Autor Wątek: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo  (Przeczytany 187419 razy)

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #495 dnia: 13 Styczeń 2017, 13:44:04 »
Czyli ta mata to taki odpowiednik klejącego "gekona"? Stabilność powinna być zatem świetna.
Tak. To taki gekon, którego można odkleić od spodu młynka, wymyć, wysuszyć i będzie się kleić nadal. A ze na blacie często są jakieś okruchy czy drobinki kawy, co jakiś czas trzeba to robić.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #496 dnia: 09 Luty 2017, 11:09:12 »
Cześć! :)

Na blogu pojawił się nowy wpis, skierowany przede wszystkim do tych, którzy zaczynają swoją przygodę z kawą.

Kłania się sprawa ważenia kawy. Czy jest ważna i dlaczego?

http://popularcoffee.pl/parzenie-kawy-wazenie-kawy/


Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #497 dnia: 09 Luty 2017, 21:36:39 »
Jak zwykle bardzo przyjemnie czyta się tekst. Jednak nie rozumiem dlaczego napisałeś tak:
Cytuj (zaznaczone)
Przyjęło się, że optymalną proporcją dla metod alternatywnych, takich jak drip czy chemex jest 1:17, czyli 1g kawy na 17g wody, tudzież 60g kawy na 1 litr wody. Pierwsza opcja, choć wymaga liczenia, jest bardziej dokładna i sprawdza się w każdej konfiguracji (gdy nie wiemy ile zmielić kawy lub jaką ilość wody przygotować).
Czy zasugerowałeś, że proporcja 1:x jest bardziej dokładna od x gram/100ml (1000ml)?
Może jestem zbyt pedantyczny w tej kwestii, ale:
- 1:17 = 5.8823g/100ml, a nie 6. (Właściwie powinno być 1:16,6666 (w nieskończoność)
- druga opcja, nie dość, że również sprawdzi się w każdej konfiguracji co zaraz pokażę, to jej wyliczenie (poza 1 przypadkiem) to jedynie jedno mnożenie i jedno dzielenie (z proporcji na krzyż: jeżeli 6g na 100ml, to na np. 500ml będziemy potrzebować 500*6/100 g kawy).

Jeśli chodzi o inne konfiguracje:
B) zmieliliśmy x gram kawy. Ile potrzebujemy wody przy ratio 6g/100? x*100/6
Ile otrzymamy naparu? Korzystając z szacunku, że kawa absorbuje 2x swojej wagi, mnożymy dozę razy 2 i odejmujemy od ilości wlanej wody.

C) chcemy otrzymać (x) mililitrów kawy przy ratio 6g/100ml (6=y)

- potrzebna ilość wody: x/(1-y*2/100)=z -> proste wyliczenie z % dzięki wiedzy, że 6g/100ml =6%, do obliczeń zamieniamy % na zapis dziesiętny (dzieląc przez 100)
- doza: standardowo, czyli woda (z)*ratio(y)/100

Nie jest to opcja w 100% dokładna bo jak wiadomo trochę wody może zostać jeszcze w filtrze, jednak margines błędu to ledwie kilka gram.

Jak ktoś sobie ceni wygodę można równania wrzucić do excela ;)

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #498 dnia: 09 Luty 2017, 21:45:45 »
Dzięki za miłe słowa i za pięknie rozpisane cyferki :D zaraz chyba do tekstu wstawię odnośnik do Twojego posta!

Jednak pozostanę przy tym, że albo mnożę Xg kawy * 17 i mam docelową ilość wody, albo dzielę docelową ilość wody przez 17. Do codziennych zasotosowań jest to wystarczająco dokładne ;)

Miałem na myśli w tym akapicie, że mając proporcje 60/1l większość ludzi będzie jednak kombinowalo z ilościami łatwymi do policzenia, typu 500ml, 250, etc. A jak im się zachce nagle 320ml? :D to już naprędce się nie policzy, a przy zastosowaniu przelicznika 1:17 już lepiej (z kalkulatorem ewentualnie, a z czasem to już na pamięć).

No i łatwiej się bawić, moim zdaniem, z proporcjami. Raz zrobi się kawę 1:15, innym razem 1:17.

Kwestia przyzwyczajenia :)

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #499 dnia: 10 Luty 2017, 00:54:23 »
A jak im się zachce nagle 320ml? :D to już naprędce się nie policzy, a przy zastosowaniu przelicznika 1:17 już lepiej (z kalkulatorem ewentualnie, a z czasem to już na pamięć).
Nie policzy? 3.2*6  to matematyka dużo niższych lotów niż 320/17 szczególne jeśli mówimy o liczeniu w pamięci ;)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #500 dnia: 10 Luty 2017, 01:04:24 »
Moim zdaniem to dyskusja o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą. Pamiętajcie, że w zmielonej kawie zostaje wody mniej więcej tyle co kawa razy dwa więc chcąc zrobić 300 ml naparu trzeba użyć stosunku jakbyśmy mieli użyć wody trochę ponad 340 ml. Wtedy już nie jest to takie szybkie do policzenia i mam na to zrobiony w Excelu jakiś sprytny arkusz ;-).

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #501 dnia: 10 Luty 2017, 08:15:06 »
Wtedy, jak proponuje Shaggy: 3,4*6g. Zdecydowanie łatwiej niż z dzieleniem przez 17 ;).
Z proporcjami też łatwo się bawić: 60g/l, 55g/l, 65g/l :).
« Ostatnia zmiana: 10 Luty 2017, 08:17:29 wysłana przez Antonio »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #502 dnia: 10 Luty 2017, 09:38:06 »
A poza tym na wszystko jest dziś apka, na proporcje też ;)

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #503 dnia: 10 Luty 2017, 11:11:29 »
No właśnie miałem mówić, że wszystko jest kwestią przyzwyczajenia ;)

Napisałem, że najłatwiej (mi) przeliczać z proporcji 1:XX, bo właśnie taki system jest stosowany w aplikacji Acai, którą używam na co dzień. I na tyle się do tego przyzwyczaiłem, że nawet gdy nie korzystam z apki, to i tak na kalkulatorze na szybko przeliczam sobie ziarna*17, bo najczęściej w tę stronę potrzebuję wyniku. A część proporcji już zna się na pamięć :)

Nieważne jak, ważne by po prostu tych proporcji się trzymać poprzez ważenie kawy, aby zapanować nad tym procesem parzenia.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #504 dnia: 14 Luty 2017, 10:23:52 »
Tak. Dziś jest ten lutowy dzień na "W". Wtorek.

I tak jakoś naszła mnie refleksja. Gdzie ten dzień lepiej spędzić, gdy idziemy na pierwszą randkę z nowo poznaną osobą - w kawiarni, czy w piwnicy?  :ogien:

http://popularcoffee.pl/pomysl-na-walentynki-kawiarnia/




Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #505 dnia: 25 Luty 2017, 23:17:11 »
Cześć!

Byłem w ubiegły weekend w Opolu na pierwszych zawodach z serii Comandante Cup. Naprawdę super, że takie imprezy powstają. Są chętni, przychodzi publiczność, jest gwarnie i wesoło.

No i sama formuła zawodów jest ciekawa i niespotykana :)

Więc na blogu, rzecz jasna, o Opolu i Polish Comandante Championship 2017 (i wielkie gratulacje dla Ani Łukasik za zwycięstwo! To właśnie ona jest na moim zdjęciu :))

http://popularcoffee.pl/polish-comandante-championship-2017-wyniki/



Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #506 dnia: 02 Marzec 2017, 10:21:26 »
Spędziłem trochę ciekawych chwil z Geishą. Panamą Geishą, rzecz jasna ;)

Muszę przyznać, że doświadczenia ciekawe, na pewno zapadające w pamięć. Tylko tak naszła mnie refleksja, czy to jest to, czego się spodziewałem?

http://popularcoffee.pl/panama-geisha-najlepsza-kawa/


Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #507 dnia: 02 Marzec 2017, 11:13:26 »
Bardzo fajna recenzja  [emoji106] Ale cena faktycznie szok. Chociaż jak patrzę na cenę TUTAJ, to dla kogoś zarabiającego w euro to pewnie tyle co dla nas 60 zł.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #508 dnia: 02 Marzec 2017, 11:32:22 »
Myślę, że nawet jak ktoś zarabia w Euro, to i tak jest to cena bardzo duża - porównując, że za ok. 1/4 - 1/3 tej ceny ma również pyszne ziarna specialty. Więc bardziej tu chodzi też o proporcje cenowe, a nie samą cenę.

Cieszę się, że podoba się! :)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2201
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #509 dnia: 02 Marzec 2017, 15:58:28 »
Raczej za 1/6 ;) za €15 były najdroższe ziarna jakie kupiłem ;) i nie było warto :)
WITAM I POZDRAWIAM :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi