Autor Wątek: Czy to objaw kamienia?  (Przeczytany 3349 razy)

Offline mayer

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evoluzione R
  • Młynek: Eureka MIGNON SPECIALITA’ black matt 17NX
Czy to objaw kamienia?
« dnia: 28 Październik 2018, 16:45:35 »
Jest to mój pierwszy post, więc chciałbym serdecznie przywitać wszystkich miłośników kawy na tym forum.
Ekspres, który obecnie posiadam jest moim pierwszym z grupą e61. Wcześniej miałem delonghi dedica, stąd moje pytanie, bo nie mam jeszcze doświadczenia z jego użytkowaniem. Po miesiącu podłączyłem go pod sieć wodną. Mieszkam w Szwecji od 10 lat i woda tutaj jest b.miękka. W czajniku, który mam z 8lat wogóle nie ma kamienia. Poprzedni ekspres po roku użytkowania dałem znajomym z Polski i nie był on wogóle odkamieniany. Ale obecny rocket po 3 miesiącach zaczął się dziwnie zachowywać. Ekspres ma rota pompę, to po uruchomieniu dźwigni, od razu się wbijał na 8atm. Teraz sporadycznie tak jakby go coś dusiło  przez 1-2sek wskazówka się nie rusza, jest kupa hałasu i po chwili dopiero wskazówka wskakuje na ósemkę i hałas ustaje. No i w zeszłym tygodniu zauważyłem, że po 30 minutowym nagrzaniu z grupy w miejscu montowania portafiltra zaczęła lecieć para wodna na potęgę. Z dołu prawie cały czas leciała woda. Tacka ociekowa b.szybko się przepełnia. No i zaczeło przy 121°C na bojlerze coś stukać. Stukanie ustępuje po puszczeniu wody z grupy. Odkamieniłem go środkiem  Urnex Dezcal wg przepisu ze strony wholelattelove.com i ekspres działa tak jak po zakupie. Czy te opisane wyżej symptomy to efekt kamienia, bo sam już nie wiem, co o tym myśleć.
Serdecznie pozdrawiam. Marcin.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Czy to objaw kamienia?
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Październik 2018, 17:35:37 »
Ekspres ma rota pompę, to po uruchomieniu dźwigni, od razu się wbijał na 8atm. Teraz sporadycznie tak jakby go coś dusiło  przez 1-2sek wskazówka się nie rusza, jest kupa hałasu i po chwili dopiero wskazówka wskakuje na ósemkę i hałas ustaje. No i w zeszłym tygodniu zauważyłem, że po 30 minutowym nagrzaniu z grupy w miejscu montowania portafiltra zaczęła lecieć para wodna na potęgę. Z dołu prawie cały czas leciała woda. Tacka ociekowa b.szybko się przepełnia. No i zaczeło przy 121°C na bojlerze coś stukać. Stukanie ustępuje po puszczeniu wody z grupy.
Serdecznie pozdrawiam. Marcin.


1/ Nadmierny hałas z pompy rata- sprawdź doprowadzenie wody do pompy w zakresie, czy węże są drożne, jakie jest ciśnienie przed pompą, filtr/filtry wody.
2/ Nadmierna para- zmień na niższe ciśnienie w bojlerze kręcąc presostatem. Spowoduje to spadek temperatury.


Bym zapomniał. Witam Ciebie również.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline mayer

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evoluzione R
  • Młynek: Eureka MIGNON SPECIALITA’ black matt 17NX
Odp: Czy to objaw kamienia?
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Październik 2018, 17:55:15 »
Węże sprawdzałem, mam założone sitko wyłapujące zanieczyszczenia i jest tam czysto.Temperatura jest sterowana PIDem, po dojściu do 121 słychać, że grzałka przestaje grzać, bo nie ma szumu. Jest tam jakaś śruba od regulacji ciśnienia od spodu ekspresu, ale podczas parzenia manometr pokazuje 8atm. Przy backflushu jest 8,5. To wolę tego nie ruszać. Te wszystkie dziwne rzeczy zniknęły jak ręką odjął po przeprowadzonym odkamienianiu. Tyle, że woda leciała cały czas czysta podczas całej tej procedury, Nawet nie była mętna. Ale w jakiś dziwny sposób odkamienianie pomogło. Czy ktoś już tak miał, bo nie umiem sobie tego wytłumaczyć.
« Ostatnia zmiana: 28 Październik 2018, 17:57:25 wysłana przez mayer »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Czy to objaw kamienia?
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Październik 2018, 18:32:39 »
W wodzie nie tylko węglan wapnia jest szkodliwy dla urządzeń. Moje prefiltry przed osmozą po roku czasu, mniej więcej co tyle wymieniam, są całe w brązowym glucie. Jeśli filtr tego nie wyłapie to może się odłożyć w ekspresie. Lepiej przefiltrować wodę przed ekspresem, chociaż filtrami mechanicznymi i jakimś węglowym, dla świętego spokoju.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline mayer

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evoluzione R
  • Młynek: Eureka MIGNON SPECIALITA’ black matt 17NX
Odp: Czy to objaw kamienia?
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Październik 2018, 19:22:47 »
Jest więc szansa, że te wszystkie objawy były efektem kamienia w ekspresie? Teraz to mam dylemat, bo kupiłem wersję z rota pompą pod kątem wygody (podpięcie pod instalację wodną), a się okazuje, że więcej z tym będzie problemów niż z dolewaniem filtrowanej wody do rezerwuara.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Czy to objaw kamienia?
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Październik 2018, 19:39:35 »
Kamień to 90% problemów w takim ekspresie. Odkamieniaj raz na rok/pół roku i będzie dobrze. Po odkamienieniu spuść najlepiej wodę z grupy od dołu. Rozkŕęć lub jakimś zaworkiem jak masz. Bo syfek tam się może zebrać i powodować problemy.

Offline mayer

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evoluzione R
  • Młynek: Eureka MIGNON SPECIALITA’ black matt 17NX
Odp: Czy to objaw kamienia?
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Październik 2018, 20:05:24 »
Filtra osobiście w domu nie mam założonego, bo u nas na osiedlu jest założony system filtrowania wody. Brak kamienia w czajniku, w termostacie od panela prysznicowego, by na to wskazywał, że filtrowanie działa dobrze. Mam świadomość, że gotowanie wody w czajniku, a ekspresie to dwie różne bajki, ale nigdy bym nie pomyślał, że po 3 miesiącach będą takie kwiatki. Tym bardziej, że miałem ok. roku ekspres delonghi i nic się z nim nie działo. W takim układzie trzeba będzie częściej go odkamieniać  ;)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Czy to objaw kamienia?
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Październik 2018, 21:47:02 »
W takim układzie trzeba będzie częściej go odkamieniać  ;) 

Raz na 2-3 lata jak odkamienisz to wystarczy. A to za sprawą gdy zamontujesz sobie mały systemik z 3 zmostkowanych korpusów 10 calowych.

https://allegro.pl/filtr-do-wody-korpus-3-4-emi-10-ustm-i7280266668.html

Filtr nr.1 mechaniczny np. 10 mikronów

https://allegro.pl/filtr-do-wody-wklad-10-sznurkowy-10-mikron-pp10-i7280853278.html

Filtr nr.2 mechaniczny 5 mikronów

https://allegro.pl/wklad-5-mikronow-sznurkowy-iw210-10-cali-filtr-i6944278542.html

Filtr nr.3 Węglowy-kokos

https://allegro.pl/filtr-do-wody-wklad-10-wegiel-granulowany-kokos-i7280916812.html


Filtr odkamieniajacy możesz wstawić w miejsce korpus nr.2, lecz ja był sobie go darował mając na uwadze, że kamienia nie masz w wodzie w takiej ilości, żeby stwarzał problemy.
« Ostatnia zmiana: 29 Październik 2018, 21:59:05 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Czy to objaw kamienia?
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Październik 2018, 22:15:50 »
Tedi, to pierwszy Twój post,z którym zgadzam się w 100% [emoji106]

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline mayer

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evoluzione R
  • Młynek: Eureka MIGNON SPECIALITA’ black matt 17NX
Odp: Czy to objaw kamienia?
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Październik 2018, 08:59:33 »
Dziękuję za podpowiedzi w temacie filtrowania. Proszę mnie tylko upewnić, czy te wszystkie opisane przeze mnie przygody z ekspresem to wina kamienia, czy jakaś usterka. Filtry mogę założyć, tylko czy to rozwiązuje mój problem. Ekspres jest na gwarancji i mogę go odesłać do naprawy. Muszę mieć tylko 100% pewności, że to faktycznie kamień był tu winowajcą. Proszę o opinię kogoś, komu przytrafiło się to samo i jak sobie z tym poradził.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Czy to objaw kamienia?
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Październik 2018, 10:24:36 »
Jeśli mnie masz kamienia w czajniku, to w ekspresie też nie, ale mógł być to jakiś inny osad z wody.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline mayer

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evoluzione R
  • Młynek: Eureka MIGNON SPECIALITA’ black matt 17NX
Odp: Czy to objaw kamienia?
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Październik 2018, 10:42:31 »
Dziękuję Marek.
W takim układzie w weekend montuję filtr.
Serdecznie pozdrawiam.
Marcin.

Offline mayer

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evoluzione R
  • Młynek: Eureka MIGNON SPECIALITA’ black matt 17NX
Odp: Czy to objaw kamienia?
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Listopad 2018, 17:14:45 »
Proszę o podpowiedź, co to może być.
youtu.be/6yPNNtzqXww
Ekspres po nagrzaniu do zadanej temperatury zaczyna wydawać takie dźwięki. To są te dźwięki, o których pisałem w pierwszym poście, ale wtedy nie udało mi się ich nagrać.   Film mojej produkcji. Po puszczeniu wody dźwięki znikają.
Marcin
« Ostatnia zmiana: 20 Listopad 2018, 17:33:22 wysłana przez mayer »

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Czy to objaw kamienia?
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Listopad 2018, 09:47:49 »
Trochę ciężko wnioskować cokolwiek na podstawie tylko filmu ale to "ćwierkanie" jest dość typowe dla HXa w fazie nagrzewania, u mnie znika po nagrzaniu ekspresu, tyle że to inny model itd. Wcześniej tego dźwięku nie było na pewno? Może inni użytkownicy Rocketa się wypowiedzą albo napisz do Rogera ;-)

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Czy to objaw kamienia?
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Listopad 2018, 10:58:05 »
Mam taki sam ekspres. Od niecałego roku. Przy nagrzewaniu chwilę cyka, ale chyba nie tak głośno (cieżko po filmiku stwierdzić). Potem chwile syczy i potem jak jest nagrzany to jest cicho.

Czy jak zamkniesz wodę to znowu cyka? Czy tylko do pierwszego puszczenia wody?
Może warto zdjąć górę i spróbować namierzyć co cyka?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi