Autor Wątek: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo  (Przeczytany 191106 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #255 dnia: 13 Maj 2015, 17:24:43 »
Czasem, przy zmianie kawy, trzeba jednak bardziej radykalnie zmienić grubość mielenia.

A producent i tak zaleca zmianę grubości podczas pracy
To zalecenie akurat niczego nie zmienia, jeśli chodzi o zablokowanie pracy młynka.

Macapa też zatkasz jak z dripa na espresso na sucho przejedziesz.
Na sucho to bez wody :)?

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #256 dnia: 13 Maj 2015, 17:41:01 »
Na sucho to przy wyłączonym silniku. Każdy się tak da zablokować.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #257 dnia: 13 Maj 2015, 18:24:23 »
 :brawa: :brawa: :brawa:
Trafny tekst.
Kawa zaczyna się w palarni i młynku.
Ekspres to dodatek.
 :evil:
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #258 dnia: 13 Maj 2015, 20:27:40 »
Nie chciałeś robić przykrości sprzedawcy ?

Nie po to robi się test, żeby robić komuś dobrze czy niedobrze :) Umknął mi ten fakt, bo w ciągu tych dwóch tygodni, co miałem Eurekę, zdarzyło mi się to raz i powiązałem to z czymś innym. Ale tekst już zaktualizowałem i zaznaczyłem, że takie coś się zdarza w tym modelu.

MACAP nie zaciął mi się nigdy tak na amen, że żarna się nie kręciły. Jak schodzi się z przemiałem np. z chemeksa do drobnego aeropressu czy kawiarki, to czuć opór przy zmienianiu. I kończy się tym, że żarna po wyłączeniu młynka natychmiast się zatrzymują, zamiast jeszcze chwile pokręcić się luźno. Postukanie młynka od góry neutralizuje to.

Dziękuję za miłe opinie :)

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #259 dnia: 13 Maj 2015, 20:54:23 »
Fajne porównanie młynków, jednak wada Eureki objawiająca się calkowita blokada żaren i koniecznością rozkrecenia młynka aby żarna uwolnić bardzo często występuje gdy chce się zmienić grubość mielenia na włączonym silniku  z dripa na espresso:-( Z mojej perspektywy jako kilkuletniego użytkownika tego młynka, który chciałby używać jednego młynka do espresso i alternatyw polecanie Eureki Mignon jest zwyczajnym wsadzaniem na minę potencjalnego nabywcy:-( Jak dla mnie jest to zdecydowanie niedopracowany młynek i napewno teraz nikomu bym go nie polecił.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #260 dnia: 23 Maj 2015, 11:15:08 »
Czołem!

Uaktualniłem nieco tekst o M2M i Eurece, tak swoją drogą :)

A na blogu poruszyłem temat, który nurtuje początkujących kawoszy, czyli kwestię kwaśności kawy. Zaraz, kiedy tylko otworzyłem bloga, napisałem o tym w jednym z pierwszych tekstów. Ale widząc po statystykach odwiedzin, sporo osób poszukuje takich informacji. Dlatego postanowiłem napisać o tym raz jeszcze, ale od takiej nieco bardziej przekornej strony, czyli co zrobić, kiedy ma się już do czynienia z tą przyjemną kwaśnością, czyli kwaskowatością kawy.

Kwaśno, Panie, Kwaśno! - czyli kwaśna kawa

Zapraszam :)




Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #261 dnia: 23 Maj 2015, 12:22:50 »
Czytałem i mam małą uwagę. Chciałbym przypomnieć, że Włochy są ogromnie zróżnicowanym krajem i dlatego naprawdę nie ma czegoś takiego jak włoski styl palenia kawy.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #262 dnia: 23 Maj 2015, 12:59:34 »
Myślę, że na potrzeby tekstu można przyjąć takie uogólnienie. Z resztą, funkcjonuje taki opis kaw jak "italian roast", prawda?

Offline loock Mężczyzna

  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 93
    • Palarnia Kawy, Sklep z Kawą & Serwis
  • Ekspres: na prąd i wode
  • Młynek: też na prąd :D
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #263 dnia: 23 Maj 2015, 13:08:44 »
Antonio próbuje nawracać włochy, nawet podpisem w stopce :D Nigdzie praktycznie nie uśwaidczysz kawy włoskiej spalonej na czysto, takiej bez obecności składowych pochodzących z palenia. Wszystko mniej lub bardziej pokarmelizowane

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #264 dnia: 23 Maj 2015, 13:13:20 »
Określenie French Roast jest synonimem ciemnego palenia. Włochy są różnorodne, Północ jest zupełnie inna niż Południe, a to ostatnie nadaje negatywnego brzmienia w świecie Specialty Coffee. Nikt nie jest w stanie zbadać włoskiego rynku kawy, tak samo jak amerykańskiego, bo są to setki i tysiące palarni. Podejrzewam, że więcej ciemnego palenia jest w USA niż w Italii :).
« Ostatnia zmiana: 23 Maj 2015, 13:53:01 wysłana przez Antonio »

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #265 dnia: 23 Maj 2015, 20:23:17 »
Gdzie mnie tam do obu przedmówców z wiedzą, ale miałem kawę z Sycylii, z małej palarenki i to nie jest ciemne palenie - oczywiście to też nie są jasne wypieki np. Eli, ale ziarna były matowe, minimalnie jaśniejsze niż choćby Ariadna - tak więc świat się zmienia. Zastrzegam, nie znam całej oferty owej palarni, a jedynie jedną z jej kaw.

Offline shaqks

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: Kawiarka G.A.T Valentine/ Drip Hario 02 / Aeropress / Chemex(NS Aurelia 2)
  • Młynek: Mazzer Luigi Mini(F83e, Anfim Super Caimano, Mazzer SJ)
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #266 dnia: 23 Maj 2015, 20:34:45 »
Owszem  jest tak jak napisał Antonio ale w ogólnym obiegu funkcjonuje termin italian roast jako określony rodzaj palenia, co ładnie wyjaśnia w swojej książce Scott Rao wspominajac również o tym co powiedział Antonio, ze Włosi mało kiedy palą kawę na italian roast. To trochę sytuacja jak z terminem french roast i dobrymi francuskimi palarniami typu belleuville, ktore palą kawę dosc jasno.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #267 dnia: 26 Maj 2015, 10:25:31 »
No dobra, dziś jedziemy typową włoszczyzną ;-) czyli test ekspresu Bezzera BZ 07 EP PID. Mam nadzieje, że przypadnie Wam do gustu :-)

Zapraszam!

http://popularcoffee.pl/kawa-w-domu-bezzera-bz-07-test/




Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #268 dnia: 25 Czerwiec 2015, 13:07:22 »
Ostatnio stwierdziłem, że w tzw. polskim internecie trudno znaleźć pełny, dobrze napisany tekst o cuppingu, czyli po co on jest i jak go można zrobić w warunkach domowych. No więc doszedłem do wniosku, że najlepiej będzie taki artykuł samemu popełnić...

Także, zapraszam chętnych - klik

:)



(zdjęcie pochodzi z mojego profilu instagramowego)
« Ostatnia zmiana: 25 Czerwiec 2015, 20:50:00 wysłana przez Spinacz »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #269 dnia: 25 Czerwiec 2015, 14:49:22 »
Moje trzy grosze. ;)

Moim zdaniem minimum filiżanek tej samej kawy to 3 (jeśli chodzi o poszukiwanie defektów i ocenę powtarzalności), a 5 zdaje mi się standardem. (oczywiście nie mówię tu o warunkach domowych, czy okolicznościowych cuppingach w kawiarniach)

Możliwie najgrubsze mielenie, to bardzo niefortunne określenie, skrajnie (czepiając się ;)) oznacza to całe ziarna, ewentualnie złamane na pół. Młynki ręczne po rozkręceniu potrafią zmielić na prawdziwy żwir. Moim zdaniem przemiał typu duży drip jest bardziej jednoznaczny i adekwatny.

Konewką akurat źle się zalewa cuppingowe filiżanki, a jeszcze gorzej jeśli ktoś ma spowalniacz zamontowany. Chodzi o to, że konewka delikatnie polewa i wbija się pod kawę. Gdy zalewamy z dzbanka tworzy się ładna fala, która wciąga kawę pod powierzchnię, kawa jest zalewana szybciej, i jednocześnie cała namaka.
Nawet jeśli konewką, ważne aby nie bawić się w pour-over, a blisko ścianki wytworzyć wir, szybko i zdecydowanie zalać całą kawę (ewentualnie niezalane gródki potraktować indywidualnie).

Zamiast bawić się w ważenie wody przy zalewaniu lepiej dobrać gramaturę do pojemności filiżanek, aby każdą sobie zalać po brzegi (oczywiście trzymając się powyższego stosunku kawy do wody). Unikniemy też niepotrzebnych poruszeń i zamieszań przy przestawianiu filiżanki z wagi.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi