Autor Wątek: Kącik audiofila  (Przeczytany 100919 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kącik audiofila
« Odpowiedź #300 dnia: 28 Listopad 2023, 13:53:51 »
 miotla Tak, przyznaję się to ja napisałem ten wzór, wykryłeś ten spisek, gratuluję.   :diabelek:

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 788
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Kącik audiofila
« Odpowiedź #301 dnia: 28 Listopad 2023, 15:58:44 »
Nowe produkty Unitry były prezentowane na tegorocznym AVS. Generalnie to granie dupy nie urywa, a konkurencja jest duża.
Wiekszość opinii na YT dotyczy wyglądu, a to jest urządzenie audio, ma przede wszystkim pięknie grać i  być funkjconalne. Takie rzeczy jak streaming, wejścia złącz cyfrowych, DAC to w naszych czasach raczej standard.
Życzę firmie sukcesów, od czegoś przecież trzeba zacząć, ale to trudny rynek, czego nieustannie doświadcza Tonsil. Dobry inżynier to za mało, tu potrzeba pasjonata, wtedy jest szansa na sukces.




Offline kacperb Mężczyzna

  • Wiadomości: 182
  • Ekspres: V60, Kalita Wave, Orea V3, Europiccola
  • Młynek: Kinu, DF64
Odp: Kącik audiofila
« Odpowiedź #302 dnia: 28 Listopad 2023, 17:07:32 »
Patrząc na podobne sprzęty (klasyczna stylistyka) z tej półki cenowej - JBL SA750, Yamaha RN2000 to faktycznie wyposażenie Unitry jest bardzo skromne. Ale biorąc pod uwagę brak funkcji sieciowych i klasyczną (nie smd) konstrukcję w środku to może być coś, co zostawi się w spadku wnukom (zmotoryzowane potencjometry i przełączniki brzmią jak potencjalnie słaby punkt).

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 788
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Kącik audiofila
« Odpowiedź #303 dnia: 28 Listopad 2023, 20:17:39 »
Tylko czy wnuk będzie tym zainteresowany?
Ten sprzęt ma udawać vintage i grać jak vintage, to czy nie lepiej zakupić prawdziwy sprzęt z epoki?
Już teraz w moim 50 tys. mieście nikt nie naprawia sprzętu audio, ale można to jeszcze zrobić w innych miastach w Polsce. Czy za 15 lat będzie to możliwe i opłacalne?
Ta Unitra ma też plastiki udające aluminium, więc nie jest to sprzęt ponadczasowy i jakościowo idealny, a skoro nie grzeszy nowoczesnością czy wybitną jakością dźwięku to za co w sumie płacimy? za nostalgię i legendę?
Można mieć fajny system i za relatywnie niewielkie pieniądze pod warunkiem, że włożymy w jego budowę mnóstwo czasu i cierpliwości, testując różne elementy. To nie jest takie oczywiste, bo często trzeba spakować gratki i pojechać kilkaset kilometrów, żeby sprawdzić czy o to nam chodzi.
Ale to nie wszystko. Dochodzi jeszcze kwestia różnic akustyki w miejscu odsłuchu i w domu, bo
niestety wypożyczenia nie są często możliwe








Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Kącik audiofila
« Odpowiedź #304 dnia: 29 Listopad 2023, 11:38:57 »
nieustannie doświadcza Tonsil
A oni przypadkiem nie mają teraz tylko rebrandowanych chinoli?

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 788
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Kącik audiofila
« Odpowiedź #305 dnia: 29 Listopad 2023, 12:01:44 »
Hmm.... dokładnie to nie wiem, ale skoro mieli jakiegoś konstruktora to chyba nie.
Stolarka do kolumn  głośnikowych jest w Polsce na światowym poziomie i to nie jest raczej problem. Byłem w stolarni Sounddeco i sami wszystko robili. Teraz to chyba jedna firma z Tonsilem. Pozostaje dobór przetworników, wykonanie zwrotnic i do strojenie żeby jakoś to grało. Pylon to ogarnął to chyba Tonsil też może






Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Kącik audiofila
« Odpowiedź #306 dnia: 29 Listopad 2023, 12:23:13 »
No to nie jest takie proste jak się wydaje. Od wyboru głośników się zaczyna... Potem pomiary, projektowanie obudowy, kolejne pomiary, projekt zwrotnicy, poprawki, kupa czasu. Akurat sklejenie budy to najmniejszy problem.

Offline Krzysiek206 Mężczyzna

  • Wiadomości: 126
  • Ekspres: Victoria Arduino Eagle One Prima
  • Młynek: Ceado E37s , Mazzer Omega (Soft), Comandante c40 mk4, 1zpresso jx pro
Odp: Kącik audiofila
« Odpowiedź #307 dnia: 29 Listopad 2023, 12:43:15 »
Dochodzi jeszcze do tego  akustyka pomieszczenia. Dlatego niektórzy preferują słuchawki otwarte. Swego czasu mieszkając  w bloku z "wielkiej płyty"  😀 zastosowałem w kilku miejscach gąbki studyjne i zrobiły niezłą robotę . Głośniki które posiadałem to stare dobre Dynaudio. Ale zła akustyka pomieszczenie potrafiła zabrać  50% Radości  😉

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 788
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Kącik audiofila
« Odpowiedź #308 dnia: 29 Listopad 2023, 14:13:56 »
No to nie jest takie proste jak się wydaje. Od wyboru głośników się zaczyna... Potem pomiary, projektowanie obudowy, kolejne pomiary, projekt zwrotnicy, poprawki, kupa czasu. Akurat sklejenie budy to najmniejszy problem.
Naturalnie, masz rację. Kupa roboty, a wynik zwykle jest zagadką w kwestii brzmienia.
Ale podobnie jest ze wzmacniaczami, dlatego napisałem, że wiedza inżynierska to za mało i niezbędna jest pasja. Był kiedyś, a może jeszcze żyje taki polski konstruktor wzmacniaczy - Andrzeju Marków. Byłem w jego mieszkaniu - warsztacie. Tysiące cewek, kondensatorów, tranzystorów, lamp itp. zakupionych za grosze z upadłych polskich firm.
Wszystko mierzył, parował i kleił fajne wzmacniacze. Tylko jakość tego sama w sobie była licha i montaż całkowicie manualny, więc usterki częste. Ale facet był całkowicie zakręcony w kwestii audio i wiedział czego chce.




Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Kącik audiofila
« Odpowiedź #309 dnia: 29 Listopad 2023, 14:44:10 »
No cóż, to w takim razie coś tam było zrobione źle - jak są normalnej jakości części i jest to dobrze zlutowane(co nie jest trudne wbrew pozorom) to tam za bardzo nie ma co się zepsuć. U kolegi samoróbka gra już dobre kilka miesięcy i nic się nie dzieje. Jak ktoś chce się pobawić to powinienem mieć jeszcze gdzieś zestaw części do zlutowania końcówek, na dwa kanały ;) Dla siebie mam podobną, muszę się zebrać w końcu i złożyć zasilacz i przedwzmacniacz, ale z racji braku kolumn coś mi to nie wychodzi... Zestaw głośników i elementów do zwrotnicy też już mam(akurat kopiowanie gotowych projektów jest dosyć proste), tylko zapał słomiany, chęci brak, miejsca, trochę też pieniędzy i jakoś tak leży i czeka na lepsze czasy. Ale generalnie złożenie sprzętu samemu wcale się nie wiąże z problemami czy usterkami - trzeba tylko to zrobić starannie i nie podchodzić z założeniem "ja wiem lepiej". Trochę się postarać i będzie działać. A potem można mieć sensowny sprzęt za pieniądze lepsze niż odpowiednik sklepowy o podobnej jakości...

Chociaż najgłupszą chyba rzeczą, którą sobie wziąłem na głowę, jest złożenie accuklona. Sprzęt, do którego tranzystory trzeba ściągać z Japonii... Końcówka mocy zbudowana na podobieństwo Accuphase E-450.

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 788
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Kącik audiofila
« Odpowiedź #310 dnia: 29 Listopad 2023, 15:36:51 »
Klonowanie jest tysiąc razy prostsze niż "wymyślanie" wzmacniacza na podstawie schematów poszczególnych sekcji, czy wyobrażeń jak to będzie grać, bo przynajmniej już słyszałeś efekt finalny.
Gdybym miał teraz coś kopiować, to całość systemu, który mnie zachwycił, nie pojedyncze elementy. Składanie super drogich, wysoko cenionych elementów toru audio nie jest żadną gwarancją, że nam się to spodoba.







Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Kącik audiofila
« Odpowiedź #311 dnia: 29 Listopad 2023, 15:41:01 »
Nie dasz rady sklonować tak, żeby brzmiało 1:1. A już na pewno nie elektronikę... Poza tym, jeśli mnie pamięć nie myli to facet, który to skopiował i puścił w neta miał wizytę dwóch panów z rana ;)

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 788
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Kącik audiofila
« Odpowiedź #312 dnia: 29 Listopad 2023, 21:25:23 »
E.... Bez przesady, klonów jest mnóstwo, nawet ludzie specjalnie się z tym nie kryją. Może gdyby ktoś chciałby zrobić z tego masówkę to byłby problem, ale nie na własny użytek?
Pierwsze wzmaki Ayona wyglądały jak klony innej marki i nikt się do tego nie przypiął.


« Ostatnia zmiana: 29 Listopad 2023, 21:53:23 wysłana przez fill »

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Kącik audiofila
« Odpowiedź #313 dnia: 10 Luty 2024, 01:39:21 »
Coś w tym jest ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi