Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 662217 razy)

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1438
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2925 dnia: 04 Listopad 2022, 21:05:53 »
To może takie cudo od Sanremo.   https://sanremocanada.com/bravo-brewer/

Offline kacperb Mężczyzna

  • Wiadomości: 181
  • Ekspres: V60, Kalita Wave, Orea V3, Europiccola
  • Młynek: Kinu, DF64
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2926 dnia: 09 Listopad 2022, 10:12:01 »
W temacie próby odtworzenia paragona w domu - zaparzyłem sobie w orea (postawione na v60 w którym była zmrożona kula do whisky) Ugandę Mount Elgon z Dobrej Palarni Kawy. Nie mierzyłem temperatur, nie parzyłem drugiej bez schładzania do porównań, więc to nie jest najbardziej miarodajne, ale piję tą kawę od paru dni codziennie więc trochę ją znam. Do rzeczy - mam wrażenie, że jest trochę więcej kwasowości i słodyczy co w przypadku tej kawy dało mi więcej 'pomarańczy' w smaku. Po zaparzeniu kawa wciąż była dla mnie trochę za gorąca do picia, nie osiągnąłem jakiegoś radykalnego schłodzenia. Coś w tej metodzie może być, będę jeszcze kombinował.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2201
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2927 dnia: 09 Listopad 2022, 14:37:00 »
Dobrze wiedzieć!
Fajnie tez byłoby zrobić porównanie kaw ala paragon i zwykłej, ale w tej samej temperaturze. Jak skomponuje kostki do whiskey to tez się pobawię
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2928 dnia: 10 Listopad 2022, 23:02:40 »

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2929 dnia: 23 Listopad 2022, 19:59:17 »
Mam pytanie, ostatnio przelew (V60) mi zaczął się o wiele szybciej robić, tak o minutę szybciej przelatuje i jest niedoparzona. Zacząłem dostrajać mielenie ale zszedłem już sporo, a czas się wydłużył tylko trochę i zaczyna się tworzyć brzydkie błotko jak przy za drobnym mieleniu. No i smakuje gorzej.
Jedyne co mi przychodzi do głowy to zmiana filtrów, która chyba się zbiega w czasie z zmianą zaparzania. Skończyły się te dołączone do Decantera, zmieniłem na te różowe hario.
Zanim będę kupować w ciemno nowe paczki filtrów, chciałem się spytać bardziej doświadczonych, czy to możliwe że chodzi o filtry, a jeśli nie to jakie mogą być przyczyny?

Offline nowicjusz

  • Wiadomości: 54
  • Ekspres: aeropress, V60, chemex, Hario Switch
  • Młynek: Fellow ode 2, comandante c40
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2930 dnia: 23 Listopad 2022, 20:32:16 »
Mam pytanie, ostatnio przelew (V60) mi zaczął się o wiele szybciej robić, tak o minutę szybciej przelatuje i jest niedoparzona.

Ja bardziej doświadczony w v60 się nie czuję - ale się wypowiem  [emoji38] [emoji38] [emoji38]
Miałem podobną sytuację choć nie sądzę, że tożsamą (o czym niżej).

Kiedyś jak mi się skończyły filtry Hario do v60 kupiłem... także Hario. Jednak pierwsze kawy były niedparzone (czasami nie mam czasu patrzeć na czas jeśli robię z tej samej kawy i mielę tak samo bo przecież praca sama się nie zrobi). I tak przez cały tydzień miałem, aż w sobotę zobaczyłem, że mam rzeczywiście krótszy czas parzenia.
Później w lokalnej kawiarni dowiedziałem się właśnie, że... filtry Hario są dostępne z produkcji Japońskiej i Holenderskiej. I jedne są "wolniejsze" od drugich. Nie pamiętam które to które, po prostu przy zmianie filtra teraz patrzę na czas parzenia i dostrajam.

I tu przechodzę do tego dlaczego nie sądzę, ze to tożsamy problem - wystarczyło dostroić mielenie i pykło, a żadne błotko się nie robiło :)

P.S. nadal nie wiem czy wierzyć w to, że papier w Holandii na licencji Hario robią inny niż w Japonii :) Ale może ktoś tutaj też to potwierdzi.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2931 dnia: 23 Listopad 2022, 20:34:46 »
P.S. nadal nie wiem czy wierzyć w to, że papier w Holandii na licencji Hario robią inny niż w Japonii  Ale może ktoś tutaj też to potwierdzi.

Tak właśnie jest. JH film o tym zrobił.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2932 dnia: 23 Listopad 2022, 20:53:22 »
@nowicjusz Tak, te w zestawach bardzo wolne są. Parę lat temu robiłem porównanie, to te japońskie z kartonika, były ok. minuty szybsze.przy tym samym mieleniu i przepisie. Musisz zmienić niestety przepis. Trochę wolniej lać wodę/więcej porcji i/lub podnieść nieco temperaturę.
« Ostatnia zmiana: 23 Listopad 2022, 20:55:56 wysłana przez krystians »

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2933 dnia: 24 Listopad 2022, 00:07:28 »
Dzięki za odpowiedzi. A możecie podać jakiegoś linka albo zdjęcie do tych japońskich? Mają inne opakowania?
Ja mam teraz te: https://www.konesso.pl/product-pol-1193-Filtry-papierowe-do-dripa-Hario-V60-02-40szt.html
Nie widzę tam żadnej wzmianki o miejscu produkcji.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2934 dnia: 24 Listopad 2022, 00:09:55 »
to są te najszybsze, trochę wolniejsze są japońskie pakowane po 100 szt, a najwolniejsze te z Holandii. W każdych zaparza się trochę inaczej.

To są takie jak dodawane do zestawu, najwolniejsze, z Holandii.
https://www.konesso.pl/product-pol-3976-Filtry-papierowe-Hario-V60-02-100szt.html

Jeśli chcesz zaparzać kawę jak wcześniej, to po prostu kup je i ciesz się dalej ulubioną kawą. :)
« Ostatnia zmiana: 24 Listopad 2022, 00:24:52 wysłana przez krystians »

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1011
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2935 dnia: 25 Listopad 2022, 19:05:45 »
Szybkie pytanie odnośnie filtrów do Hario V60 bo zgłupiałem ;)

VCF-01-40W, opakowanie całe czarne i opakowanie czarno-różowe to jest to samo czy czymś się różnią?

Wydawało mi się, że zawsze kupowałem te z różem na opakowaniu, ale kupione niedawno wydawały mi się jakieś inne (kartoniki oczywiście od razu zawsze wyrzucam więc teraz nie mam jak sprawdzić ;) )

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2936 dnia: 25 Listopad 2022, 20:00:27 »
To są takie jak dodawane do zestawu, najwolniejsze, z Holandii.
https://www.konesso.pl/product-pol-3976-Filtry-papierowe-Hario-V60-02-100szt.html

Jeśli chcesz zaparzać kawę jak wcześniej, to po prostu kup je i ciesz się dalej ulubioną kawą. :)

Dzięki :)
Na razie mi zostało jeszcze ponad 50, więc jeśli mój problem to tylko filtry, to spróbuję coś osiągnąć.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2937 dnia: 26 Listopad 2022, 11:28:40 »
To jest bardzo ciekawe. Koleś mówi, że praktycznie wszystko robiliśmy źle (albo nie tyle źle co niepotrzebnie) :)



Nie mam wiedzy, danych ani doświadczenia żeby ocenić wartość tych rewelacji, ale jest to dla mnie ciekawe.

Offline nowicjusz

  • Wiadomości: 54
  • Ekspres: aeropress, V60, chemex, Hario Switch
  • Młynek: Fellow ode 2, comandante c40
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2938 dnia: 26 Listopad 2022, 20:33:34 »
dla mnie na pewno w jednym ma rację i się zgadzam:
"if it tastes good... it's good" :taktak:

więc nawet jak jest nierówna ekstrakcja ale powtarzalna i dająca przyjemne odczucia to chyba jest dobrze :) A w sumie nawet jak niepowtarzalna ale gdzieś tam zbliżona ale "przyjemna" i akceptowalna to chyba dobrze.

Ale warto może spróbować mieszania łyżką - choć obawiam się, że 4-5 min ekstrakcji przy mieszaniu łyżką i dość drobnym mieleniu (plus chyba wspomniał o ratio 1:10) to może być dla mnie już dość gorzkie doznanie.

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1011
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2939 dnia: 26 Listopad 2022, 20:40:19 »
Miesza tam tyle jakby co najmniej zupę gotował  [emoji12]

Roboty przy tym zdecydowanie za dużo, ale efekt może być piorunujący (niekoniecznie smaczny) ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi