Autor Wątek: Budowa bojlerów tańszych ekspresów kolbowych. Pytania i objaśnienia.  (Przeczytany 2314 razy)

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Witam.

Zastanawiam się nad budową bojlerów ekspresów.

Oglądałem dzisiaj na zdjęciach bojlery ekspresów Lelit, Delonghi, Gaggia Classic.

1.
Każdy mądrze skonstruowany bojler powinien mieć zasilanie zimną wodą umiejscowione na dole bojlera, a pobór gorącej wody od góry bojlera.
W ekspresach Delonghi pobór "gorącej" jest realizowany od góry przez rurkę, a zasilanie zimna wodą jest też na górze bojlera na wysokości poboru, strumień zimnej wody pod ciśnieniem płynie wprost na rurkę która powinna pobierać tylko gorącą wodę, pobiera już zmieszaną z zimną. Większość zimnej pod wpływem prawi fizyki popłynie ku dołowi, ale część napewno będzie zmieszana i załóżmy kawa będzie parzona nie 88 stopniami tylko 68...


2.
W ekspresach Lelit Anna, budowa bojlera jest bardzo podobna do Delonghi, z tym, że na oko bojler Lelit wygląda na bardziej masywny, ale o zgrozo, zasilanie w zimna wodę również odbywa się bardziej na górze bojlera! może nie tak jak w Delonghi centralnie w prost na miejsce poboru gorącej, ale na oko w Lelit z 1 cm niżej co raczej nie może wróżyć nic dobrego...?


Najlepiej z tej trójki pod względem umiejscowienia zasilania i poboru wypadła Gaggia old Classic lub New Classic ;-). Gdzie zasilanie w wodę odbywa się na dole bojlera.



Rozważałem zakup ekspresu Lelit, ale po zobaczeniu konstrukcji bojlera powiem szczerze, że jestem nastawiony sceptycznie  :o.

Poprawcie mnie jeśli się mylę lub źle coś rozumuję.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Budowa bojlerów tańszych ekspresów kolbowych. Pytania i objaśnienia.
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Czerwiec 2020, 18:41:30 »
A porównywałeś coś jeszcze poza wyglądem bojlera? Ludzie używają Lelitów, są zadowoleni a mam dziwne wrażenie, że przy takich wahaniach temperatury o jakich piszesz na pewno byłoby słychać o takich problemach...

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Budowa bojlerów tańszych ekspresów kolbowych. Pytania i objaśnienia.
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Czerwiec 2020, 20:41:57 »
Prócz wyglądu nie, ale już sama budowa coś może sugerować. Chciałem sprowokować rozmowę na ten temat. Bo może się okazać że sama budowa to nie wszystko.

Ale znalazłem film. Zapraszam do oglądnięcia. Podczas ekstrakcji 50ml kawy temperatura spada o 14 stopni. Co o tym sądzicie?

tutaj:https://youtu.be/6bhjZLyWFto?t=180 - Lelit Anna PID

skansen

  • Gość
Odp: Budowa bojlerów tańszych ekspresów kolbowych. Pytania i objaśnienia.
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Lipiec 2020, 21:08:36 »
Bojler o który pytasz został pokazany na schemacie i na przekroju w poniższym filmie:

Po jego obejrzeniu odnoszę wrażenie, że miejsce wlotu i wylotu wody wybrano nieprzypadkowo.

Offline lukaszt2004 Mężczyzna

  • Wiadomości: 290
  • Ekspres: Kolba: Lelit Anna PL41E, Automat: Nivona 756, Delonghi Magnifica S. Hario V60 01, Kawiarka Bialetti New Venus 6tz. Frenchpress.
  • Młynek: Lelit Fred PL043MMI, Melitta Calibra
Odp: Budowa bojlerów tańszych ekspresów kolbowych. Pytania i objaśnienia.
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Lipiec 2020, 09:58:21 »
Super! No to okazuje się że w Lelit wszystko jest w porządku, bardzo proste i zarazem skuteczne rozwiązanie.

Dzięki!

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi