Autor Wątek: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)  (Przeczytany 38179 razy)

Online Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #105 dnia: 13 Styczeń 2018, 16:34:07 »
  Bardzo mnie zaskoczyły wnioski z ostatniego filmu dotyczące różnic smaku kawy. Czas temu jakiś znalazłem wynik ślepego testu, z którego wynikało, że nie ma absolutnie żadnych różnic między smakiem kawy z ekspresu z pompą wibracyjną, a rotacyjną.
  Reszta, czyli różnice w prędkości narastania ciśnienia przy obydwu pompach są oczywiste. W końcu pompa rota ma kilkukrotnie większą wydajność, a co za tym idzie - stabilność ciśnienia.
  Co do stabilności ciśnienia ekstrakcji w Espressuino, to nie przyglądałem się filmowi tak wnikliwie jak Ty, ale masz rację - przerzut ciśnienia o ponad jeden bar jest słabo akceptowalny.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #106 dnia: 13 Styczeń 2018, 18:04:48 »
Reszta, czyli różnice w prędkości narastania ciśnienia przy obydwu pompach są oczywiste. W końcu pompa rota ma kilkukrotnie większą wydajność, a co za tym idzie - stabilność ciśnienia.

OPV wywalić i wtedy sprawdzić wypadałoby  :)  Widocznie ten Pan tester o tym zapomniał.  :mhh:
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Online Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #107 dnia: 14 Styczeń 2018, 22:31:58 »
Brzydko rozmawiać z samym sobą, ale nie mogę już edytować swojego ostatniego posta.
Bardzo mnie zaskoczyły wnioski z ostatniego filmu dotyczące różnic smaku kawy. Czas temu jakiś znalazłem wynik ślepego testu, z którego wynikało, że nie ma absolutnie żadnych różnic między smakiem kawy z ekspresu z pompą wibracyjną, a rotacyjną.

Znalazłem odnośnik, o którym pisałem

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #108 dnia: 16 Styczeń 2018, 08:13:26 »
@Krakus
dzięki za link. Potrzebowałem trochę czasu aby się zaznajomić z nim i połączonymi z nim wątkami.

Nauczony doświadczeniem absolutnie nie wykluczam, że porównanie jakie ja wstawiłem jest lekko zmanipulowane ;) przez autora filmu. Niewielkie odstępstwa od parametrów typu ciśnienie i temperatura mogą te różnice spowodować. Widać na moim filmiku, że ciśnienie jest nieco inne w obu przypadkach (nieco niższe w przypadku pompy rotacyjnej). Dodatkowo istotne jest, że to porównanie przeprowadzone jest przez sprzedawcę   żyjącego na prowizji :)

Odnośnie Twoich linków również należy być precyzyjnym. W opisach jest napisane, że ....."różnic nie ma lub są bardzo małe"..... Wszystkie odczucia są subiektywne i dla jednych małe różnice są nieistotne a dla innych mają duże znaczenia. Przypomina mi się wątek na forum o doświadczeniach związanych z "gonieniem króliczka". Jeden z userów opisuje przygody dotyczące kolejnych zmian urządzeń, jednoboilerowiec, Hx, DB, dźwignia. Na koniec świadomie wybiera jednobojlerowca z pompą wibracyjną i stwierdza, że jest zadowolony z tego wyboru ponieważ smak kawy jest bardzo poprawny.

Są jeszcze kwestie techniczne. Pulsowanie ciśnienia w przypadku pomp wibracyjnych jest niepodważalne. Każde manipulowanie, sterowanie grupowe czy inne, te pulsowanie jeszcze uwypuklają.  OPV też nie jest bez winy, z uwagi na konstrukcję i sposób instalacji.

Na koniec kwestia kontynentu gdzie wykonywane są testy :) Ameryka Północna wykorzystuje napięcie 110V i 60Hz. O ile napięcie nie ma znaczenia to częstotliwość jest o 20% wyższa niż w Europie. A to już jest znaczący czynnik in+ w przypadku pomp wibracyjnych. Jeżeli zrobimy ślepy test porównawczy w naszych warunkach i konkluzje będą zbieżna z tymi zza wielkiej, myśle że należy uznać, że wybór pompy w ekspresie dla domowego użytku nie ma znaczenia. 

P.S.
W sumie się dziwię, że nikt takowych testów na forum nie wykonał.....

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #109 dnia: 18 Styczeń 2018, 15:03:35 »
Na znanym portalu aukcyjnym zakupiłem takowy zawór:

 7b1a66ea408092a915815f7b8bc6.jpg

Zawór iglicowy SWAGELOK SS-4BMG. Zastosowanie typowo laboratoryjne i precyzyjne. Ciśnienie pracy do 48bar i 450st.C :).
Analizując dostępne dane zapewnia on bardziej optymalną i liniową regulację w interesującym nas zakresie.

SS-4BMG_4.png
SS-4BMG_3.png

Cena na aukcji atrakcyjna 250PLN, jednak u producenta jest spora. Ponad 450E.
« Ostatnia zmiana: 18 Styczeń 2018, 15:09:36 wysłana przez hi_aro »

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #110 dnia: 28 Styczeń 2018, 08:18:24 »
Z "niewielkim" opóźnieniem dotarł do mnie ekspres i można by napisać mały artykuł, o tym jak to jest z "kurierami"....Ale to już wszyscy wiedzą i nie będę zanudzał :)  Zniecierpliwiony niemal od razu zabrałem Astorię na "warstat". Tak jak zapowiadałem, zacząłem od totalnej demolki i rozebrania prawie wszystkiego. Po tym co zobaczyłem, to jest jedyna słuszna droga.  Wyjaśniło się też kilka spraw.

Przekaźnik załączania grzałki u mnie jest przymocowany do kształtownika, na końcu ekspresu:
IMG_F_01.jpg

Na 90% sterownik jest uszkodzony, nie mierzyłem niczego i nie sprawdzałem, ale widoczne osmalenia na optotriaku wskazują na to. Same płytki, jakość lutów (nadal błyszczące), wygląd elementów nastraja raczej pozytywnie. Obudowa plastikowa sterownika w miejscu przylegania regulatora napięcia jest przypalona. Czyli jest tam za gorąco. Kondensator jest wyschnięty na wiór.
IMG_F_02.jpg

Układ wodny, od strony gorącej to Stajnia Augiasza. Kamień wszędzie, woda którą wylałem z bojlera miała kolor mleka, w bojlerze zalegała 5-8mm kamienia:
IMG_F_04.jpg


Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #111 dnia: 28 Styczeń 2018, 08:37:42 »
Grzałka i zapchany trójnik :)
IMG_F_03.jpg
IMG_F_05.jpg

Od strony mechanicznej raczej wszystko do odratowania, odkamienianie i inne operacje załatwią sprawę. Kilka uszczelek i gumek, parę podkładek miedzianych. Do wymiany jest definitywnie manometr, jednak wstrzymam się z zakupem. Nie wiem jaką obiorę drogę z tym projektem. Czy totalnie nowe sterowanie i wywalenie manometru. A wartości ciśnień na wyświetlaczu, a może da się uratować ten sterownik i w tedy zamontował bym podwójny manometr z ciśnieniem w bojlerze i ciśnieniem wody.
Rozpołowiłem również pompę od silnika, cały czas była w niej woda. Dobrze i nie dobrze. Palcami nie jestem w stanie obrócić pompy. Kombinerkami idzie lecz z wyczuwalnym oporem. 

Do was koledzy mam trzy pytania:
- czy pompa rotacyjna da się obrócić palcami czynie
- jaki Loctite polecacie na gwinty do nierdzewni
- macie jakieś sprawdzone sposoby na uszczelnienie grzałki. Sama podkładka teflonowa się nie sprawdza, czy też dać klej do gwintów (może być za mocne połączenie), a może zwykłą pakułę?....

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #112 dnia: 28 Styczeń 2018, 09:36:40 »
Układ wodny, od strony gorącej to Stajnia Augiasza. Kamień wszędzie, woda którą wylałem z bojlera miała kolor mleka, w bojlerze zalegała 5-8mm kamienia:

Może to marne pocieszenie, 5-8 mm kamienia to prawie jak nic.  ;)  :lol2:

Do was koledzy mam trzy pytania:
- czy pompa rotacyjna da się obrócić palcami czynie
Tak, trochę ciężko ale się da.

Do was koledzy mam trzy pytania:
- jaki Loctite polecacie na gwinty do nierdzewni

Żadnego kleju do sprawnych gwintów nie używam.


Do was koledzy mam trzy pytania:

- macie jakieś sprawdzone sposoby na uszczelnienie grzałki. Sama podkładka teflonowa się nie sprawdza, czy też dać klej do gwintów (może być za mocne połączenie), a może zwykłą pakułę?....

Uszczelkę się sprawdzi tylko wtedy gdy ma się czucie w ręce podczas dokręcania.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #113 dnia: 28 Styczeń 2018, 11:23:40 »
Nie klej gwintów. Teflon sam daj, ja tak zrobiłem i przy ekstrakcji nic nie cieknie. A pompa u mnie na 99% obracała się palcami...

Online Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #114 dnia: 28 Styczeń 2018, 12:13:13 »
Jak kiedyś wymieniałem grzałkę w bojlerze wytwornicy pary (a tam ciśnienie wyższe, bo 3 bary) to sama uszczelka teflonowa wystarczyła. Trzeba tylko wszystko dobrze wyczyścić i sprawdzić, czy nie ma jakichś zadziorów.
Gwintu bym nie kleił, bo potem grzałki nie wykręcisz.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #115 dnia: 28 Styczeń 2018, 13:55:11 »
Kurde, nie doczytałem, że o grzałkę chodzi :D Ja tam mam z 5 warstw teflonu na gwincie i nie cieknie, ale uszczelki nie wymieniałem. Choć była tam sama podkładka teflonowa jak kupiłem ekspres.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #116 dnia: 28 Styczeń 2018, 14:43:59 »
Dzisiaj sprawdziłem pompę, daje tylko 5bar max. Rozebrałem ją na części i okazało się, że łopatki są wyrobione i są za krótkie o jakiś 1mm.

Czy spotkaliście się w PL z zestawami naprawczymi do pomp lub samymi łopatkami?.

Jeżeli nie da się kupić, dorobię same piny ustalające, dłuższe o kilka dziesiątek i będzie śmigać dalej ;)

Offline sccoty Mężczyzna

  • Wiadomości: 313
  • Ekspres: Nuova Personal 1
  • Młynek: Mahlkonig ek43, mazzer SJ Timer Mod, Mazzer Major Timer Mod
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #117 dnia: 28 Styczeń 2018, 14:52:55 »
a jak łożysko w pompie jak ciężko chodzi może być też do wymiany ?

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #118 dnia: 28 Styczeń 2018, 15:23:15 »
Łożysko jest ok, uszczelnienia też. Właśnie zmierzyłem dokładniej ile brakuje. To 0.5mm, mało więc zastosuję technikę, roboczo nazwaną przeze mnie "wydłużanie przez uderzanie" :). Tzn końce prętów ustalających lekko potraktuje siłą. Lekkie sprasowanie spowoduje wydłużenie o 0.2mm na stronę. Jutro pokażę efekty.

Offline sccoty Mężczyzna

  • Wiadomości: 313
  • Ekspres: Nuova Personal 1
  • Młynek: Mahlkonig ek43, mazzer SJ Timer Mod, Mazzer Major Timer Mod
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #119 dnia: 28 Styczeń 2018, 15:46:31 »
Znaczy się Ruska metoda :P

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi