Autor Wątek: LELIT - BIANCA, Super Star :)  (Przeczytany 165265 razy)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #210 dnia: 10 Czerwiec 2020, 07:22:54 »
Lukas98 możesz dokupić  czyścik do grupy E61 Espazzola zamiast backflusha wodą.

Offline cpu

  • Wiadomości: 337
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #211 dnia: 14 Czerwiec 2020, 20:10:18 »
@untoldex jak mocno zjezdzales z przemialem do profilowania? U mnie w tej chwili z 16 na Niche zjechalem do 12 - bez problemu w 45-50 sekund mozna zrobic shota bez zadlawienia ekspresu, ale zakres regulacji maly - operuje w pierwszych 15% od pelnego zamkniecia, co prawda nie problem ustawic czy 2 czy 4 czy 6 bar i trzymac ale trzeba miec pewna reke - jak u Ciebie bylo na Biance? Bo fajnie by bylo poruszac sie w wiekszym zakresie, ale to chyba juz mielenie jak pod kawe po turecku chyba.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #212 dnia: 14 Czerwiec 2020, 21:02:23 »
Juz nie pamietam dokladnie, ale cos w okolicach 5 przy dluzszych preinfuzjach ok 15-20 sek. Mam kalibracje ze przy normalnych szotach na podwojnym sitku ustawiam na 10.
Po opanowaniu lopatki najbardziej smakowaly mi szoty o profilu dzwigniowym, 5-10 sek preinfuzja, potem do 9 bar i na koncu zmniejszenie do 6 bar. Jak dobrze pamietam to na NZ mialem cos 7-8 ustawione.

Offline cpu

  • Wiadomości: 337
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #213 dnia: 14 Czerwiec 2020, 21:43:48 »
Dobra zjade tak nisko, na razie tak właśnie jak pisałeś próbowałem tylko dłużej trzymalem na 2 bar bo 20 sek, ale nie powiem duzo mocniejsze i wyraźniejsze w smaku i mysi ogonek ładny.

Offline torineq

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Baby Gaggia, przelewy
  • Młynek: Niche Zero, Comandante
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #214 dnia: 14 Czerwiec 2020, 21:44:44 »
A ja mam takie pytanie użytkowe, ile czasu musi się rozgrzewać taki ekspres jak Bianca, żeby można było robić espresso?
Podejrzewam, że te czasy są podobne dla wszystkich ekspresów takiej klasy, ale ciekaw jestem doświadczeń użytkowników.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #215 dnia: 14 Czerwiec 2020, 23:02:33 »
z 40-45 minut. Niby jest ten poczatkowy boost, i po 25 minutach grupa ma odppwiednia temperature, ale jak zmierzylem temperature ekstrakcji to bylo 85c przy PID ok 95c. Zapewne sam portafiltr nie zdarzyl sie jeszcze porzadnie wygrzac, jest najdalej od termosyfonu wiec najwolniej sie rozgrzewa. Choc moze do ciemniejszych wypalow to jest wystarczajace.

Offline Dukezpol

  • Wiadomości: 55
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #216 dnia: 18 Wrzesień 2020, 19:20:55 »
Oj ciezka to bedzie przeprawa dla kawowego leszcza...:)
542A6BF0-0F6A-49CF-AA5C-F68483ECD345.jpeg
Dziekuje Michalowi z K za ciezkie negocjacje z happy endem:)

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #217 dnia: 18 Wrzesień 2020, 21:03:33 »
Oj ciezka to bedzie przeprawa dla kawowego leszcza...

Nie, no czysta przyjemność po prostu. Tylko nie zagub się na dzień dobry w nadmiarze zmiennych. Jeśli naprawdę nie działałeś wcześniej z bardziej skomplikowanym sprzętem, to na początek ustaw wajchę na maksymalny przepływ i naucz się Bianki tak, jak zwykłej kolby.

Warto też na wstępie zrobić parę korekt ustawień:
- ciśnienie w dół, np. do 9,5b;
- sprawdź punkt wrzenia i ustaw wg tego PID;
- sprawdź przepływ wody na zamkniętej i maksymalnie otwartej wajsze, jeśli przy zamkniętej woda i tak płynie, można to skorygować ze śrubokrętem;
- zamknij wajchę i sprawdź, czy woda zaczyna lecieć od razu po lekkim jej otwarciu;
- przepuść parę dzbanków wody przez dyszę od wrzątku - u mnie leciała początkowo lekko mętna;
- dla pewności zmierz/zważ ile wody przelatuje przez grupę w czasie 30s; Bianki mocno różnią sie między sobą (to też można skorygować, jakby co)

Na wszystko znajdziesz filmy w sieci.

I wiadomo, pierwszego dnia dwa kilogramy kawy, szesnaście espresso i wyśpisz się w niedzielę.

Offline Dukezpol

  • Wiadomości: 55
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #218 dnia: 18 Wrzesień 2020, 23:14:58 »
Oj ciezka to bedzie przeprawa dla kawowego leszcza...

Nie, no czysta przyjemność po prostu. Tylko nie zagub się na dzień dobry w nadmiarze zmiennych. Jeśli naprawdę nie działałeś wcześniej z bardziej skomplikowanym sprzętem, to na początek ustaw wajchę na maksymalny przepływ i naucz się Bianki tak, jak zwykłej kolby.

Warto też na wstępie zrobić parę korekt ustawień:
- ciśnienie w dół, np. do 9,5b;
- sprawdź punkt wrzenia i ustaw wg tego PID;
- sprawdź przepływ wody na zamkniętej i maksymalnie otwartej wajsze, jeśli przy zamkniętej woda i tak płynie, można to skorygować ze śrubokrętem;
- zamknij wajchę i sprawdź, czy woda zaczyna lecieć od razu po lekkim jej otwarciu;
- przepuść parę dzbanków wody przez dyszę od wrzątku - u mnie leciała początkowo lekko mętna;
- dla pewności zmierz/zważ ile wody przelatuje przez grupę w czasie 30s; Bianki mocno różnią sie między sobą (to też można skorygować, jakby co)

Na wszystko znajdziesz filmy w sieci.

I wiadomo, pierwszego dnia dwa kilogramy kawy, szesnaście espresso i wyśpisz się w niedzielę.

O kurcze... Bez doktoratu sie nie obejdzie widze!;)
To zostawiajac na razie te wajche otwarta i skupiajac sie na dwoch pierwszych pkt - czy moglbym prosic o rozwiniecie, ew. linka?:)

Dodatkowe pytanie - na ile sek w tym telewizorku ustawic preinfuzje i na ile sek zwloke po?
Rozumiem ze ustawiajac tu preinfuzje, od razu daje wajche max do góry?

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #219 dnia: 18 Wrzesień 2020, 23:41:18 »
O kurcze... Bez doktoratu sie nie obejdzie widze!;)
To zostawiajac na razie te wajche otwarta i skupiajac sie na dwoch pierwszych pkt - czy moglbym prosic o rozwiniecie, ew. linka?

Pozory. Wszystko jest proste. Masz świetny ekspres, dla którego ograniczeniem jest tylko wyobraźnia i umiejętności baristy. Większość obsługi technicznej możesz zrobić zwykłym śrubokrętem albo standardowymi kluczami za parę złotych.

Obniżanie ciśnienia pompy: oficjalny film Lelita

Sprawdzanie punktu wrzenia: tutaj Jim Schulman pisze o szczegółach i pokazuje na filmie https://www.home-barista.com/espresso-machines/getting-accurate-shot-temperature-displays-on-pided-double-boilers-without-thermometer-t54897.html

 
Dodatkowe pytanie - na ile sek w tym telewizorku ustawic preinfuzje i na ile sek zwloke po?

Akurat o tych funkcjach na razie najlepiej zapomnij. Naucz sie ekspresu jak zwykłej kolby bez preinfuzji. Jak już będziesz czuł sie pewnie, to... nie przypominaj sobie o tych funkcjach w menu, tylko baw sie wajchą, bo do tego właśnie jest. Pracując z preinfuzją manualną masz pełną kontrolę i większą frajdę. Różne kawy potrzebują różnych ustawień - musiałbyś wtedy dłubać dla każdej w menu. Wajchą robisz to po prostu w trakcie shotu.

Rozumiem ze ustawiajac tu preinfuzje, od razu daje wajche max do góry?

Dźwignię zawsze dajesz maks do góry, elektronika robi resztę (jeśli używasz elektroniki - jak piszę powyżej, fajniej jest nie używać).

Dla jasności taksonomii - wajchą albo wiosłem nazywam tę drewnianą rączkę do kontroli przepływu na grupie (ruch w poziomie); to drugie to dźwignia (ruch w pionie). Dźwignia zawsze maks od razu do góry. Jeśli nie używasz elektroniki, to całość kontroli przepływu, preinfuzji etc. wykonujesz w Biance wajchą/wiosłem.
« Ostatnia zmiana: 18 Wrzesień 2020, 23:44:55 wysłana przez RufusTF »

Offline Dukezpol

  • Wiadomości: 55
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #220 dnia: 18 Wrzesień 2020, 23:48:47 »
Uprzejmie dziekuje, postaram sie przerobic to w weekend...

Jeszcze jedno pytanie, czy celowa jest nauka na taniej kawie (Movenpick Caffe Crema i Lavazza Qualita Oro) , czy moge sobie darowac? Jesli moga byc, to jak drobno je zmielic? Mlynek ma zarna 83mm

Mam kilka kg lepszych kaw ale troche mi ich szkoda do nauki...

Jesli ktos czuje sie zażenowany, to z gory przepraszam:)

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #221 dnia: 19 Wrzesień 2020, 09:10:03 »
Jeszcze jedno pytanie, czy celowa jest nauka na taniej kawie (Movenpick Caffe Crema i Lavazza Qualita Oro) , czy moge sobie darowac?

Używając do nauki złej kawy uczysz się tylko, żeby nie używać złej kawy. Garbage in -> Garbage out. Daruj sobie.

Jesli moga byc, to jak drobno je zmielic? Mlynek ma zarna 83mm

Masz wagę? Twoim celem jest na początek uzyskać około 30-35g naparu w około 30s (zależnie od sitka, doza w okolicach 15-18g), a w każdym razie ja tak kalibruję swoją kawę. Jeśli przestrzelisz w dowolną stronę, zamieszaj kawę i posmakuj - na pewno czegoś się nauczysz (za kwaśna, za gorzka, za słaba etc.). Jak juz trafisz, masz swój bazowy przemiał i wtedy możesz eksperymentować ze zmianami profilu przy zmianach przemiału, dozy, uzysku etc. Sporo czasu może minąć, zanim dorzucisz do tego zabawę z wajchą do manipulowania przepływem i preinfuzję.

Jeśli nie masz wagi, zaplanuj kupno. Bez tego działasz po omacku. Z takim sprzętem nie warto. Zanim kupisz, celuj z kawami w około 30-40ml w 30s.   

Mam kilka kg lepszych kaw ale troche mi ich szkoda do nauki...

Zawsze szkoda marnować dobrą kawę. Ale można ją uratować czasami mlekiem, czasami szczyptą soli. Uczysz się - pokombinuj, zaowocuje w przyszłości.

Jesli ktos czuje sie zażenowany, to z gory przepraszam:)

Luz. Wszyscy kiedyś to przechodzili.
« Ostatnia zmiana: 19 Wrzesień 2020, 09:12:30 wysłana przez RufusTF »

Offline Dukezpol

  • Wiadomości: 55
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #222 dnia: 19 Wrzesień 2020, 09:24:05 »
Jeszcze jedno pytanie, czy celowa jest nauka na taniej kawie (Movenpick Caffe Crema i Lavazza Qualita Oro) , czy moge sobie darowac?

Używając do nauki złej kawy uczysz się tylko, żeby nie używać złej kawy. Garbage in -> Garbage out. Daruj sobie.

Jesli moga byc, to jak drobno je zmielic? Mlynek ma zarna 83mm

Masz wagę? Twoim celem jest na początek uzyskać około 30-35g naparu w około 30s (zależnie od sitka, doza w okolicach 15-18g), a w każdym razie ja tak kalibruję swoją kawę. Jeśli przestrzelisz w dowolną stronę, zamieszaj kawę i posmakuj - na pewno czegoś się nauczysz (za kwaśna, za gorzka, za słaba etc.). Jak juz trafisz, masz swój bazowy przemiał i wtedy możesz eksperymentować ze zmianami profilu przy zmianach przemiału, dozy, uzysku etc. Sporo czasu może minąć, zanim dorzucisz do tego zabawę z wajchą do manipulowania przepływem i preinfuzję.

Jeśli nie masz wagi, zaplanuj kupno. Bez tego działasz po omacku. Z takim sprzętem nie warto. Zanim kupisz, celuj z kawami w około 30-40ml w 30s.   

Mam kilka kg lepszych kaw ale troche mi ich szkoda do nauki...

Zawsze szkoda marnować dobrą kawę. Ale można ją uratować czasami mlekiem, czasami szczyptą soli. Uczysz się - pokombinuj, zaowocuje w przyszłości.

Jesli ktos czuje sie zażenowany, to z gory przepraszam:)

Luz. Wszyscy kiedyś to przechodzili.

Bardzo jeszcze raz dziekuje. Mam i dokladna wage jubilerska i miarke do mierzenia pojemmosci. Bede kombinowal!;)

A na którym sitku z dolaczanych fabrycznie probowac? Ta kolba bez lejkow ma tylko podwojne sitko, wydaje sie sporo za duze do 18g dozy kawy...
Naprawde ta Lavazza qualita oro i movenpick, to taki dramat, ze nadaje sie tylko do smieci?:(

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #223 dnia: 19 Wrzesień 2020, 10:29:26 »
A na którym sitku z dolaczanych fabrycznie probowac?

W zestawie powinna być jedna kolba (portafilter, PF) z dwoma lejkami i jedna bez dna (naked portafilter, NPF). Powinny być też dwa sitka - pojedyncze i podwójne. Ja akurat używam tylko NPF i z innymi sitkami (VST). Ale na czuja, raczej odpuść sobie pojedyncze sitko, bo trudniej się na nim uczyć. NPF i podwójne sitko pozwoli ci śledzić to, co dzieje się z kawą. Oglądając ekstrakcję od spodu zorientujesz się, czy ciasteczko kawy jest równomiernie nasączone wodą, czy są jakieś błędy ekstrakcji, kanałowanie etc. W sieci znajdziesz dziesiątki filmów, które to pokazują i diagnozują.

Ta kolba bez lejkow ma tylko podwojne sitko, wydaje sie sporo za duze do 18g dozy kawy...

Sitka są wymienne - jeśli jakieś było już w kolbie, możesz je wyjąć, podważając boki innym. Do NPF pasuje też pojedyncze. Nie używałem nigdy tego oryginalnego sitka Lelita, ale nawet jeśli 18g zostawi sporo luzu, to nic się nie stanie.

Naprawde ta Lavazza qualita oro i movenpick, to taki dramat, ze nadaje sie tylko do smieci?

Niekoniecznie. Sprawdź jak stare są ziarna (data palenia?). Jeśli w miarę świeże, spróbuj z nich coś zaparzyć i zobacz co wyjdzie. Potem spróbuj z dobrej kawy i porównaj.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1336
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #224 dnia: 19 Wrzesień 2020, 12:01:19 »
W gąszczu tych  wszystkich zmiennych w ekspresie ... teraz już wiem czemu Lelit reklamuje Bianke  jako  ..." bez kija nie podchodź ".
Czyli trzymaj się z daleka,  jeśli nie jestem baristą.

W tych zmiennych chyba wszyscy zapomnieli o pytaniu zasadniczym.

Co ze smakiem kawy przyrządzonej na tej super/ hiper machinie ??? ;) Bo raczej na tym najbardziej powinno każdemu zależeć.
« Ostatnia zmiana: 19 Wrzesień 2020, 12:39:52 wysłana przez PiotrekBM »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi