Autor Wątek: Wzrost ciśnienia wejściowego po nagrzaniu.  (Przeczytany 4163 razy)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Wzrost ciśnienia wejściowego po nagrzaniu.
« dnia: 29 Kwiecień 2018, 10:25:16 »
Ktoś chyba opisywał podobny problem niedawno ale nie mogę znaleźć. Mam wzrost ciśnienia przy wygrzewaniu ekspresu. Nie wiem zawór zwrotny nieszczelny ?

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Wzrost ciśnienia wejściowego po nagrzaniu.
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Kwiecień 2018, 11:30:03 »
Ciśnienie wzrasta dlatego, że jest to HX. Manometr jest w obwodzie zamkniętym, grzewczym grupy i HX, jak wiadomo woda zwiększa swoja objętość wraz ze wzrostem temperatury. Wzrasta do momentu, kiedy zawór nadmiarowy w tym obwodzie wypuści nadmiar.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Wzrost ciśnienia wejściowego po nagrzaniu.
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Kwiecień 2018, 11:58:45 »
Wcześniej miałem cały czas takie ciśnienie na manometrze jak w sieci, jedynie przy uruchomionej pompie i ekstrakcji kawy lub przy ślepym sitku wzrastało do 9 bar. Zmianę zauważyłem po ostatnim odkamienianiu, może coś się odetkało, to co piszesz brzmi logicznie 😀

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10561
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Wzrost ciśnienia wejściowego po nagrzaniu.
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Kwiecień 2018, 13:31:56 »
Ciśnienie wzrasta dlatego, że jest to HX.
Chyba nie bardzo... Nie widziałem jeszcze takiej reakcji (normalnej pracy) w maszynie HX, a w 2B i owszem.
« Ostatnia zmiana: 29 Kwiecień 2018, 13:38:45 wysłana przez Antonio »

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Wzrost ciśnienia wejściowego po nagrzaniu.
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Kwiecień 2018, 14:42:18 »
W załączeniu schemat Hx z E61. Chyba taki właśnie jest w rzeczonym Izzo. Jeżeli wszystko działa poprawnie, raczej nie widzę innej możliwości ;)
Wskaźnik ciśnienia jest właśnie wpięty w układ cyrkulacji, gdzie zawsze jest jakieś ciśnienie. W mojej Astorii ciśnienie w w/w obwodzie wzrasta podczas postoju do 11-12bar.



Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10561
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Wzrost ciśnienia wejściowego po nagrzaniu.
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Kwiecień 2018, 14:48:17 »
Tak jest, co do rozszerzalności wody nie mam wątpliwości, ale:

Wcześniej miałem cały czas takie ciśnienie na manometrze jak w sieci

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Wzrost ciśnienia wejściowego po nagrzaniu.
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Kwiecień 2018, 14:52:18 »
może coś się odetkało


... uważam że właśnie teraz jest prawidłowo i do tego się odnosiłem. Co było wcześniej, tylko "Wszechwiedzący" może wiedzieć....



Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Wzrost ciśnienia wejściowego po nagrzaniu.
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Kwiecień 2018, 14:58:07 »
Jeszcze jedna rzecz mnie niepokoi. Ekspres jest podłączony do sieci wodociągowej. Jak zakręcę wodę i lekko odkręcę wężyk, to wycieknie kilka kropel wody i ciśnienie opada.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Wzrost ciśnienia wejściowego po nagrzaniu.
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Kwiecień 2018, 15:15:03 »
Jak zakręcę wodę i lekko odkręcę wężyk, to wycieknie kilka kropel wody i ciśnienie opada.
Musisz prześledzić układ wodny. Zasadniczo ekspresy podłączone do sieci nie powinny cofać wody do sieci. Nadmiar wody (OPV, zawór trójdrożny) wyprowadzony jest do odpływu, raczej zawsze stosuje się zawory zwrotne około pompy.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Wzrost ciśnienia wejściowego po nagrzaniu.
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Kwiecień 2018, 16:03:44 »
Zajrzałem do środka i wskaźnik ciśnienia jest zaraz przy pompie. Z tego co pamiętam na dole pod bojlerem jest chyba zawór zwrotny, pewnie delikatnie przepuszcza i stąd lekka cofka i ten wzrost ciśnienia przy pompie, najgorzej że koszmarny do niego dostęp :(

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Wzrost ciśnienia wejściowego po nagrzaniu.
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Kwiecień 2018, 16:24:32 »
Koszmarnie to może być jak sobie coś zalejesz.....

Skoro masz podłączony wskaźnik tuż za pompą, to może to znaczyć, że zawór zwrotny jest tuż za manometrem i tam bym zaczął szukanie. Może to również oznaczać, że jednak przed odkamienianiem wszystko było dobrze, a sposób realizacji hydrauliki jest inny od tego, który wkleiłem.

Właśnie oglądam schemat. Wskaźnik jest połączony bezpośrednio do pompy.
https://www.kaffemekka.dk/shop/1190-alex-duettohx-mki-iii/
Pozycja 22 to ten zawór zwrotny. Jest na dole prawie pod bojlerem.
« Ostatnia zmiana: 29 Kwiecień 2018, 16:37:01 wysłana przez hi_aro »

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Wzrost ciśnienia wejściowego po nagrzaniu.
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Kwiecień 2018, 11:07:53 »
Plusik za pomoc :), schematu do swojego nie widziałem, ten w sumie podobny.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Wzrost ciśnienia wejściowego po nagrzaniu.
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Maj 2018, 07:52:48 »
Po wymianie zaworu zwrotnego wszystko wróciło do normy :)
Ogólnie trudny dostęp, ale jak się lekko przekręci przed odkręcaniem zawór i części przylegające - bajka.
Przy dostępie do odpowiednich narzędziach cała procedura ok 0,5 h.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi