Autor Wątek: Giełda - inwestycje, itp.  (Przeczytany 2454 razy)

Offline tegespl

    • Teges Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 60
    • Teges
  • Ekspres: Quick Mill, Elektra, Profitec, ECM
  • Młynek: Quick Mill, Elektra, Profitec, ECM
Giełda - inwestycje, itp.
« dnia: 18 Maj 2022, 12:49:44 »
Hej, jak Wam idzie inwestowanie?

Ja oprócz inwestycji w firmę, inwestuję w akcję(jestem już na takim etapie, że nie tracę), mam też na oku działkę sąsiada i wstępnie jesteśmy umówieni na sierpień i pewnie podpiszemy umowę przedwstępną.

Przyznam szczerze, że na początku przygody z GPW nie szło mi najlepiej, ale miałem z tyłu głowy, że muszę się tego po prostu nauczyć.

Jest kilka zasad, których trzeba się trzymać:

-inwestycja tylko części majątku/kapitału
-inwestuj w kilka spółek, a nie tylko jedną
-kupować, tylko, gdy krew się leje
-stale zdobywać informację(ale tu trzeba kalibrować bo można się zapętlić)

to dla mnie te najważniejsze, oczywiście moje zyski nie uprawniają mnie do tego, żeby się wymądrzać, czy przekazywać wiedzę, w tej kwestii, a założyłem temat, żeby luźno porozmawiać na takie tematy.

Ogólnie jest bardzo dużo możliwych opcji, zarówno z wyższym poziomem ryzyka jak i mniejszym, czy też takie opcje, które gwarantują minimalny, ale jednak pewny zysk w danym okresie czasu(obligacje, lokaty). Chętnie poczytam opinie i uwagi bardziej doświadczonych inwestorów. Uważam, że w Polsce ludzie kiepsko i mało inwestują, a Ci którzy to robią skutecznie, nie chcą o tym mówić i próbują z tego robić jakiś mistyczny sekret, co uważam za błąd. Wiadomo, że nie ma inwestowania bez polityki, Polska jest dla mnie krajem, który powinien określić jasno swój kierunek i dążyć do dołączenia do grupy G7, wcześniej wprowadzając euro. Jest to realne na przestrzeni 20-25lat, jednak aby tak się stało, na pewno populacja Polski musiała by się zwiększyć co najmniej o połowę oraz musiał by mieć miejsce wzrost produkcji dóbr oraz produkcji przemysłowej wywodzącej się z polskiego rynku i kapitału.


Pozdrawiam

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Giełda - inwestycje, itp.
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Maj 2022, 15:45:10 »
Ciekawy temat. :ok:
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline roman66

  • Wiadomości: 30
Odp: Giełda - inwestycje, itp.
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Maj 2022, 15:53:06 »
Żeby ktoś zyskał, inny musi stracić moim skromnym zdaniem. To tak odnośnie inwestowania na giełdzie.

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 477
Odp: Giełda - inwestycje, itp.
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Maj 2022, 18:56:07 »
Swoje trzeba stracić zanim się zacznie zarabiać na giełdzie. Moim zdaniem trudno się tego nauczyć z filmów, książek itp., raczej tylko na własnej skórze. Taki mix doświadczenia, intuicji, cierpliwości. Strategię chyba każdy ma własną, albo jakieś połączenie strategii. Wbrew pozorom jak się chce rzeczywiście zarabiać na giełdzie to emocje są jak na grzybobraniu. :)

Offline Ukasz

    • xCafe - palarnia kawy
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 186
  • Ekspres: Ascaso Duo Steel, DeLonghi esam 4200
  • Młynek: i-steel
Odp: Giełda - inwestycje, itp.
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Maj 2022, 20:59:14 »
Dawno mnie tu nie było,a tu takie temat ;)
Taż się bawię w inwestowanie na GPW. Fajna sprawa. Ostatnio trochę się krew leje...
Ciekawe czy kupujesz?
Ja obecnie wyczekuję na jeszcze lepsze okazje.

Offline tegespl

    • Teges Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 60
    • Teges
  • Ekspres: Quick Mill, Elektra, Profitec, ECM
  • Młynek: Quick Mill, Elektra, Profitec, ECM
Odp: Giełda - inwestycje, itp.
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Maj 2022, 21:11:07 »
Kilka spółek z WIG20 można brać w ciemno na inwestycje typu 2 lata, ja ostatnio próbuje swoich sił na krótko, ale trzeba trzymać rękę na pulsie niby prognozy nie są optymistyczne, ale jeśli kursy są już w okolicach tych z czasów lockdownu to kiedy kupować?

Offline kyeelt

  • Wiadomości: 71
  • Ekspres: Bezzera DUO TOP MN Poprzednio: La Pavonii Europiccola
  • Młynek: Ceado E37J Poprzednio: Barazza Sette 270
Odp: Giełda - inwestycje, itp.
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Maj 2022, 22:07:24 »
Ziemia rolna. Jedyną która nie jest w otwartym obrocie. Trzeba 'móc' ją kupić ale cana 3-9 zł za metr.

Dawid1144

  • Gość
Odp: Giełda - inwestycje, itp.
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Czerwiec 2022, 10:46:16 »
Hej, jak Wam idzie inwestowanie?


Ja inwestowałem w latach 2013-2016,  w szczycie miałem jakieś 25 tyś zł w portfelu, to był taki okres że dało się zarobić mimo że giełda nie była w jakimś trendzie wzrostowym tak ogólnie. Po przeczytaniu kilku książek zacząłem inwestować i generalnie szło bardzo dobrze, do pewnego momentu. Kilka razy dałem się potem ponieść emocjom i straciłem cały zysk a nawet pojawiła się strata. Cóż, o panowaniu nad emocjami nie pisali w książkach a moim zdaniem przy inwestowaniu to bardzo ważne, szczególnie jeśli mówimy o giełdzie. Potem trochę się odkułem i wyszedłem, pieniądze były potrzebne na mieszkanie, w dodatku dziecko było w drodze. Później nie inwestowałem bo było mnóstwo wydatków, w dodatku założyłem drobną działalność, ale cały czas chodzi mi to po głowie i jak tylko pojawią się jakieś sensowne środki żeby w ogóle zacząć ( tak myślę, chociaż 10 tys zł już byłoby dobre) to na pewno do tego wrócę. Jednak postarzałem się i raczej nie będę inwestować w to co kiedyś - a kiedyś dużo inwestowałem w spółki produkujące gry  takie jak cd projekt, vivid games, 11 bit, bloober. Teraz wolałbym duże spółki, ETFy, coś o mniejszych wahaniach. Myślę że najdalej w przyszłym roku coś zainwestuje. Swoją drogą po pandemii i wojnie ( oby skończyła się do tego czasu) powinno być sporo okazji do zarobienia.
« Ostatnia zmiana: 05 Czerwiec 2022, 10:49:06 wysłana przez Dawid1144 »

Offline RafaCoralowa

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Saeco
Odp: Giełda - inwestycje, itp.
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Czerwiec 2022, 14:16:51 »
Ja na razie w nic nie inwestuje, nie mam kasy za bardzo na to.

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Giełda - inwestycje, itp.
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Czerwiec 2022, 17:38:45 »
Myślę, że przy niskim kapitale aktywne inwestowanie jest mało opłacalne. Np. przy kapitale 100k, dodatkowe 5% rocznie, to jest ledwie 5000 zł. Można sobie przeliczyć czy nie lepiej zainwestować czasu poświęconego na naukę inwestowania, poszukiwanie i analizę okazji w własny rozwój / firmę. Wtedy stopa zwrotu jest często dużo wyższa. A oszczędności można trzymać w zdywersyfikowanym, prostym portfelu, do którego trzeba zaglądać od wielkiego dzwonu.

EDIT:

Temat w sumie bliski mojemu sercu, więc napiszę coś więcej. :) Mam jakiś tam background z matmy finansowej, trochę przy tym pracuję, trochę samemu inwestuję i generalnie jest mi bliżej do poglądu, że jeżeli posadzimy milion małp przed komputerem i damy każdej wykonywać losowe transakcje, to rachunek prawdopodobieństwa zrobi swoje. Wyniki każdej z małp, będą realizacją procesu stochastycznego, co zostało zobrazowane poniżej:

Gielda.JPG

Teraz wystarczy, że małpa, która skończyła u góry wykresu, założy kanał na youtube jak zarabiać na giełdzie i kariera gotowa. W tej branży mamy gargantuiczną ilość szarlatanerii i pseudonauki.

Ze świecą szukać inwestorów, którzy w długim terminie regularnie biją indeks. Czasami może się nam wydawać, że mamy idealną strategię, która gwarantuje świetny zarobek przy niskim ryzyku, a w praktyce okazuje się, że po prostu nie wzięliśmy pod uwagę pewnych zdarzeń. Polecam poczytać o funduszu Long-Term Capital Management zarządzanym przez 2 noblistów, kryzysie na rynku długu pod koniec lat 90 i ich spektakularnej wtopie.

Oczywiście jest to tylko pewnego rodzaju uproszczenie rzeczywistości. Nie chcę też nikogo obrażać, bo można znaleźć przykłady powtarzalnych i spektakularnych zysków np. fundusz Renaissance Technologies. Natomiast moja opinia jest taka, że na świecie byłoby dużo więcej szczęśliwych i bogatych ludzi, gdyby więcej osób podzielało tego typu pogląd i zajmowało się tym, co naprawdę lubią zamiast na przykład doszukiwać się formacji głowy i ramion w wykresach cen akcji. Ostatecznie jedyne czego możemy być pewni to fakt, że zarobi instytucja pobierająca prowizję od naszych transakcji. :)
« Ostatnia zmiana: 06 Czerwiec 2022, 18:57:10 wysłana przez arob »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi