Autor Wątek: Uniwersalny timer - może być i do młynka  (Przeczytany 20680 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Uniwersalny timer - może być i do młynka
« dnia: 06 Maj 2013, 13:14:29 »
Kiedyś, zanim mój KitchenAid pojechał zażywać jodu miałem taki problem/pytanie:

Cytat: DrUsagi
Wielu z nas ma w sumie proste i fajne młynki, które miło by było wyposażyć w timer. Dało by to powtarzalność namielonej kawy. I tu mam dylemat jak to zrobić, żeby młynka nie defasonować. Myślałem o rozwiązaniu z Eureki Mignon, czyli timer ustawiany potencjometrem. W większości młynków można by go ukryć w podstawie, i nic by estetyki nie psuło. Widziałem rozwiązania zewnętrzne wyglądające jak PID, ale to jest jak dla mnie przegięcie - podłączenie takiego pudełka fatalnie wygląda.

Pytanie do uzdolnionych elektroników na forum - jak zrobić taki timer, i jak go podłączyć do młynka? Ewentualnie czy taki timer z Eureki jest oddzielnym modułem, który funkcjonuje jako część zamienna?
Pomysł ewoluował, młynek się zmienił a ja postanowiłem wrócić do tematu. Po głębszych przemyśleniach odrzuciłem pomysł miniaturyzacji i rozwiązania takie jak to odstawiłem na bok. W tych analogowych timerach odstraszał mnie też sposób regulacji czasu - pokrętło nie jest jak dla mnie szalenie wygodne, a już na pewno stwarza problem gdy mielimy dozę kawy A, potem dozę kawy B i chcemy wrócić  do A. Ci z Was, którzy mają młynki pisali o tym że praktycznie każda kawa wymaga swojego czasu mielenia - jest to dla mnie zrozumiałe.

Jako że na blacie stoi Compak K6, a jest to niezła kobyła, przestałem się przejmować wielkością. Zamarzył mi się timer cyfrowy - coś ala PID, któego kilka miesięcy wcześniej odrzucałem :D
Cytat: DrUsagi
Widziałem rozwiązania zewnętrzne wyglądające jak PID, ale to jest jak dla mnie przegięcie - podłączenie takiego pudełka fatalnie wygląda.
Jest tego multum na ebayu, różne zakresy, napięcia i możliwości - wybierać, przebierać.

Pomysł był więc taki - z gniazdka 230V wyprowadzam zasilanie do skrzynki, skrzynka robi czary mary i na kabel zakończony standardową wtyczką  podaje napięcie. Całość sterowana ukrytym przyciskiem. Tak powstała wersja 1.0 mojego timera. Przypadkiem na Allegro za całe 50 PLN kupiłem używany timer Autonics LE3S. Nowy to koszt ponad 200 PLN... Szukajcie bo jeszcze niedawno te timery były na Allegro  ???

Timer zasilany może być bezpośrednio z sieci, odpada problem zasilacza. Skalę czasową można regulować od 0 do 9.99 sekundy z dokładnością 0.01s lub od 0 do 99.9 sekundy z dokładnością 0.1 sekundy. Poza tymi zakresami jest kilka innych - lecz ich bym raczej do mielenia kawy nie wykorzystywał ;)

Timer ma kilka programów pracy, jednak do mielenia nadają się tylko dwa - główna różnica między nimi to sposób startowania młynka. W pierwszym młynek pracuje gdy włącznik na timerze jest cały czas zwarty. W drugim wystarczy impuls i timer startuje, aż do końca ustawionego czasu. Timer odlicza w górę i w dół. Ma nawet graficzny progres bar.

Syn akurat dostał samochód w ładnym plastikowym pudełku, które zostało adoptowane na obudowę.


Ponieważ prace odbywały się podczas majówki a łądnego włącznika nie miałem, zaadoptowałem włącznik od lampki :)



Na doppio mieliłem kawę licząc w głowie do 10. Okazało się, że w rzeczywistości jest to około 8 sekund. Tak zaczynałem testy. 8 sekund dawało nieco, trochę, ciutkę za mało kawy, 8.10 dawało za dużo. Stanęło w końcu na 8.02. Niewielka górka na PFie jest ładnie rozprowadzana brzegiem uchwytu szczotki do czyszczenia grupy.

Wagi dokładnej nie posiadam - dokładność tylko 1g - ale na tym co mam wychodzi mi bardzo regularny wagowo przemiał 15/16g. Jak jest 15g to wystarczy szczyptę dodać i jest 16g, i vice versa, jak mam 16g to szczyptę zabieram i jest 15g.

W końcu nie mielę zbyt dużo kawy tylko dokładnie ile potrzeba :) nic się nie marnuje  ::)

Wersja druga timera dostanie ładniejszą obudowę - może profil aluminiowy, z jednej strony panel timera, z drugiej wtyczka. Mimo że timer jest praktycznie niewidoczny na blacie, chciałbym aby całość wyglądała ładniej niż teraz. Będę też wymieniał włącznik timera na coś praktyczniejszego - coś ala pilot na kabelku, dyskretnie umieszczony na/obok młynka.

A na razie z braku gości idę ustawić timer na espresso  :kawa: Zakładam też zeszyt gdzie będę zbierał informacje o czasach przemiału dla danego rodzaju kawy.
LMWDP #469

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Uniwersalny timer - może być i do młynka
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Maj 2013, 21:22:39 »
Piękna robota, w dobrym opakowaniu, bo widać bebechy :mrgreen:



Jakbyś kiedyś trafił na taki timer, tylko nie na ebayu, to daj znać ;)
Allegro przeszukałem, ale na nic nie trafiłem.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Uniwersalny timer - może być i do młynka
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Maj 2013, 22:32:02 »
Znać już dałem ;)

Generalnie ta obudowa jest OK z jednym małym ale - za cienki ten plastik i strasznie przez to kruchy.

Co ciekawe ustawienia pod espresso to 6 sekund, pod doppio  8.02 - tego pod espresso nie ważyłem, ale zawsze miałem wrażenie że sypię do espresso tylko nieco więcej niż połowę tego co do doppio. A tu z proporcji by wyszło że mocne espresso pijam :)

Jutro postaram się zważyć
LMWDP #469

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10578
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Uniwersalny timer - może być i do młynka
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Maj 2013, 06:49:38 »
Idea fajna, bezinwazyjna dla młynka :).

Offline gsh

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 41
Odp: Uniwersalny timer - może być i do młynka
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Maj 2013, 15:36:42 »
Można by dodać na froncie 2 dotykowe przyciski ( 1 / 2 dozy ) powiązane z timerem, np.:



i mamy obsługę prawie jak we Fiorenzato !  :lol2:



Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Uniwersalny timer - może być i do młynka
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Maj 2013, 16:04:40 »
Śliczne  :ok: - z tym że w przypadku tego timera nie ma możliwości zapamiętania dwóch różnych czasów. Odlicza to co jest ustawione.

Te dwa przyciski można by używać jako Start i Stop. Gdzie Stop przerywa mielenie przed czasem.

Jest do tego jakaś obudowa? Jakim napięciem to się zasila?
LMWDP #469

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: Uniwersalny timer - może być i do młynka
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Maj 2013, 16:12:33 »
Dobra modyfikacja ! :ok:
Lubię oglądać relacje z modyfukacji, przeróbek, procesu odrestaurowywania lub tuningu.  :D
Sam kiedyś myślałem nad zamontowaniem takiej cyfrowej czasówki do i-mini, jednak nadarzyła się okazja i zmieniłem młynek.
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Uniwersalny timer - może być i do młynka
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Maj 2013, 23:45:42 »
Nie zdziw się, jak kiedyś twój KitchenAid się podobnego wichajstra doczeka ;)
Niech no tylko podgonię zaległości po przymusowym urlopie :D

Offline gsh

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 41
Odp: Uniwersalny timer - może być i do młynka
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Maj 2013, 12:18:41 »
akim napięciem to się zasila?

Link do dokładnego opisu:
http://arlisklep.pl/files/AVT/AVT1660.pdf



Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Uniwersalny timer - może być i do młynka
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Maj 2013, 18:40:36 »
W młynkach z przeznaczeniem do dripa można znaleźć timer i do tego z "dokładną"  instrukcją ustawienia czasu mielenia. Dostałem taki timer z podwójnego młynka BUNN. Można ustawić dwa oddzielne czasy, tylko gdzie to wbudować ???








Offline gsh

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 41
Odp: Uniwersalny timer - może być i do młynka
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Maj 2013, 01:06:30 »
Display i przyciski wygrzebać można osobno , zamocować na młynie a resztę upchać w młyn. Chociaż tak sobie myślę, że można zrobić to jako zewnętrzny układ w fajnej obuwie i połączyć kilkużyłowym przewodem z młynem i sterować nim. W młynie zrobić eleganckie gniazdo połączeniowe żeby profi wyglądało.



Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Uniwersalny timer - może być i do młynka
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Czerwiec 2013, 12:33:23 »
Pytanka do osób używających młynki z timerami:
Jak często trzeba grzebać w ustawieniach czasu? Po każdej zmianie ziarenek?
Czy rozdzielczość rzędu 0,25s była by wystarczająca?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Uniwersalny timer - może być i do młynka
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Czerwiec 2013, 12:39:41 »
To zależy od ziarenek - czasem trzeba zmienić, czasem nie. Ćwiartka dokładności to może być nieco mało - bo albo namieli ciut za mało albo ciut za dużo. 0.05 jest wystarczające. Ja z reguły jeśli trzeba to dodaje/odejmuje po 0.1-0.2
LMWDP #469

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Uniwersalny timer - może być i do młynka
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Czerwiec 2013, 14:06:11 »
kombinuję, żeby użyć przekaźnika czasowego, tam jest regulacja "analogowa" potencjometrem

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Uniwersalny timer - może być i do młynka
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Czerwiec 2013, 14:13:15 »
Kombinuj :) bo warto

A ja mam dziwne przeczucie, że niedługo coś z tym timerem zobaczymy. Z jego zalet na pewno można wymienić cenę.
LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi