Autor Wątek: Krótkie opinie o kawach  (Przeczytany 227479 razy)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #600 dnia: 28 Wrzesień 2020, 12:11:55 »
dwóch kaw z różnych palarni
Dopisz jeszcze, że dwóch tych samych kaw ;) Nikt się nie będzie czepiał. Zaraz porówna blend 100% arabici do jakiegoś 60/40 z robustą...

Offline JarekB

  • Wiadomości: 262
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #601 dnia: 01 Październik 2020, 09:20:37 »
Czy ktoś może mi polecić jakąś kawę którą piję się typowo we Włoszech? Jakąś konkretną markę lub jeszcze lepiej z Polskiej palarni paloną właśnie ciemno jak we Włoszech.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1094
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #602 dnia: 01 Październik 2020, 09:23:40 »
Czy ktoś może mi polecić jakąś kawę którą piję się typowo we Włoszech? Jakąś konkretną markę lub jeszcze lepiej z Polskiej palarni paloną właśnie ciemno jak we Włoszech.
A w której części Włoch? Północ i południe to dwie zupełnie inne bajki.

Agust Cremoso jest ok, jak chcesz więcej węgla to jest to dobry punkt wyjścia, żeby to określić

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #603 dnia: 01 Październik 2020, 10:52:36 »
Takich palących mocno podobnie jak robią to Włosi myślę, że jest sporo palarni w Polsce. W samej Łodzi kojarzę kilka. Jednak jak to się odnosi do kawy z Włoch, to trudno powiedzieć, bo to nie moje gusta smakowe. Ja bym zostawił lokalną włoską kawę Włochom. Mają inny klimat, roślinność, inną kulturę itd. Kawa w Polsce będzie zawsze inna, bo inne jest całe otoczenie. Oczywście można kupić włoską kawę, ale wątpię aby zaparzona u nas smakowała tak jak tam.
« Ostatnia zmiana: 01 Październik 2020, 10:55:58 wysłana przez krystians »

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 859
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #604 dnia: 01 Październik 2020, 11:03:59 »
Niech będzie Caffen z Neapolu. Jeśli 100% arabica to Caffen Maxima, jeśli coś kawiarnianego Caffen Bar z 20% robusty. Pomiędzy nimi jest Deliza z 10% robusty. Palenie ciemniejsze niż produkty z Agusta. I szczerze powiem, że wbrew początkowym obawom Maxima była fajna. Na Lelicie nie próbowałem jeszcze ale na Silvii efekty były ciekawe.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #605 dnia: 01 Październik 2020, 11:17:59 »
Tak, na pewno kawy z Neapolu mają swój "czarny" charakter. Jeśli już szukać tej "czarnej strony", to tylko w Neapolu. W samym sercu miasta jest taka oto wielka, historyczna kawiarnia:



Ludzi tłum, kawa celebrowana, ale czy dobra? W jakimś sensie tak ;).

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #606 dnia: 01 Październik 2020, 19:00:25 »
Każdy pije to co lubi. Ja tam lubię włoskie mieszanki espresso, i pewnie nie tylko ja. Tak samo jak klasyczną włoską pizzę, szynkę parmeńską, tiramisu czy spaghetti, mimo że mamy inny klimat, roślinność i kulturę.
« Ostatnia zmiana: 01 Październik 2020, 19:44:44 wysłana przez jancewicz »

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #607 dnia: 01 Październik 2020, 20:42:31 »
może kiedyś polubisz też kawę i zamiast samych efektów palenia odkryjesz smaki które oferuje sama od siebie :hihihi:

ps
a swoją drogą jak juz wypominacie kuchnię włoską, to to jest ciekawe, że zazwyczaj opiera się ona na szacunku do produktu ale w przypadku kawy opiera się na szacunku do górników :o

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #608 dnia: 01 Październik 2020, 20:54:03 »

może kiedyś polubisz też kawę i zamiast samych efektów palenia odkryjesz smaki które oferuje sama od siebie :hihihi:

ps
a swoją drogą jak juz wypominacie kuchnię włoską, to to jest ciekawe, że zazwyczaj opiera się ona na szacunku do produktu ale w przypadku kawy opiera się na szacunku do górników :o

Nie wiem skąd twierdzenie, że nie lubię kawy jaśniej palonej. Lubię i zawsze jakieś tego typu ziarenka mają swoje miejsce w szafce. Nie lubisz włoskiej klasyki, ok. Ale czemu drwisz? Deprecjonowanie włoskiego doświadczenia i tradycji wypalania kawy brzmi trochę śmiesznie...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #609 dnia: 02 Październik 2020, 08:15:14 »
może kiedyś polubisz też kawę i zamiast samych efektów palenia odkryjesz smaki które oferuje sama od siebie :hihihi:
Hyhy, niby śmieszne ale ile w tym prawdy...  :ogien:

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #610 dnia: 02 Październik 2020, 09:11:37 »
Włosi to mogą deprecjonować, nie narażając się na śmieszność, ale my już jesteśmy śmieszni ;).

Offline ralph Mężczyzna

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: DeLonghi EC 685, V60-02, AP, CD, Bialetti 4tz
  • Młynek: Severin KM 3873, C40 MK3
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #611 dnia: 04 Październik 2020, 21:49:40 »
A ja się chciałem podzielić moimi doświadczeniami z MANUFAKTURĄ KAWY. Jako, że jestem laikiem to nie będę udawał że nim nie jestem i powiem krótko o skrajnych odczuciach:

 Gwatemala Santa Barbara była jedyną z 7 kaw, które mi nie podeszły - ale cieszę się, że spróbowałem (i, że kupiłem jedynie próbkę) bo dzięki temu wiem, że nuty śliwkowe, które ewidentnie wyczuwałem nie są moimi smakami-DLA MNIE trochę przypominało jakieś lekarstwo z dzieciństwa,

na drugim końcu znalazła się:

Burundi Heza - ta kawa dla mnie to petarda, bardzo przyjemna owocowość i ewidentnie wyczuwalna zielona herbata (tu jestem sam zaskoczony bo sądziłem, że jeśli ją wyczuję to mi nie podejdzie)

kawy parzone w V60 (metoda 40:60, 25 na C40, 20gr) i AP - (metoda Sławka Sarana) - dla mnie 2 najlepsze metody

reszta kaw dla mnie również bardzo dobra ale nie będę się rozpisywał i udawał, że sie znam, a po kawę na pewno do nich wrócę jak już trochę pozwiedzam ;), albo zatęsknię za Burundi Heza :)
...żeby być starym i mądrym, najpierw trzeba być młodym i głupim...

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #612 dnia: 11 Październik 2020, 19:37:29 »
Włosi to mogą deprecjonować, nie narażając się na śmieszność, ale my już jesteśmy śmieszni .
Taaaaa, i dlatego hurtowo zamawiają kawę z polskich palarni... 😂😂😂

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #613 dnia: 11 Październik 2020, 21:31:06 »
W parę minut wrzuciłeś o niedoświadczonych i nie umiejących jeszcze "dobrze" palić Polskich palarniach w chyba 3 wątkach, to jakiś rajd z wykopa? Może kompleksy dzisiaj łatasz? Czy i co biega?

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #614 dnia: 11 Październik 2020, 21:42:05 »
W parę minut wrzuciłeś o niedoświadczonych i nie umiejących jeszcze "dobrze" palić Polskich palarniach w chyba 3 wątkach, to jakiś rajd z wykopa? Może kompleksy dzisiaj łatasz? Czy i co biega?
Napisz czego konkretnie nie rozumiesz, może będę w stanie wyjaśnić w bardziej prosty sposób. Nie wiem o co konkretnie pytasz. Nie rozumiem też dlaczego jesteś niemiły bo to chyba nie są standardy na tym forum.
« Ostatnia zmiana: 11 Październik 2020, 21:50:23 wysłana przez jancewicz »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi