Autor Wątek: Wygrajmy Mistrzostwa Świata Baristów 2016  (Przeczytany 26858 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Wygrajmy Mistrzostwa Świata Baristów 2016
« dnia: 31 Maj 2016, 13:03:32 »
Chyba najlepiej będzie posłużyć się cytatem:

Cytuj (zaznaczone)
Cześć!

Nazywam się Agnieszka Rojewska i jestem Mistrzynią Polski Baristów oraz Latte Art. Gdy nie biorę udziału w zawodach związanych z kawą, prowadzę Brisman Kawowy Bar w Poznaniu i doktoryzuję się na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

Moim celem jest przejście do finału i wygranie Mistrzostw Świata Baristów (WBC), które odbywają się w Dublinie. Dotychczas nie udało się to żadnemu reprezentantowi Polski. Potrzebuję Twojego wsparcia żeby to zmienić.

Zatem nie wahajcie się, wspierajcie:
Wspieram.to/Rojes

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Wygrajmy Mistrzostwa Świata Baristów 2016
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Maj 2016, 13:38:46 »
 :ok: Fajnie, że można w prosty sposób pomóc. Ale nie byłbym sobą jak bym nie pochylił się nad brakiem sponsora generalnego  :diabelek: w sumie te 16700 to nie jakaś astronomiczna kwota.

LMWDP #469

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Wygrajmy Mistrzostwa Świata Baristów 2016
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Maj 2016, 13:47:07 »
Biorąc pod uwagę ile czasu zostało do mistrzostw, to czuję tu wielki spontan.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Wygrajmy Mistrzostwa Świata Baristów 2016
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Maj 2016, 14:08:29 »
 :hihihi: Jak by tam nie było - pomóc można wiec wspierajmy.
LMWDP #469

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Wygrajmy Mistrzostwa Świata Baristów 2016
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Czerwiec 2016, 12:08:57 »
Przy takim wsparciu moralnym - musi być dobrze!

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Wygrajmy Mistrzostwa Świata Baristów 2016
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Czerwiec 2016, 12:41:23 »
W sumie to najlepiej po 10 PLN wspierać bo wtedy drugie 10 blik dokłada  :hihihi:
LMWDP #469

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Wygrajmy Mistrzostwa Świata Baristów 2016
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Czerwiec 2016, 12:45:21 »
Jak to powiedziała jedna z Niewiast starając się o zapomogę - "Każde tysiąc złotych się liczy"  :evil:

Offline Sala Mężczyzna

  • Wiadomości: 378
  • Ekspres: ASCASO ARC; Chemex, Aeropress; Drip V01;02; Phin
  • Młynek: Mahlkonig Tanzania; MKIII
Odp: Wygrajmy Mistrzostwa Świata Baristów 2016
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Czerwiec 2016, 12:02:39 »
Trzymam kciuki za Agnieszkę :)
Cegiełka przekazana :):):)

Offline Jacek Mężczyzna

  • Wiadomości: 106
  • Ekspres: Profitec PRO 700, Kalita 185, V60, Acaia Pearl
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: Wygrajmy Mistrzostwa Świata Baristów 2016
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Czerwiec 2016, 17:44:35 »
no trza wspierać..  niech jadą i pozamiatają tam..:)
se kubeczek zamówiłem.:)
If you think you can, you can. And if you think you can't, you're right.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Wygrajmy Mistrzostwa Świata Baristów 2016
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Czerwiec 2016, 11:42:47 »
Jak Wam się podobał występ Agnieszki?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Wygrajmy Mistrzostwa Świata Baristów 2016
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Czerwiec 2016, 15:26:00 »
Dużo gadania o "acidity" i "acids" ;). Nie wiem jak te kawy smakują, ale występ był super. Wszystko sprawnie i gładko, więc pewnie będzie w finale :).
« Ostatnia zmiana: 23 Czerwiec 2016, 15:33:57 wysłana przez Antonio »

Offline deskowy Kobieta

    • Coffeedesk.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1509
    • Klikaj tutaj po dobrą kawę!
  • Ekspres: Moccamaster, Jura, Nivona, Bonavita, La Marzocco, Promac, Nivona
  • Młynek: Comandante, Mazzer, Eureka, Baratza, Wilfa, Hario, Porlex, Rhinowares
Odp: Wygrajmy Mistrzostwa Świata Baristów 2016
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Czerwiec 2016, 15:52:36 »
Dużo gadania o "acidity" i "acids" ;). Nie wiem jak te kawy smakują, ale występ był super. Wszystko sprawnie i gładko, więc pewnie będzie w finale :).

Niestety, Agnieszka przepadła i jest w tej chwili na 25 miejscu wg. danych z http://live.worldcoffeeevents.org/ (na dole po prawej są przyciski "Competitors" "Schedule" itp i jest też "Scores").  :(
www.coffeedesk.pl - Rabat dla forumowiczów z kodem: Wszystkookawie - 6% rabatu na wszystko poza ekspresami Jura i Nivona. Kod nie łączy się z innymi promocjami.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Wygrajmy Mistrzostwa Świata Baristów 2016
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Czerwiec 2016, 17:25:43 »
Co można zrobić? Pewnie nie smakowało ;).

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Wygrajmy Mistrzostwa Świata Baristów 2016
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Czerwiec 2016, 21:01:36 »
Czy ktoś wie, kiedy startuje Sławek Saran? :-)

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Wygrajmy Mistrzostwa Świata Baristów 2016
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Czerwiec 2016, 21:58:27 »
Podłączona do domowego komputera o "ślimaczym" łączu nie zdołałam obejrzeć żadnego występu. Zerknęłam tylko na ostateczną klasyfikację generalną.

Cieszy mnie sukces Natalii Piotrowskiej, pilotowanej przez Sasę Sestica, ale największy podziw budzi we mnie tandem:  Charlotte Malaval (barista)-Francesco Sanapo (trener). Charlotte, obdarzona "francuskim wdziękiem" i lekkością konsekwentnie posuwa się do przodu. Jej przygotowania do WBC zajęły pewnie cały rok, każdy detal występu miał swój cel a występ pewnie miał Przesłanie, jakąś Ideę Przewodnią.

Obejrzałam wiele takich występów w przeszłości i wiem, że "dobry występ" przypomina "esej populoarnonaukowy" (lub nawet naukowy eksperyment) i musi być w jakimś sensie "odkrywczy". John Gordon z UK skupiał się na psychofizjologii percepcji, na synestezji wrażeń z różnych kanałów zmysłowych a jego występ z fascynującą muzyką w tle przypominał trans hipnotyczny.

Występ Sanapo z roku 2013 rekapitulował "3 fazy oceny espresso" dokonywane przez klienta w barze (Sanapo zauważył, że "przeciętny", statystyczny konsument wypija espresso w "3 łykach" i każdy z nich przynosi inne wrażenia). Dla mnie występ Sanapo nawiązywał do bardzo dobrze mi znanej z przeszłości Włoskiej Szkoły Analizy Sensorycznej, aczkolwiek zupełnie "nie z mojej bajki" jest "koncepcja sensoryczna espresso" wyznawana przez Sanapo: palenie zdecydowanie ciemniejsze, niż np. moje i "gorycz" uznana za nieodłączny atrybut  "dobrej filiżanki". Być może rubryczka "taste balans" w formularzu sensorycznym WBC powoduje ciemniejsze palenie na Mistrzostwa Świata przez roasterów..Nie do końca to zrozumiałam. Wiem natomiast i z teorii, i z autopsji, że "taste balans" to subiektywny (a nie "obiektywny" deskryptor) i że co do tego deskryptora nie za bardzo da się jakikolwiek panel testerów "skalibrować"..

Co do "smaku" czy do subiektywnej oceny balansu, kiedyś musiałam kopnąć w łydkę znajomego włoskiego roastera, gdy wypowiedział się nieostrożnie na temat pewnej Pacamary. Zaprowadziłam go na polskie stoisko i pierwszy komentarz był entuzjastyczny: Ma e bella! (to na temat baristki). Niestety, wbrew moim prośbom i zaklęciom, Paolo, po skosztowaniu filiżanki , wykrzywił się i wykrzyknął: "Ma e astringente!" (to po skosztowaniu filiżanki..)

Dlaczego baristka była innego zdania  nie zauważyła cierpkości przygotowanego przez siebie espresso? :-) Jej subiektywne odczucie optymalnego balansu dotykowo-smakowego espresso ukształtowane zostało na innych wzorcach. Gdy stale obcujemy z jakimś "modelem jakości" staje się on dla nas obowiązujący. Działa tu pewnego rodzaju imprinting..

W Polsce "espresso" nie należy do ulubionego repertuaru baristów. Mój kolega, znany tester, powiedział kiedyś że "bariści jakoś się zagubili", jakby nie wiedzieli, czego właściwie można szukać (i co można znaleźć w espresso). Ja odbyłam z "espresso" bardzo długą drogę: parzyłam je osobiście przez bardzo wiele lat, zanim jeszcze zdarzyło mi się dotknąć pieca z kawą. Potem "stało się" tak, że espresso przestało być "królową kaw" i był to niejako "oficjalny werdykt"..

Może 34-te miejsce Agnieszki to ważny sygnał, że warto byłoby coś zmienić w stosunku polskiej branży kawowej do espresso???

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi