Autor Wątek: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo  (Przeczytany 187494 razy)

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #90 dnia: 30 Październik 2014, 11:16:24 »
Nie wiem czy to dobra droga - stwarzasz w ten sposób więcej warstw filtra w jednym miejscu na dodatek to nie jest równe... ::)
Oczywiście filtry składa się także tak, by miały 3warstwy a po drugiej jedną (klasyczne złożenie filtra do Chemexa) lub robi się tzw. origami i po dwóch stronach (patrząc z góry na chemex) są dwie warstwy po dwóch jedna, a idąc dalej rozwijając tę technikę dogina się jeszcze filtr tak by miał skrzydełka pozwalające regulować przepływ. Ale w opisanych przypadkach wszystko jest symetryczne i zaparzanie jest równe, a przypadku wskazanego przez Ciebie filtra jakoś mnie to nie przekonywuje.  :)
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline deskowy Kobieta

    • Coffeedesk.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1509
    • Klikaj tutaj po dobrą kawę!
  • Ekspres: Moccamaster, Jura, Nivona, Bonavita, La Marzocco, Promac, Nivona
  • Młynek: Comandante, Mazzer, Eureka, Baratza, Wilfa, Hario, Porlex, Rhinowares
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #91 dnia: 30 Październik 2014, 11:17:46 »
Tak tak, filtry pewnie że pasują, do dripa wrzucamy czasem filtry z chemexa jak nie ma pod ręką filtrów hario :) Bardziej miałem na myśli całą resztę dodatków i gadżetów.
www.coffeedesk.pl - Rabat dla forumowiczów z kodem: Wszystkookawie - 6% rabatu na wszystko poza ekspresami Jura i Nivona. Kod nie łączy się z innymi promocjami.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #92 dnia: 30 Październik 2014, 12:13:37 »
Ale w opisanych przypadkach wszystko jest symetryczne i zaparzanie jest równe, a przypadku wskazanego przez Ciebie filtra jakoś mnie to nie przekonywuje.
Primo: nie mówimy o wygrywaniu mistrzostw świata, a o możliwościach.
Secundo: sprawdź! :szampan:
Tertio: jeśli jesteś wstanie wyczuć różnicę w naparze powstałą przez trzykrotną warstwę filtra na mniej niż 1/4 powierzchni parzenia, to chylę czoła. Wtedy rzeczywiście pozostaje zaopatrzyć się w zagniatarkę do filtrów lub pozostanie wyłącznie przy dedykowanych filtrach. Tylko po co się tak ograniczać? ???

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #93 dnia: 30 Październik 2014, 18:57:19 »
To żeby było wiadomo, skąd wywiązała się w ogóle dyskusja o Kalicie i innych tworach dripowych - wczoraj na blogu pojawił się nowy artykuł w dziale 'kawa w domu - testy'. Tym razem Kalita Wave (wielkie dzięki rogerowi za sprzęt do testów.
W artykule napsałem o dość specyficznej konstrukcji Kality Wave, ze względu na płaskie dno, trzy otwory i falowane filtry minimalizujące styk filtr-dripper.

Może faktycznie źle zabrzmiało, że wymieniłem najpierw elektryczny ekspres przelewowy, a potem plastikowy dripper. ale nie o chronologię tu chodziło, a o popularność. I z pewnością rozwiązania Kality, Hario czy Tiamo nie są pierwszymi, nie są oryginalne (azjaci dość luźno podchodzą do wlasności intelektualnej), ale jednak zrobiły największą furorę na świecie i sprawdzają się naprawde dobrze, o czym wiecie z własnego doświadczenia.

Także chętnych zapraszam do lektury - http://popularcoffee.pl/kawa-domu-kalita-wave-fala-slodyczy/
oraz do obejrzenia kilku zdjęć :) staram się, by jednak uatrakcyjnić wizualnie wszystko. mam nadzieję, że podoba się.



A wracając do dyskusji filtrowej, to niebawem będę miał te filtry - http://www.intelligentsiacoffee.com/product/merchandise/hario-dripper-filters - jestem ciekaw różnic w stosunku do oryginalnych Hario.

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #94 dnia: 30 Październik 2014, 20:51:14 »
Ale w opisanych przypadkach wszystko jest symetryczne i zaparzanie jest równe, a przypadku wskazanego przez Ciebie filtra jakoś mnie to nie przekonywuje.
Primo: nie mówimy o wygrywaniu mistrzostw świata, a o możliwościach.
Secundo: sprawdź! :szampan:
Tertio: jeśli jesteś wstanie wyczuć różnicę w naparze powstałą przez trzykrotną warstwę filtra na mniej niż 1/4 powierzchni parzenia, to chylę czoła. Wtedy rzeczywiście pozostaje zaopatrzyć się w zagniatarkę do filtrów lub pozostanie wyłącznie przy dedykowanych filtrach. Tylko po co się tak ograniczać? ???

Sprawdzę, bo często eksperymentuję i lubię to robić. Sam używam filtra od Chemexa do drippera Hario.
Nie o ograniczanie się chodzi, ale o eliminację niepotrzebnych zmiennych. Gdy kawka "nie sądzie" nie trzeba będzie się zastanawiać czy to wina filtra, czy jego złożenia czy czegoś innego.  ;)
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #95 dnia: 31 Październik 2014, 00:32:17 »
Do sprawdzenia masz dostępne w zasadzie dwa filtry w rozmiarze 4: Melitta i Technivorm.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #96 dnia: 31 Październik 2014, 10:04:24 »
Używałem filtrów Melitta do przelewania w dripperach Hario i Melitta, napar mi nie odpowiadał. Może nie był zły, ale z filtrów Hario czy Chemex był smaczniejszy.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #97 dnia: 25 Listopad 2014, 16:57:05 »
Tak, Szanowni Państwo, grudzień się zbliża nieubłaganie, a w związku z tym święta Bożego Narodzenia. Czas, gdy chcemy obdarować bliskich jakimś podarkiem. W związku z tym popełniłem pewien krótki poradnik, który możecie polecić swoim rodzinom do poczytania, by te nie obdarowały Was przypadkiem kolejnym kilogramem Tchibo czy lavazzy, "no bo to przecież taka dobra kawa!"

http://popularcoffee.pl/prezent-na-swieta-dla-kawosza-poradnik/

Zapraszam ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #98 dnia: 25 Listopad 2014, 17:20:58 »
:wow2: Czemu wrzuciłeś severina do młynków pod espresso, a pominąłeś go przy młynkach pod filtry? :wow2: On się do espresso generalnie nie nadaje wcale*! Za to od aeropressu przez kawiarki i wszelkie małe drippery na -- od biedy -- frenchu kończąc, jak najbardziej tak.


*pomijam karkołomne zabawy w tuningi, bo tuningować to sobie można i concepta, i slima, i mazzera.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4424
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #99 dnia: 25 Listopad 2014, 17:23:15 »
Szkoda że pominięto osobę Gorana

Offline Edwin Jagger Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Alternatywy
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #100 dnia: 25 Listopad 2014, 20:28:30 »
Chyba jednak nie. Euro to nie Goran?

Offline Jaro Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 862
  • Ekspres: tygielki, phin, Izzo Alex DuettoII
  • Młynek: Macap MX900
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #101 dnia: 25 Listopad 2014, 20:34:28 »
 :ok:
Najbardziej boję się whisky, bo po whisky nie boję się niczego...

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #102 dnia: 25 Listopad 2014, 21:24:49 »
Szkoda że pominięto osobę Gorana

Dobrze, że zwróciłeś na to uwagę i Euro Cafe się pojawiło.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4424
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #103 dnia: 25 Listopad 2014, 21:36:14 »
Chyba jednak nie. Euro to nie Goran?

Euro to Goran ale dałbym se kolbę uciąć, że Go nie było ;-) Wszystko jasna tak więc Czekam na test kawiarek.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #104 dnia: 25 Listopad 2014, 21:55:46 »
Szkoda że pominięto osobę Gorana
Faktycznie, zabrakło, ale nie ze złej woli, a z nieuwagi. Akurat tę część tekstu pisałem w pracy, musiałem zebrać się na zdjęcia i zostało jak zostało. Ale błąd naprawiony.

A co do Severina, sugerowałem się którymś z naszych starszych tematów, że jeżeli już koniecznie, ale to absolutnie koniecznie ktoś nie jest w stanie odpuścić sobie ekspresu ciśnieniowego, to już lepiej ma tego Severina niż kupuje mielonkę.

Co do testu kawiarek (konkretnie jednej, a nie całej serii, tu od razu uprzedzę fakty), będzie jeszcze na pewno przed świętami.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi