Autor Wątek: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo  (Przeczytany 191035 razy)

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #150 dnia: 12 Styczeń 2015, 00:30:00 »
Taki standardowy punkt odniesienia to około 2:30.

Offline shaqks

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: Kawiarka G.A.T Valentine/ Drip Hario 02 / Aeropress / Chemex(NS Aurelia 2)
  • Młynek: Mazzer Luigi Mini(F83e, Anfim Super Caimano, Mazzer SJ)
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #151 dnia: 12 Styczeń 2015, 01:46:27 »
mistrz świata 200ml dripa przelewa razem z preinfuzją 2:20.. nie ma granic granicą jest smak

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #152 dnia: 12 Styczeń 2015, 09:46:30 »
 :pycha: moje ostatnie przelewajki oscylują właśnie w okolicach 2:00-2:30 i jest naprawdę przyjemnie.

Rozwiązanie Kality/Gino coraz bardziej mnie kusi. Gdyby tak którychś z tych dripperów dało się użyć jako filtr w przelewówce ;)
LMWDP #469

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #153 dnia: 12 Styczeń 2015, 11:48:16 »
Kalita ma spore uszko i trzeba dokładnie sprawdzić, ale Gino powinien się zmieścić ze sporym luzem. Tylko, że to na małe objętości. Kawy na litr nie zasypiesz.

Na dobrą sprawę powinno wystarczyć sztywne sitko czy nawet spirala o powierzchni podstawy filtrów do kality, ścianki filtra mają się o co oprzeć. Przyjrzyj się jak to wygląda w Fetco i w Bunnie, może coś wymyślisz.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #154 dnia: 20 Styczeń 2015, 13:51:32 »
Cześć :)

Dziś na blogu dłuższy tekst dedykowany przede wszystkim osobom początkującym. Chciałem w jednym tekście skumulować podstawowe kwestie związane z tym dlaczego wychodzi nam w domu niedobra kawa, pomimo tego, że na blacie stoi ekspres za X tysięcy. Czyli temperatura, woda, mielenie, świeżość ziarna i higiena.

Zapraszam - http://popularcoffee.pl/ratujmy-kawe-niedobra-kawa-co-zmienic/


Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #155 dnia: 20 Styczeń 2015, 14:24:04 »
Fajny tekst.

Mam pytanie odnośnie filtrów. Używasz BRITY? U mojej dziewczyny jest BRITA i tylko przefiltrowana woda trafia do czajnika. A czajnik po prostu tonie w kamieniu. Miałem kupić kiedyś taki filtr, ale stwierdziłem, że nie ma sensu, skoro kamień i tak będzie się odkładał. Jak to w końcu jest?

A poza tym nie strasz, że tak trudno kupić kawę do alternatyw poniżej 120 zł/kg. Da się i nie jest o to tak strasznie trudno  ;)


A artykuł udostępnilem przez G+ - niech znajomi poczytają. Niech dowiedzą się, że jest więcej kawowych świrów  :D
« Ostatnia zmiana: 20 Styczeń 2015, 19:52:45 wysłana przez joonecky »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #156 dnia: 20 Styczeń 2015, 14:51:06 »
Jak to w końcu jest?
Wszystko zależy od tego jaką masz wodę w kranie. Na mały kamień wystarczy, na większy już nie. Jest wątek o filtrach, nawet kilka cyfr pomiarowych tam jest.

A poza tym nie strasz, że tak trudno kupić kawę do alternatyw poniżej 120 zł/kg. Da się i nie jest o to tak strasznie trudno
Zależy w jaki pułap smaków celujesz, jeśli zaczynają się liczyć tylko te najznakomitsze kawy, to będzie ciężko poniżej tej ceny. Dobre, smaczne, poprawne, przyzwoite, zadowalające, a nawet ciekawe, to tak, można taniej znaleźć.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #157 dnia: 20 Styczeń 2015, 16:02:35 »
Mam pytanie odnośnie filtrów. Używasz BRITY? U mojej dziewczyny jest BRITA i tylko przefiltrowana woda trafia do czajnika. A czajnik po prostu tonie w kamieniu. Miałem kupić kiedyś taki filtr, ale stwierdziłem, że nie ma sensu, skoro kamień i tak będzie się odkładał. Jak to w końcu jest?
Filtrować trzeba, bo bez tego kawa czy herbata kiepsko smakują. A przy twardej wodzie, mam taką w kranie, trzeba często zmieniać filtr, a zakamieniony czajnik wyczyścić.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #158 dnia: 20 Styczeń 2015, 16:11:09 »
@joonecky, dzięki :)

Tak, używam Brity. Konkretnie Brity Maxtra. Tak, jak wspomnieli koledzy, wszystko zależy od tego, jaką masz wodę w kranie. W przypadku Lublina, woda jest mocno zakamieniona, co widać po kranach, ale po przefiltrowaniu jest dobrze. Zmieniam filtr raz w miesiącu, tzn. wtedy, kiedy wskaźnik na dzbanku twierdzi, że już czas :)

A jeżeli nawet z filtrem osadza się kamień w czajniku, pomyśl o tym, ile by go było bez filtrowania ;)

Co do kawy pod alternatywy... 120zł/kg daje 30zł/250g. Szczerze, nie licząc może kaw od Gorana, które mają niską cenę i fajną jakość, to nie przypominam sobie dobrych kaw stricte pod alternatywy, singli, w niższej cenie... U Antonia kawy zaczynają się właśnie od tego pułapu... Coffee Proficiency to przynajmniej 35zł za paczkę, Kofi Brand od 40, z tego co pamiętam, Java, za którą nie przepadam, też jakoś od 30.

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #159 dnia: 20 Styczeń 2015, 19:58:31 »
Jasne, chłopaki... ale Poe celował tym artykułem w amatorów. To dla nich głównie był ten artykuł. Ma zmieniać życie ludzi zalegających co rano czibo w szklance.
Owszem, jest wiele fajnych i praktycznych informacji dla każdego. Ale ten artykuł to podstawy. Myślę, że osoba wchodząca w świat kawy może zacząć od przyzwoitych i powoli wchodzić w coraz to ciekawsze smaki.

Co do cen - zgadzam się. Pisałem tylko o tym, że nie ma co straszyć nowicjuszy kupujących mielonke za 20-30 zł/kg, w supermarkecie.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #160 dnia: 20 Styczeń 2015, 21:11:02 »
A tak z innej beczki, potrzebuję małej opinii od Was - planuję zgłosić bloga do konkursu Blog Roku, tylko problem mam z zakwalifikowaniem bloga do odpowiedniej kategorii (wybiera się tylko jedną). Która Waszym zdaniem najlepiej pasuje do mojej strony:
Kulinaria
Lifestyle
Pasja i Twórczość?

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #161 dnia: 20 Styczeń 2015, 21:16:11 »
Ten drugi

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #162 dnia: 20 Styczeń 2015, 21:17:42 »
planuję zgłosić bloga do konkursu Blog Roku
Masz wygraną w kieszeni, jak zwykle ;)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #163 dnia: 20 Styczeń 2015, 21:19:44 »
[emoji14] Los się musi odmienić - jak śpiewał Kazik.

Ale i tak życzę ci wygranej. I lifestyle to chyba ta właściwa kategoria.
LMWDP #469

Offline D4rK89 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 506
  • Ekspres: V60, Kalita, Aeropress, Acaia
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #164 dnia: 20 Styczeń 2015, 21:32:35 »
Powodzenia Marcin. Znając Twoje szczęście to tak jak pisano wcześniej wygraną masz w kieszeni :D

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi