Autor Wątek: Palenie kawy jako hobby :).  (Przeczytany 5116 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #30 dnia: 18 Listopad 2022, 16:44:39 »
Przestańcie, proszę :).

Pal licho mnie, polscy Q-graderzy podchodzą z mega dystansem do tych formularzy. Im tez zarzucisz brak podstawowej wiedzy?

Jeśli to rzeczywiście prawda, to jest nadzieja. Zawsze myślałem, że oni święcie za tym stoją i nic poza takimi metodami/formularzami nie widzą i nie znają.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #31 dnia: 22 Listopad 2022, 09:20:55 »
Największy moim zdaniem hobbysta w dziedzinie palenia kawy w połączeniu z mechaniką, fizyką, rzemiosłem to kto? Oczywiście, że Ram Egvi. Facet ma niesamowitą pasję, mnóstwo polotu i pełno pomysłów. Tutaj jeden z jego odlotowych pieców:

https://www.instagram.com/reel/ClMEUAHKLVN/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

Od razu pomyślałem sobie o naszym Giesenie. Jest jeszcze większy przy podobnym wsadzie. Jest cięższy a nie ma tak fajnych podpór -- właśnie musimy go podnieść jakoś i ulokować na palecie. W piecu Rama jest już paleta wbudowana. O k* ;).
« Ostatnia zmiana: 22 Listopad 2022, 09:23:17 wysłana przez Antonio »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #32 dnia: 23 Listopad 2022, 23:06:08 »
Oczywiście, że Ram Egvi.

Ilekroć patrzę na te jego maszyny, to nie mogę się oderwać i długo kontempluję. Sam design wnosi mnóstwo "nowości", oryginalności. Większość producentów pieców powiela tylko probatowe rozwiązania, wprowadza jakieś mniej znaczące modyfikacje. Ram natomiast robi wszystko po swojemu. Na razie mogę sobie pomarzyć o jakimś jego "odrzutowcu".

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #33 dnia: 26 Listopad 2022, 10:38:06 »
Zakładając, że nasz piec pracuje 4 godziny w dziennej sesji, obliczyłem że spędziliśmy przy nim ponad 4 lata. 7 tys. godzin pracy wybije na licznikach pieca. Wokół tego jest trzy-cztery razy tyle godzin, związanych z transportem i pakowaniem ziarna. Dla kogoś z boku wygląda to tak, że przy piecu tylko sobie siedzę i stukam w klawisze ;).

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #34 dnia: 19 Styczeń 2024, 21:17:59 »
Dla kogoś z boku wygląda to tak, że przy piecu tylko sobie siedzę i stukam w klawisze .
No tak to wygląda, jeśli masz piec Mago Maga, tylko różnica jest taka, że gość stuka długopisem w zeszyt 😁

https://roastlikeapro.com/
« Ostatnia zmiana: 19 Styczeń 2024, 21:27:35 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2366
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #35 dnia: 19 Styczeń 2024, 22:22:38 »
No nie wiem jak praca w palarni, szczególnie przy piecu, może wyglądać tak, że się tylko siedzi z długopisem? Może dla fotek na Instagramie. W  cyklach 8-9 minutach należy przygotować kawę, załadować piec, kontrolować przebieg palenia, szczególnie końcówkę tego procesu, przygotować następny wsad, upaloną kawę zaciągnąć do odkamieniacza lub sortownika jak w naszym przypadku, oznakować kawę do pakowania. A to tylko proces palenia, nie mówiąc o cuppingach, wypalaniu próbek w samplerze, kontroli surowca i upalonej kawy…. Po sześciu latach mamy wypalono 120 ton kaw na obecnym piecu. Po takim czasie i ilości wypalonej kawy, nie ma jakiś szczególnych oznak zużycia pieca.

Odnośnie pieców Coffee-Tech, podzielam dobrą opinię o nich, ale czy one aż tak bardzo odbiegają od swojej konkurencji, czy są bardziej superiorne, tego bym nie powiedział. Przy naszym laboratoryjnym Coffee-Tech FZ-94 jest parę spraw do usprawnienia jak np. odprowadzenie chłodzenia kawy do komina. Kawa jest skutecznie chłodzona, ale wentylator wydmuchuje powietrze z tylnej strony pieca do tego samego pomieszczenia. A pod spodem pieca znajduje się elektrostatyczny dopalacz. Nie można było połączyć z urządzeniem które eliminuje 95% dymu i zapachu.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #36 dnia: 19 Styczeń 2024, 22:34:55 »
laboratoryjnym
To czyni różnicę, nie liczy się. Miałem na myśli to, że maszyny Rama są oryginalne. Nie powiela on czyichś pomysłów, a już na pewno nie w stylistyce. Niedawno było na FB dość głośno, gdy ktoś przytoczył fotkę jakiegoś chińskiego pieca, kształtami podobnego do Giesena. Czy słusznie wywołało to oburzenie? Że Chińczycy podszywają się pod znaną holenderską markę i przy porównywalnej jakości sprzedają towar znacznie taniej?

A praca przy piecu? Wiadomo, że jest ciężka. Ale weź na przykład mistrzostwa WBC. Występy baristów trwają kilkanaście minut, przyglądają się im tłumy gapiów, biją brawa, puszczają emocje, studiują każdy gest. Zawody przy piecach trwają parę dni, gapów nie ma -- bo kto by to zmęczył, gdy nic się nie dzieje? Tylko te profile na ekranach powoli postępują, a zawodnicy przy komputerach klikają myszką ;). Coś tam trzeba wiedzieć, by móc zrozumieć co się tu dzieje...
« Ostatnia zmiana: 19 Styczeń 2024, 22:57:32 wysłana przez Antonio »

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2366
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #37 dnia: 19 Styczeń 2024, 22:59:17 »
Ten piecyk występuje w wersji Shop i Lab, z bardziej precyzyjnym pomiarem. Ja ich cenię za pomysł i prace nad  bębnami o różnych konstrukcjach i z różnych materiałów, w zależności od przeznaczenia pieca i preferowanego stylu palenia.
Chińskiego pieca bym nie kupił, może kiedyś jak wydadzą swoją własną konstrukcje.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Palenie kawy jako hobby :).
« Odpowiedź #38 dnia: 20 Styczeń 2024, 06:20:33 »
Chłopaki to był żart z mojej strony, jaką prace wykonujecie. To tak, jak nie można nazwać picem kocioł w grzewnictwie, bo piecykiem, to co najwyżej można dogrzać się w pokoju.
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi