Autor Wątek: Czajnik z regulacją temperatury  (Przeczytany 31630 razy)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Czajnik z regulacją temperatury
« Odpowiedź #75 dnia: 22 Luty 2018, 23:03:58 »
Nie jest powiedziane, że nie można ;) Trochę nie doprecyzowałem, bo chodziło o filtrowaną wodę. Zauważyłem, że jest różnica, bo też kiedyś gotowałem i czekałem, aż ostygnie. Z kranową jest loteria...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Czajnik z regulacją temperatury
« Odpowiedź #76 dnia: 22 Luty 2018, 23:09:52 »
Jeśli wyczuwasz różnicę w smaku kawy zaparzonej z użyciem wody podgrzanej do ok. 95 stopni względem raz zagotowanej i ostudzonej do ok. 95 stopni, to jest to co najwyżej Twoje subiektywne odczucie. Pominę już fakt, że taki test eliminujący wpływ wszystkich innych czynników będzie trudno przeprowadzić.
Robiłem ślepe testy w wersji cuppingowej (czyli reszta czynników nie powinna mieć znaczenia) i różnice są wyczuwalne i w aromacie, i w zachowaniu się kawy na powierzchni (kożuch), i w smaku.

Najgorsze, że ciężko wybrać, która wersja lepsza, ale różnice wyczuwalne są.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Czajnik z regulacją temperatury
« Odpowiedź #77 dnia: 23 Luty 2018, 07:22:07 »
Najgorsze, że ciężko wybrać, która wersja lepsza, ale różnice wyczuwalne są.
Dokładnie tak! Póki co naturale traktuje wodą wcześniej zagotowaną i wychlodzoną, a pozostałe woda dogrzaną do odpowiedniej temperatury. U mnie tak to działa
:)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Czajnik z regulacją temperatury
« Odpowiedź #78 dnia: 23 Luty 2018, 09:13:31 »


No raczej się nie powinno gotować wody.

Nie twórzmy mitów, że zagotowana woda jest zła.

Jeśli wyczuwasz różnicę w smaku kawy zaparzonej z użyciem wody podgrzanej do ok. 95 stopni względem raz zagotowanej i ostudzonej do ok. 95 stopni, to jest to co najwyżej Twoje subiektywne odczucie. Pominę już fakt, że taki test eliminujący wpływ wszystkich innych czynników będzie trudno przeprowadzić.

Podobnie jak z innymi parametrami zaparzania, również i w tym przypadku każdy powinien ocenić efekt samodzielnie i wybrać to, co bardziej smakuje :kawka:

Widać gołym okiem różnicę na powierzchni stożka kawy w V60. Przegotowana woda daje efekt jakby bardzo słabo reagowała z kawą. Jak przestałem gotować zrobiło się znacznie smacznej.

Do FP natomiast używam przegotowanej wody.

Lepiej / gorzej w zależności od zastosowania - tak chyba na to należy spojrzeć.

Offline Koszmar Mężczyzna

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: la pavoni prof. , szkło i bibuła
  • Młynek: catler, kinu m47, m38
Odp: Czajnik z regulacją temperatury
« Odpowiedź #79 dnia: 23 Luty 2018, 15:36:19 »
Dokładnie tak! Póki co naturale traktuje wodą wcześniej zagotowaną i wychlodzoną, a pozostałe woda dogrzaną do odpowiedniej temperatury. U mnie tak to działa
:)
Dzięki, to jest konkretna podpowiedź:)
dzień bez kawy to jakiś koszmar

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Czajnik z regulacją temperatury
« Odpowiedź #80 dnia: 23 Luty 2018, 19:23:36 »
Ponieważ myślę nad czajnikiem, chwilowo zaadoptowalem szynkowar do tego aby uzyskać dokładne 95.5 do zaparzenia kawy w AP.




Pozdrawiam, 
Bart:)

-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Czajnik z regulacją temperatury
« Odpowiedź #81 dnia: 23 Luty 2018, 20:07:52 »
95.5 w aeropressie? Dwa lata temu drugi zawodnik świata używał wody o temperaturze 93 i spotkał się z dużym niedowierzaniem. A aero to powyżej 90 nie wychodzę nawet.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Czajnik z regulacją temperatury
« Odpowiedź #82 dnia: 23 Luty 2018, 20:59:19 »
95.5 w aeropressie? Dwa lata temu drugi zawodnik świata używał wody o temperaturze 93 i spotkał się z dużym niedowierzaniem. A aero to powyżej 90 nie wychodzę nawet.
Ponieważ jestem jeszcze laikiem, temperaturę 95,5 wziąłem z przepisu Iki Graboń. Natomiast wcześniej nie mierzylem, gdyż jakby to powiedzieć kompletuje sprzęt :)

Pozdrawiam, 
Bart:)

-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Czajnik z regulacją temperatury
« Odpowiedź #83 dnia: 23 Luty 2018, 21:22:04 »
Ja myślę, że w okolicach 95 robię - choć czekam na termometr, żeby się przekonać.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Czajnik z regulacją temperatury
« Odpowiedź #84 dnia: 23 Luty 2018, 21:45:54 »
Ja najczęściej 92 stopnie zalewam. Temperatura naparu w Aeropressie mierzona moment po zalaniu wynosi około 10 stopni mniej.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Czajnik z regulacją temperatury
« Odpowiedź #85 dnia: 23 Luty 2018, 21:49:55 »
Ponieważ myślę nad czajnikiem, chwilowo zaadoptowalem szynkowar do tego aby uzyskać dokładne 95.5 do zaparzenia kawy w AP.

Po zagotowaniu wody w tym czajniku co stoi na zdjęciu za twoim szybkowarem i przelaniu od razu do jakiegoś metalowego kubka lub konewki od razu masz temperaturę 95,5 stopnia. Przy temperaturze otoczenia wynoszącej 23-24 stopnie.

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Czajnik z regulacją temperatury
« Odpowiedź #86 dnia: 23 Luty 2018, 22:40:41 »
A co z kanonem według którego nie powinno sie wody zagotowywać? Czy w przypadku AP to bez znaczenia?

Pozdrawiam, 
Bart:)

-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Czajnik z regulacją temperatury
« Odpowiedź #87 dnia: 23 Luty 2018, 23:20:16 »
Ja zagotowuję i wyłączam natychmiast jak tylko zacznie gwizdać. Następnie przelewam do konewki.

Offline sobota

  • Wiadomości: 278
  • Ekspres: basic / brasilia / linea
  • Młynek: compak k3 / RR55OD / ikej / k30 / guatemala / tm nano

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Czajnik z regulacją temperatury
« Odpowiedź #89 dnia: 03 Październik 2018, 12:39:24 »
Chyba ktoś na Amazonie to kupował https://www.amazon.de/Klarstein-Wasserkocher-Teekocher-Leistung-Edelstahl/dp/B07CHQN9B8/ jest też wersja z regulatorami w rączce za 38€ https://www.amazon.de/gp/product/B07D3Z3F73/

LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi