Autor Wątek: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi  (Przeczytany 322397 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1215 dnia: 04 Kwiecień 2020, 13:24:55 »
@Kasper masz rację co do trzech elementów próby. Zrobiłem właśnie test na ślepo z japońskim filtrem (szybkim) V60. 1. Woda z czajnika 2.woda po przelaniu samego filtra i 3. woda po drugim przelaniu.
Trzy takie same filiżanki przemieszane i podpisane od dołu. Rezultaty spisane na kartce i potem sprawdzone z podpisem na dole. Pomiędzy próbkami przepłukiwałem usta wodą nieprzegotowaną.

Jest wyraźna różnica między tą z pierwszego przelania (2), a pozostałymi. Miedzy przelanym (3), a czystą wodą jest znikoma. Między przelanym (3) a nieprzelanym filtrem (2) jest dla mnie bardzo wyczuwalna różnica. Robiłem też porównanie z trapezowym filtrem z Rossmanna i tam różnica jest jeszcze większa.

Czy będzie to czuć w kawie? Uważam, że to zależy od wielu czynników. Na pewno przy małych 200 ml przelewach, które przeważnie robię,  bardziej niż przy większych objętościach. Mając ceramiczne drippery i tak wolę je nagrzać.

 
« Ostatnia zmiana: 04 Kwiecień 2020, 15:21:06 wysłana przez krystians »

Offline Czarny_II Mężczyzna

  • Wiadomości: 66
  • Ekspres: Aeropress, Alto Air, Kalita, Phin
  • Młynek: Comandante C40 Mk3
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1216 dnia: 04 Kwiecień 2020, 14:10:31 »
Krystians, a jaką ilością wody przelewałeś?

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1217 dnia: 04 Kwiecień 2020, 14:15:45 »
@krystians dzieki za test, leci plusik! Tez się za to wezmę niedługo, w ten sam sposob
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1218 dnia: 04 Kwiecień 2020, 15:23:59 »
@Czarny_II starałem się odwzorować warunki normalne. Więc przelanie filtra 100 ml, drugie przelanie 200 ml (tak jak przy kawie) Przelewy robiłem do dzbanków, a potem rozlewałem do filiżanek. Testowałem w temp ok. 40 °C. tak jak przeważnie piję kawę. 

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1219 dnia: 04 Kwiecień 2020, 16:26:26 »
100 ml, drugie przelanie 200 ml
Jeśli zastosowałeś dwukrotne rozcieńczenie to na pewno próba 3 będzie bardziej podobna do czystej wody niż do próby 2. Wg mnie powinno się porównywać takie same stężenia/rozcieńczenia żeby było to miarodajne.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1220 dnia: 04 Kwiecień 2020, 16:47:26 »
Sprawdzałem co się dzieje przy normalnym procesie, co odrzucam i co zostaje. Tak czy tak, to co wypłukuję z filtra wolę żeby nie trafiło do mojego naparu. Przy przelaniu większej ilości wody, aromat w wodize byłby mniej intensywny, ale różnica między drugą i trzecią próbką i tak byłaby duża, bo więcej aromatu zostałoby na początku wypłukane, więc mniej trafiłoby do próbki trzeciej, więc ta byłaby bliższa próbce kontrolnej czystej wody.
« Ostatnia zmiana: 04 Kwiecień 2020, 16:50:03 wysłana przez krystians »

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1221 dnia: 04 Kwiecień 2020, 17:44:42 »
Myślę, że w łatwy sposób można byłoby wyeliminować 'BY' z Twojej wypowiedzi i wtedy wszystko byłoby bardziej jasne 😂.  A tak na serio, poczekajmy na wyniki innych, ja zaznaczyłem wyraźnie, że mój test jest miarodajny tylko dla mnie.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1222 dnia: 04 Kwiecień 2020, 18:34:13 »
Dla mnie wszystko jest jasne, nie chcę takiego bonusa aromatycznego, a i tak przelewam filtr żeby rozgrzać zaparzacz.

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1223 dnia: 04 Kwiecień 2020, 18:57:54 »
Dla mnie również - używając papierowego filtra zawsze dostaje się takiego "bonusa".

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1224 dnia: 04 Kwiecień 2020, 19:49:50 »
Nie wiem czy zawsze, ale po przelaniu w znacznie mniejszym stopniu. decydowanie wolę przepłukany filtr, niż posmak jaki kawa ma od filtrów metalowych.
« Ostatnia zmiana: 04 Kwiecień 2020, 19:52:56 wysłana przez krystians »

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1225 dnia: 04 Kwiecień 2020, 21:21:13 »
Ja porównywałem sobie posmak w stosunku do ilości przelanej przez filtr wody, jak pisałem, na nienajlepszych filtrach z wyraźnym niedobrym narzutem i moje wnioski są takie, że większość posmaku spływa z pierwszą partią wody, po czym to wypłukiwanie zacznie spowalnia.

To że drugie przelanie też zmienia posmak nie jest raczej odpowiedzią na pytanie czy warto wogóle przelewać, tym bardziej nie zdziwił mnie twój wynik, raczej utwierdził, że przy dobrych filtrach, jak np hariowe, przelewanie nie jest ważne, tym bardziej że dla nich różnice były dla mnie wyczuwalne na poziomie ryzykownie bliskim autosugestii.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1226 dnia: 05 Kwiecień 2020, 12:12:41 »
Trez, szczerze powiem, nie rozumiem do końca tej Twojej wiadomości. Z jednej strony piszesz, że większość niepożądanego aromatu wypłukiwane jest od razu. Piszesz także, że nie zdziwił Cię mój wynik, a w konkluzji, że przelewanie jest nie ważne. Ja z tymi samymi danymi mam zupełnie odwrotną konkluzję :)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1227 dnia: 05 Kwiecień 2020, 14:05:38 »
długi post jeden po drugim, grabię se bana :)

ale do rzeczy, żeby nie polegać wyłącznie na sklerozie, zwłaszcza że z czasem i język się człowiekowi zmienia :) zrobiłem dziś rzeczony test na chemexie, filtry są dobrej jakości, ale jednak fajny gruby kawał papieru.

Trzy naczynia, woda z czajnika, przelałem 100ml i drugi raz przelałem 100ml, żona nie wiedziała jaka jest idea, dostała trzy kubki z wodą i jako różniącą wskazała tylko z pierwszego przelania, pozostałe uznała za podobne. Po wytłumaczeniu co jest w kubkach, dalej wyróżniającym się dla niej był z pierwszego przelania, nie czysta woda. Ja, znając metodykę, spróbowałem ustawić je w kolejności, udało mi się ale nie powiem, żeby było to proste i wyraźne, napewno pewny swego nie byłem.

Określenie konkretnego aromatu było trudne, przy pierwszym przejściu woda z pierwszego przelania była faktycznie papierowa, pozostałe już nie. Porównując parami, parzystymi ;) udawało się określać które się różnią i wodę z drugiego przelania też.

Spróbowałem też ustawienia czysta+czysta+przelana, podobne spostrzeżenia, wielu kombinacji nie robiłem, raz że mi się nie chciało, bo w chemexie kawa czekała i to z najlepiej przelanego filtra w moim życiu ;) a dwa, że materiału experymentalnego szybko brakło.

Warte podkreślenia jest jednak, ze żadna z wód nie była zła, żadna nie śmierdziała, różnice były subtelne, po chwili się już mieszało to. Myślę, że z zaparzoną kawą mógłbym mieć znaczny problem, tym bardziej, że robię zazwyczaj 500-600ml.

Wnioski moje są takie same jak pamiętałem sprzed paru lat, większość posmaku wypłukuje się przy pierwszym przelaniu a sam posmak dobrych filtrów jest subtelny i trudny do wyłapania. Bardziej ugruntowałem sobie fakt, że kawa z filtra będzie miała naleciałości filtra tak czy inaczej, nie usunę ich, ale mogę znacznie zredukować. Przelewanie więc działa, ale może nie mieć większego znaczenia w końcowej filiżance.

edit
Może tak to jeszcze podsumuję, że ja filtry też przelewem, ładnie się dzięki temu przykleja, driper się rozgrzewa, zmniejszam szanse na ewentualne skojarzenia papiernicze, jak dla mnie dość plusów za
« Ostatnia zmiana: 05 Kwiecień 2020, 14:08:35 wysłana przez trez »

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1228 dnia: 05 Kwiecień 2020, 15:54:08 »
Wszyscy mają mambę, mam i ja! Więc też zrobiłem test.
Trzy filiżanki po około 150 ml wody. Zagotowana oczywiście w jednej konewce.

Wrzatek, prosto z gazu, prosto w filtr. Przelane tak, aby wypełnić filiżankę. Drugi przelew: dripper na drugą filiżankę i też przelane, też do pełna. Trzecia filiżanka, do pełna wodą, ale prosto z konewki.

Wtedy przystąpiłem do robienia swojego dripka, 24 gram kawy, 400ml wody.  Gwatemala od Gorana, pycha.

Ale przed piciem kawy, gdy trochę woda ostygła, około 40 stopni, pierwszy test.
Żona nie wiedziała co robię i spytała czy mi odbija na kwarantannie, że każe jej pić wodę z filiżanek.

Wykryła, że jedna woda jest słodsza, reszta mdła. Słodsza była ta z pierwszego przelania filtra. Wiedząc na początku, jakie filiżanki są z jaką wodą i ja wykryłem, że tylko pierwsza jest słodsza, a pozostałe dwie smakują praktycznie tak samo, ewentualną różnica gdzieś na granicy percepcji smaku.

Po tym wszystkim zabrałem się za obiadek i po około pół godziny, po losowym wymieszaniu filiżanek, już nie wiedziałem co gdzie jest, woda oczywiście w temperaturze pokojowej próbowałem wysmakowac, która to która. Czysta woda oczywiście od razu się wydała, ale z pozostałymi dwoma miałem duży problem... Raczej odkryłem, która intensywniej smakuje, ale gdy ta sama woda była sporo cieplejsza smakowała inaczej, wtedy wyczułem filtr w pierwszym przelaniu, w drugim już chyba niewyczuwalne, na dodatek mając wiedzę, która próbka jest którą..

Dziwne.. Po wystygnięciu ewidentnie smak filtra dało się wyczuc w oby dwóch wodach.. Miałem też wrażenie że te wody są nieco słodsze i gęstsze...

Filtry oryginał hario, v2 pakowane po 100 sztuk..

Ja, parząc normalnie kawę też przelewam filtr przed zaparzaniem.

Podsumowujac: czy smak filtra byłby wyczuwalny w kawie? Tego nie sprawdziłem, ale nie jest on zbyt wyrazisty. Może następnym razem spróbuję sprawdzić, czy w kawie wyczuje różnice. Może w V1 robiąc np 100ml kawy można by to gdzieś wyczuc, ale powyżej dużego kubka, pewnie nie.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1229 dnia: 05 Kwiecień 2020, 18:14:34 »
Test zrobiony. Zajęło to dłużej niż myślałem, ale zauważyłem jedną rzecz nad którą się wcześniej nie zastanawiałem. O tym później.
Test zrobiłem tak jak wszyscy - 3 filiżanki, 0 - czysta woda, 1 - jedno przelanie, 2 - dwa przelania. Ślepe próby. Próbowałem wodę przy temp 50 stopni.

Filtry niebielone Hario V60 VCF-02-100M

Przelany 1 - woda jest wyraźnie "inna" niż czysta. Żonie przelany smakował bardziej  :o Na pewno nie jest to papierowy posmak.
Nie potrafiliśmy odróżnić 1 od 2, osobiście uważam, że jest to wręcz niemożliwe.

Filtry bielone Hario V60 VCF-02-100W

Żona za każdym razem myliła czystą wodę z tą po jednym przelaniu. Mnie udało się wszystko odgadnąć. Tu czuć delikatną, subtelną różnicę między 1 a 2 na korzyść 2.

Filtropa
Tu wyraźny papierowy posmak. Oboje nie mieliśmy żadnych wątpliwości. Drugie przelanie wyczuwalnie czystsze.

Kalita 185
Najciekawsza sytuacja. Drugie przelanie wyraźnie... najgorsze! Tu test zajął dłużej, bo byłem przekonany, że pomyliłem naklejki pod kubkami. Dopiero po przelaniu 400 ml (!) dziwny (nie papierowy) posmak ustąpił. Jeśli ktoś ma te filtry bardzo proszę o potwierdzenie/zaprzeczenie. Jestem do tej pory bardzo zdziwiony.

Melitta niebielone 1x4
Porażka, masakra, tragedia. Posmak przypraw, pieprzu, soli i chemii. Drapanie w gardle utrzymywało się grubo ponad godzinę. Drugie przelanie duuuuuuuuuuużo czystsze, niemniej nie ma żadnego porównania do czystej wody. Uczucie w gardle przypomina mi cięcie wełny mineralnej bez maski.

Wnioski: W filtrach do v60 nie wyczułem typowo papierowego posmaku. Poddaje w dużą wątpliwość to czy ktoś będzie w stanie wyczuć różnicę w przelewie >200 ml.
Warto bardzo obficie przelać filtr do kality 185 i unikać filtrów Melitty ;)

Extra wniosek: drugie przelanie leci znacznie szybciej niż pierwsze (około 3 sekund przy całkowitym przelaniu 10 sekund). Może to jest rozwiązanie dla niektórych kaw przy których zatyka się filtr? Trzeba sprawdzić ;)

PS. Zauważyłem, że niektórzy nad interpretują zasadność tego pytania. Nikt nigdzie nie napisał, żeby nie przelewać filtra. Chodziło tylko o wyczucie różnicy. Moim zdaniem różnica jest na tyle mała, że nie ma co się obawiać tego mitycznego "papierowego smaku kawy".
Z drugiej strony zachęcam do przelewania filtra, bo nigdy nie wiadomo w jakich warunkach leżał wcześniej, a przelanie wrzątkiem pomoże pozbyć się potencjalnych bakterii.
WITAM I POZDRAWIAM :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi