Autor Wątek: Dodatki do Lelit Grace  (Przeczytany 21978 razy)

Miek

  • Gość
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #45 dnia: 15 Lipiec 2020, 12:01:49 »
Gdyby ktoś był zainteresowany to sprzedam dystrybutor 57 mm.

avidrock

  • Gość
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #46 dnia: 15 Lipiec 2020, 12:56:40 »
Czesto mi sie zdarza ze ciastko zostaje przyklejone do prysznica
U mnie też ciastko przyklejało się do prysznica. Musisz więcej sypać kawy. W miarę dobrze mam od 19 gr.  a 20 to już bardzo dobrze.

avidrock

  • Gość
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #47 dnia: 15 Lipiec 2020, 18:37:11 »
@skansen  a u mnie taki jak na zdjęciu podanym przez ciebie ?

skansen

  • Gość
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #48 dnia: 15 Lipiec 2020, 20:16:12 »
Ze zdjęcia wynika, że masz prysznic jednoczęściowy, zapewniający bardzo dobrą dystrybucję wody. Jedyną korzyścią ze zmiany może być łatwiejsze czyszczenie, bo dystrybucja wody jest zaskakująco dobra jak na seryjny prysznic.

Oba prysznice stosowane w ekspresach Lelit Grace/Anna/Anita występują pod tym samym symbolem MC137. Są dostępne w dwóch wersjach.
Jednoczęściowej - układ podobny jak w przypadku pryszniców IMS IM:
Prysznic Lelit jednoczesciowy.jpg

Dwuczęściowej, klasycznej:
Prysznic Lelit klasyczny.jpg

avidrock

  • Gość
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #49 dnia: 15 Lipiec 2020, 20:45:58 »
Dzięki bardzo, czyli nie ma sensu wymieniać :ok:

Offline Lasoya

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Lelit Grace
  • Młynek: 1zpress Jx
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #50 dnia: 18 Październik 2020, 12:11:45 »
Czesc,
Ja mam pytanie z innej beczki. Czy mozecie polecic jakas lepsza dysze do spieniania mleka? W Grace jest z 1 dziurka i stożkowym koncem. Niektore maszyny maja plaska koncowke o wiekszej srednicy?
Ktos cos?

Offline romanj Mężczyzna

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Lelit Grace - PL81T
  • Młynek: Eureka Mignon Classico
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #51 dnia: 22 Październik 2020, 21:34:42 »
U mnie dopiero przy 10 nie mam bagna.
Mam pytanie czy zmieniając sitko podwójne na pojedyncze zmieniacie grubość mielenia kawy. O ile przy podwójnym sitku z dozą ~15.3g mam poprawną ekstrakcję to na pojedynczym nie mogę dość ładu i poradzić sobie z kanałowaniem. Pracuję na dozie ~10g.  :nienie:

skansen

  • Gość
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #52 dnia: 23 Październik 2020, 07:34:15 »
Pojedyncze sitko jest zawsze trudniejsze do opanowania.
Co do zasady powinno zmienić się grubość mielenia, albo skrócić czas ekstrakcji.

Jest wątek "pomocy on-line": https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=844.0 .  Warto też zaopatrzyć się w wagę, wtedy łatwiej możemy pomóc.

Offline romanj Mężczyzna

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Lelit Grace - PL81T
  • Młynek: Eureka Mignon Classico
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #53 dnia: 23 Październik 2020, 23:30:31 »
Wagi używam i staram się doprowadzić do takiej sytuacji, że nie zmieniając ustawień młynka (boję się retencji) dozą uzyskam poprawną ekstrakcję. Ostatnia próba z 10,8 g 24,2 g naparu w 25 sekund z włączoną preinfuzją, crema na poziomie 3mm, kawa Bazzara Dolcevivace. Martwi mnie to, że jestem daleko powyżej 7-7,5 g ilości kawy zalecanego przez Lelit dla pojedynczego sitka. Mogę iść z dozą wyżej?

skansen

  • Gość
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #54 dnia: 23 Październik 2020, 23:32:55 »
W ogóle nie przejmuj się "zalecaną dozą" w tych sitkach. Do Lelitowego sitka 1T przeważnie wchodzi mi około 10g kawy...

Offline Mroowkojad

  • Wiadomości: 23
  • Ekspres: Lelit Grace
  • Młynek: Mignon Specialita
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #55 dnia: 26 Październik 2020, 22:37:38 »

Czesc,
Ja mam pytanie z innej beczki. Czy mozecie polecic jakas lepsza dysze do spieniania mleka? W Grace jest z 1 dziurka i stożkowym koncem. Niektore maszyny maja plaska koncowke o wiekszej srednicy?
Ktos cos?
A w jakim celu chcesz wymieniać końcówkę? Ta oryginalna spienia mleko jak wściekła.

Offline Lasoya

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Lelit Grace
  • Młynek: 1zpress Jx
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #56 dnia: 26 Październik 2020, 22:49:49 »
Takiemu zestawowi daleko do profesjonalnych.

Offline Palermo

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T, Aeropress, Drip, Kawiarka
  • Młynek: Eureka Mignon, 1zepresso Q2
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #57 dnia: 27 Październik 2020, 09:25:53 »
Czesc,
Ja mam pytanie z innej beczki. Czy mozecie polecic jakas lepsza dysze do spieniania mleka? W Grace jest z 1 dziurka i stożkowym koncem. Niektore maszyny maja plaska koncowke o wiekszej srednicy?
Ktos cos?
Zgadzam się z @Mroowkojad . Bardzo dobrze mi się nią pieni. Kwestia wprawy. Zależy nie raz chyba od mleka. Jezeli masz temperatury ust. 130°C fabrycznie to podnies do 140°C. Ja np. Przed spienianiem wypuszczam parę aby wyleciala woda. Zakrecam zawór ale niedokońca tak aby lekko wydobywala sie para. Po chwili go zakrecam. Odczekuje chwile. Wypuszczam powietrze przez 1 sek. Wycieram dysze i wtedy pienie mleko. Zauwazylem ze wtedy wylatuje z dyszy najsuchsze powietrze. Wyczytalem to gdzies na grupie Lelit na FB.

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #58 dnia: 02 Listopad 2020, 12:43:14 »
Dzień dobry Panowie/Panię, stałem się szczęśliwym posiadaczem Lelit Grace. Jaki tamper polecacie do tego ekspresu, bo ten co w zestawie to oczywiście kpina totalna? Oryginalny lelit nie chcę bo gdzieś wyczytałem, że minimalnie zostawia brzegi co też uważam za kpinę biorąc pod uwagę że jest to oryginał. Proszę was coś polecić sensownego. Może przy okazji jeszcze jakieś dodatki do Grace proponuje cię kupić?

skansen

  • Gość
Odp: Dodatki do Lelit Grace
« Odpowiedź #59 dnia: 02 Listopad 2020, 12:58:22 »
Tamper należy dobierać do sitka, nie do ekspresu...
Czyli najpierw sitka, potem tamper:)

Jeśli masz jednoczęściowy prysznic to prysznica bym nie ruszał (powyżej jest dyskusja o tym).

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi