Autor Wątek: BZ10 Ustawienie OPV  (Przeczytany 8792 razy)

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
BZ10 Ustawienie OPV
« dnia: 16 Październik 2013, 11:57:01 »
Witam
Mógłby ktoś się wypowiedzieć odnośnie zalecanego ustawienia OPV na ślepym filtrze.
Wstępnie zszedłem z fabrycznych 12 na 10.5.
Espresso smakuje jakoś tak bardziej twardo ?!
Może ktoś przeprowadzał podobną regulację i może się wypowiedzieć ?

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: BZ10 Ustawienie OPV
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Październik 2013, 11:58:52 »
Jak ustawiałem u siebie w Cuadrze to celowałem w 9 bar na PF.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: BZ10 Ustawienie OPV
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Październik 2013, 12:45:05 »
W kwestii formalnej - wydaje mi się że wszelkie ustawianie ciśnienia na wylewce PFa ma sens tylko wtedy jeśli z tej wylewki leci woda - tzn leci jej przy podwójnym sitku 50ml/25 sekund. Czyli do wylewki przykręcamy trójnik, w jeden otwór dajemy manometr, w drugi zawór, któym regulujemy wypływ wody. Tylko tak jesteśmy w stanie symulować opór ciastka kawowego. Jeśli manometr podepniemy do PFa tak, że nic z PFa nie kapie to mamy ustawione ciśnienie  powiedzmy X bar. Jeśli teraz załadujemy PF z kawą to kawa przepuści wodę, czyli de facto ciśnienie będzie mniejsze niż X bar.

Tyle teorii i racjonalnego myślenia - moje pytanie do praktyków,o ile mniejsze będzie to ciśnienie z kawą od ciśnienia z wylewką zatkaną manometrem? Bo może jest to wartość pomijalna??? i cała zabawa z  kranikiem nie ma sensu???
LMWDP #469

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: BZ10 Ustawienie OPV
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Październik 2013, 13:09:50 »
Nie zgodzę się z tym - jeśli wylewka jest zatkana to ciśnienie rośnie w środku aż do krytycznego (ustawionego) na OPV. W ten sposób możesz go ustawić. Natomiast to, jaki opór podczas ekstrakcji stawia ciastko kawowe to inna sprawa - ono wcale nie musi wynosić tyle ile ustawiono, zwykle jest niższe. Za pomocą OPV ustawiamy maksymalne ciśnienie jakie może zostać wytworzone w PF-ie, stąd przy grubszym mieleniu cała woda przelatuje przez wylewki a przy drobnym część może uciekać przez OPV do tacki (a skrajnie niemal cała woda wydostanie się przez zawór).
Przy zaproponowanym przez Ciebie rozwiązaniu z trójnikiem manometr prawdopodobnie pokaże ciśnienie atmosferyczne (a w zasadzie 0) bo pomiędzy sitkiem a wylewką już ciśnienia nie ma gdyż kawa wypływa swobodnie.

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: BZ10 Ustawienie OPV
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Październik 2013, 13:53:49 »
czyli wychodzi na to, że zmiana smaku powinna być w lepszą stronę. Może to kwestia przyzwyczajenia. Na 12 barach napar wydawał się słodszy.
Przyczyną zmniejszenia ciśnienia były jakieś drobne fusy w naparze. Stwierdziłem, że jak zmniejszę ciśnienie - grubiej pomielę i fusów nie będzie.
Jednak zmiana smaku zmusiła mnie do napisania posta.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: BZ10 Ustawienie OPV
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Październik 2013, 14:33:27 »
Przy zaproponowanym przez Ciebie rozwiązaniu z trójnikiem manometr prawdopodobnie pokaże ciśnienie atmosferyczne (a w zasadzie 0) bo pomiędzy sitkiem a wylewką już ciśnienia nie ma gdyż kawa wypływa swobodnie.
Spinka - chyba nie do końca jest tak jak piszesz, albo ja niejasno przekazałem wizję manometru do pomiaru :) Wygooglałem taki obrazek:


Generalnie manometr pokaże większe ciśnienie, bo woda nie wypływa swobodnie, tylko na tyle na ile jej pozwala zawór, który jest prawie zamknięty - normalnie gdyby zaworu nie było w 25 sekund byśmy nalali z 150-200ml???. Czyli ciśnienie na manometrze jak najbardziej będzie miało jakąś konkretną wartość.

Pytanie o ile ta wartość będzie się różnić między kranikiem ustawionym na 0ml/25 sek, 25ml/25sek, 50ml/25sek.

Ja tylko teoretyzuję - praktyki z OPV nie mam, a w Steelu konstrukcja OPV uniemożliwia swobodne manipulacje ;)

czyli wychodzi na to, że zmiana smaku powinna być w lepszą stronę. Może to kwestia przyzwyczajenia. Na 12 barach napar wydawał się słodszy.
Przyczyną zmniejszenia ciśnienia były jakieś drobne fusy w naparze. Stwierdziłem, że jak zmniejszę ciśnienie - grubiej pomielę i fusów nie będzie.
Jednak zmiana smaku zmusiła mnie do napisania posta.
Zmiana smaku jest raczej spowodowana zmianą stopnia mielenia. Upraszczając - mielisz grubiej, cząstki kawy są większe więc dłuższy kontakt z woda jest potrzebny aby wydobyć pełnię smaku. Jeśli miałeś fusy w filiżance to może przyczyną jest pył z młynka? Może jest go za dużo przy tak drobnym mieleniu?
Na twoim miejscu porzuciłbym zabawy z OPV i wrócił do ustawienia gdzie tobie kawa smakuje najbardziej.
LMWDP #469

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: BZ10 Ustawienie OPV
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Październik 2013, 15:35:52 »
Wrocilem do fabrycznych 12bar na slepym. na nizszym cisnieniu smak dla mnie gorszy. Powrot na 12 - jest lepiej ;) Podsumowując - dla posiadaczy podobnego sprzetu. Zmiana ustawien opv w bezzerze bz10 (to prawie to samo co07) nic nie daje.

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: BZ10 Ustawienie OPV
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Październik 2013, 15:59:39 »
Jak czytałem kiedyś, to podobno dla pomp wibracyjnych lepsze jest wyższe ciśnienie.
9 bar tyczy się raczej pomp rotacyjnych.

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: BZ10 Ustawienie OPV
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Październik 2013, 19:30:53 »
Zmiana smaku raczej nie byla kwestią ciśnienia. Po powrocie na fabryczne 12 mam w kawie jakiś dziwny atramentowo gorzki posmak. Może ktoś miał juz podobny problem ?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: BZ10 Ustawienie OPV
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Październik 2013, 19:36:26 »
A jaką masz kawę?

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: BZ10 Ustawienie OPV
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Październik 2013, 20:40:16 »
Meseta 100 arabica i mokito bianco. Też myślałem, że to kawa ale po przerobionych 3 kg bianco wiem jak ono smakuje

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: BZ10 Ustawienie OPV
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Październik 2013, 21:13:20 »
A może masz brudny PF pod sitkiem. I stad te drobiny i kiepski smak?
LMWDP #469

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: BZ10 Ustawienie OPV
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Październik 2013, 21:21:52 »
Jutro go umyje i zobaczymy.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: BZ10 Ustawienie OPV
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Październik 2013, 21:23:58 »
Kawa odpada, myślałem, że może Rio Minas spożywasz ;). Jeśli masz ślady pyłu w filiżance, to mielenie zbyt drobne, i może stąd ta nuta goryczy. Rozumiem, że doza i czas ok.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: BZ10 Ustawienie OPV
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Październik 2013, 21:24:39 »
Oraz temperatura :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi