Autor Wątek: Lelit Bianca - problem  (Przeczytany 1882 razy)

Offline Grzybart

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Lelit Bianca
Lelit Bianca - problem
« dnia: 12 Grudzień 2021, 20:24:16 »
Cześć Wszystkim,

To mój pierwszy post i niestety zaczyna się od problemu. Mam 2 dzień Lelita Biancę i nie wiem czy dostałem uszkodzony ekspres czy jest coś z regulacją. Problem jest taki że ekspres nie wytwarza dużego ciśnienia przy ekstrakcji a woda leje się jak z cebra. Zakładając sitko do pojedynczego espresso na jedną lub drugą kolbę (otwarta lub z podwójną wylewką) mam ciśnienie ok 2 bar a kawa zamiast się lać strumykiem leje się bardzo szybko. Ubite 11gram.
Korzystam z mielonej kawy gotowej różnych producentów, mieliłem też ręcznie młynkiem udarowym i po bardzo drobnym mieleniu uzyskałem wyższe ciśnienie ale kawa przypominała sok cytrynowy, pierwszy łyk i do zlewu, totalny kwas.
Macie jakieś pomysły?

https://   youtu.be/7u1M2NUZLqs

Artur

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Lelit Bianca - problem
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Grudzień 2021, 20:49:05 »
Korzystam z mielonej kawy gotowej różnych producentów, mieliłem też ręcznie młynkiem udarowym i po bardzo drobnym mieleniu uzyskałem wyższe ciśnienie ale kawa przypominała sok cytrynowy, pierwszy łyk i do zlewu, totalny kwas.
Macie jakieś pomysły?

Pomysły to kupno dobrego młynka i świeżo palonej kawy. Bez tego ani rusz, niestety,

Offline akrool

  • Wiadomości: 164
  • Ekspres: Bezzerà DUO TOP MN
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Lelit Bianca - problem
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Grudzień 2021, 21:14:20 »
Cześć Wszystkim,

To mój pierwszy post i niestety zaczyna się od problemu. Mam 2 dzień Lelita Biancę i nie wiem czy dostałem uszkodzony ekspres czy jest coś z regulacją. Problem jest taki że ekspres nie wytwarza dużego ciśnienia przy ekstrakcji a woda leje się jak z cebra. Zakładając sitko do pojedynczego espresso na jedną lub drugą kolbę (otwarta lub z podwójną wylewką) mam ciśnienie ok 2 bar a kawa zamiast się lać strumykiem leje się bardzo szybko. Ubite 11gram.
Korzystam z mielonej kawy gotowej różnych producentów, mieliłem też ręcznie młynkiem udarowym i po bardzo drobnym mieleniu uzyskałem wyższe ciśnienie ale kawa przypominała sok cytrynowy, pierwszy łyk i do zlewu, totalny kwas.
Macie jakieś pomysły?

https://   youtu.be/7u1M2NUZLqs

Artur
Może być oczywiście uszkodzony profiler, aczkolwiek niestety do espresso kawy w młynku udarowym nie da się dobrze przygotować do ekspresu kolbowego.
Na początek może spróbuj założyć ślepe sitko (chyba takie masz w zestawie i zrób pojedynczy backflush - czyli zakładasz kolbę ze ślepym sitkiem normalnie jakbyś chciał robić kawę i otwierasz zawór na ok. 10 s (przy pełnym otwarciu zaworu profilera).
Jeśli wtedy też nie ma ciśnienie 9 bar, to prawie napewno jest uszkodzenie ekspresu.
Jeśli ciśnienie będzie to wówczas wskazuje na grubość mielenia kawy
"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów" - Isaac Newton

Offline kenni79

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Bianca
  • Młynek: Mahlkönig X54
Odp: Lelit Bianca - problem
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Grudzień 2021, 21:17:18 »
Cześć Wszystkim,

To mój pierwszy post i niestety zaczyna się od problemu. Mam 2 dzień Lelita Biancę i nie wiem czy dostałem uszkodzony ekspres czy jest coś z regulacją. Problem jest taki że ekspres nie wytwarza dużego ciśnienia przy ekstrakcji a woda leje się jak z cebra. Zakładając sitko do pojedynczego espresso na jedną lub drugą kolbę (otwarta lub z podwójną wylewką) mam ciśnienie ok 2 bar a kawa zamiast się lać strumykiem leje się bardzo szybko. Ubite 11gram.
Korzystam z mielonej kawy gotowej różnych producentów, mieliłem też ręcznie młynkiem udarowym i po bardzo drobnym mieleniu uzyskałem wyższe ciśnienie ale kawa przypominała sok cytrynowy, pierwszy łyk i do zlewu, totalny kwas.
Macie jakieś pomysły?

https://   youtu.be/7u1M2NUZLqs

Artur

Też tak mam jak źle zmiele, za mało drobno. Ekstrakcja przeleci w 10sek szybko i kawa kwas.

Dobry młynek i dobry przemiał to podstawa dobrej kawy z jakiegokolwiek ekspresu.

Offline Grzybart

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Lelit Bianca
Odp: Lelit Bianca - problem
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Grudzień 2021, 22:00:55 »
Reasumując żadna z popularnych kaw zmielonych dostępnych w sprzedaży nie nadaje się do tego ekspresu? Jest za grubo mielona? Pytam bo moja stara kolba warta 150zł bez problemu robi na nich poprawną ekstrakcję.
Kawy tego typu chciałem wykorzystywać tylko do napojów mlecznych.
Wiem że dobry młynek to podstawa, mam zamówiony Mignon XL.
Na ślepym sitku mam 10bar. Chcę wykluczyć wadę ekspresu.
« Ostatnia zmiana: 12 Grudzień 2021, 22:04:42 wysłana przez Grzybart »

Offline Sshim278

  • Wiadomości: 137
  • Ekspres: V60, Chemex, Aeropress
  • Młynek: Comandante MK4
Odp: Lelit Bianca - problem
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Grudzień 2021, 22:42:38 »
Korzystam z mielonej kawy gotowej różnych producentów, mieliłem też ręcznie młynkiem udarowym i po bardzo drobnym mieleniu uzyskałem wyższe ciśnienie ale kawa przypominała sok cytrynowy, pierwszy łyk i do zlewu, totalny kwas.
Macie jakieś pomysły?
Nie no, to chyba prowokacja😁

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1127
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Lelit Bianca - problem
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Grudzień 2021, 22:46:14 »
Koniecznie zrób ten podstawowy test ze ślepym sitkiem, po kilkunastu sek powinno być 9-10 bar.
Kawa mielona to nie jest dobry pomysł, jak się kupuje taki ekspres to trzeba też kupić przyzwoity młynek najlepiej z żarnami min 64 mm.
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Lelit Bianca - problem
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Grudzień 2021, 08:41:52 »
Na starym ekspresie z marketu miałeś sitka ciśnieniowe, które są stworzone po to, żeby Kowalski mógł pić z nich starą mieloną lavazze. Na zwykłych sitkach to się nigdy nie uda.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6234
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Lelit Bianca - problem
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Grudzień 2021, 12:34:03 »
Jeśli chcesz używać mielonki na Biance, to albo robisz filiżankę kawy przy niezbyt wysokim przepływie i ciśnieniu, albo dokupujesz sobie sitko super-crema.

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Lelit Bianca - problem
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Grudzień 2021, 16:56:35 »
Na ślepym sitku mam 10bar.
Czyli ekspres jest sprawny i możesz spać spokojnie. Jak miałeś tyle kasy żeby wywalić na Biankę  i mignon XL to na i się znajdzie na dobrą kawę 😉

Offline akrool

  • Wiadomości: 164
  • Ekspres: Bezzerà DUO TOP MN
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Lelit Bianca - problem
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Grudzień 2021, 18:02:53 »
Na ślepym sitku mam 10bar. Chcę wykluczyć wadę ekspresu.
No to problem ekspresu właśnie wykluczyłeś :-)
"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów" - Isaac Newton

Offline akrool

  • Wiadomości: 164
  • Ekspres: Bezzerà DUO TOP MN
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Lelit Bianca - problem
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Grudzień 2021, 18:04:38 »
Pytam bo moja stara kolba warta 150zł bez problemu robi na nich poprawną ekstrakcję.
Chciałoby się powiedzieć - to może wróć do starej kolby jak nie chcesz kupować młynka :-) a tak poważnie i bez złośliwości to pytanie co to znaczy poprawna ekstrakcja? Według mnie to nie jest możliwe na marketowo zmielonych kawach. Miał pewnie mniejsze ciśnienie albo mniejszej średnicy kolbę i mniejsza siłę przepychania dlatego kawa leciała słabiej. Ale czy było to espresso? - śmiem wątpić
"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów" - Isaac Newton

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, c40
Odp: Lelit Bianca - problem
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Grudzień 2021, 23:06:26 »
Pytam bo moja stara kolba warta 150zł bez problemu robi na nich poprawną ekstrakcję.
Chciałoby się powiedzieć - to może wróć do starej kolby jak nie chcesz kupować młynka :-) a tak poważnie i bez złośliwości to pytanie co to znaczy poprawna ekstrakcja? Według mnie to nie jest możliwe na marketowo zmielonych kawach. Miał pewnie mniejsze ciśnienie albo mniejszej średnicy kolbę i mniejsza siłę przepychania dlatego kawa leciała słabiej. Ale czy było to espresso? - śmiem wątpić
Otóż to…

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi