sensu.

Jeśli Bianka jest w stanie zrobić  równie smaczne espresso to kwestia zabawy w ten czy inny profil jest już drugorzędna.

Próbujesz odróżniać formę i treść. Nie da się ich odróżnić, bo forma to również treść.

Bianka daje dużo możliwości, ale pozwala też na bardzo prostą pracę. Doradzam koledze w tym wątku, żeby uczył się na prostych patentach, bo inaczej się zagubi.

Offline Dukezpol

  • Wiadomości: 55
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #228 dnia: 20 Wrzesień 2020, 11:57:20 »
- dla pewności zmierz/zważ ile wody przelatuje przez grupę w czasie 30s; Bianki mocno różnią sie między sobą (to też można skorygować, jakby co)

Apropos tego punktu - sprawdzac to na rozgrzanym ekspresie?
Tu u mnie te wartosci znacznie sie roznia miedzy soba - od 180g wody na dopiero co rozgrzanym (po ok 30min od wlaczenia), do ok 125g jak stoi wlaczony z 2h...
To wszystko przy cisnieniu pompy 11bar, bede mogl je zmienic dopiero po kupnie kluczy...:(

Dodatkowe pytanie - jak ekspres jest wlaczony, co jakis czas kapie woda z zaworu pod grupa, to normalne?

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #229 dnia: 20 Wrzesień 2020, 14:08:02 »
Apropos tego punktu - sprawdzac to na rozgrzanym ekspresie?

Jeśli planujesz robić kawy na rozgrzanym, to tak :)

Tu u mnie te wartosci znacznie sie roznia miedzy soba - od 180g wody na dopiero co rozgrzanym (po ok 30min od wlaczenia), do ok 125g jak stoi wlaczony z 2h...

To ciekawe. Sprawdzę u siebie.

Dodatkowe pytanie - jak ekspres jest wlaczony, co jakis czas kapie woda z zaworu pod grupa, to normalne?

Tak. Pocieknie mocniej jak zrobisz backflush. Jeśli cię interesuje temat, poczytaj gdzieś o konstrukcji i działaniu grupy e61.

Offline Dukezpol

  • Wiadomości: 55
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #230 dnia: 20 Wrzesień 2020, 21:03:36 »
Ok, po przelaniu kilku L wody i ustabilizowaniu sie ekspresu, daje w swobodnym przeplywie w zasadzie stabilne 115-125g w 30s na srednim wygrzaniu, a jak postoi z godzinke to jest 120g w punkt proba za proba.
To dobra/pożądana  wartosc czy trzeba tez cos krecic srubkami?

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, c40
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #231 dnia: 27 Wrzesień 2020, 23:33:13 »
Ciekawe te ilości, bo ja mam 132g w 20s. Ciśnienie pompy ok 10

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #232 dnia: 28 Wrzesień 2020, 10:39:14 »
Ok, po przelaniu kilku L wody i ustabilizowaniu sie ekspresu, daje w swobodnym przeplywie w zasadzie stabilne 115-125g w 30s na srednim wygrzaniu, a jak postoi z godzinke to jest 120g w punkt proba za proba.
To dobra/pożądana  wartosc czy trzeba tez cos krecic srubkami?

Na oko trochę mało. Ale pytanie, czy masz jakikolwiek problem z jakością naparu. Jeśli nie, to po co się przejmować. Ja i tak ostatnio dosyć rzadko daję na pełny przepływ - parzę maksymalnie w 3/4 mocy, a często tylko na połowie, gdzie przepływ mam około 50-60g/30s.

W wątku Bianki na Home Barista pomiary wychodzą ludziom najróżniejsze, ktos podaje 140, ktoś inny 196. Ktoś rozkręcił restryktor i przekręcił na maksa i miał prawie 400, więc z powrotem skręcił. U mnie jest jakieś 155-160 w 30s. Przy komercyjnych maszynach mówi się o 250-280. W Biance można sterować przepływem dowolnie, więc problem jest w sumie niewielki.

Sprawdź jeszcze może dokładniej czy poprawnie masz ustawione wiosło. Na maksa w lewo nie powinna lecieć ani kropla. Na maksa w prawo powinno lecieć z całego prysznica.
« Ostatnia zmiana: 28 Wrzesień 2020, 11:16:01 wysłana przez RufusTF »

Offline Dukezpol

  • Wiadomości: 55
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #233 dnia: 28 Wrzesień 2020, 11:12:56 »
cześć. u mnie jednak ten wynik dalej jest bardzo zróżnicowany i supełnie nie mogę dojść od czego zależy. Może dlatego że ekspres wciąż nowy, a może jest wadliwy...?
Wydawało mi się ze ustabilizowało się na poziomie tych 120-130g/30sek ale zmierzyłem wczoraj wolny przelew i znowu wyszło ok 190g orzy cisnieniu pompy ustawionym na 9,5 Bara.
Wiosło cały czas na max w prawo oczywiście, przy ostawieniu max w lewo nie kapie nic...

Przy okazji pytanie o ten cały offset PID - bardzo ciezko jednoznacznie stwierdzić przy ilu C ustawionych w PID zaczyna leciec wrzątek....
NO ale jakby się już udało, to po co się to sprawdza? O ile mniej powinienem ustawić temperature  bojlera kawowego w PID?


Acha, pobawiłem się trochę inteligentna wtyczką - super sprawa. Wychodzi na to, że np w weekend, przy kawie co jakieś 3-4h, w ogóle nie opłaca się wyłączać eskpresu, bo każdorowazowo - nagrzewając się, pobiera sumarycznie w ciągu dnia więcej energii, niż trzymając go non stop rozgrzanym pod prądem, kiedy tylko podtrzymuje zadaną temp bojlerów...
« Ostatnia zmiana: 28 Wrzesień 2020, 11:17:00 wysłana przez Dukezpol »

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #234 dnia: 28 Wrzesień 2020, 12:21:08 »
cześć. u mnie jednak ten wynik dalej jest bardzo zróżnicowany i supełnie nie mogę dojść od czego zależy. Może dlatego że ekspres wciąż nowy, a może jest wadliwy...?
Wydawało mi się ze ustabilizowało się na poziomie tych 120-130g/30sek ale zmierzyłem wczoraj wolny przelew i znowu wyszło ok 190g orzy cisnieniu pompy ustawionym na 9,5 Bara.

Nie wiem. Poczekaj, poużywaj, może w nowym się to dopiero stabilizuje. Zakres i tak jest OK.

Przy okazji pytanie o ten cały offset PID - bardzo ciezko jednoznacznie stwierdzić przy ilu C ustawionych w PID zaczyna leciec wrzątek....
NO ale jakby się już udało, to po co się to sprawdza?

Dlaczego ciężko? Jeśli nie lecą bąbelki z parą w ciągu paru sekund, to nie przekroczyłęś punktu wrzenia. Jeśli lecą, to przekroczyłeś.

Sprawdza się to po to, żeby wiedzieć, czy twoje 93C na wyświetlaczu to faktycznie 93C. Mechanika plus elektronika mogą mieć różne usterki. Zdarzało się nie raz. Jak w przyszłości będziesz diagnozować jakieś problemy z parzeniem, wiesz, że to nie kwestia wyświetlania błędnych danych.

O ile mniej powinienem ustawić temperature  bojlera kawowego w PID?

Jeśli wszystko jest ustawione poprawnie, nie przejmujesz się nigdy offsetem, tylko temperaturą, którą modyfikujesz zależnie od potrzeb kawy.

Teraz pomyślałem, że narobiłem ci niepotrzebnie zamieszania w głowie pierdołami. Sprawdzałem to u siebie, bo lubię wiedzieć, że wszystko jest dokładnie jak trzeba. Jak ci to sprawia kłopot, machnij ręką i działaj normalnie z kawą. Jeśli w przyszłości pojawią się jakieś problemy, można do tego wrócić. Jeśli się nie pojawią - tym lepiej.

BTW, o punkcie wrzenia warto wiedzieć tak w ogóle, mimo że u nas między Gdańskiem a Krakowem różni się niewiele. (Ale może mieszkasz wysoko w górach?) 100C odnosi się do poziomu morza. Zależnie gdzie mieszkasz, pw może być znacząco inny i wtedy np. w preinfuzji kawa zachowuje się inaczej. Im wyżej nad poziomem morza, tym bardziej spada punkt wrzenia. Na Evereście wynosi chyba około 70C i strasznie trudno tam o cremę na espresso :)
 
Acha, pobawiłem się trochę inteligentna wtyczką - super sprawa. Wychodzi na to, że np w weekend, przy kawie co jakieś 3-4h, w ogóle nie opłaca się wyłączać eskpresu, bo każdorowazowo - nagrzewając się, pobiera sumarycznie w ciągu dnia więcej energii, niż trzymając go non stop rozgrzanym pod prądem, kiedy tylko podtrzymuje zadaną temp bojlerów...

Ciekawe.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1336
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #235 dnia: 28 Wrzesień 2020, 14:34:27 »
@RufusTF

Nigdy niestety nie byłem na Evereście .
A tym bardziej nie dane mi było parzyć na jego szczycie kawy.
Ale hipotetycznie napiłbym się tam świeżej kawy, na dużo niższych szczytach było to przyjemne doznanie ;)

Na Ewerescie pewnie smakowanie jej byłoby mocno  utrudnione , jeden łyk kawy , 5 szybkich wdechów i znów łyk kawy i wdechy  :nienie:
Chyba wole kawę smakować na niższych szczytach  ;)
« Ostatnia zmiana: 28 Wrzesień 2020, 14:37:52 wysłana przez PiotrekBM »

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #236 dnia: 28 Wrzesień 2020, 15:00:50 »
Na Ewerescie pewnie smakowanie jej byłoby mocno  utrudnione , jeden łyk kawy , 5 szybkich wdechów i znów łyk kawy i wdechy 

Ta, nie pamiętam dokładnie, ale chyba od 6k alpiniści już jadą na dopalaczu z butli.

Ale aż tak wysoko przecież nie trzeba. Schomer opisywał kiedyś problemy z kawą w rozrzedzonym powietrzu jako, bodajże Denver Effect.

Chyba wole kawę smakować na niższych szczytach 

Aż zacząłem się zastanawiać jak najwyżej piłem espresso. Wychodzi mi jakieś 3500m. Ale nie pamiętam wrażeń. Zimno było :)

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1336
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #237 dnia: 28 Wrzesień 2020, 15:19:31 »
Są " starodawni " himalaiści , którzy wchodzą i na 8 tys bez  dodatkowego źródła tlenu.
Nasz Jerzy K. tylko takie wejścia  "akceptował ".

Ja na ponad 4 tys npm  raz byłem ale bez kawy na szczycie. ;)
« Ostatnia zmiana: 28 Wrzesień 2020, 15:30:10 wysłana przez PiotrekBM »

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #238 dnia: 28 Wrzesień 2020, 17:53:49 »
Są " starodawni " himalaiści , którzy wchodzą i na 8 tys bez  dodatkowego źródła tlenu.
Nasz Jerzy K. tylko takie wejścia  "akceptował ".

Ale to trzeba chyba dużo postojów robić i dostosowywać organizm. Dzisiaj nikt na to nie ma czasu - w kolejce gość za toba krzyczy, że szybciej, bo ma jeszcze przed końcem weekendu zarezerwowaną kolejkę na K2 i nie chce, żeby mu przepadła. Jak Jerzy K. się wdrapywał, to nawet nie mieli na Evereście Starbucksa.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1336
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #239 dnia: 28 Wrzesień 2020, 18:25:13 »
@RufusTF
"w kolejce gość za toba krzyczy, że szybciej..."


Niestety  to znak naszych czasów i "nadzianych , mało uprzejmych"  ludzi ,  którym się wydaje że są wyżej postawieni  w hierarchii  bo są ... nadziani ( wiadomo czym ...ale  i pychą też )
Na szczęście kolejka  "tylko "na Evereście. Mnie się tam nie spieszy ( nie stać mnie  ;))
Na K2 kolejek jeszcze nie ma , ale może za kilka/nascie lat i tam będą . Chociaż wątpię , do bazy pod Evestem Cie prawie dowiozą.
A do  bazy pod K2 trzeba 5-7 dni drałowac na nogach z małą pomoc jaków ( ze Skardu do lodowca Concordii trochę kilometrów jest  ;)
Wiec to tych mocno nadzianych, sędziwych już trochę zniechęca.

Broń się Ziemio przed ludźmi ! :taktak:
« Ostatnia zmiana: 28 Wrzesień 2020, 18:27:14 wysłana przez PiotrekBM »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi