Autor Wątek: Gaggia Classic - nie spienia mleka  (Przeczytany 7150 razy)

Offline cuper

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Gaggia Classic
Gaggia Classic - nie spienia mleka
« dnia: 07 Marzec 2014, 11:25:23 »
Proszę kolegów o radę jak ugryść temat. Od jakiegoś czasu Gaggia przestała mi spieniać mleko. Mleko jest zawsze świeże nie UHT 3,8 %. Para leci ale wg. moich subiektywnych odczuć jak by jakaś słabsza i bardziej mokra. Co to może być, czy ktoś się już z tym spotkał ?

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Gaggia Classic - nie spienia mleka
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Marzec 2014, 11:32:38 »
Może być przytkana rurka albo zakamieniony bojler.

Offline cuper

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Gaggia Classic
Odp: Gaggia Classic - nie spienia mleka
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Marzec 2014, 11:48:49 »
Zakamienienie raczej odpada bo był regularnie odkamieniany. A może być coś z termostatem że np. nie wytwarza się odpowiednio wysoka temperatura i ciśnienie ?

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Gaggia Classic - nie spienia mleka
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Marzec 2014, 11:58:34 »
Tak, to też mogłaby być przyczyna. Niemniej spróbowałbym bym solidnie odkamienić i przepchnąć rurkę (jakimś drutem) - to najtańsze rozwiązania  :)

Offline cuper

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Gaggia Classic
Odp: Gaggia Classic - nie spienia mleka
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Marzec 2014, 12:07:15 »
Dobra spróbuję spinka jutro Twojego patentu jak to nie pomoże to będziemy dalej coś główkować.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Gaggia Classic - nie spienia mleka
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Marzec 2014, 12:09:01 »
W pracy w automacie saeco z braku innych narzędzi wpychamy w parorurke po prostu rozgięty spinacz biurowy  :smiech:

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Gaggia Classic - nie spienia mleka
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Marzec 2014, 12:18:34 »
Rurka do spieniania lubi się zatykać od dwóch rzeczy - mleko na wylocie, i kawałki kamienia na wlocie.

Skoro jest para to raczej nie jest to termostat, bo ten jak by nie działał to miałbyś albo zero ciśnienia albo grzałby aż do spalenia grzałki. Bezpiecznik termiczny by maszynę wyłączył.

Do dyszy masz dobry dostęp - ja bym ją odkręcił i zafundował czyszczenie jak mówi Spinka - można kupić wyciory do fajek i czymś takim ją od środka roztworem kwasku cytrynowego powycierać. A po odkręceniu sprawdzisz bez dyszy co i jak leci z zaworu - może akurat w zaworze coś się przytkało.
LMWDP #469

Offline cuper

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Gaggia Classic
Odp: Gaggia Classic - nie spienia mleka
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Marzec 2014, 13:27:37 »
Nie mialem czasu wcześniej tego czyścić więc zabralem się za to dzisiaj. I kiszka. Najperw dla pewności odkamieniacz (wrzuciłem dla pewności dużą dawkę), potem rozkręcilem wszyystko dyszę + miedzianą rurkę co idzie od zaworu. Wszystko przeczyściłem złożyłem do kupy i dalej to samo. Para leci ale tylko grzeje mleko. Co to może jeszcze być przecież konstrukcja tego ekspresu jest prosta jak budowa cepa.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Gaggia Classic - nie spienia mleka
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Marzec 2014, 14:08:02 »
No to zostaje zabawa z miernikiem i sprawdzenie przy jakiej temperaturze termostat odcina i załącza grzałkę podczas spieniania. Nie masz tak że spienianie zaczyna się normalnie a potem słabnie? Może termostat po pierwszym rozłączeniu nie załącza już obwodu dopóki znacząco nie ostygnie - wtedy spienianie by trwało faktycznie wieki?

Ewentualnie szukanie winnych na drodze bojler - zawór. No bo w bojlerze jest woda? Grzałka nie chodzi na sucho? W sumie to tyko 2 śruby i zawór z bojlera odkręcony...
LMWDP #469

Offline cuper

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Gaggia Classic
Odp: Gaggia Classic - nie spienia mleka
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Marzec 2014, 14:49:13 »
Myślę że to termostat. Nie mam w tej chwili pod ręka miernika temp. ale miernika elektrycznego ale zbadam to. Co do pary to mam tak że jak włączę to po ok 30s słabnie, ale nigdy tak długo nie trzymałem bo zazwyczaj na spienianie poświęcałem 15s.

Offline cuper

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Gaggia Classic
Odp: Gaggia Classic - nie spienia mleka
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Marzec 2014, 00:30:32 »
Jak by się okazało że 2 termostaty są padnięte albo źle działają, to znajdę tu na forum kogoś kto by mi załatwił taniej niż w ATPcześci (2+wysyłka = 60 pln) Czy zapytać Rogera na CP, może on ma jakieś tajne dojścia i układy :) ?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Gaggia Classic - nie spienia mleka
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Marzec 2014, 01:03:38 »
Roger jest i tu :))

Offline cuper

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Gaggia Classic
Odp: Gaggia Classic - nie spienia mleka
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Marzec 2014, 01:29:25 »
No nie ma go jak trzeba, ale już poszło PW .....

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi