Autor Wątek: Uniwersalny timer - może być i do młynka  (Przeczytany 20674 razy)

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Uniwersalny timer - może być i do młynka
« Odpowiedź #16 dnia: 14 Czerwiec 2013, 15:04:49 »
Do KA go nie upchniesz, raczej zewnętrzny boź jak u mnie.
Zastanów się jeszcze czy te dwa czasy ci potrzebne. Nie wiem czy mielisz kawy na espresso czy doppio, ale jak na doppio to niestety wyjdziesz z 10 sekund pewnie, a powyżej 10 sekund ten timer ma już dokładność  1 sek :(
LMWDP #469

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Uniwersalny timer - może być i do młynka
« Odpowiedź #17 dnia: 14 Czerwiec 2013, 15:48:50 »
Maciek, KA potrzebuje chyba za dużo czasu by mielić, żebyś mógł użyć tego timera. Dokładność 1s, to żadna dokładność.





A ja mam dziwne przeczucie, że niedługo coś z tym timerem zobaczymy. Z jego zalet na pewno można wymienić cenę.

A ja mam przeczucie, że nic się nie pokaże :diabelek:

Żartuję, coś się może pojawi ;)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Uniwersalny timer - może być i do młynka
« Odpowiedź #18 dnia: 14 Czerwiec 2013, 16:34:31 »
Czy rozdzielczość rzędu 0,25s była by wystarczająca?
Dokładność ustawienia czasu mielenia co 0,25 sekundy jest moim zdaniem wystarczająca. Idealnie wagowo i tak się nigdy nie zmieli. Wpływ na to ma zbyt wiele czynników, głównie temperatura i wilgotność powietrza, ilość ziarenek w hopperze, także zmiany następujące w kawie po otwarciu torebki. Korekty w zasadzie musiałbyś robić na okrągło. To znaczy zmielić kawę, zważyć, zmienić ustawienie i jeszcze raz zmielić. A to już paranoja, lepiej już ważyć zmieloną kawę. Przy tych 0,25 sekundy różnice wagowe będą niewielkie, rzędu kilku procent.
Ustawienia timera raczej trzeba zmieniać po każdej zmianie ziarenek, rzadko się zdarzy mieszanka o podobnych właściwościach. Ale różnice są niewielkie, rzędu jednej sekundy, przynajmniej w moim młynku. Podwójną porcję na doppio lepiej, moim zdaniem, mielić na dwa razy niż jednym ciągiem. W czasie przerwy między mieleniami można stuknąć portafiltrem w blat, kopczyk kawy ładniej się wtedy ułoży.
Tak czy owak, jeżeli masz możliwość, to zamontuj timer, to ogromne udogodnienie.

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Uniwersalny timer - może być i do młynka
« Odpowiedź #19 dnia: 01 Lipiec 2013, 12:44:08 »
Zeszło długo, ale to dlatego, że na początku nie zakładałem konieczności montażu stycznika/przekaźnika. Na szczęście całość złożył znajomy elektryk i właśnie przed chwilą wszystko podłączyłem.
Teraz tylko znaleźć odpowiedni czas przemiału ;)

Śliczne pudełko, w którym jest elektronika to oczywiście mój pomysł, ale na tym pudełku mieści się telefon, co jest ważne, bo kuchnia jest coraz mniejsza i nie mam gdzie upychać swojego sprzętu ;D

http://imageshack.us/a/img819/2865/l6k5.jpg
Uniwersalny timer - może być i do młynka


http://imageshack.us/a/img534/315/qxdw.jpg
Uniwersalny timer - może być i do młynka


http://imageshack.us/a/img196/8397/f4xt.jpg
Uniwersalny timer - może być i do młynka


http://imageshack.us/a/img13/9200/i54y.jpg
Uniwersalny timer - może być i do młynka


« Ostatnia zmiana: 01 Lipiec 2013, 12:46:29 wysłana przez Geralt0073 »

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4829
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Uniwersalny timer - może być i do młynka
« Odpowiedź #20 dnia: 01 Lipiec 2013, 12:48:58 »
Widzę, że ruszyłeś z robotami :) Szkoda że timer nie jest w pionie... Idź do jakiegoś sklepu z elektroniką tam powinni mieć mnóstwo różnych pudełek do wyboru, a i włącznik kupisz nieco subtelniejszy :)
Ogółem - chylę czoła! 8)

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Uniwersalny timer - może być i do młynka
« Odpowiedź #21 dnia: 01 Lipiec 2013, 13:03:23 »
W życiu włącznika nie zmienię, ten mi się niezwykle podoba :mrgreen:
To, że timer nie jest w pionie da się przeżyć, a pudełko kiedyś zmienię.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Uniwersalny timer - może być i do młynka
« Odpowiedź #22 dnia: 01 Lipiec 2013, 13:21:48 »
Piękna robota  ;D śliczny timer

Co do włączników - jak chcesz takie stylowe zostawić to może rozważ montaż wtyczki i włącznika w ramce? Będzie mniej wystawać niż natynkowe a i schludniej wyglądać.

p.s. nie możesz blatu nad wytłoczki pociągnąć - akurat by miejsce na jeszcze jeden młynek a nawet ekspres się zrobiło.
LMWDP #469

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Uniwersalny timer - może być i do młynka
« Odpowiedź #23 dnia: 01 Lipiec 2013, 13:32:14 »
I tak matka najchętniej by mnie wywaliła z kuchni z tym wszystkim. Wolę nie prowokować takich reakcji bardziej drastycznymi zmianami w wystroju kuchni ;)
Muszę czekać na swoją kuchnię.

I oczywiście dziękuję Ci, Doktorze, bo bez Ciebie by nic nie było. :mrgreen:
« Ostatnia zmiana: 01 Lipiec 2013, 13:34:07 wysłana przez Geralt0073 »

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Uniwersalny timer - może być i do młynka
« Odpowiedź #24 dnia: 01 Lipiec 2013, 13:48:04 »
Ale - gdyby ten timer dokręcić do blatu od spodu?? :o
Miejsce na blacie zostaje wolne tylko trzeba by przyciski przenieść - swoją drogą wtedy włącznik normalny na ścianie zrobić - ktoś by się zdziwił, chce włączyć światło a tu mu kawa się mieli :)

Śmichy, chichy ale ja jak już temat dźwigni i ewentualnego PIDa ogarnę to sobie na te licznikowe sprawy ładną obudowę zrobię.
LMWDP #469

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Uniwersalny timer - może być i do młynka
« Odpowiedź #25 dnia: 01 Lipiec 2013, 17:11:06 »
Ale - gdyby ten timer dokręcić do blatu od spodu?? :o
Miejsce na blacie zostaje wolne tylko trzeba by przyciski przenieść - swoją drogą wtedy włącznik normalny na ścianie zrobić - ktoś by się zdziwił, chce włączyć światło a tu mu kawa się mieli :)


To byłoby świetne rozwiązanie, ale obecnie niewykonalne :lol2:

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Uniwersalny timer - może być i do młynka
« Odpowiedź #26 dnia: 02 Lipiec 2013, 17:49:35 »
Ten timer to świetna rzecz.
Teraz espresso wychodzi mi w pełni powtarzalne.

Aktualnie ustawiłem czas mielenia na 4.95s i uważam, że timery z dokładnością mniejszą niż 0.1s są za mało dokładne.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Uniwersalny timer - może być i do młynka
« Odpowiedź #27 dnia: 02 Lipiec 2013, 17:53:41 »
No ja z mojej strony mogę tylko potwierdzić. Dokładność rzędu 0.1 spowoduje że będziemy mielić za dużo kawy. Może nie dużo za dużo ale szkoda marnować.
LMWDP #469

Offline thesiu Mężczyzna

  • Wiadomości: 71
  • Ekspres: Gaggia Classic, Ascaso Steel Uno Prof, Aeropress, Hario V60-02, Phin, Mr Clever Dripper
  • Młynek: Mazzer SJ, Graef CM 70, Graef CM 800, Rhinowares
Odp: Uniwersalny timer - może być i do młynka
« Odpowiedź #28 dnia: 28 Wrzesień 2015, 00:06:07 »
Czytam, szukam i zgłupiałem. Czy ktoś mógłby polecić jakiś timer i wytłumaczyć czy potrzebuje on dodatkowego przekaźnika? Młynek docelowy - Mazzer Super Jolly. Chcę go wyzwalać impulsem z przycisku i zamontować też osobny przycisk, który będzie omijał całość i po prostu puszczał prąd na młynek - mielenie ciągłe. Jest tych modeli timerów w internecie multum. Po drodze wykluczyłem możliwość mielenia dwóch różnych porcji, okazuje się to bardziej skomplikowanym i/lub kosztownym rozwiązaniem niż się spodziewałem. I tak mielę zawsze porcję na podwójne espresso. Owszem fajnym rozwiązaniem są timery zrobione na Arduino itp. ale to wyższa szkoła jazdy. Czy np. taki się nada?
www.aliexpress.com/item/Sestos-Digital-Twin-Timer-Relay-Time-Delay-Relay-Switch-110-220V-Black-B2E/944639473.html?spm=2114.01020208.0.580.VMK3q5
Czy lepiej wziąć jakiś tańszy? I co z dodatkowym przekaźnikiem?
Z góry dzięki za pomoc :)

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Uniwersalny timer - może być i do młynka
« Odpowiedź #29 dnia: 28 Wrzesień 2015, 00:42:33 »
Tutaj już masz przekaźnik, co prawda nie SSR (solid state), ale z MSJ powinien dać radę. Najlepiej wrzucić to w obudowę, zrobić wyprowadzenie poprzez kabel do zasilacza komputerowego np:
http://www.auberins.com/index.php?main_page=product_info&products_id=298

To rozwiązanie jest niezależne od młynka, ale sam się przymierzam jednak pod układ arduino z wyświetlaczem i enkoderem obrotowym albo ekranem dotykowym.

Przykład takiego rozwiązania dla Kony:


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi