Autor Wątek: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo  (Przeczytany 187410 razy)

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« dnia: 09 Marzec 2014, 19:41:14 »
Cześć!

Jak już wspomniałem kiedyś w pewnym wątku, jak też można zobaczyć to w mojej stopce lub zaobserwować na facebooku, od jakiegoś czasu zabrałem się za blogowanie. PopularCoffee, bo o tym mowa, to mój własny, prywatny projekt, któremu poświęcam wolny czas. Nie chciałem powielać schematu blogów kawowo-gastronomicznych, gdzie pisze się o przepisach, marnych opisach i wstawia słabe zdjęcia. Jako osoba nie związana profesjonalnie z branżą kawową, tj. nie prowadzę żadnego sklepu, nie jestem baristą, nie jestem palaczem, etc, ale z drugiej strony ktoś, kto świadomie wybiera kawę, propaguje dobre zachowania kawowe uważam że mogę na pewne rzeczy spojrzeć z boku i na trzeźwo ocenić (ale to wciąż jest tylko zdanie i opinia jednej osoby, nie zapominajmy o tym). W skrócie i przenośni, chcę być niejako pomostem pomiędzy profesjonalistami i dość wąskim gronem osób zajmujących się kawą na poważnie, a osobami, które albo w ogóle na kawie się nie znają, albo dopiero poznają ten świat. Pełny "manifest" zawarłem w pierwszym poście. Dodatkowo, ze względu na zainteresowania i pracę w mediach, chętnie też zwracam uwagę na sprawy popkulturowo-socjologiczne, oczywiście przez pryzmat kawy :)

Dlaczego założyłem tutaj wątek o blogu? Za zgodą spinki (dziękuję!) chciałbym także tutaj Was informować o nowościach na blogu, o nowych wpisach czy akcjach lub konkursach (jeszcze może nie teraz, ale z czasem na pewno), gdyż nie każdy z Was korzysta z facebooka, który jest głównym przekaźnikiem newsów blogowych. Może też czasami jako prowokacja do dyskusji.

Na pewno też zauważycie czasami nawiązania do naszego forum i pewnych wątków, gdyż często czerpię stąd inspirację do pisania na blogu, a także jako pewne rozwinięcie dyskusji, pewne jej uporządkowanie, czego na forum, ze względu na jego wiadomą formę (miejsce do dyskusji) często nie ma.

Choć blog działa od początku grudnia 2013, patrząc po statystykach, udało mi się już zebrać całkiem przyjemne grono czytelników i jestem dobrej myśli, że będzie tylko lepiej i będzie to projekt pełną gębą, a nie tylko coś, czym zajmuję się raz w tygodniu.

Także zapraszam do czytania, komentowania, dyskutowania, a także współpracy, jeśli akurat jesteś "po stronie profesjonalistów" :)

Marcin!

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Marzec 2014, 19:49:32 »
Fajna strona, różnorodna tematyka, interesujące otwieranie się wątków.
Jedna szpilka: po co ta angielszczyzna momentami zwłaszcza na stronie tytułowej?

http://popularcoffee.blogspot.com
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Marzec 2014, 20:05:31 »
[czepianie się]

to mój własny, prywatny projekt, któremu poświęcam wolny czas
i będzie to projekt pełną gębą,
A kiedy realizacja? :diabelek:

[/czepianie się]

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Marzec 2014, 20:23:22 »
[czepianie się]

to mój własny, prywatny projekt, któremu poświęcam wolny czas
i będzie to projekt pełną gębą,
A kiedy realizacja? :diabelek:

[/czepianie się]
In progress : )

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Marzec 2014, 07:24:25 »
Nie chciałem powielać schematu blogów kawowo-gastronomicznych, gdzie pisze się o przepisach,

Poe, a to to co?
"...steka w zaciszu własnej kuchni, własnoręcznie zmielić na niego pieprz, nasmarować go oliwą, ułożyć na gorącej patelni. Do tego opiekane ziemniaczki. ..."

ps. żartuje, pisz - fajnie się czyta  :ok:

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Marzec 2014, 08:49:57 »
:-D

Nie no, jedzonko jest powiązane z kawą i tego nie unikam. Mam na myśli takie często tandetne podejście typu przepis na makaron z pomidorami i parówkami ;-)

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Marzec 2014, 16:26:41 »
Zgodnie z obietnicą, w końcu na blogu wylądował kolejny odcinek "Kawy w domu". Tym razem nieco o dripperach Hario oraz Tiamo, o różnicach, wadach, zaletach i sposobach traktowania. Myślę, że prosto, łatwo i przyjemnie, choć dla bardziej zaawansowanych kawoszy dość oczywiście.

Jednocześnie wielkie Dzięki dla Akcesoriów Baristy za udostępnienie sprzętu do testów oraz Kap Kap Cafe za pomoc w przygotowaniu podstaw praktycznych artykułu :)
Także, zapraszam!

"Kawa w domu", odcinek #3 vel S01E03: Dripper - co może zdziałać lejek z papierkiem w środku

« Ostatnia zmiana: 12 Marzec 2014, 16:31:30 wysłana przez Poe »

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Marzec 2014, 18:10:04 »
Czytałem zaraz po opublikowaniu info na FB :)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Marzec 2014, 18:16:55 »
 :ok: :brawa:

Fajnie się czyta. Szkoda że na ślepo smaku nie testowałeś, bo jednak nasze mózgi lubią się sugerować ceną - droższy pordukt daje leszy rezultat ;) Może na przyszłość się uda.

I generalnie coś czego najbardziej mi brak tak ogólnie - poradnik jak przekonać kawosza puszczalskiego czy szklankowego do zabawy z mieleniem i alternatywą/espresso. Bo wielu puszczalsko-szklankowych smakoszy nie neguje, że kawa świeżo mielona, poprawnie przygotowana jest lepsza. Problemem jest brak czasu i chęci na zabawy.
Ja sam w biurze kawy już nie pijam, a nie chce mi się brać ze sobą młynka, ziarenek, filtrów/AP. Trzymac drugi komplet w pracy - niby można :) ale wolę za te pieniądze ziarenek kupić :P
LMWDP #469

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Marzec 2014, 18:23:34 »
Poświęć którąś metodą i zostaw sprzęt w pracy ;)

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Marzec 2014, 22:06:19 »
Fajnie się czyta. Szkoda że na ślepo smaku nie testowałeś, bo jednak nasze mózgi lubią się sugerować ceną - droższy pordukt daje leszy rezultat Może na przyszłość się uda.

Ja osobiście nie testowałem na ślepo, bo rozlewałem do filiżanek. Ale na przykład Andrzej z Kap Kapa akurat  zajął się klientami i próbował na ślepo obu prób i od razu wyczuł te różnice.

Co do poradnika, staram się przy okazji wpisów właśnie takich o metodach pokazywać, że te metody mogą być szybkie. Że owszem, można się bawić, modyfikować metody, kombinować z czasem/przemiałem, ale wystarczy załapać podstawowy schemat by już pójść o sto kroków na przód w stosunku do rozpuszczalnej czy fusiastej.

CIeszę sie, że się podoba : )

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Marzec 2014, 22:42:28 »
Mnie brakuje porównania naparów przy tych samych filtrach i reszcie parametrów, ale różnych dripperach. Cała reszta do przewidzenia.

Oczywiście można się czepiać słówek tu i tam, ale czytam od początku i stale! :brawa:

Offline harkie

  • Wiadomości: 149
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Marzec 2014, 23:23:03 »
"Asz" się boję napisać!
Poe przyjmujesz także negatywne i bardzo negatywne opinie, ale tylko twórcze?
Ja z reguły (jak już może się przekonaliście) negatywnie oceniam wszystko co można, ale tylko z tego powodu, że-iż sam nie jestem idealny?
Jeżeli jesteś przygotowany na wiadro, to coś napiszę.

Kiedyś poproszony zostałem prywatnie o amatorską recenzję, bardziej odczucia dotyczące pewnej publikacji i chyba przeholowałem, więc???

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Marzec 2014, 23:29:13 »
Widzę, że mam konkurencję  :blue:

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: PopularCoffee czyli popkulturowa kawa - blogowo
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Marzec 2014, 23:29:51 »
Zawsze można Twojego posta usunąć :P

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi